Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Seminarium doktoranckie: Ks. prof. dr hab. Zbigniew Janczewski

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WK-S-D-Janczewski
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Seminarium doktoranckie: Ks. prof. dr hab. Zbigniew Janczewski
Jednostka: Wydział Prawa Kanonicznego
Grupy:
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3aKZZdSvyIbUWErxAYoNqEJH-qwKgct8VGUkq4lgWAspw1%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=9708917f-30b7-4ad6-9955-23c6d26c267e&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 3.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

PK W03 PK W015 PK W14 PK U01 PK U03 PK U08 PK K07 PK K08

Wymagania wstępne:

rozszerzona wiedza z zakresu prawa o sakramentach oraz metodologii pracy naukowej, posiadanie stopnia zawodowego magistra prawa kanonicznego

Skrócony opis:

Przygotowanie studenta do napisania pracy doktorskiej, w tym przeprowadzenia pogłębionej kwerendy naukowej, prowadzenia badań naukowych na poziomie doktoratu, pisania dysertacji doktorskiej oraz obrony tez w tej zawartych.

Pełny opis:

Przygotowanie studenta do napisania pracy doktorskiej, w tym przeprowadzenia pogłębionej kwerendy naukowej, prowadzenia badań naukowych na poziomie doktoratu, pisania dysertacji doktorskiej oraz obrony tez w tej zawartych.Seminarium kończy się przedłożeniem pracy doktorskiej przez studenta i jej przyjęciem przez promotora.

Literatura:

I. Literatura podstawowa przedmiotu:

1. Komentarz do Kodeksu prawa kanonicznego, red. J. Krukowski, t. 1, Poznań 2003.

2. R. Sobański, Metodologia prawa kanonicznego, Katowice 2004.

3. Z. Janczewski Ważność sprawowania sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, uzdrowienia i święceń w porządku prawnym Koscioła katolickiego, Warszawa 2011.

II. Literatura specjaslistyczna, w doborze indywidualnym, zaleznym od analizowanych zagadnień i wybranego tematu pracy doktorskiej

Efekty kształcenia i opis ECTS:

W zakresie wiedzy

EK1 - student ma pogłębioną wiedzę w zakresie aksjologii, sposobów i zasad stanowienia prawa, struktury normy prawnej, rodzajów wykładni prawnych i sposobów interpretacji prawa w szerszym kontekście prawnym.

EK2 - student ma pogłębioną wiedzę w zakresie metod prawniczych - analizy, interpretacji, argumentacji.

EK3 - student ma uporządkowaną wiedzę w zakresie zasad i norm etycznych obowiązujących zarówno w nauce, jak i w wykonywaniu zawodów prawniczych.

Metody i kryteria oceniania:

Wiedza (EK 1-3)

ocena 2 (ndst) - student nie ma pogłębionej wiedzy w zakresie aksjologii, sposobów i zasad stanowienia prawa, struktury normy prawnej, rodzajów wykładni prawnych i sposobów interpretacji prawa w szerszym kontekście prawnym, w zakresie metod prawniczych - analizy, interpretacji, argumentacji, student nie ma uporządkowanej wiedzy w zakresie zasad i norm etycznych obowiązujących zarówno w nauce, jak i w wykonywaniu zawodów prawniczych.

ocena 3 (dst) - student posiada w ograniczonym stopniu: pogłębioną wiedzę w zakresie aksjologii, sposobów i zasad stanowienia prawa, struktury normy prawnej, rodzajów wykładni prawnych i sposobów interpretacji prawa w szerszym kontekście prawnym, w zakresie metod prawniczych - analizy, interpretacji, argumentacji, uporządkowaną wiedzę w zakresie zasad i norm etycznych obowiązujących zarówno w nauce, jak i w wykonywaniu zawodów prawniczych.

ocena 4 (db) - student posiada w stopniu wystarczającym: pogłębioną wiedzę w zakresie aksjologii, sposobów i zasad stanowienia prawa, struktury normy prawnej, rodzajów wykładni prawnych i sposobów interpretacji prawa w szerszym kontekście prawnym, w zakresie metod prawniczych - analizy, interpretacji, argumentacji, uporządkowaną wiedzę w zakresie zasad i norm etycznych obowiązujących zarówno w nauce, jak i w wykonywaniu zawodów prawniczych.

ocena 5 (bdb) - student posiada w stopniu bezbłędnym: pogłębioną wiedzę w zakresie aksjologii, sposobów i zasad stanowienia prawa, struktury normy prawnej, rodzajów wykładni prawnych i sposobów interpretacji prawa w szerszym kontekście prawnym, w zakresie metod prawniczych - analizy, interpretacji, argumentacji, uporządkowaną wiedzę w zakresie zasad i norm etycznych obowiązujących zarówno w nauce, jak i w wykonywaniu zawodów prawniczych.

Umiejętności (EK 4-6)

ocena 2 (ndst) - student nie potrafi prawidłowo interpretować i wyjaśniać procesy i zjawiska prawne i prawno-kanoniczne oraz wzajemne relacje z innymi zjawiskami społecznymi, prognozować procesy i zjawiska prawne z wykorzystaniem metod i narzędzi w zakresie nauk prawnych, z uwzględnieniem specjalności prawa kanonicznego, nie posiada umiejętności rozumienia i analizowania zjawisk prawnych, poszerzonej umiejętności ich pogłębionej teoretycznie oceny w zakresie prawa kanonicznego, z zastosowaniem odpowiednich metod badawczych.

ocena 3 (dst) - student potrafi w ograniczonym stopniu prawidłowo interpretować i wyjaśniać procesy i zjawiska prawne i prawno-kanoniczne oraz wzajemne relacje z innymi zjawiskami społecznymi, prognozować procesy i zjawiska prawne z wykorzystaniem metod i narzędzi w zakresie nauk prawnych, z uwzględnieniem specjalności prawa kanonicznego, w ograniczonym stopniu posiada umiejętności rozumienia i analizowania zjawisk prawnych, poszerzonej umiejętności ich pogłębionej teoretycznie oceny w zakresie prawa kanonicznego, z zastosowaniem odpowiednich metod badawczych.

ocena 4 (db) - student potrafi we właściwym stopniu prawidłowo interpretować i wyjaśniać procesy i zjawiska prawne i prawno-kanoniczne oraz wzajemne relacje z innymi zjawiskami społecznymi, prognozować procesy i zjawiska prawne z wykorzystaniem metod i narzędzi w zakresie nauk prawnych, z uwzględnieniem specjalności prawa kanonicznego, we właściwym stopniu posiada umiejętności rozumienia i analizowania zjawisk prawnych, poszerzonej umiejętności ich pogłębionej teoretycznie oceny w zakresie prawa kanonicznego, z zastosowaniem odpowiednich metod badawczych.

ocena 5 (bdb) - student potrafi bezbłędnie prawidłowo interpretować i wyjaśniać procesy i zjawiska prawne i prawno-kanoniczne oraz wzajemne relacje z innymi zjawiskami społecznymi, prognozować procesy i zjawiska prawne z wykorzystaniem metod i narzędzi w zakresie nauk prawnych, z uwzględnieniem specjalności prawa kanonicznego, posiada w stopniu bezbłędnym umiejętności rozumienia i analizowania zjawisk prawnych, poszerzonej umiejętności ich pogłębionej teoretycznie oceny w zakresie prawa kanonicznego, z zastosowaniem odpowiednich metod badawczych.

Kompetencje (EK 7-8)

ocena 2 (ndst) - student nie potrafi dostrzegać i formułować nowe problemy prawne, o nich dyskutować oraz przedstawić propozycje ich rozwiązania, nie posiada umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz przedkładania i uzasadniania swojego stanowiska, wypowiadania się merytorycznie w rożnych sprawach społecznych.

ocena 3 (dst) - student potrafi w ograniczonym stopniu dostrzegać i formułować nowe problemy prawne, o nich dyskutować oraz przedstawić propozycje ich rozwiązania, w stopniu ograniczonym posiada umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz przedkładania i uzasadniania swojego stanowiska, wypowiadania się merytorycznie w rożnych sprawach społecznych.

ocena 4 (db) - student potrafi właściwie dostrzegać i formułować nowe problemy prawne, o nich dyskutować oraz przedstawić propozycje ich rozwiązania, w stopniu właściwym posiada umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz przedkładania i uzasadniania swojego stanowiska, wypowiadania się merytorycznie w rożnych sprawach społecznych.

ocena 5 (bdb) - student potrafi prawidłowo i kompleksowo dostrzegać i formułować nowe problemy prawne, o nich dyskutować oraz przedstawić propozycje ich rozwiązania, posiada kompleksowe umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz przedkładania i uzasadniania swojego stanowiska, wypowiadania się merytorycznie w rożnych sprawach społecznych.

Ponadto do zaliczenia przedmiotu wymagane jest:

1. Obecność na zajęciach - dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności

2. Opracowanie wystąpienia w poprawnej metodologicznie formie pisemnej

3. Zebranie źródeł i literatury pracy doktorskiej (I rok)

4. Przygotowanie planu pracy doktorskiej (II rok)

5. Oddanie promotorowi do sprawdzenia większości rozdziałów pracy doktorskiej (III rok)

6. Oddanie wydrukowanej i oprawionej pracy doktorskiej (IV rok)

Zajęcia odbywają się w formie zdalnej na platformie M. Teams po wcześniejszym uzgodnieniu z prowadzącym dokonanym e-mailowo.

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2021/22" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium Doktoranckie, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Zbigniew Janczewski
Prowadzący grup: Zbigniew Janczewski
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3ae36face6def547bc93908a8c915b609e%40thread.tacv2/conversations?groupId=cce56037-7595-4db2-a6be-d823ef90eeff&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Seminarium Doktoranckie - Zaliczenie na ocenę
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Przygotowanie studenta do napisania pracy doktorskiej, w tym przeprowadzenia pogłębionej kwerendy naukowej, prowadzenia badań naukowych na poziomie doktoratu, pisania dysertacji doktorskiej oraz obrony tez w tej zawartych.

Pełny opis:

Przygotowanie studenta do napisania pracy doktorskiej, w tym przeprowadzenia pogłębionej kwerendy naukowej, prowadzenia badań naukowych na poziomie doktoratu, pisania dysertacji doktorskiej oraz obrony tez w tej zawartych.Seminarium kończy się przedłożeniem pracy doktorskiej przez studenta i jej przyjęciem przez promotora.

Literatura:

I. Literatura podstawowa przedmiotu:

1. Komentarz do Kodeksu prawa kanonicznego, red. J. Krukowski, t. 1, Poznań 2003.

2. R. Sobański, Metodologia prawa kanonicznego, Katowice 2004.

3. Z. Janczewski Ważność sprawowania sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, uzdrowienia i święceń w porządku prawnym Koscioła katolickiego, Warszawa 2011.

II. Literatura specjaslistyczna, w doborze indywidualnym, zaleznym od analizowanych zagadnień i wybranego tematu pracy doktorskiej

Wymagania wstępne:

rozszerzona wiedza z zakresu prawa o sakramentach oraz metodologii pracy naukowej, posiadanie stopnia zawodowego magistra prawa kanonicznego

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)