Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Structure of the particular Church

General data

Course ID: WK-S-KP-W
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Structure of the particular Church
Name in Polish: Ustrój Kościoła partykularnego
Organizational unit: Faculty of Canon Law
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): 6.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Preliminary Requirements:

(in Polish) Umiejętność posługiwania się tekstami aktów prawnych.

Short description: (in Polish)

Umiejętność posługiwania się tekstami aktów prawnych. Przyswojenie wiedzy z zakresu prawa kanonicznego dotyczącej ustroju Kościoła partykularnego (kan. 368-572 KPK).

Full description: (in Polish)

Wykłady obejmują normy prawa zawarte Kodeksie prawa kanonicznego odnoszące się do ustroju Kościoła partykularnego, z uwzględnieniem ustanowionej w nich władzy, przeszkód w działaniu i wakansu stolicy, prowincji i regionów kościelnych, synodów partykularnych oraz konferencji biskupów. Zakres tematyczny obejmuje też zagadnienia dotyczące wewnętrznej organizacji kościołów partykularnych, synodu diecezjalnego, kurii diecezjalnej, wikariuszów generalnych i biskupich, a także gremiów kolegialnych takich jak rada do spraw ekonomicznych, rada kapłańska i kolegium konsultorów. W zakres wykładów wchodzi także tematyka dotycząca funkcjonowania parafii, z uwzględnieniem urzędu proboszcza i rektorów kościołów. Ćwiczenia do wykładów obejmują zagadnienia dotyczące kolegialnej jedności biskupów, a także konferencji biskupów jako podmiotu władzy w Kościele oraz przedstawienie statusu prawnego i organizacji Konferencji Episkopatu Polski. Tematyka ćwiczeń do wykładów obejmuje przygotowanie praktyczne studentów do stworzenia statutu konferencji biskupów na przykładzie statutów Konferencji Episkopatu Polski.

1. Pojęcie Kościoła partykularnego

1.1.Pojęcie diecezji

1.2. Kościoły partykularne zrównane z diecezją

2. Biskupi w Kościele

2.1. Biskupi diecezjalni

2.2. Biskupi koadiutorzy i pomocniczy

3. Wakat stolicy biskupiej i jej przeszkodzenie

3.1. Przyczyny

3.2. Administrator diecezjalny

4. Prowincje i regiony kościelne

4.1. Metropolici

4.2. Patriarchowie i Prymasi

5. Synody partykularne

5.1. Synod Plenarny

5.2. Synod prowincjalny

6. Konferencje Biskupów

6.1. Pojęcie i struktura wewnętrzna

6.2. Władza Konferencji Biskupów

7. Synod diecezjalny

8 Kuria diecezjalna

8.1. Wikariusze generalni i biskupi

8.2. Kanclerz i notariusze

8.3. Rada ekonomiczna

9 Rada kapłańska i Kolegium Konsultorów

10. Kapituły kanonickie

10.1. Kapituła katedralna

10.2. Kapituła kolegiacka

11. Rada duszpasterska

12 Parafie, proboszczowie i wikariusze parafialni

13. Dziekani i Rektorzy kościołów

14. Zagadnienia podsumowujące

Bibliography: (in Polish)

Literatura:

1. Kodeks Prawa Kanonicznego, Pallottinum 1984

2. Dyduch J., Góralski W., Górecki E., Krukowski J., Sitarz M., Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. II 1, Księga II,

Lud Boży, Część II. Ustrój hierarchiczny, Poznań 2005

3. Majer P. (red.) Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz, Kraków 2011

4. Pawluk T., Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. II, Olsztyn 1986

5. Sobór Watykański II, Konstytucje, Dekrety, Deklaracje, Poznań 2002

6. Sztafrowski E., Podręcznik prawa kanonicznego, t. II, Warszawa 1985.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

Efekty wiedzy (EK 1-3):

metoda dydaktyczna - wykład informacyjny i problemowy; dyskusja; indywidualna lektura tekstów prawnych; analiza prawna;

weryfikacja - egzamin ustny na koniec semestru; kolokwia pisemne; ocenianie ciągłe; możliwa ustna weryfikacja wiedzy studenta na ostatnich zajęciach w semestrze.

Efekty umiejętności (EK 4-6):

metoda dydaktyczna - dyskusja; analiza dokumentów prawnych z ustroju Kościoła powszechnego

weryfikacja - egzamin ustny na koniec semestru; kolokwia pisemne; ocenianie ciągłe; możliwa ustna weryfikacja wiedzy studenta na ostatnich zajęciach w semestrze.

Efekty kompetencji (7-8):

metoda dydaktyczna - indywidualna lektura tekstów; analiza i rozwiązywanie problemów prawnych; dyskusja

weryfikacja - egzamin ustny na koniec semestru; kolokwia pisemne; indywidualna ocena z przygotowania i aktywności podczas zajęć; możliwa ustna weryfikacja wiedzy studenta na ostatnich zajęciach w semestrze

Opis metod dydaktycznych:

Wprowadzenie w tematykę, strukturę i sposób prowadzenia zajęć; zostanie zastosowany przy wyjaśnieniu zasad dyskusji naukowej i analizy oraz rozwiazywania kwestii prawnych.

Analiza treści tekstów - przeprowadzana wspólnie podczas zajęć w celu uzyskania poprawnego zrozumienia treści oraz wyjaśnienia kwestii niezrozumiałych.

Dyskusja - będzie odbywać się po analizie i rozwiązaniu kwestii prawnej.

Analiza i rozwiazywanie kwestii prawnych - kształtowanie umiejętności posługiwania się dokumentami z zakresu powszechnego prawa kanonicznego oraz praktycznego stosowania regulacji prawnych.

Opis sposobów weryfikacji efektów kształcenia:

Egzamin ustny na koniec semestru; Kolokwia pisemne - weryfikacja efektów kształcenia będzie odbywała się poprzez ocenę z pisemnego kolokwium, na podstawie udzielonych przez studenta odpowiedzi na pytania.

Indywidualna ocena przygotowania i aktywności podczas zajęć - indywidualnie każdy uczestnik zajęć zostanie oceniony przez prowadzącego; ocena będzie dotyczyła przygotowania studenta do zajęć i angażowania w ich przebieg.

Możliwa ustna weryfikacja wiedzy studenta z ćwiczeń do wykładów na ostatnich zajęciach w semestrze.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Wiedza (EK 1-3):

ocena 2 (ndst.): student nie zna podstawowej terminologii z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; nie posiada uporządkowanej znajomości podstawowych zagadnień dotyczących wiedzy z ustroju Kościoła partykularnego; nie dysponuje uporządkowaną wiedzą dotyczącą konstytucji i listów apostolskich opisujących funkcjonowanie Kurii diecezjalnej

oraz procedur w czasie wakatu stolicy biskupiej i wyboru biskupa diecezjalnego.

ocena 3 (dst.): student zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; posiada słabo uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień z ustroju Kościoła partykularnego; dysponuje znacznie ograniczoną, uporządkowaną wiedzą dotyczącą konstytucji i listów apostolskich opisujących funkcjonowanie Kurii diecezjalnej oraz procedur w czasie wakatu stolicy biskupiej i wyboru biskupa diecezjalnego.

ocena 4 (db.): student zna podstawową terminologię z ustroju Kościoła partykularnego; posiada średnio uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień z ustroju Kościoła partykularnego; dysponuje częściowo uporządkowaną wiedzą dotyczącą konstytucji i listów apostolskich opisujących funkcjonowanie Kurii diecezjalnej oraz procedur w czasie wakatu

Stolicy biskupiej i nominacji biskupa diecezjalnego.

ocena 5 (bdb.): student bardzo dobrze zna podstawową terminologię z zakresu ustroju Kościoła powszechnego; posiada w pełni uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień z ustroju Kościoła powszechnego; dysponuje kompletną wiedzą dotyczącą konstytucji i listów apostolskich opisujących funkcjonowanie pozostałych instytucji oraz procedur w czasie wakatu stolicy biskupiej i wyboru biskupa diecezjalnego.

Umiejętności (EK 4-6):

ocena 2 (ndst.): student nie potrafi analizować i interpretować tekstów norm kodeksowych i innych dokumentów z dziedziny ustroju Kościoła partykularnego; nie potrafi opisywać zagadnień prawnych z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; nie znajduje i nie wykorzystuje informacji z dziedziny ustroju Kościoła partykularnego.

ocena 3 (dst.): student potrafi w ograniczonym stopniu analizować i interpretować teksty norm kodeksowych i innych dokumentów z dziedziny ustroju Kościoła partykularnego; częściowo potrafi opisywać zagadnienia prawne z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; z błędami znajduje i wykorzystuje informacje z dziedziny ustroju Kościoła partykularnego.

ocena 4 (db.): student potrafi właściwie analizować i interpretować teksty norm kodeksowych i innych dokumentów z dziedziny ustroju Kościoła partykularnego; zadowalająco potrafi opisywać zagadnienia prawne z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; prawidłowo znajduje i poprawnie wykorzystuje źródła informacji z dziedziny ustroju Kościoła partykularnego.

ocena 5 (bdb.): student w pełni potrafi analizować i interpretować teksty norm kodeksowych i innych dokumentów z dziedziny ustroju Kościoła partykularnego; bezbłędnie potrafi opisywać zagadnienia prawne z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; bezbłędnie i prawidłowo znajduje oraz wykorzystuje źródła informacji z dziedziny ustroju Kościoła partykularnego.

Kompetencje (EK 7-8):

ocena 2 (ndst.): student nie potrafi prawidłowo zaplanować i wykonać zadań, w tym zadań w zespole, mających na celu zrealizowanie zadań badawczych i opanowanie treści z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; zupełnie nie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, nie formułuje tez i nie wyciąga logicznych wniosków oraz nie wyraża konstruktywnych uwag krytycznych

ocena 3 (dst.): student potrafi w ograniczonym stopniu prawidłowo zaplanować i wykonać zadania, w tym zadania w zespole, mające na celu zrealizowanie zadań badawczych i opanowanie treści z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; okazjonalnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, formułuje tez i wyciąga logiczne wnioski oraz wyraża konstruktywne uwagi krytyczne.

ocena 4 (db.): student właściwie potrafi zaplanować i wykonać zadania, w tym zadania w zespole, mające na celu zrealizowanie zadań badawczych i opanowanie treści z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; często aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, formułuje tezy i wyciąga logiczne wnioski oraz wyraża konstruktywne uwagi krytyczne.

ocena 5 (bdb.): student potrafi prawidłowo i kompleksowo zaplanować i wykonać zadania, w tym zadania w zespole, mające na celu zrealizowanie zadań badawczych i opanowanie treści z zakresu ustroju Kościoła partykularnego; bardzo często aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, formułuje tezy i wyciąga logiczne wnioski oraz wyraża

konstruktywne uwagi krytyczne.

Classes in period "Summer semester 2021/22" (past)

Time span: 2022-02-01 - 2022-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 30 hours more information
Lectures, 45 hours more information
Coordinators: Marek Stępień, Józef Wroceński
Group instructors: Marek Stępień, Józef Wroceński
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - examination
Classes - graded credit
Lectures - examination
(in Polish) E-Learning:

(in Polish) E-Learning

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Classes in period "Summer semester 2022/23" (past)

Time span: 2023-02-01 - 2023-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 30 hours more information
Lectures, 45 hours more information
Coordinators: Marek Stępień
Group instructors: Marek Stępień
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - examination
Classes - graded credit
Lectures - examination
(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

(in Polish) ECTS [1 ECTS – 25-30 godz.]

- udział w wykładzie - 45 godz.

- udział w ćwiczeniach - 30 godz.

- przygotowanie do wykładu - 20 godz.

- przygotowanie do ćwiczeń - 20 godz.

- przygotowanie do egzaminu - 35 godz.

- konsultacje - 10 godz.

Suma godzin: 160, Liczba ECTS: 6 (wykład - 4; ćwiczenia do wykładu - 2).


Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Umiejętność posługiwania się tekstami aktów prawnych. Przyswojenie wiedzy z zakresu prawa kanonicznego dotyczącej ustroju Kościoła partykularnego (kan. 368-572 KPK).

Full description: (in Polish)

Wykłady obejmują normy prawa zawarte Kodeksie prawa kanonicznego odnoszące się do ustroju Kościoła partykularnego, z uwzględnieniem ustanowionej w nich władzy, przeszkód w działaniu i wakansu stolicy, prowincji i regionów kościelnych, synodów partykularnych oraz konferencji biskupów. Zakres tematyczny obejmuje też zagadnienia dotyczące wewnętrznej organizacji kościołów partykularnych, synodu diecezjalnego, kurii diecezjalnej, wikariuszów generalnych i biskupich, a także gremiów kolegialnych takich jak rada do spraw ekonomicznych, rada kapłańska i kolegium konsultorów. W zakres wykładów wchodzi także tematyka dotycząca kapituły kanoników i rady duszpasterskiej, a także funkcjonowanie parafii, z uwzględnieniem urzędu proboszcza i rektorów kościołów. Ćwiczenia do wykładów obejmują zagadnienia dotyczące kolegialnej jedności biskupów, a także konferencji biskupów jako podmiotu władzy w Kościele oraz przedstawienie statusu prawnego i organizacji Konferencji Episkopatu Polski. Tematyka ćwiczeń do wykładów obejmuje też przygotowanie praktyczne studentów do stworzenia statutu konferencji biskupów na przykładzie statutów Konferencji Episkopatu Polski.

Bibliography: (in Polish)

Literatura podstawowa:

1. Codex Iuris Canonici auctoritate Ioannis Pauli pp. II promulagatus. Kodeks Prawa Kanonicznego. Przekład polski zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu, Pallottinum 2022.

2. Kodeks Prawa Kanonicznego promulgowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 25 stycznia 1983 roku - stan prawny na 18 maja 2022 r. – zaktualizowny przekład na język polski (opublikowano na stronach internetowych Konferencji Episkopatu Polski).

3. Codex Iuris Canonici. Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz, red. P. Majer, Kraków 2011.

4. Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. II-1, Księga II. Lud Boży, red. J. Krukowski, Pallottinum 2005.

5. Pawluk T., Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. II, Olsztyn 1986.

6. Sobór Watykański II, Konstytucje, Dekrety, Deklaracje, Poznań 2002.

7. Sztafrowski E., Podręcznik prawa kanonicznego, t. II, Warszawa 1985.

8. Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele Christus Dominus, w: Sobór Watykański II. Konstytucje Dekrety Deklaracje, Pallottinum - Poznań 2002, s. 236-258.

9. Ioannes Paulus pp. II, Litterae Apostolicae motu proprio datae "Apostolos suos", AAS 90 (1998) 641-658; tekst polski: Jan Paweł II, Dzieła Zebrane, t. IV. Konstytucje Apostolskie. Listy Motu Proprio i Bulle. Orędzia na Światowe Dni, Wydawnictwo M, Kraków 2007, s. 196-208.

10. Statut Konferencji Episkopatu Polski. Warszawa, 16-09-1995, w: Akta Konferencji Episkopatu Polski 1(1998), s. 7-12.

11. Statut Konferencji Episkopatu Polski. Warszawa, 10-03-2009, w: Akta Konferencji Episkopatu Polski 15(2009), s. 14-19.

12. Stępień M., Pozycja prawna Konferencji Episkopatu Polski. Studium prawno-historyczne, Łomża 2014.

Literatura uzupełniająca:

1. Dyduch J., Góralski W., Górecki E., Krukowski J., Sitarz M., Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. II/1, Księga II. Lud Boży, Część II. Ustrój hierarchiczny Kościoła, Poznań 2005.

2. Ioannes Paulus pp. II, Adhortatio Apostolica Post-Synodalis "De Episcopo ministero Evangelii Iesu Christi pro mundi spe. Pastores gregis", AAS 96 (2004) 825-924; tekst polski: Jan Paweł II, Posynodalna Adhortacja Apostolska "Pastores gregis". O biskupie słudze Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata, Libreria Editrice Vaticana 2003; w: Adhortacje Apostolskie Ojca Świętego Jana Pawła II, t. II 1996-2003, Kraków 2006, s. 728-871.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-15 - 2024-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 30 hours more information
Lectures, 45 hours more information
Coordinators: Marek Stępień
Group instructors: Marek Stępień
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - examination
Classes - graded credit
Lectures - examination
(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

(in Polish) ECTS [1 ECTS – 25-30 godz.]

- udział w wykładzie - 45 godz.

- udział w ćwiczeniach - 30 godz.

- przygotowanie do wykładu - 20 godz.

- przygotowanie do ćwiczeń - 20 godz.

- przygotowanie do egzaminu - 35 godz.

- konsultacje - 10 godz.

Suma godzin: 160, Liczba ECTS: 6 (wykład - 4; ćwiczenia do wykładu - 2).

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Umiejętność posługiwania się tekstami aktów prawnych. Przyswojenie wiedzy z zakresu prawa kanonicznego dotyczącej ustroju Kościoła partykularnego (kan. 368-572 KPK).

Full description: (in Polish)

Wykłady obejmują normy prawa zawarte Kodeksie prawa kanonicznego odnoszące się do ustroju Kościoła partykularnego, z uwzględnieniem ustanowionej w nich władzy, przeszkód w działaniu i wakansu stolicy, prowincji i regionów kościelnych, synodów partykularnych oraz konferencji biskupów. Zakres tematyczny obejmuje też zagadnienia dotyczące wewnętrznej organizacji kościołów partykularnych, synodu diecezjalnego, kurii diecezjalnej, wikariuszów generalnych i biskupich, a także gremiów kolegialnych takich jak rada do spraw ekonomicznych, rada kapłańska i kolegium konsultorów. W zakres wykładów wchodzi także tematyka dotycząca kapituły kanoników i rady duszpasterskiej, a także funkcjonowanie parafii, z uwzględnieniem urzędu proboszcza i rektorów kościołów. Ćwiczenia do wykładów obejmują zagadnienia dotyczące kolegialnej jedności biskupów, a także konferencji biskupów jako podmiotu władzy w Kościele oraz przedstawienie statusu prawnego i organizacji Konferencji Episkopatu Polski. Tematyka ćwiczeń do wykładów obejmuje też przygotowanie praktyczne studentów do stworzenia statutu konferencji biskupów na przykładzie statutów Konferencji Episkopatu Polski.

Bibliography: (in Polish)

Literatura podstawowa:

1. Codex Iuris Canonici auctoritate Ioannis Pauli pp. II promulagatus. Kodeks Prawa Kanonicznego. Przekład polski zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu, Pallottinum 2022.

2. Kodeks Prawa Kanonicznego promulgowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 25 stycznia 1983 roku - stan prawny na 18 maja 2022 r. – zaktualizowny przekład na język polski (opublikowano na stronach internetowych Konferencji Episkopatu Polski).

3. Codex Iuris Canonici. Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz, red. P. Majer, Kraków 2011.

4. Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. II-1, Księga II. Lud Boży, red. J. Krukowski, Pallottinum 2005.

5. Pawluk T., Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. II, Olsztyn 1986.

6. Sobór Watykański II, Konstytucje, Dekrety, Deklaracje, Poznań 2002.

7. Sztafrowski E., Podręcznik prawa kanonicznego, t. II, Warszawa 1985.

8. Dekret o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele Christus Dominus, w: Sobór Watykański II. Konstytucje Dekrety Deklaracje, Pallottinum - Poznań 2002, s. 236-258.

9. Ioannes Paulus pp. II, Litterae Apostolicae motu proprio datae "Apostolos suos", AAS 90 (1998) 641-658; tekst polski: Jan Paweł II, Dzieła Zebrane, t. IV. Konstytucje Apostolskie. Listy Motu Proprio i Bulle. Orędzia na Światowe Dni, Wydawnictwo M, Kraków 2007, s. 196-208.

10. Statut Konferencji Episkopatu Polski. Warszawa, 16-09-1995, w: Akta Konferencji Episkopatu Polski 1(1998), s. 7-12.

11. Statut Konferencji Episkopatu Polski. Warszawa, 10-03-2009, w: Akta Konferencji Episkopatu Polski 15(2009), s. 14-19.

12. Stępień M., Pozycja prawna Konferencji Episkopatu Polski. Studium prawno-historyczne, Łomża 2014.

Literatura uzupełniająca:

1. Dyduch J., Góralski W., Górecki E., Krukowski J., Sitarz M., Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego, t. II/1, Księga II. Lud Boży, Część II. Ustrój hierarchiczny Kościoła, Poznań 2005.

2. Ioannes Paulus pp. II, Adhortatio Apostolica Post-Synodalis "De Episcopo ministero Evangelii Iesu Christi pro mundi spe. Pastores gregis", AAS 96 (2004) 825-924; tekst polski: Jan Paweł II, Posynodalna Adhortacja Apostolska "Pastores gregis". O biskupie słudze Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata, Libreria Editrice Vaticana 2003; w: Adhortacje Apostolskie Ojca Świętego Jana Pawła II, t. II 1996-2003, Kraków 2006, s. 728-871.

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)