Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Procedure o leaving the religious institute

General data

Course ID: WK-K-IZ-W
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Procedure o leaving the religious institute
Name in Polish: Procedura odejścia z instytutu zakonnego
Organizational unit: Faculty of Canon Law
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): 0 OR 3.00 (depends on study program) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
(in Polish) Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

canon law

Subject level:

intermediate

Learning outcome code/codes:

PK_W08,PK_W09,

PK_W11, PK_U05,

PK_U06, PK_K05

Short description: (in Polish)

Zapoznanie studentów z możliwościami wyłączania członków z instytutów życia konsekrowanego istniejących w Kościele katolickim i ukazanie ważniejszych zagadnień związanych ze sposobami wyłączania z tychże instytutów.

Full description: (in Polish)

W trakcie zajęć zostaną przedstawione sposoby wyłączania członków z instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Powiązane z tym jest zagadnienie przejścia z jednego instytutu do drugiego; przejścia z instytutu do stowarzyszenia życia apostolskiego; przejścia z instytutu zakonnego do instytutu świeckiego. Kolejno zostanie przedstawione także tzw. sekularyzacja, w różnych jej odmianach. Kluczowym będzie omówienie norm prawnych i procedur dotyczących wydalenia z instytutu: a iure, obligatoryjne i fakultatywne. Uzupełniające będzie omówienie prawnego i bezprawnego pobytu zakonnika poza domem zakonnym .

Bibliography: (in Polish)

Literatura obowiązkowa:

Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, «Manete in dilectione mea». Dar wierności. Radość wytrwałości. Wytyczne, 2 lutego 2020, Od Normy kanoniczne i praktyka dykasterialna, nr 62nn.

Bider M., Wydalenie fakultatywne z instytutu zakonnego według Kodeksu Prawa Kanonicznego, Lublin 2006.

Borek D., Wydalenie z instytutu zakonnego w świetle aktualnie obowiązującego kanonicznego prawa karnego, Tarnów 2016.

Kiwior W., Procedura obowiązująca przy eksklaustracji, sekularyzacji i wydaleniu z instytutu życia konsekrowanego, Prawo Kanoniczne 38(1995) nr 3-4, s. 119-163.

Skorupa A., Przyczyny i procedura wydalania duchownych z instytutu zakonnego, Prawo Kanoniczne 54(2011)3-4, s. 147-168.

Sosnowski A., Prawne formy nieobecności zakonnika we wspólnocie, w: Prawo kanoniczne pomocą osobom konsekrowanym w dążeniu ad perfectam caritatem, red. B. Szewczul, Warszawa-Kraków 2015, s. 123-168.

Stasiński P., Przyczyny wydalenia z instytutu zakonnego, Prawo Kanoniczne 40(1997) nr 1-2, s. 147-173.

Stokłosa M., Aktualna problematyka sekularyzacji i wydalenia z instytutu, w: Prawo kanoniczne pomocą osobom konsekrowanym w dążeniu ad perfectam caritatem, red. B. Szewczul, Warszawa-Kraków 2015, s. 169-221.

Stokłosa M., Eksklaustracja zakonnika w świetle KPK/83 i jej aktualna problematyka w praktyce instytutów zakonnych, Prawo Kanoniczne 57(2014) nr 4, s. 37-64.

Stokłosa M., Legalne przebywanie zakonnika poza wspólnotą zakonną, Prawo Kanoniczne 53(2010) nr 1-2, s. 105-128.

Stokłosa M., Przejście zakonnika z własnego do innego instytutu, Prawo Kanoniczne 52(2009) nr 3-4, s. 91-115.

Wróbel P., Obligatoryjne wydalenie z instytutu zakonnego w Kościele łacińskim, Lublin 2021.

Dodatkowa literatura:

Bar J.R., J. Kałowski, Prawo o Instytutach Życia Konsekrowanego, Warszawa 1985.

Bogdan F., Prawo zakonów, instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, Poznań 1988.

Borek D., Przestępstwa zastrzeżone dla Kongregacji Nauki Wiary (normy materialne i proceduralne), Tarnów 2019.

Czarnowicz R, Kroczek P., Wydanie opinii psychologicznej sporządzonej

na potrzeby formacji zakonnej w optyce ochrony danych osobowych w Kościele katolickim, Annales Canonici 17 (2021) 2, s. 33-47.

Gajda P.M., Sankcje karne w Kościele w świetle Kodeksu Prawa Kanonicznego Jana Pawła II oraz późniejszych zmian i uzupełnień. Studium kanoniczno-pastoralne, Tarnów 2008.

Gambari E., Życia zakonne po Soborze Watykańskim II. Przełożył i opracował J.E. Bielecki, Kraków 1998.

Kałowski J., Skutki prawne opuszczenia instytutu zakonnego, Prawo Kanoniczne 32 (1989) nr 3-4, s. 21-59.

Kałowski J., Życie braterskie we wspólnocie, Warszawa 1999.

Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz, red. P. Majer, Kraków 2011.

Kowal J., Geneza i rozwój instytucji eksklaustracji, Prawo Kanoniczne 37 (1994) nr 1-2, s. 47-72.

Kowal J., Indult eksklaustracji w normach Kodeksu Prawa Kanonicznego i praktyce Kurii rzymskiej, Prawo Kanoniczne 30 (1997) nr 1-2, s. 115-146.

Krukowski J., Kaleta P., Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, tom IV/2 Księga VI Sankcje karne w Kościele, Poznań 2022.

Mazur K., Dochodzenie wstępne w sprawach duchowych podejrzanych o popełnienie przestępstwa przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu z nieletnim, Biuletyn Stowarzyszenia Kanonistów Polskich 31(2021)34, s. 123-142.

Pawluk T., Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. II-IV, Olsztyn 1985-1990.

Saj M., Obowiązki i uprawnienia ordynariusza podczas dochodzenia wstępnego w procesie karnym. Zarys problematyki, Biuletyn Stowarzyszenia Kanonistów Polskich 32(2022)35, s. 141-162.

Syryjczyk J., Kanoniczne prawo karne. Część szczególna, Warszawa 2003.

Zaleski R., Prawne aspekty przejścia zakonnika z jednego instytutu zakonnego do innego, KIP 4 (17) 2015, s. 69-86.

Zubert B.W., Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Księga II. Lud Boży. Część III. Instytuty życia konsekrowanego (oprac. Zubert B.W.), t. 2/III, Lublin 1990.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

WIEDZA:

- student ma znajomość podstawowej terminologii z dziedziny prawa instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego i innych form życia konsekrowanego: w aspekcie wyłączania z tychże instytutów;

- student formułuje w sposób uporządkowany zasadnicze kwestie dotyczące w aspekcie wyłączania z tychże instytutów;

- student prezentuje ugruntowaną wiedzę dotyczącą istotnych kwestii norm i procedur w aspekcie wyłączania z tychże instytutów.

UMIEJĘTNOŚCI:

- student jest w stanie dokonać wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny form życia konsekrowanego w zakresie odejścia czy wydalenia z instytutów;

- student ujmuje słownie oraz pisemnie zagadnienia z prawa form życia konsekrowanego i jest zdolny do ukazania ich w świetle norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego w zakresie wyłączania z instytutów;

- student potrafi znajdować fontes cognoscendi i literaturę związaną z prawem form życia konsekrowanego, zna zasady właściwe różnym formom życia konsekrowanego w obrębie wyłączania z instytutu, może udzielić porad prawnych w tym zakresie.

KOMPETENCJE:

- student potrafi samodzielnie pracować według wcześniej ustalonego przez siebie planu, mając za cel rozwiązanie problemu sytuacji prawnej odejścia z instytutu;

- student uczestniczy aktywnie w prowadzonych zajęciach, zabierając głos w dyskusjach, wyrażając i dokumentując swe stanowisko.

ECTS [1 ECTS = 30 godz.]

udział w wykładzie: 15 godzin

udział w ćwiczeniach 15 godz.

przygotowanie do egzaminu i zaliczenia na ocenę: 30 godzin

konsultacje: 10 godzin

przygotowanie referatów: 10 godzin

studium podanej literatury: 10 godzin

Suma godzin: 90 godzin

Liczba ECTS: 3

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

WIEDZA:

ocena 3 (dst): student zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię, ma mało uporządkowaną znajomość zasadniczych zagadnień z dziedziny prawa form życia konsekrowanego, w obrębie wyłączania z instytutu. Nie potrafi też w dostatecznym zakresie posługiwać się nimi w sposób uporządkowany. Jego wiedza nie jest ugruntowana w dostatecznym stopniu.

ocena 4 (db): student zna dobrze podstawową terminologię i ma uporządkowaną znajomość zasadniczych zagadnień z dziedziny prawa form życia konsekrowanego: odejścia z instytutu. Potrafi posługiwać się nimi w zadowalającym stopniu i w sposób wystarczająco uporządkowany. Jego wiedza dotycząca istotnych kwestii zarówno teoretycznych jak i praktycznych z tego obszaru prawa jest częściowo ugruntowana.

ocena 5 (bdb): student zna bardzo dobrze podstawową terminologię i zasadnicze zagadnienia z dziedziny prawa i procedur dotyczących odejścia z instytutu. Potrafi w pełni posługiwać się nimi. Jego wiedza dotycząca istotnych kwestii zarówno teoretycznych jak i praktycznych z tego obszaru prawa jest wystarczająco ugruntowana.

UMIEJĘTNOŚCI:

ocena 3 (dst): student jest w stanie w ograniczonym stopniu dokonać wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny prawa form życia konsekrowanego oraz przedstawić wyniki tejże wykładni. Nie potrafi dostatecznie ująć słownie i pisemnie zagadnień z prawa form życia konsekrowanego i ukazać ich w świetle norm prawnych dotyczących odejścia z instytutu. Znajduje tylko częściowo fontes cognoscendi i literaturę związaną z przedmiotem.

ocena 4 (db): student w zadawalającym stopniu dokonuje wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny prawa form życia konsekrowanego oraz może przedstawić wyniki tejże wykładni. Potrafi w sposób właściwy ująć słownie i pisemnie zagadnienia z prawa na temat odejścia z instytutu i ukazać je w świetle norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego. Właściwie znajduje fontes cognoscendi i literaturę związaną z przedmiotem.

ocena 5 (bdb.): student kompetentnie dokonuje wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny prawa form życia konsekrowanego oraz przedstawia wyniki tejże wykładni. Potrafi bardzo dobrze ująć słownie i pisemnie zagadnienia z prawa form życia konsekrowanego i ukazać je w świetle norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego. Bezbłędnie znajduje fontes cognoscendi i literaturę związaną z przedmiotem.

KOMPETENCJE:

ocena 3 (dst): student tylko w niewielkim stopniu potrafi samodzielnie wykonać pracę, którą wcześniej próbował z trudem zaplanować i zorganizować mając za cel przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z dziedziny prawa na temat odejścia z instytutu. Od czasu do czasu bierze udział w prowadzonych zajęciach, niekiedy zabiera głos w dyskusjach, nie potrafi wyrażać i dokumentować własnego stanowiska.

ocena 4 (db): student potrafi dobrze i samodzielnie wykonać pracę, którą wcześniej umiejętnie zaplanował i zorganizował mając za cel przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Często bierze udział w prowadzonych zajęciach, zabiera głos w dyskusjach, wyraża i dokumentuje własne stanowisko.

ocena 5 (bdb): student potrafi kompetentnie i samodzielnie wykonać pracę, którą wcześniej umiejętnie zaplanował i zorganizował mając za cel przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Często bierze udział w prowadzonych zajęciach, zręcznie zabiera głos w dyskusjach, wyraża i dokumentuje własne stanowisko także krytyczne.

Na ocenę końcową składają się:

1.Obecność na zajęciach

2.Udział w dyskusji

3.Wykonanie i ocena realizowanych zadań

4. Egzamin ustny lub praca zaliczeniowa pisemna.

Classes in period "Summer semester 2021/22" (past)

Time span: 2022-02-01 - 2022-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 15 hours more information
Lectures, 15 hours more information
Coordinators: Arkadiusz Domaszk
Group instructors: Arkadiusz Domaszk
Course homepage: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3ap2AO22kDplOo59DPA4gyLDcL10hPXgHL2LMM_FtAsf01%40thread.tacv2/conversations?groupId=60bb9009-fa04-42e7-90b4-336e91a8d3cc&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - graded credit
Classes - graded credit
Lectures - graded credit
(in Polish) E-Learning:

(in Polish) E-Learning

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Poziom przedmiotu: podstawowy

Cel przedmiotu:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z przepisami, procedurami oraz praktyką dotyczącymi odejść z instytutu zakonnego w świetle Kodeksu prawa kanonicznego z 1983 roku oraz najnowszych przepisów związanych z tym zagadnieniem.

Full description: (in Polish)

1. Sposoby wyłączania członków z instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

2. Przejście z jednego instytutu do drugiego

3. Przejście z instytutu do stowarzyszenia

4. Przejście z instytutu zakonnego do instytutu świeckiego

5. Sekularyzacja

6. Wydalenie a iure, obligatoryjne i fakultatywne

7. Prawny i bezprawny pobyt zakonnika poza domem zakonnym

Bibliography: (in Polish)

Literatura obowiązkowa:

Bider M., Wydalenie fakultatywne z instytutu zakonnego według Kodeksu Prawa Kanonicznego, Lublin 2006.

Borek D., Wydalenie z instytutu zakonnego w świetle aktualnie obowiązującego kanonicznego prawa karnego, Tarnów 2016.

Kiwior W., Procedura obowiązująca przy eksklaustracji, sekularyzacji i wydaleniu z instytutu życia konsekrowanego, Prawo Kanoniczne 38(1995) nr 3-4, s. 119-163.

Skorupa A., Przyczyny i procedura wydalania duchownych z instytutu zakonnego, Prawo Kanoniczne 54(2011)3-4, s. 147-168.

Stasiński P., Przyczyny wydalenia z instytutu zakonnego, Prawo Kanoniczne 40(1997) nr 1-2, s. 147-173.

Stokłosa M., Aktualna problematyka sekularyzacji i wydalenia z instytutu, w: Prawo kanoniczne pomocą osobom konsekrowanym w dążeniu ad perfectam caritatem, red. B. Szewczul, Warszawa-Kraków 2015, s. 169-221.

Stokłosa M., Eksklaustracja zakonnika w świetle KPK/83 i jej aktualna problematyka w praktyce instytutów zakonnych, Prawo Kanoniczne 57(2014) nr 4, s. 37-64.

Stokłosa M., Legalne przebywanie zakonnika poza wspólnotą zakonną, Prawo Kanoniczne 53(2010) nr 1-2, s. 105-128.

Stokłosa M., Przejście zakonnika z własnego do innego instytutu, Prawo Kanoniczne 52(2009) nr 3-4, s. 91-115.

Dodatkowa literatura:

Bar J.R., J. Kałowski, Prawo o Instytutach Życia Konsekrowanego, Warszawa 1985.

Bogdan F., Prawo zakonów, instytutów świeckich i stowarzyszeń życia apostolskiego, Poznań 1988.

Gambari E., Życia zakonne po Soborze Watykańskim II. Przełożył i opracował J.E. Bielecki, Kraków 1998.

Kałowski J., Skutki prawne opuszczenia instytutu zakonnego, Prawo Kanoniczne 32 (1989) nr 3-4, s. 21-59.

Kałowski J., Życie braterskie we wspólnocie, Warszawa 1999.

Kowal J., Geneza i rozwój instytucji eksklaustracji, Prawo Kanoniczne 37 (1994) nr 1-2, s. 47-72.

Kowal J., Indult eksklaustracji w normach Kodeksu Prawa Kanonicznego i praktyce Kurii rzymskiej, Prawo Kanoniczne 30 (1997) nr 1-2, s. 115-146.

Pawluk T., Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. II-IV, Olsztyn 1985-1990.

Zubert B.W., Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego. Księga II. Lud Boży. Część III. Instytuty życia konsekrowanego (oprac. Zubert B.W.), t. 2/III, Lublin 1990.

Wymagania wstępne: (in Polish)

Zainstalowana aplikacja Teams.

Classes in period "Summer semester 2022/23" (past)

Time span: 2023-02-01 - 2023-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 15 hours more information
Lectures, 15 hours more information
Coordinators: Arkadiusz Domaszk
Group instructors: Arkadiusz Domaszk
Course homepage: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3ap2AO22kDplOo59DPA4gyLDcL10hPXgHL2LMM_FtAsf01%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=60bb9009-fa04-42e7-90b4-336e91a8d3cc&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - graded credit
Classes - graded credit
Lectures - graded credit
(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

(in Polish) Jak w opisie ogólnym przedmiotu.

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Zapoznanie studentów z możliwościami wyłączania członków z instytutów życia konsekrowanego istniejących w Kościele katolickim i ukazanie ważniejszych zagadnień związanych ze sposobami wyłączania z tychże instytutów.

Full description: (in Polish)

W trakcie zajęć zostaną przedstawione sposoby wyłączania członków z instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Powiązane z tym jest zagadnienie przejścia z jednego instytutu do drugiego; przejścia z instytutu do stowarzyszenia życia apostolskiego; przejścia z instytutu zakonnego do instytutu świeckiego. Kolejno zostanie przedstawione także tzw., sekularyzacja, w różnych jej odmianach. Kluczowym będzie omówienie norm prawnych i procedur dotyczących wydalenia z instytutu: a iure, obligatoryjne i fakultatywne. Uzupełniające będzie omówienie prawnego i bezprawnego pobytu zakonnika poza domem zakonnym.

Bibliography: (in Polish)

Jak w opisie ogólnym przedmiotu.

Wymagania wstępne: (in Polish)

Zainstalowana aplikacja Teams.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-15 - 2024-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 15 hours more information
Lectures, 15 hours more information
Coordinators: Arkadiusz Domaszk
Group instructors: Arkadiusz Domaszk
Course homepage: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3ap2AO22kDplOo59DPA4gyLDcL10hPXgHL2LMM_FtAsf01%40thread.tacv2/conversations?groupId=60bb9009-fa04-42e7-90b4-336e91a8d3cc&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - graded credit
Classes - graded credit
Lectures - graded credit
(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

(in Polish) Jak w opisie ogólnym przedmiotu.

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Zapoznanie studentów z możliwościami wyłączania członków z instytutów życia konsekrowanego istniejących w Kościele katolickim i ukazanie ważniejszych zagadnień związanych ze sposobami wyłączania z tychże instytutów.

Full description: (in Polish)

W trakcie zajęć zostaną przedstawione sposoby wyłączania członków z instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Powiązane z tym jest zagadnienie przejścia z jednego instytutu do drugiego; przejścia z instytutu do stowarzyszenia życia apostolskiego; przejścia z instytutu zakonnego do instytutu świeckiego. Kolejno zostanie przedstawione także tzw., sekularyzacja, w różnych jej odmianach. Kluczowym będzie omówienie norm prawnych i procedur dotyczących wydalenia z instytutu: a iure, obligatoryjne i fakultatywne. Uzupełniające będzie omówienie prawnego i bezprawnego pobytu zakonnika poza domem zakonnym.

Bibliography: (in Polish)

Jak w opisie ogólnym przedmiotu.

Wymagania wstępne: (in Polish)

Zainstalowana aplikacja Teams.

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)