Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Obligation to notify about an offense in the law and practice of the Catholic Church

General data

Course ID: WK-N-PoP
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Obligation to notify about an offense in the law and practice of the Catholic Church
Name in Polish: Obowiązek powiadomienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego
Organizational unit: Faculty of Canon Law
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): 4.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: (unknown)
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Short description: (in Polish)

Wyklad monograficzny stanowi prezentację oraz krytyczne omówienie zasadniczych kwestii związanych z obowiązkiem powiadomienia o przestępstwie zarówno w prawie jak i w praktyce prawie i praktyce Kościoła katolickiego. Zasadniczą kwestia wykładu jest pytanie dotyczące aktualności prawa kanonicznego w kontekście wiadomości i doniesienia o przestępstwie.

Full description: (in Polish)

Realizacja zamierzonego celu wymaga przeprowadzenia studium prawno-historycznego jak również krytycznej analizy norm aktualnie obowiązujących w materii obowiązku doniesienia o przestępstwie.

W ramach wykladu zostaną poruszone następujęce kwestie:

I. Doniesienie – rys historyczny. II. Doniesienie według KPK/1983. 1. Obowiązek powiadomienia o przeszkodach do święceń. 2. Obowiązek powiadomienia o przeszkodach małżeńskich. 3. Doniesienie sądowe. III. Doniesienie według najnowszych przepisów kanonicznych. 1. Doniesienie w ramach ochrony Eucharystii i nadużyć liturgicznych. 2. Doniesienie w ramach ochrony osób małoletnich i z nimi zrównanych. 2.1. Normy de delictis reservatis z 2010 roku. 2.2. Franciszek, List apostolski motu proprio Come una madre amorevole z 4 czerwca 2016 roku. 2.3. Franciszek, List apostolski w formie motu proprio Vos estis lux mundi z 7 maja 2019 roku. 2.4. Uchwała nr 14/384/2019 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 8 października 2019 roku. IV. Państwowy obowiązek denuncjacji i tajemnica papieska.

Bibliography: (in Polish)

Podstawowe źródła:

1. Normy de delictis reservatis z 2010 roku.

2. Franciszek, List apostolski motu proprio Come una madre amorevole z 4 czerwca 2016 roku.

3. Franciszek, List apostolski w formie motu proprio Vos estis lux mundi z 7 maja 2019 roku.

4. Uchwała nr 14/384/2019 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 8 października 2019 roku.

5. Normy de delictis reservatio z 2021 roku.

6. Księga VI KPK po nowelizacji z 2021 roku

Literatura pomocnica:

Borek D., Obowiązek powiadomienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła, Annales Canonici 18 (2022) nr 1, s. 5-48.

Inne materiały i pomoce będą udostępnianie studentom na platformie MS Teams.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

Wiedza:

EK 1 - student zna podstawową terminologię z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

EK 2 - student ma uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

EK 3 - student posiada wiedzę na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych w zakresie obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego

Umiejętności:

EK 4 - student potrafi analizować, streszczać i prezentować tekst z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

EK 5 - student formułuje w mowie i na piśmie zagadnienia z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego oraz potrafi odpowiednio rekonstruować i uzasadniać poszczególne stanowiska.

EK 6 - student znajduje i wykorzystuje rzetelne źródła informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Kompetencje:

EK 7 - student potrafi zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

EK 8 - student aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułując własne wypowiedzi oraz konstruktywne uwagi krytyczne.

ECTS (1 ECTS = 30 godz.)

udział w wykładzie: 20 godz.

przygotowanie do egzaminu: 10 godz.

suma godzin: 30

Liczba ECTS: 1

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Wiedza (EK 1-3):

Ocena 2 (ndst.): student nie zna podstawowej terminologii z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; nie posiada znajomości podstawowych zagadnień z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; nie ma wiedzy na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych w kontekście obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Ocena 3 (dst.): student zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; ma słabo uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; posiada znacznie ograniczoną wiedzę na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych na w kontekście obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Ocena 4 (db.): student zna podstawową terminologię z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; ma średnio uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; posiada częściową wiedzę na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych w kontekście obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Ocena 5 (bdb.): student zna w pełni podstawową terminologię z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; ma w pełni uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; posiada kompletną wiedzę na temat najważniejszych dyskusji prowadzonych w kontekście obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Umiejętności (EK 4-6):

Ocena 2 (ndst.): student nie potrafi analizować, streszczać i prezentować tekstów z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; nie potrafi odpowiednio rekonstruować i uzasadniać poszczególnych stanowisk z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; nie znajduje i nie wykorzystuje rzetelnych źródeł informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Ocena 3 (dst.): student potrafi w ograniczonym stopniu analizować, streszczać i prezentować teksty z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; jedynie częściowo potrafi odpowiednio rekonstruować i uzasadniać poszczególne stanowiska z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; z błędami znajduje i wykorzystuje rzetelne źródła informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Ocena 4 (db.): student potrafi właściwie analizować, streszczać i prezentować teksty z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; potrafi zadowalająco rekonstruować i uzasadniać poszczególne stanowiska z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; w przeważającej liczbie przypadków prawidłowo wykorzystuje rzetelne źródła informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Ocena 5 (bdb.): student potrafi całkowicie poprawnie analizować, streszczać i prezentować teksty z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; potrafi bezbłędnie rekonstruować i uzasadniać poszczególne stanowiska z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; bezbłędnie znajduje i wykorzystuje rzetelne źródła informacji z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego.

Kompetencje (EK 7-8):

Ocena 2 (ndst.): student nie potrafi zaplanować i zorganizować indywidualnej pracy mającej na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; zupełnie nie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć nie biorąc udziału w dyskusjach, nie formułując własnych wypowiedzi oraz konstruktywnych wypowiedzi krytycznych.

Ocena 3 (dst.): student potrafi w ograniczonym stopniu zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; okazjonalnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć rzadko biorąc udział w dyskusjach formułując własne wypowiedzi oraz konstruktywne wypowiedzi krytyczne.

Ocena 4 (db.): student potrafi właściwie zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; często aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułując własne wypowiedzi oraz konstruktywne wypowiedzi krytyczne.

Ocena 5 (bdb.): student potrafi prawidłowo i kompleksowo zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu zrealizowanie zadania badawczego i przyswojenie treści z zakresu obowiązku doniesienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła katolickiego; bardzo często aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułując własne wypowiedzi oraz konstruktywne wypowiedzi krytyczne.

Na ocenę końcową składają się:

1. Obecność na zajęciach - dopuszczalna jest 1 nieusprawiedliwiona nieobecność; każda ponad dopuszczalna nieobecność skutkuje obniżeniem oceny końcowej o pół stopnia.

2. Ocena z egzaminu ustnego na koniec semestru: egzamin ustny – 3 pytania losowo wybrane z puli podanej przez prowadzącego.

Classes in period "Summer semester 2022/23" (past)

Time span: 2023-02-01 - 2023-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Monographic lecture, 10 hours more information
Coordinators: Dariusz Borek
Group instructors: Dariusz Borek
Course homepage: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aa2c0998e49df47c293886dd4a0502917%40thread.tacv2/conversations?groupId=7f76197c-a119-40ba-8c6b-987f9381226b&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - graded credit
Monographic lecture - graded credit
(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

(in Polish) ECTS (1 ECTS = 30 godz.)


1. Udział w wykładzie: 10 godz.

2. Przygotowanie do wykładu, dyskusji i analizy: 20 godz.

3. Przygotowanie do egzaminu: 30 godz.

4. Opracowanie pracy pisemnej: 30 godz.


suma godzin: 90 (30=1)


Liczba ECTS: 4


2 pkt - udział w zajęciach, udział w dyskusjach i analizach

1 pkt -przygotowanie do egzaminu

1pkt - przygotowanie pracy pisemnej


Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Wykład monograficzny stanowi prezentację oraz krytyczne omówienie zasadniczych kwestii związanych z obowiązkiem powiadomienia o przestępstwie zarówno w prawie jak i w praktyce Kościoła katolickiego. Zasadniczą kwestią wykładu jest pytanie dotyczące aktualności prawa kanonicznego w kontekście wiadomości i doniesienia o przestępstwie.

Full description: (in Polish)

Realizacja zamierzonego celu wymaga przeprowadzenia studium prawno-historycznego jak również krytycznej analizy norm aktualnie obowiązujących w materii obowiązku doniesienia o przestępstwie.

W ramach wykladu zostaną poruszone następujęce kwestie:

I. Doniesienie – rys historyczny.

II. Doniesienie według KPK/1983. 1. Obowiązek powiadomienia o przeszkodach do święceń. 2. Obowiązek powiadomienia o przeszkodach małżeńskich. 3. Doniesienie sądowe.

III. Doniesienie według najnowszych przepisów kanonicznych. 1. Doniesienie w ramach ochrony Eucharystii i nadużyć liturgicznych. 2. Doniesienie w ramach ochrony osób małoletnich i z nimi zrównanych. 2.1. Normy de delictis reservatis z 2010 roku. 2.2. Franciszek, List apostolski motu proprio Come una madre amorevole z 4 czerwca 2016 roku. 2.3. Franciszek, List apostolski w formie motu proprio Vos estis lux mundi z 7 maja 2019 roku. 2.4. Uchwała nr 14/384/2019 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 8 października 2019 roku. 2.5. Normy de delictis reservatio z 2021 roku.

IV. Państwowy obowiązek denuncjacji i tajemnica papieska.

V. Obowiązek denuncjacji przestępstwa po nowelizacji Księgi VI KPK w 2021 roku.

Bibliography: (in Polish)

Podstawowe źródła:

1. Normy de delictis reservatis z 2010 roku.

2. Franciszek, List apostolski motu proprio Come una madre amorevole z 4 czerwca 2016 roku.

3. Franciszek, List apostolski w formie motu proprio Vos estis lux mundi z 7 maja 2019 roku.

4. Uchwała nr 14/384/2019 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 8 października 2019 roku.

5. Normy de delictis reservatio z 2021 roku.

6. Księga VI KPK po nowelizacji z 2021 roku

Literatura pomocnica:

Borek D., Obowiązek powiadomienia o przestępstwie w prawie i praktyce Kościoła, Annales Canonici 18 (2022) nr 1, s. 5-48.

Inne materiały i pomoce będą udostępnianie studentom na platformie MS Teams.

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)