Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Archeologia współczesności

General data

Course ID: WNHS-AR-AW
Erasmus code / ISCED: 08.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) History and archaeology The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: (unknown)
Name in Polish: Archeologia współczesności
Organizational unit: Faculty of Historical Sciences
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: (unknown)
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Short description: (in Polish)

Archeologia współczesności jest badaniem niedalekiej przeszłości, obejmującej okres od szeroko rozumianej rewolucji przemysłowej do czasów nam najbliższych, za pomocą metodyki i metodologii stosowanej w archeologii.Dzięki pozyskanym w ten sposób źródłom archeologicznym i z pomocą innych dyscyplin nauki, takich jak, etnoarcheologia, antropologia kulturowa, bądź socjologia, możliwe staje się zupełnie inne spojrzenie na wydarzenia znane ze źródeł historycznych.

Studenci podczas zajęć są wprowadzani w specyfikę analizowania współczesnych wydarzeń i współczesnej kultury materialnej z wykorzystaniem metodyki archeologicznej.

Full description: (in Polish)

Archeologia współczesności jest badaniem niedalekiej przeszłości, obejmującej okres od szeroko rozumianej rewolucji przemysłowej do czasów nam najbliższych, za pomocą metodyki i metodologii stosowanej w archeologii.Dzięki pozyskanym w ten sposób źródłom archeologicznym i z pomocą innych dyscyplin nauki, takich jak, etnoarcheologia, antropologia kulturowa, bądź socjologia, możliwe staje się zupełnie inne spojrzenie na wydarzenia znane ze źródeł historycznych.

Archeologia współczesności bada kulturę materialną i procesy wpływające na jej kształtowanie. Pozwala także na uchwycenie wielu wydarzeń i procesów historycznych, które nie pozostawiły po sobie dokumentów pisanych, czy też nie zostały zapamiętane przez lokalne społeczności. Są to wydarzenia, o których można mówić tylko i wyłącznie poprzez rzeczy - zagubione przedmioty i ich fragmenty.

Studenci podczas zajęć są wprowadzani w specyfikę analizowania współczesnych wydarzeń i współczesnej kultury materialnej z wykorzystaniem metodyki archeologicznej. Ponadto prezentowane są różnego typu stanowiska archeologiczne charakterystyczne dla tego okresu oraz różne specjalizacje w obrębie archeologii współczesności.

Udział w wykładach: 30 godz.

Przygotowanie do zaliczania: 60 godz.

Suma godzin: 90 godz. = 3 ECTS

Bibliography: (in Polish)

1) R. Harrison, J. Schofield. 2010. After Modernity - Archaeological Approaches to the Contemporary Past, Nowy Jork

2) V. Buchli, G. Lucas. 2001. Archaeologies of the Contemporary Past, Londyn

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

WIEDZA:

Ma uporządkowaną wiedzę szczegółową z zakresu archeologii Europy (w tym przypadku dotyczącą współczesności); zna i rozumie podstawowe metody analizy i interpretacji źródeł archeologicznych (związanych z okresem współczesności); rozumie kompleksową naturę kultury oraz jej złożoność i historyczną zmienność jej znaczeń; ma podstawową wiedzę na temat zjawisk społeczno-kulturowych zachodzących w społecznościach różnego typu, rodzajów więzi społecznej oraz relacji pomiędzy strukturami społecznymi

UMIEJĘTNOŚCI:

Posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych w języku polskim i angielskim, dotyczących zagadnień szczegółowych archeologii i zarządzania dziedzictwem kulturowym, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł; potrafi samodzielnie przygotować i wygłosić prezentację ustną przedstawiając swój pogląd na dany temat ( w tym także na tematy związane ze studiowaną specjalnością) oraz podając argumenty za i przeciw. Potrafi bronić swoich tez podczas dyskusji.

KOMPETENCJE:

Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role

Udział w wykładach: 30 godz.

Przygotowanie do zaliczania: 60 godz.

Suma godzin: 90 godz. = 3 ECTS

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Warunki zaliczenia: 1. aktywny udział w zajęciach (możliwe dwie nieobecności, trzecia - nawet usprawiedliwiona, wymaga dodatkowej kartkówki lub pracy pisemnej) 2. prezentacja ustna na zadany temat 3. praca pisemna z aparatem na ten sam temat co prezentacja (min. 5 stron tekstu, czcionka Times New Roman 12)

na ocenę 2 (ndst) student nie ma podstawowej wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie archeologii współczesności.

na ocenę 3 (dst) student ma podstawową wiedzę, umiejętności i kompetencje w wyżej opisanym zakresie

na ocenę 4 (db) ma określoną wiedzę, umiejętności i kompetencje w wyżej opisanym zakresie i poprawnie porusza się po zagadnieniach z zakresu archeologii współczesności, potrafi formułować opinie i dyskutować na zadany temat

na ocenę 5 (bdb) student swobodnie porusza się w wyżej wymienionych sferach.

Practical placement: (in Polish)

Brak

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)