Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy przedsiębiorczości

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WB-IS-41-13ćw
Kod Erasmus / ISCED: 09.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Podstawy przedsiębiorczości
Jednostka: Wydział Biologii i Nauk o Środowisku
Grupy: Przedmioty dla IV roku inżynierii środowiska
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

IS1P_W02, IS1P_W04, IS1P_U01, IS1P_U05, IS1P_U13, IS1P_K01 IS1P_K04 (rok akademicki 2023/24)

Wymagania wstępne:

Ochrona środowiska, Technologie ochrony środowiska

Skrócony opis:

Zajęcia mają na celu przedstawienie zasad działalności gospodarczej, z uwzględnieniem rodzaju spółek handlowych, tworzenia biznes planów, komercjalizacji wyników badań, przygotowywania wniosków patentowych, zgłaszania znaków towarowych, pozyskiwania dofinansowania zewnętrznego z elementami marketingu i brandingu. Zajęcia prowadzone w formie warsztatów opartych na case study.

Pełny opis:

1. Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej (działalność gospodarcza, formy spółek prawa handlowego - cywilna, akcyjna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o.).

2. Tworzenie biznes planów.

3. Komercjalizacja wyników badań.

4. Pozyskiwanie dofinansowania zewnętrznego.

5. Zgłoszenia patentowe, znaki towarowe.

6. Elementy brandingu, marketingu i zarządzania.

7. Udział w projektach międzynarodowych.

8. Społeczna odpowiedzialność biznesu. Franchising, leasing, umowy agencyjne, spółki sektora MSP

Literatura:

Literatura podstawowa:

Ustawy m.in.: Kodeks pracy, Kodeks spółek handlowych, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, Prawo Zamówień Publicznych.

J. Cieślik, "Przedsiębiorczość dla ambitnych. Jak uruchomić własny biznes" Wyd. Akademickie i Profesjonalne 2010.

Praca pod red. J. Bakonyi i innych, "Zarządzanie w innowacyjnej gospodarce", Wyd. Humanitas, 2011.

Praca pod red. A. Kamińskiej, "Działalność gospodarcza. 542 pytania i odpowiedzi", Wyd. Wolters Kluwer, 2013.

Literatura uzupełniająca:

T. Panda, S. Sadahex, "Sales and Distribution Management", Oxford University Press, 2012.

P. Marshall, "80/20 Sales and Marketing", Entrepreneur Media Corp., 2013.

B. Chiaravalle, B. Schenck, "Branding For Dummies", Wiley Publishing Inc., 2006.

G.A. Moore, "Crossing the Chasm, 3rd Edition", Harper Business, 2014

The Journal of Technology Transfer, SpringerLink.

J.S. Butler, D.V. Gibson, "Global Perspetives on Technology Transfer and Commercialization. Building Innovative Ecosystems", Edward Elgar Publishing Limited, 2011

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Efekt 1 - student rozumie podstawowe, ekonomiczne i prawne uwarunkowania różnych rodzajów działalności związanej z inżynierią środowiska, w tym podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej, podstawowe zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.

Efekt 2 - student rozumie podstawowe zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości związanej z zawodem inżyniera środowiska.

Efekt 3 - student potrafi dokonać właściwego doboru źródeł i informacji do formułowania i rozwiązywania złożonych, nietypowych zadań związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

Efekt 4 - student potrafi wykorzystać posiadana wiedzę do samodzielnego planowania i uczenia się w zakresie przedsiębiorczości.

Efekt 5 - student potrafi dostrzegać aspekty systemowe i pozatechniczne, w tym aspekty etyczne w rozwiązywaniu i specyfikacji zadań inżynierskich.

Efekt 6 - student jest gotowy do krytycznej oceny posiadanej wiedzy w zakresie przedsiębiorczości.

Efekt 7 - student jest gotowy do inicjowania działań inżynierskich na rzecz interesu publicznego.

Efekt 8 - student jest gotowy do myślenia i podejmowania działań z uwzględnieniem zasad przedsiębiorczości

Metody i kryteria oceniania:

Średnia ocen z przygotowania projektów uwzględniających biznes plan, wnioski o dofinansowanie, prezentacje, opisy patentowe, rejestracje spółek.

Ocena 2 (ndst) – student nie rozumie podstawowych, ekonomicznych i prawnych uwarunkowań różnych rodzajów działalności związanej z inżynierią środowiska, w tym podstawowych pojęć i zasad z zakresu ochrony własności przemysłowej, podstawowych zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości; nie rozumie podstawowych zasad tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości związanej z zawodem inżyniera środowiska, nie potrafi dokonać właściwego doboru źródeł i informacji do formułowania i rozwiązywania złożonych, nietypowych zadań związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa; nie potrafi wykorzystywać posiadanej wiedzy do samodzielnego planowania i uczenia się w zakresie przedsiębiorczości; nie potrafi dostrzegać aspektów systemowych i pozatechnicznych, w tym aspektów etycznych w rozwiązywaniu i specyfikacji zadań inżynierskich; nie jest gotowy do krytycznej oceny posiadanej wiedzy w zakresie przedsiębiorczości; nie jest gotowy do inicjowania działań inżynierskich na rzecz interesu publicznego; nie jest gotowy do myślenia i podejmowania działań z uwzględnieniem zasad przedsiębiorczości.

Ocena 3 (dost) - student rozumie w podstawowym stopniu podstawowe, ekonomiczne i prawne uwarunkowania różnych rodzajów działalności związanej z inżynierią środowiska, w tym pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej, zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości; rozumie w stopniu podstawowym zasady tworzenia i rozwój form indywidualnej przedsiębiorczości związanej z zawodem inżyniera środowiska, potrafi w stopniu podstawowym dokonać właściwego doboru źródeł i informacji do formułowania i rozwiązywania złożonych, nietypowych zadań związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa; potrafi w stopniu podstawowym wykorzystać posiadaną wiedzą do samodzielnego planowania i uczenia się w zakresie przedsiębiorczości; potrafi w stopniu podstawowym dostrzegać aspekty systemowe i pozatechniczne, w tym aspekty etyczny w rozwiązywaniu i specyfikacji zadań inżynierskich; jest gotowy w stopniu podstawowym do krytycznej oceny posiadanej wiedzy w zakresie przedsiębiorczości; jest gotowy w stopniu podstawowym do inicjowania działań inżynierskich na rzecz interesu publicznego; jest gotowy w stopniu podstawowym do myślenia i podejmowania działań z uwzględnieniem zasad przedsiębiorczości.

Ocena 4 (db) - student rozumie w stopniu dobrym podstawowe, ekonomiczne i prawne uwarunkowania różnych rodzajów działalności związanej z inżynierią środowiska, w tym pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej, zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości; rozumie w stopniu dobrym zasady tworzenia i rozwój form indywidualnej przedsiębiorczości związanej z zawodem inżyniera środowiska, potrafi w stopniu dobrym dokonać właściwego doboru źródeł i informacji do formułowania i rozwiązywania złożonych, nietypowych zadań związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa; potrafi w stopniu dobrym wykorzystać posiadaną wiedzę do samodzielnego planowania i uczenia się w zakresie przedsiębiorczości; potrafi w stopniu dobrym dostrzegać aspekty systemowe i pozatechniczne, w tym aspekty etyczne w rozwiązywaniu i specyfikacji zadań inżynierskich; jest gotowy w stopniu dobrym do krytycznej oceny posiadanej wiedzy w zakresie przedsiębiorczości; jest gotowy w stopniu dobrym do inicjowania działań inżynierskich na rzecz interesu publicznego; jest gotowy w stopniu dobrym do myślenia i podejmowania działań z uwzględnieniem zasad przedsiębiorczości.

Ocena 5 (bdb) - student rozumie w stopniu bardzo dobrym podstawowe, ekonomiczne i prawne uwarunkowania różnych rodzajów działalności związanej z inżynierią środowiska, w tym pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej, zasady tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości; rozumie w stopniu bardzo dobrym zasady tworzenia i rozwój form indywidualnej przedsiębiorczości związanej z zawodem inżyniera środowiska, potrafi w stopniu bardzo dobrym dokonać właściwego doboru źródeł i informacji do formułowania i rozwiązywania złożonych, nietypowych zadań związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa; potrafi w stopniu bardzo dobrym wykorzystać posiadaną wiedzę do samodzielnego planowania i uczenia się w zakresie przedsiębiorczości; potrafi w stopniu bardzo dobrym dostrzegać aspekty systemowe i pozatechniczne, w tym aspekty etyczne w rozwiązywaniu i specyfikacji zadań inżynierskich; jest gotowy w stopniu bardzo dobrym do krytycznej oceny posiadanej wiedzy w zakresie przedsiębiorczości; jest gotowy w stopniu bardzo dobrym do inicjowania działań inżynierskich na rzecz interesu publicznego; jest gotowy w stopniu bardzo dobrym do myślenia i podejmowania działań z uwzględnieniem zasad przedsiębiorczości.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/23" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Dominik Wojewódka
Prowadzący grup: Dominik Wojewódka
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

Opis ECTS:

udział w ćwiczeniach 30 godz.

przygotowanie do ćwiczeń 30 godz.

suma godzin 60 [60/30 = 2]

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Dominik Wojewódka
Prowadzący grup: Dominik Wojewódka
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

Opis ECTS:

udział w ćwiczeniach 30 godz.

przygotowanie do ćwiczeń 30 godz.

suma godzin 60 [60/30 = 2]

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)