Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Strategies of environmental education in kindergarten and classes 1-3

General data

Course ID: WNP-PE-SR
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (9998) Sustainable development The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Strategies of environmental education in kindergarten and classes 1-3
Name in Polish: Strategie edukacji środowiskowej w przedszkolu i klasach I-III
Organizational unit: Faculty of Education
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): 2.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

(in Polish) Symbole efektów kształcenia dla kierunku PEDAGOGIKA, studia II stopnia:

WIEDZA:

P_WP2_01

P_WP2_03

P_WP2_05

UMIEJĘTNOŚCI:

P_UP2_01

P_UP2_02

P_UP2_06

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

P_KP2_01

P_KP2_02

P_KP2_03



Preliminary Requirements:

(in Polish) Pozytywna ocena z wykładu w zakresie edukacji ekologicznej (semestr zimowy 2022/2023).

Short description: (in Polish)

Cel edukacyjny implikuje proces kształcenia i wychowania do rozwoju zrównoważonego w zakresie dyspozycji intelektualnych i kierunkowych osobowości w poznawaniu, rozumieniu współzależności składników środowiska społeczno-przyrodniczego wraz z poczuciem odpowiedzialności za środowisko; rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska; kształtowanie zachowań ukierunkowanych na ochronę środowiska życia człowieka.

Full description: (in Polish)

W semestrze letnim 2022/2023 zajęcia odbywać się będą w formie stacjonarnej.

Treści procesu kształcenia:

Koncepcje edukacyjne - teoretyczne i praktyczne aspekty edukacji środowiskowej w procesie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji w klasach I-III; proces poznawania środowiska społeczno-przyrodniczego przez dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym; problematyka ochrony środowiska w procesie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji; wychowanie do świadomości zagrożeń środowiska społeczno-przyrodniczego; znaczenie procesu wychowania do zdrowego stylu życia w środowisku społecznym i przyrodniczym; rozwijanie postaw proekologicznych w procesie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji w klasach I-III; tematyka dotycząca środowiska w międzynarodowych raportach oświatowych.

NAKŁAD PRACY STUDENTKI/STUDENTA:

- czynne uczestniczenie w zajęciach (konwersatorium) - 30 godz.

- przygotowanie prezentacji projektu, praca z książką (literatura przedmiotu) - 15 godz.

- konsultacje według potrzeb studentki/studenta (dyżury)

- przygotowanie do kolokwium pisemnego - 15 godz.

Ogółem 60 godzin dydaktycznych (2 ECTS) .

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

WIEDZA:

- Student zna terminologię stosowaną w pedagogice wczesnoszkolnej, przedszkolnej oraz jej zastosowanie w dyscyplinach pokrewnych na poziomie rozszerzonym, rozumie podstawy filozofii przyrody i ma pogłębioną wiedzę z zakresu humanistycznych aspektów wychowania środowiskowego.

- Student ma uporządkowaną i pogłębioną wiedzę na temat własnej specjalności, obejmującą terminologię, metodykę/dydaktykę szczegółową. Ma pogłębioną wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej (środowiskowej).

- Student ma wiedzę o celach działalności edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej (klasy 1-3), pogłębioną w aspekcie kreatywności metodycznej/dydaktyki szczegółowej. Ma pogłębioną wiedzę o procesie edukacji ekologicznej (środowiskowej) w zakresie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji szkolnej w klasach I-III.

UMIEJĘTNOŚCI:

- Student posiada pogłębione umiejętności obserwowania, wyszukiwania informacji na temat edukacji elementarnej z różnych źródeł wiedzy oraz interpretowania jej z punktu widzenia problemów edukacyjnych pojawiających się w przedszkolu i szkole (klasy 1-3). Posiada pogłębione umiejętności w zakresie kreowania warunków do życia w harmonii ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym.

- Student potrafi wykorzystać i integrować wiedzę teoretyczną z zakresu pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w celu analizy złożonych problemów edukacyjnych, opiekuńczych, kulturalnych, pomocowych i terapeutycznych. Posiada pogłębione umiejętności obserwowania, wyszukiwania informacji o zrównoważonej aktywności na rzecz środowiska społeczno-przyrodniczego.

- Student potrafi wybrać i zastosować właściwy dla danej działalności sposób postępowania, metody dydaktyczno-wychowawcze w celu efektywnego wykonania pojawiających się zadań zawodowych w obszarze edukacji elementarnej. Potrafi wybrać i zastosować literaturę dziecięcą, związaną z pojęciami z zakresu wychowania środowiskowego oraz ochroną środowiska społeczno-przyrodniczego.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

- Student ma pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego dla dobra dzieci. Ma pogłębioną świadomość swojej wiedzy o zdrowym stylu życia w harmonii ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym, rozumie potrzebę ustawicznego rozwoju osobistego.

- Student utożsamia się z wartościami, celami i zadaniami realizowanymi w zakresie edukacji elementarnej, odznacza się rozwagą, dojrzałością i zaangażowaniem w projektowaniu, planowaniu i realizowaniu działań edukacyjnych. Ma pogłębioną wrażliwość na godne traktowanie wszystkich istot żywych i jest gotowy do współpracy ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym.

- Student odznacza się odpowiedzialnością za własne przygotowanie do pracy, podejmowane decyzje i prowadzone działania oraz ich skutki, czuje się odpowiedzialny wobec dziecka. Utożsamia się z zasadami etyki zawodowej, odznacza się rozwagą, dojrzałością psychiczną w realizowaniu działań edukacyjnych.

NAKŁAD PRACY STUDENTKI/STUDENTA:

- czynne uczestniczenie w zajęciach (konwersatorium) - 30 godz.

- przygotowanie prezentacji projektu, praca z książką (literatura przedmiotu) - 15 godz.

- konsultacje według potrzeb studentki/studenta (dyżury)

- przygotowanie do kolokwium pisemnego - 15 godz.

Ogółem 60 godzin dydaktycznych (2 ECTS) .

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

METODY KSZTAŁCENIA: wykład problemowy, wykład konwersatoryjny, praca z książką, metoda ekspresji, metoda projektu.

WERYFIKACJA efektów kształcenia podczas kolokwium pisemnego (pytania otwarte, forma indywidualna jednolita). Osiągnięcie efektów kształcenia jest wymogiem oceny pozytywnej. Ocena końcowa zależy od jakości, ilości odpowiedzi na pytania otwarte podczas kolokwium pisemnego:

- ocena 3.0 - student zadowalająco zna podstawowe tezy wykładu ze strategii edukacji środowiskowej w przedszkolu i klasach I-III. Zna terminologię stosowaną w pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Posiada pogłębione umiejętności korzystania z rożnych źródeł wiedzy oraz jej przetwarzania w zakresie edukacji elementarnej. Ma pogłębioną świadomość znaczenia ustawicznego rozwoju osobistego.

- ocena 3.5 - student ma pogłębioną wiedzę z zakresu strategii edukacji środowiskowej w przedszkolu i w klasach I-III. Ma pogłębioną wiedzę na temat własnej specjalności, szczególnie w zakresie strategii edukacji środowiskowej w przedszkolu i klasach 1-3. Potrafi poprawnie wykorzystać wiedzę teoretyczną do analizy strategii edukacji środowiskowej w przedszkolu i klasach 1-3. Systematycznie pracuje nad sobą (rozwój intrapersonalny oraz interpersonalny).

- ocena 4.0 - student rozwiązuje teoretyczne problemy dotyczące strategii edukacji środowiskowej w przedszkolu i w klasach I-III. Ma uporządkowaną wiedzę o różnorodnych aspektach edukacji środowiskowej. Potrafi trafnie zastosować wiedzę teoretyczną w zakresie strategii edukacji środowiskowej w przedszkolu i klasach 1-3. Utożsamia się z wartościami ekologicznymi. Jest osobą dojrzałą psychicznie.

- ocena 4.5 - student posiada pogłębione kompetencje w zakresie procesu wychowania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnej edukacji do harmonijnych relacji ze środowiskiem społeczno-przyrodniczym. Ceni zrównoważone w formie i treści nowatorstwo dydaktyczno-wychowawcze. Jest dobrze przygotowany do zadań zawodowych w obszarze edukacji elementarnej. Jest wrażliwy na dobro dziecka.

- ocena 5.0 - student bardzo dobrze rozumie i bardzo dobrze potrafi interpretować wiedzę z zakresu strategii edukacji środowiskowej w procesie wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji w klasach I-III. Bardzo dobrze integruje obszary wiedzy wychowania przedszkolnego i wczesnej edukacji.

Punktacja dotycząca pozytywnych odpowiedzi na kolokwium pisemnym:

- od 60% - ocena 3.0

- od 70% - ocena 3.5

- od 80% - ocena 4.0

- od 90% - ocena 4,5

- 100% - ocena 5.0

Ocena końcowa jest uwarunkowana także jakością prezentacji projektu (forma indywidualna zróżnicowana) w zakresie strategii edukacji środowiskowej w przedszkolu i klasach 1-3.

Classes in period "Summer semester 2021/22" (past)

Time span: 2022-02-01 - 2022-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Conversatorium, 30 hours, 8 places more information
Coordinators: Edyta Wolter
Group instructors: Edyta Wolter
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - graded credit
Conversatorium - graded credit
(in Polish) E-Learning:

(in Polish) E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Classes in period "Summer semester 2022/23" (past)

Time span: 2023-02-01 - 2023-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Conversatorium, 30 hours, 16 places more information
Coordinators: Edyta Wolter
Group instructors: Edyta Wolter
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - graded credit
Conversatorium - graded credit
(in Polish) E-Learning:

(in Polish) E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

(in Polish) NAKŁAD PRACY STUDENTKI/STUDENTA:

- czynne uczestniczenie w zajęciach (konwersatorium) - 30 godz.

- przygotowanie prezentacji projektu, praca z książką (literatura przedmiotu) - 15 godz.

- konsultacje według potrzeb studentki/studenta (dyżury)

- przygotowanie do kolokwium pisemnego - 15 godz.

Ogółem 60 godzin dydaktycznych (2 ECTS) .

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)