Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Sacraments: Confession, Anointing of the sick, Ordination

General data

Course ID: WK-S-PNŚ-W
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Sacraments: Confession, Anointing of the sick, Ordination
Name in Polish: Sakramenty: Pokuta, Namaszczenie chorych, Święcenia
Organizational unit: Faculty of Canon Law
Course groups:
Course homepage: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3aLSa0Hq86NJAlYXN-aFwMkmWJKXwxULsO4Jr7sb1TW6E1%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=62234e7f-c26b-4391-ab09-7010aaef849d&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
ECTS credit allocation (and other scores): 4.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: (unknown)
(in Polish) Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

canon law

Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

PK_W05, PK_U04

PK_U07, PK_K05

PK_K07

Preliminary Requirements:

(in Polish) Znajomość teologii ogólnej, sakramentologii, teologii prawa kanonicznego, norm ogólnych prawa kanonicznego i ustroju Kościoła.

Short description: (in Polish)

Poziom przedmiotu:Podstawowy.

Cele przedmiotu: Zdobycie podstawowej wiedzy wymaganej przy podjęciu pracy w kuriach diecezjalnych i kancelariach parafialnych w odniesieniu do załatwiania spraw sakramentalnych.

Wymagania wstępne:Znajomość teologii ogólnej, sakramentologii, teologii prawa kanonicznego, norm ogólnych prawa kanonicznego i ustroju Kościoła.

Full description: (in Polish)

Treści merytoryczne:

1. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu pokuty i pojednania.

2. Podmiot i szafarz pokuty.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty w zwyczajnych okolicznościach i w niebezpieczeństwie śmierci.

4. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu namaszczenia chorych.

5. Podmiot i szafarz namaszczenia.

6. Udzielanie namaszczenia chorych.

7. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu święceń.

8. Podmiot i szafarz święceń.

9. Udzielanie święceń.

Metody oceny:

-egzaminy ustne na zakończenie semestru

-ocenianie ciągłe podczas uczestnictwa w wykladach

Bibliography: (in Polish)

1. M. Pastuszko, Sakrament pokuty i pojednania, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

2. M. Pastuszko, Sakrament święceń, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 2, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1986.

4. Z. Janczewski, Ustanawianie szafarzy sakramentów w Kościele łacińskim i Kościołach wschodnich, Wydawnictwo UKSW, Warszawa.

5. Z. Janczewski, Facultas ad confessiones jako akt powierzenia kapłanowi misji sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w Kościele katolickim, „Annales Canonici” 3(2007) s.101-120.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

W zakresie wiedzy:

EK1 - student ma pogłębioną wiedzę o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego i liturgicznego prawa o sakramentach.

EK2 - student ma pogłębiona wiedzę o funkcji oświecania Kościoła w zakresie kanonicznego i liturgicznego prawa o sakramentach.

EK3 - student ma rozszerzoną wiedzę o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na podstawie obowiązującego kanonicznego i liturgicznego prawa o sakramentach.

W zakresie umiejętności:

EK4 - student potrafi prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów.

EK5 - student ma rozszerzoną umiejętność właściwego posługiwania się normami kanonicznego i liturgicznego prawa o sakramentach.

EK6 - student potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwe procedury prowadzące do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

W zakresie kompetencji społecznych:

EK7 - student jest świadomy zmienności norm prawnych i rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.

EK8 - student potrafi w rozszerzonym zakresie przedstawić sposoby prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

ECTS (1 ECTS=30(25) godz.]

Udział w wykładach: 30 godz.

Konsultacje: 10 godz.

Czas na pisanie referatu: 5 godz.

Przygotowanie do egzaminu: 15 godz.

Ćwiczenia: 30 godz.

Suma godzin: 90 godz.

Liczba ECTS: Wykład 2 ECTS; Ćwiczenia 1 ECTS

ĆWICZENIA:

Udział w ćwiczeniach – 1/2 ECTS,

Przygotowanie do kolokwium:–1/2 ECTS,

RAZEM– 1 ECTS.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Wiedza (EK1-3)

ocena 2 (ndst) - student nie ma podstawowej wiedzy o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego prawa o sakramentach, o funkcji uświęcania Kościoła w zakresie prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, rozszerzonej wiedzy o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na podstawie obowiązującego prawa o sakramentach.

ocena 3 (dst) - student posiada w ograniczonym stopniu:

podstawową wiedzę o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego prawa o sakramentach, o funkcji uświęcania Kościoła w zakresie prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, podstawową wiedzę o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na bazie obowiązującego prawa o sakramentach .

ocena 4 (db) - student posiada w wystarczającym stopniu:

podstawową wiedzę o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego prawa o sakramentach, o funkcji uświęcania Kościoła w zakresie prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, podstawową wiedzę o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na podstawie obowiązującego prawa o sakramentach .

ocena 5 (bdb) - student posiada w pełni:

podstawową wiedzę o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego prawa o sakramentach, o funkcji uświęcania Kościoła w zakresie prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, podstawową wiedzę o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na bazie obowiązującego prawa o sakramentach

Umiejętności (EK4-6)

ocena 2 (ndst) - student nie potrafi prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, nie ma podstawowych umiejętności właściwego posługiwania się normami prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, nie potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwych procedur prowadzących do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

ocena 3 (dst) - student potrafi w ograniczonym stopniu prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów uzdrowienia i święceń, posiada w ograniczonym stopniu podstawowe umiejętności właściwego posługiwania się normami prawa o sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego, w analogicznym stopniu potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwych procedur prowadzących do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

ocena 4 (db) - student potrafi we właściwym stopniu prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów uzdrowienia i święceń, posiada we właściwym stopniu podstawowe umiejętności właściwego posługiwania się normami prawa o sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego, w analogicznym stopniu potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwych procedur prowadzących do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

ocena 5 (bdb) - student potrafi bezbłędnie prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów uzdrowienia i święceń, posiada w stopniu bezbłędnym podstawowe umiejętności właściwego posługiwania się normami prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, w analogicznym stopniu potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwych procedur prowadzących do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

Kompetencje społeczne (EK7-8)

ocena 2 (ndst) - student nie posiada świadomości zmienności norm prawnych i rozumienia potrzeby uczenia się przez całe życie, nie potrafi w podstawowym zakresie przedstawić sposobów prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

ocena 3 (dst) - student w ograniczonym stopniu posiada świadomość zmienności norm prawnych i rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, w sposób ograniczony potrafi w podstawowym zakresie przedstawić sposoby prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

ocena 4 (db) - w stopniu właściwym student posiada świadomość zmienności norm prawnych i rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, potrafi w podstawowym zakresie przedstawić sposoby prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

ocena 5 (bdb) - student posiada prawidłową i kompleksową świadomość zmienności norm prawnych i rozumienie potrzeby uczenia się przez całe życie, prawidłowo i kompleksowo potrafi w podstawowym zakresie przedstawić sposoby prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

Na ocenę końcową składają się:

1. obecność na zajęciach i aktywny udział w prowadzonych dyskusjach

2. wynik egzaminu ustnego

Classes in period "Summer semester 2021/22" (past)

Time span: 2022-02-01 - 2022-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 30 hours more information
Lectures, 30 hours more information
Coordinators: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Group instructors: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Course homepage: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3aLSa0Hq86NJAlYXN-aFwMkmWJKXwxULsO4Jr7sb1TW6E1%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=62234e7f-c26b-4391-ab09-7010aaef849d&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - examination
Classes - graded credit
Lectures - examination
(in Polish) E-Learning:

(in Polish) E-Learning

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Cele przedmiotu: Zdobycie podstawowej wiedzy wymaganej przy podjęciu pracy w kuriach diecezjalnych i kancelariach parafialnych w odniesieniu do załatwiania spraw sakramentalnych.

Full description: (in Polish)

Treści merytoryczne:

1. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu pokuty i pojednania.

2. Podmiot i szafarz pokuty.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty w zwyczajnych okolicznościach i w niebezpieczeństwie śmierci.

4. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu namaszczenia chorych.

5. Podmiot i szafarz namaszczenia.

6. Udzielanie namaszczenia chorych.

7. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu święceń.

8. Podmiot i szafarz święceń.

9. Udzielanie święceń.

Metody oceny:

-egzamin ustny na zakończenie semestru

-ocenianie ciągłe podczas uczestnictwa w wykładach

-dopuszczalna absencja studenta na 2 wykładach.

Zajęcia oraz egzamin odbywają się w formie zdalnej na platformie M. Teams, albo stacjonarnej, w zależności od decyzji władz uczelni i wydziału.

Bibliography: (in Polish)

1. M. Pastuszko, Sakrament pokuty i pojednania, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

2. M. Pastuszko, Sakrament święceń, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 2, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1986.

4. Z. Janczewski, Ustanawianie szafarzy sakramentów w Kościele łacińskim i Kościołach wschodnich, Wydawnictwo UKSW, Warszawa.

5. Z. Janczewski, Facultas ad confessiones jako akt powierzenia kapłanowi misji sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w Kościele katolickim, „Annales Canonici” 3(2007) s.101-120.

Classes in period "Summer semester 2022/23" (past)

Time span: 2023-02-01 - 2023-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 30 hours more information
Lectures, 30 hours more information
Coordinators: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Group instructors: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - examination
Classes - graded credit
Lectures - examination
Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Cele przedmiotu: Zdobycie podstawowej wiedzy wymaganej przy podjęciu pracy w kuriach diecezjalnych i kancelariach parafialnych w odniesieniu do załatwiania spraw sakramentalnych.

Full description: (in Polish)

Treści merytoryczne:

1. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu pokuty i pojednania.

2. Podmiot i szafarz pokuty.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty w zwyczajnych okolicznościach i w niebezpieczeństwie śmierci.

4. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu namaszczenia chorych.

5. Podmiot i szafarz namaszczenia.

6. Udzielanie namaszczenia chorych.

7. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu święceń.

8. Podmiot i szafarz święceń.

9. Udzielanie święceń.

Metody oceny:

-egzamin ustny na zakończenie semestru

-ocenianie ciągłe podczas uczestnictwa w wykładach

-dopuszczalna absencja studenta na 2 wykładach.

Zajęcia oraz egzamin odbywają się w formie zdalnej na platformie M. Teams, albo stacjonarnej, w zależności od decyzji władz uczelni ilubwydziału.

Bibliography: (in Polish)

1. M. Pastuszko, Sakrament pokuty i pojednania, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

2. M. Pastuszko, Sakrament święceń, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 2, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1986.

4. Z. Janczewski, Ustanawianie szafarzy sakramentów w Kościele łacińskim i Kościołach wschodnich, Wydawnictwo UKSW, Warszawa.

5. Z. Janczewski, Facultas ad confessiones jako akt powierzenia kapłanowi misji sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w Kościele katolickim, „Annales Canonici” 3(2007) s.101-120.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-15 - 2024-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 30 hours more information
Lectures, 30 hours more information
Coordinators: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Group instructors: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - examination
Classes - graded credit
Lectures - examination
Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

Cele przedmiotu: Zdobycie podstawowej wiedzy wymaganej przy podjęciu pracy w kuriach diecezjalnych i kancelariach parafialnych w odniesieniu do załatwiania spraw sakramentalnych.

Full description: (in Polish)

Treści merytoryczne:

1. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu pokuty i pojednania.

2. Podmiot i szafarz pokuty.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty w zwyczajnych okolicznościach i w niebezpieczeństwie śmierci.

4. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu namaszczenia chorych.

5. Podmiot i szafarz namaszczenia.

6. Udzielanie namaszczenia chorych.

7. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu święceń.

8. Podmiot i szafarz święceń.

9. Udzielanie święceń.

Metody oceny:

-egzamin ustny na zakończenie semestru

-ocenianie ciągłe podczas uczestnictwa w wykładach

-dopuszczalna absencja studenta na 2 wykładach.

Zajęcia oraz egzamin odbywają się w formie zdalnej na platformie M. Teams, albo stacjonarnej, w zależności od decyzji władz uczelni lub wydziału.

Bibliography: (in Polish)

1. M. Pastuszko, Sakrament pokuty i pojednania, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

2. M. Pastuszko, Sakrament święceń, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 2, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1986.

4. Z. Janczewski, Ustanawianie szafarzy sakramentów w Kościele łacińskim i Kościołach wschodnich, Wydawnictwo UKSW, Warszawa.

5. Z. Janczewski, Facultas ad confessiones jako akt powierzenia kapłanowi misji sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w Kościele katolickim, „Annales Canonici” 3(2007) s.101-120.

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)