Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kanoniczne formy życia konsekrowanego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WK-S-FŻK
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Kanoniczne formy życia konsekrowanego
Jednostka: Wydział Prawa Kanonicznego
Grupy:
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a54727ec2e710430fa360c31ea89399ad%40thread.tacv2/conversations?groupId=b94ae1a1-b74c-474f-9a89-1756b677f22f&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

WIEDZA: PK_W06; PK_W07; PK_W16;

UMIEJĘTNOSCI: PK_U01; PK_U04; PK_U05; PK_U06;

KOMPETENCJE SPOŁECZNE: PK_K01; PK_K05

Skrócony opis:

Poziom przedmiotu: podstawowy

Cele przedmiotu:

Zapoznanie studentów z formami życia konsekrowanego w Kościele katolickim i ukazanie ważniejszych zagadnień związanych z poszczególnymi formami poświęcenia się Bogu: warunki przyjęcia, formacja, przyczyny odejścia i wydalenia, zarząd dobrami materialnymi.

Pełny opis:

1. Zagadnienia wstępne dotyczące życia konsekrowanego, definicja, najważniejsze grupy instytutów, pojęcie rad ewangelicznych, autonomia i egzempcja instytutów, ich łączenie i podział.

2. Pojęcie indywidualnych form życia konsekrowanego: stan wdów i wdowców, ordo virginum, stan życia pustelniczego.

3. Pojęcie wspólnotowych form życia konsekrowanego: instytuty zakonne, świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego, nowe formy życia ewangelicznego.

4. Prawo własne instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego - kompetencje biskupa diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej.

5. Założenie i znoszenie instytutów życia konsekrowanego.

6. Zarząd instytutów życia konsekrowanego (przełożeni, rady, kapituły).

7. Warunki ważnego przyjęcia kandydatów do nowicjatu i ich formacja.

8. Obowiązki i prawa członków instytutów.

9. Apostolstwo instytutów.

10. Sposoby wyłączania członków z instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

11. Zarząd dobrami materialnymi (osobowość prawna, nabywanie, alienacja, zaciąganie długów, funkcja ekonoma).

12. Konferencje wyższych przełożonych, zakres ich władzy i obowiązki.

13. Instytuty świeckie i stowarzyszenia życia apostolskiego.

Literatura:

LITERATURA PODSTAWOWA:

1. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku, kanony 573-746.

2. B.W. Zubert, Instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia życia apostolskiego, Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, Księga II. Lud Boży. Część III, Lublin 1990.

3. Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz, red. P. Majer, Kraków 2011, kanony 573-746.

LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA:

1. J. Kałowski, Życie braterskie we wspólnocie. Studium prawno-historyczne, Warszawa 1999.

2. M. Daniluk, Encyklopedia Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, pojęcia, terminy, instytucje, dokumenty, czasopisma, Lublin 2000.

3. K. Konecki, Konsekracja dziewic w odnowie liturgicznej Soboru Watykańskiego II, Włocławek 1997.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

WIEDZA:

EK 1 - student ma znajomość podstawowej terminologii z dziedziny prawa instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego i innych form życia konsekrowanego

EK 2 - student formułuje w sposób uporządkowany zasadnicze zagadnienia na temat form życia konsekrowanego

EK 3 - student prezentuje ugruntowaną wiedzę dotyczącą istotnych kwestii zarówno teoretycznych jak i praktycznych z obszaru prawa różnych form życia konsekrowanego

UMIEJĘTNOŚCI:

EK 4 - student jest w stanie dokonać wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny form życia konsekrowanego oraz przedstawić wyniki tejże wykładni

EK 5 - student ujmuje słownie oraz pisemnie zagadnienia z prawa form życia konsekrowanego i jest zdolny do ukazania ich w świetle norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego

EK 6 - student potrafi znajdować fontes cognoscendi i literaturę związaną z prawem form życia konsekrowanego, zna zasady właściwe różnym formom życia konsekrowanego, może udzielić porad prawnych w zakresie prawa własnego instytutu oraz sytuacji prawnej danej osoby konsekrowanej

KOMPETENCJE:

EK 7 - student potrafi samodzielnie pracować według wcześniej ustalonego przez siebie planu, mając za cel przyswojenie sobie treści z dziedziny prawa dotyczącego życia konsekrowanego

EK 8 - student uczestniczy aktywnie w prowadzonych zajęciach, zabierając głos w dyskusjach, wyrażając i dokumentując swe stanowisko nawet krytyczne

ECTS [1 ECTS = 30(25) godz.]

udział w wykładzie: 30 godzin

udział w ćwiczeniach 15 godz.

przygotowanie do egzaminu i zaliczenia na ocenę: 20 godzin

konsultacje: 5 godzin

przygotowanie referatów: 5 godzin

studium podanej literatury: 15 godzin

suma godzin: 90 godzin

Liczba ECTS: 3

Metody i kryteria oceniania:

WIEDZA (EK 1-3)

ocena 2 (ndst): student nie zna podstawowej terminologii oraz zasadniczych zagadnień z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Nie potrafi też posługiwać się nimi w sposób uporządkowany. Jego wiedza dotycząca istotnych kwestii zarówno teoretycznych jak i praktycznych z obszaru prawa różnych form życia konsekrowanego nie jest ugruntowana i dostateczna.

ocena 3 (dst): student zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię, ma mało uporządkowaną znajomość zasadniczych zagadnień z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Nie potrafi też w dostatecznym zakresie posługiwać się nimi w sposób uporządkowany. Jego wiedza dotycząca istotnych kwestii zarówno teoretycznych jak i praktycznych z obszaru prawa różnych form życia konsekrowanego nie jest ugruntowana w dostatecznym stopniu.

ocena 4 (db): student zna dobrze podstawową terminologię i ma uporządkowaną znajomość zasadniczych zagadnień z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Potrafi posługiwać się nimi w zadowalającym stopniu i w sposób wystarczająco uporządkowany. Jego wiedza dotycząca istotnych kwestii zarówno teoretycznych jak i praktycznych z obszaru prawa różnych form życia konsekrowanego jest częściowo ugruntowana.

ocena 5 (bdb): student zna bardzo dobrze podstawową terminologię i zasadnicze zagadnienia z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Potrafi w pełni posługiwać się nimi. Jego wiedza dotycząca istotnych kwestii zarówno teoretycznych jak i praktycznych z obszaru prawa różnych form życia konsekrowanego jest wystarczająco ugruntowana.

UMIEJĘTNOŚCI:

ocena 2 (ndst): student nie jest w stanie dokonać wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny prawa form życia konsekrowanego oraz nie umie przedstawić wyników tejże wykładni. Nie potrafi też ująć słownie i pisemnie zagadnień z prawa form życia konsekrowanego i nie jest zdolny do ukazania ich w świetle norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego. Nie potrafi znajdować fontes cognoscendi i literatury związanej z przedmiotem.

ocena 3 (dst): student jest w stanie w ograniczonym stopniu dokonać wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny prawa form życia konsekrowanego oraz przedstawić wyniki tejże wykładni. Nie potrafi dostatecznie ująć słownie i pisemnie zagadnień z prawa form życia konsekrowanego i ukazać ich w świetle norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego. Znajduje tylko częściowo fontes cognoscendi i literaturę związaną z przedmiotem.

ocena 4 (db): student w zadawalającym stopniu dokonuje wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny prawa form życia konsekrowanego oraz może przedstawić wyniki tejże wykładni. Potrafi w sposób właściwy ująć słownie i pisemnie zagadnienia z prawa życia konsekrowanego i ukazać je w świetle norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego. Właściwie znajduje fontes cognoscendi i literaturę związaną z przedmiotem.

ocena 5 (bdb.): student kompetentnie dokonuje wykładni kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku i innych przepisów z dziedziny prawa form życia konsekrowanego oraz przedstawia wyniki tejże wykładni. Potrafi bardzo dobrze ująć słownie i pisemnie zagadnienia z prawa form życia konsekrowanego i ukazać je w świetle norm prawnych dotyczących życia konsekrowanego. Bezbłędnie znajduje fontes cognoscendi i literaturę związaną z przedmiotem.

KOMPETENCJE: (EK 7-8)

ocena 2 (ndst): student nie potrafi samodzielnie wykonać pracy ani wcześniej jej zaplanować i zorganizować mając na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Nie bierze udziału w prowadzonych zajęciach, nie zabiera głosu w dyskusjach i nie wyraża ani nie dokumentuje swego stanowiska.

ocena 3 (dst): student tylko w niewielkim stopniu potrafi samodzielnie wykonać pracę, którą wcześniej próbował z trudem zaplanować i zorganizować mając za cel przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Od czasu do czasu bierze udział w prowadzonych zajęciach, niekiedy zabiera głos w dyskusjach, nie potrafi wyrażać i dokumentować własnego stanowiska.

ocena 4 (db): student potrafi dobrze i samodzielnie wykonać pracę, którą wcześniej umiejętnie zaplanował i zorganizował mając za cel przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Często bierze udział w prowadzonych zajęciach, zabiera głos w dyskusjach, wyraża i dokumentuje własne stanowisko.

ocena 5 (bdb): student potrafi kompetentnie i samodzielnie wykonać pracę, którą wcześniej umiejętnie zaplanował i zorganizował mając za cel przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z dziedziny prawa form życia konsekrowanego. Często bierze udział w prowadzonych zajęciach, zręcznie zabiera głos w dyskusjach, wyraża i dokumentuje własne stanowisko także krytyczne.

Na ocenę końcową składają się:

1.Obecność na zajęciach

2.Udział w dyskusji

3.Wykonanie i ocena realizowanych zadań

4. Egzamin ustny.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/22" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Bożena Szewczul
Prowadzący grup: Bożena Szewczul
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aICpg7CYt49qlJZGWoshS5QXzMO9Gek41UcimP8xX8kM1%40thread.tacv2/conversations?groupId=9c917fc3-0a43-483d-bc01-fc5ccce43d78&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzaminacyjny
E-Learning:

E-Learning

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Student powinien posiąść podstawową wiedzę o istnieniu w Kościele osób konsekrowanych (należących do różnych form tego rodzaju życia), które obok duchowieństwa i wiernych świeckich dążą do świętości poprzez podjęcie rad ewangelicznych: czystości ubóstwa i posłuszeństwa. Powinien poznać formy życia konsekrowanego podane w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku i poza Kodeksem.

Pełny opis:

Poziom przedmiotu: podstawowy

Cele przedmiotu:

Zapoznanie studentów z ważniejszymi zagadnieniami życia konsekrowanego w Kościele katolickim. Ukazanie form tego rodzaju życia regulowanych w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 r. i poza nim. W dalszej kolejności - omówienie najbardziej powszechnych form poświęcenia życia Bogu poprzez wyjaśnienie wymaganych warunków do podjęcia formacji w określonym rodzaju konsekracji, złożenia ślubów lub innych zobowiązań i ewentualne możliwości opuszczenia danej formy życia konsekrowanego.

Literatura:

LITERATURA PODSTAWOWA:

1. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku, kanony 573-746.

2. E. Gambari, Życie zakonne po Soborze Watykańskim II, Kraków 1998.

LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA:

1. J. Kałowski, Konstytucje jako zabezpieczenie celu i zadań instytutów życia konsekrowanego, Prawo Kanoniczne 36 (1993) nr 3-4, s. 5-19.

2. B. Szewczul, Ewangeliczna rada ubóstwa według kan. 600 KPK/1983, Prawo Kanoniczne 54 (2011) nr 1 – 2, s. 77-99.

Wymagania wstępne:

Umiejętność pracy z Kodeksem Prawa Kanonicznego z 1983 roku, wykorzystanie odpowiednich materiałów dotyczących historii i prawa form życia konsekrowanego.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)