Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Design engineering II

General data

Course ID: WB-IS-36-20
Erasmus code / ISCED: 09.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (unknown)
Course title: Design engineering II
Name in Polish: Projekt inżynierski II
Organizational unit: Faculty of Biology and Environmental Sciences
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Short description: (in Polish)

1. obliczenie zapotrzebowania na energię cieplną do przygotowania ciepłej wody użytkowej wykorzystując arkusz kalkulacyjny i/lub program komputerowy;

2. analiza sposobu prowadzenia przewodów instalacji wodociągowej w budynku

3. obliczenia hydrauliczne wchodzące w skład projektu wybranego typu instalacji wodociągowej (Audytor H20 lub/i pokrewne programy komputerowe);

5. ustalenie wielkości strat ciśnienia miejscowych i liniowych na przewodach instalacji wodociągowej;

6. analizy zgodnie z obszarem zastosowania wybranych programów inżynierskich.

Full description: (in Polish)

1. ustalenie zapotrzebowania na energię potrzebną do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ustalenie przepływów obliczeniowych zgodnie z przeznaczeniem budynku

2. ustalenie lokalizacji armatury, przyborów, punktów czerpalnych, cyrkulacji, itp.

4. obliczenia hydrauliczne

5. ustalenie wielkości strat ciśnienia miejscowych i liniowych na przewodach

Bibliography: (in Polish)

Literatura podstawowa:

1. Krystyna Jeżowiecka-Kabsch, Henryk Szewczyk, Mechanika płynów, wydanie I, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, 2001 (dostępna w wydaniu cyfrowym w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej: http://www.dbc.wroc.pl)

2. Firmowe materiały branżowe do projektowania elementów instalacji ogrzewczych zgodnie z treścią zadań, w tym firm: Danfoss, Viessmann, LFP, Wilo, KAN, Purmo.

3. Materiały do obsługi programów Audytor OZC i Audytor CO – wydawca: SANKOM, www.sankom.pl

4. Recknagel H., Sprenger E., Honmann W., Schramek E.„Kompendium wiedzy Ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo 08/09”, OMNI SCALA, 2008

5. Krygier K., KlinkeT., Sewerynik J. "Ogrzewnictwo, wentylacja, klimatyzacja" Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2001

6. Podręczniki tematycznie powiązane aktualnie znajdujące się w zasobach Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej www.dbc.wroc.pl oraz Federacji Bibliotek Cyfrowych: www.fbc.pionier.net.pl

7. Internetowy serwis aktów prawnych www.polskieustawy.com

8. Wybrane normy z zakresu ogrzewnictwa i ciepłownictwa.

9. Marek Mitosek, Mechanika płynów w inżynierii i ochronie środowiska, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2001

10. Zdzisław Orzechowski, Roman Zarzycki, Jerzy Prywer, Mechanika płynów w inżynierii środowiska, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2001

11. Zdzisław Orzechowski, Jerzy Prywer, Roman Zarzycki, Zadania z mechaniki płynów w inżynierii środowiska, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa, 2001

12. Henryk Walden, Mechanika płynów, Wydawnictwa Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 1991

13. Ryszard Gryboś, Mechanika płynów z hydrauliką, Skrypty Uczelniane – Politechnika Śląska, Gliwice, 1999

14. Ryszard Gryboś, Zbiór zadań z technicznej mechaniki płynów, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2002

15. Eustachy Burka, Tomasz Nałęcz, Mechanika płynów w przykładach: teoria, zadania, rozwiązania, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2002

16. Włodzimierz J. Prosnak, Równania klasycznej mechaniki płynów, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa, 2006

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

Wiedza:

IS1_W01 - Student posiada podstawową wiedzę z zakresu budowy i eksploatacji sieci i instalacji sanitarnych w tym instalacji centralnego ogrzewania i wentylacji.

IS1_W02- Student ma uporządkowaną wiedzę z zakresu zadań jakie spełniają sieci i instalacje sanitarne w tym systemy ogrzewnictwa i wentylacji.

IS1_W03 - Student posiada wzbogaconą wiedzę z zakresu inżynierii środowiska o dodatkowe elementy związane z sieciami i instalacjami sanitarnymi w tym centralnego ogrzewania i wentylacji. Zna ich wady i zalety, potrafi przedstawić różne warianty zastosowań.

IS1_W06 - Student posiada niezbędną wiedzę do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich z zakresu technologii wody i ścieków, instalacji sanitarnych w tym systemów ogrzewania i wentylacji, ponadto potrafi wykorzystywać programy komputerowe do projektowania oraz różnego rodzaju nomogramy do ustalania danych projektowych jak : średnica rurociągu, spadki, wielkości przepływu, czy też prędkości przepływu.

IS1_W09 - Student ma podstawową wiedzę o funkcjonowaniu i użytkowaniu urządzeń wchodzących w skład instalacji sanitarnych w tym systemów ogrzewnictwa i wentylacji.

Umiejętności:

IS1_U02 - Student potrafi skorzystać z literatury naukowej oraz z dostępnych informacji ogólnych i wyszukać niezbędne wiadomości z zakresu sieci i instalacji sanitarnych w tym systemów grzewczych i wentylacyjnych.

IS1_U03 - Student potrafi swoją wiedzę przekazać i sformułować w postaci prezentacji ustnej.

IS1_U09 - Student potrafi sprecyzować zadanie inżynierskie i rozważyć je pod względem ekonomicznym.

IS1_U10- Student potrafi sformułować i przedstawić różne warianty rozwiązań zadania inżynierskiego, obiektywnie i krytycznie ocenić przydatność poszczególnych wariantów, zaproponować i omówić wady i zalety różnych instalacji przewidzianych do zastosowania.

IS1_U11 - Student potrafi sformułować i przeprowadzić proste zadania inżynierskie zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej.

IS1_U12 - przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich Student potrafi skorzystać z różnych metod i narzędzi, potrafi wybrać i uzasadnić najwłaściwszą metodę.

IS1_U13 - Student potrafi zaprojektować najprostsze układy kanalizacyjne, wodociągowe oraz proste instalacje centralnego ogrzewania i wentylacji.

IS1_U14 - student potrafi porozumiewać się przy użyciu różnych technik w środowisku zawodowym oraz w innych środowiskach w tym w ramach pracy w biurze projektowym, wykonywania robót budowlanych, pracy w laboratoriach inżynierii środowiska.

Kompetencje:

IS1_K02 - Student ma świadomość ważności przedmiotu zarówno dla środowiska naturalnego jak i dla społeczeństwa.

IS1_K04 - Student potrafi dostrzec, zidentyfikować i rozstrzygnąć różnego rodzaju dylematy ludzkie, występujące w związku z projektowaniem instalacji sanitarnych w tym instalacji centralnego ogrzewania i wentylacji.

IS1_K06 - Student potrafi określać priorytety w czasie realizacji zadań inżynierskich realizowanych w różnych miejscach jak: biuro projektowe, plac budowy, laboratorium.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Realizacja projektu odbywa się na zajęciach oraz w domu. W trakcie wykonywania zadania wykorzystywane będą różne formy przekazu informacji dla studentów jak: prezentacja, dyskusja, wykład, pogadanka, stawianie problemów.

Weryfikacja efektów kształcenia odbywać się będzie na bieżąco podczas realizacji ćwiczeń, oceniany będzie zarówno stopień przygotowywania się do zajęć, aktywność na zajęciach, poprawność stosowanych rozwiązań, jakość rysunku technicznego oraz świadomość inżynierska i zrozumienie tematu projektu.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)