Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Administracja a ochrona praw człowieka

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WP-AD-AaOa
Kod Erasmus / ISCED: 10.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Administracja a ochrona praw człowieka
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

Wiedza:

AD2_W04

AD2_W05


Skrócony opis:

Cel główny: przedstawienie wpływu porządku prawnego Europejskiej Konwencji Praw Człowieka na prawo krajowe i praktykę administracji w RP.

Cele szczegółowe:

- omówienie specyfiki traktatów praw człowieka odnośnie do ich wykładni i stosowania.

- zdefiniowanie pozycji traktatów praw człowieka w polskim porządku prawnym

- przedstawienie konstrukcji normatywnej praw człowieka i podstawowych wolności gwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka

- przedstawienie typów zobowiązań wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dla państw-stron

- omówienie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w wiodących sprawach polskich

- wskazanie zakresu i środków implementacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do prawa i praktyki organów administracji RP.

Pełny opis:

Zagadnienia:

I. Instytucjonalizacja praw człowieka w prawie międzynarodowym

II. Specyfika traktatów praw człowieka. Europejska Konwencja Praw Człowieka

III. Porządek prawny Europejskiej Konwencji Praw Człowieka: wymiar instytucjonalny.

IV. Konstrukcja normatywna praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka

V. Typologia zobowiązań państwa - strony Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

VI. Charakterystyka spraw polskich rozstrzygniętych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w zakresie:

- prawa do życia (art. 2 EKPC)

- zakazu złego traktowania (art. 2 EKPC)

- prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego (art. 5 EKPC)

- prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8 EKPC)

- prawa do wolności wypowiedzi (art. 10 EKPC)

- ochrony własności (art. 1 P-1).

VII. Ocena implementacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do prawa i praktyki organów administracji RP.

Literatura:

Literatura podstawowa:

- E. H. Morawska, Zobowiązania pozytywne państw-stron Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Warszawa 2016;

Literatura uzupełniająca:

- T. Jasudowicz, B. Gronowska i inni, Prawa człowieka i ich ochrona. Toruń 2005. Część II.

- P. Leach, Taking a case to the European Court of Human Rights, Oxford 2016;

- Ovey &White, The European Convention on Human Rights, Oxfrod 2006

- L. Garlicki, Konwencja o Ochrona Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Komentarz do artykułów 1-18, tom. I, Warszawa, 2011.

M.A. Nowicki, Nowy Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wybór orzeczeń 1999-2004. Zakamycze 2005.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

EK1: objaśnia proces instytucjonalizacji praw człowieka w prawie międzynarodowym

EK2: tłumaczy specyfikę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jako traktatu praw człowieka

EK3: wyjaśnia konstrukcję normatywną praw i podstawowych wolności człowieka zagwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

EK4: nazywa i definiuje typy zobowiązań wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dla państw-stron.

EK5: wskazuje i opisuje wiodące sprawy polskie rozstrzygnięte przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

EK6: ma pogłębioną wiedzę odnośnie do procesu implementacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do prawa i praktyki organów administracji RP.

Opis ECTS:

3 pkt ECTS

Metody i kryteria oceniania:

Metody oceniania: egzamin ma na celu sprawdzenie poziomu wiedzy odnośnie do:

- zobowiązań wynikających dla organów administracji RP z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

- wpływu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka na prawo krajowe i praktykę jego stosowania przez organy administracji w Polsce.

Egzamin: test pisemny, złożony z pytań wielokrotnego wyboru i pytań opisowych.

Kryteria oceniania:

EK1: objaśnia proces instytucjonalizacji praw człowieka w prawie międzynarodowym

Na ocenę 2 (ndst.) – nie zna etapów i istoty procesu instytucjonalizacji praw człowieka w prawie międzynarodowym;

Na ocenę 3 (dst.) definiuje i klasyfikuje etapy procesu instytucjonalizacji praw człowieka w prawie międzynarodowym oraz opisuje ich specyfikę

Na ocenę 4 (db.) definiuje i klasyfikuje etapy procesu instytucjonalizacji praw człowieka w prawie międzynarodowym oraz opisuje ich specyfikę, dobierając właściwie traktaty praw człowieka i wykorzystując poglądy doktryny prawa.

Na ocenę 5 (bdb) definiuje i klasyfikuje etapy procesu instytucjonalizacji praw człowieka w prawie międzynarodowym oraz opisuje ich specyfikę, dobierając właściwie traktaty praw człowieka, wykorzystując poglądy doktryny prawa oraz orzecznictwo międzynarodowe.

EK2: tłumaczy specyfikę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jako traktatu praw człowieka

Na ocenę 2 (ndst.) nie zna i nie wyjaśnia specyfiki Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jako traktatu praw człowieka

Na ocenę 3 (dst.) wymienia i charakteryzuje podstawowe elementy specyfiki Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jako traktatu praw człowieka

Na ocenę 4 (db.) wymienia i charakteryzuje podstawowe elementy specyfiki Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jako traktatu praw człowieka, wskazując ich definicje w oparciu o akty prawa międzynarodowego, orzecznictwo międzynarodowe i doktrynę prawa

Na ocenę 5 (bdb) dokonuje charakterystyki Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jako traktatu praw człowieka, definiując jej specyfikę w oparciu o akty prawa międzynarodowego, orzecznictwo międzynarodowe i doktrynę prawa.

EK3: wyjaśnia konstrukcję normatywną praw i podstawowych wolności człowieka zagwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Na ocenę 2 (ndst.) nie zna konstrukcji normatywnej praw i podstawowych wolności człowieka zagwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Na ocenę 3 (dst.) wymienia i charakteryzuje konstrukcję wybranych praw i podstawowych wolności człowieka zagwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Na ocenę 4 (db.) wymienia i charakteryzuje konstrukcję wybranych praw i podstawowych wolności człowieka zagwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka, powołując orzecznictwo ETPC w sprawach wiodących i doktrynę prawa.

Na ocenę 5 (bdb) charakteryzuje konstrukcję praw i podstawowych wolności człowieka zagwarantowanych przez Europejską Konwencję Praw Człowieka, powołując orzecznictwo ETPC i doktrynę prawa i dokonując ich analizy porównawczej.

EK4: nazywa i definiuje typy zobowiązań wynikających dla Polski z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Na ocenę 2 (ndst.) nie zna i nie wymienia typów zobowiązań wynikających dla Polski z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Na ocenę 3 (dst.) wymienia i charakteryzuje typy zobowiązań wynikających dla Polski z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Na ocenę 4 (db.) wymienia i charakteryzuje typy zobowiązań wynikających dla Polski z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, powołując orzecznictwo ETPC w sprawach wiodących i doktrynę prawa.

Na ocenę 5 (bdb) charakteryzuje typy zobowiązań wynikających dla Polski z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, powołując orzecznictwo ETPC i doktrynę prawa i wyjaśniając ich wpływ na prawo i praktykę RP.

EK5: wskazuje i opisuje wiodące sprawy przeciwko Polsce rozstrzygnięte przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Na ocenę 2 (ndst.) nie zna i nie opisuje spraw wiodących przeciwko Polsce, które zostały rozstrzygnięte przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Na ocenę 3 (dst.) wymienia i charakteryzuje sprawy wiodące przeciwko Polsce, podając podstawowe elementy uzasadnienia prawnego ich rozstrzygnięcia przez ETPC;

Na ocenę 4 (db.) wymienia i charakteryzuje

sprawy wiodące przeciwko Polsce, prezentując uzasadnienie prawne ich rozstrzygnięcia przez ETPC z wykorzystaniem literatury przedmiotu; Na ocenę 5 (bdb) wymienia i charakteryzuje sprawy

wiodące przeciwko Polsce, dokonując analizy krytycznej ich rozstrzygnięcia przez ETPC z wykorzystaniem literatury przedmiotu oraz oceniając ich wpływ na prawo i praktykę wewnętrzną RP.

EK6: ma pogłębioną wiedzę odnośnie do procesu implementacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do prawa i praktyki organów administracji RP.

Na ocenę 2 (ndst.) nie posiada wiedzy z zakresu procesu implementacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do prawa i praktyki organów administracji RP.

Na ocenę 3 (dst.) charakteryzuje proces implementacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do prawa i praktyki organów administracji RP;

Na ocenę 4 (db.) charakteryzuje proces implementacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do prawa i praktyki organów administracji RP, z wykorzystaniem literatury przedmiotu;

Na ocenę 5 (bdb) charakteryzuje proces implementacji wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka do prawa i praktyki organów administracji RP i dokonuje jego krytycznej analizy, z wykorzystaniem literatury przedmiotu.

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)