Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Criminal Law (Basics)

General data

Course ID: WP-AD-PPK2
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Criminal Law (Basics)
Name in Polish: Podstawy prawa karnego
Organizational unit: Faculty of Law and Administration
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): 3.00 (differs over time) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Short description: (in Polish)

Przedmiot służy przedstawieniu studentom ogólnej wiedzy o źródłach, zasadach i instytucjach polskiego prawa karnego oraz źródłach, zasadach i instytucjach polskiego prawa wykroczeń, jak również elementarnej wiedzy o źródłach i zasadach odpowiedzialności karnej skarbowej oraz odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, a także roli i miejsca prawa karnego sensu largo w systemie prawa.

Full description: (in Polish)

1. Pojęcie prawa karnego - jego podstawowe cechy i funkcje. Rozwój prawa karnego. Ustawa karna - źródła prawa karnego. Konstrukcja przepisów prawa karnego. Wykładnia.

2. Zasady obowiązywania ustawy karnej.

3. Przestępstwo i zasady odpowiedzialności karnej.

4. Jedność - wielość czynów.

5. Zbieg przepisów, zbieg przestępstw.

6. Kary i orzekanie.

7. Środki zabezpieczające.

8. Traktowanie nieletnich.

9. Przedawnienie i zatarcie skazania.

10. Ułaskawienie, amnestia, abolicja.

11. Systematyka przestępstw.

12. Rozwój ustawodawstwa w zakresie prawa wykroczeń. Europejskie modele orzekania w sprawach o wykroczenia. Rozwój polskiego prawa wykroczeń. Źródła polskiego prawa wykroczeń. Zasady obowiązywania. Pojęcie wykroczenia. Wykroczenie a przestępstwo.

13. Ogólna charakterystyka prawa karnego skarbowego.

14. Ogólna charakterystyka modelu odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary przyjętego w prawie polskim.

Bibliography: (in Polish)

Literatura podstawowa: 1. W. Wróbel, A. Zoll, Polskie prawo karne. Część ogólna, Kraków 2012; 2. T. Bojarski, Polskie prawo wykroczeń. Zarys wykładu, Warszawa 2012).

Literatura uzupełniająca: 1. W. Wróbel, A. Zoll (red.), Kodeks karny. Część ogólna. Tom I. Komentarz do art. 1-52 (cz.1), Warszawa 2016; 2. dostępne na rynku podręczniki do nauki prawa karnego i prawa wykroczeń.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

AD1_W02 - Student zna i rozumie źródła, zasady i instytucje polskiego prawa karnego i prawa wykroczeń, jak również funkcje i miejsce prawa karnego oraz prawa wykroczeń w systemie prawa; zna język prawa karnego oraz język prawa wykroczeń (język prawny i język prawniczy w zakresie odnoszącym się do prawa karnego i prawa wykroczeń); potrafi posługiwać się siatką terminologiczną języka prawa karnego i prawa wykroczeń w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości pracy w sektorze administracji w zawodzie nieprawniczym.

AD1_W04 – Student zna i rozumie przesłanki i podstawy odpowiedzialności karnej za przestępstwo oraz wykroczenie oraz dyrektywy wymiaru kar, środków karnych i innych środków przewidzianych przez ustawy jako forma reakcji na przestępstwo lub wykroczenie.

AD1_W05 – Student zna i rozumie podstawowe metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych służące zdobywaniu informacji na temat poszczególnych instytucji oraz norm z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń.

AD1_W06 - Student zna i rozumie źródła oraz charakter norm prawa karnego i prawa wykroczeń oraz zasady ich stosowania.

3 ECTS *30 = 90 h

30 h – udział w wykładzie

60 h – pozostała aktywność studenta (lektura literatury podstawowej i uzupełniającej, przygotowanie się do przygotowanie się do egzaminu)

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Metoda: wykład konwencjonalny z elementami wykładu konwersatoryjnego i wykładu problemowego.

W związku z przejściem na nauczanie zdalne, spowodowanym pandemią COVID-19, wykład przeprowadza się w trybie zdalnym, w ramach kontaktu synchronicznego przy pomocy aplikacji Microsoft Teams w ramach zespołu: Podstawy prawa karnego wykład 2020/21.

Kod dostępu do zespołu:

Kryteria oceniania:

Podstawą zaliczenia wykładu jest egzamin pisemny w formie testu jednokrotnego wyboru za pośrednictwem platformy Moodle.

AD1_W02

Ocena niedostateczna (2): Student: nie zna albo nie rozumie źródeł, zasad i instytucji polskiego prawa karnego i prawa wykroczeń lub funkcji i miejsca prawa karnego i prawa wykroczeń w systemie prawa; lub nie zna języka prawa karnego oraz języka prawa wykroczeń (język prawny i język prawniczy w zakresie odnoszącym się do prawa karnego i prawa wykroczeń); lub nie potrafi posługiwać się siatką terminologiczną języka prawa karnego i prawa wykroczeń w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości pracy w sektorze administracji w zawodzie nieprawniczym.

Ocena dostateczna (3,0), dostateczna plus (3,5): Student w stopniu zadowalającym lub nieco tylko lepszym: zna i rozumie źródła, zasady i instytucje polskiego prawa karnego i prawa wykroczeń, jak również funkcje i miejsce prawa karnego i prawa wykroczeń w systemie prawa; zna język prawa karnego oraz język prawa wykroczeń (język prawny i język prawniczy w zakresie odnoszącym się do prawa karnego i prawa wykroczeń); potrafi posługiwać się siatką terminologiczną języka prawa karnego i prawa wykroczeń w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości pracy w sektorze administracji w zawodzie nieprawniczym.

Ocena dobra (4,0), dobra plus (4,5): Student w stopniu dobrym lub nieco lepszym niż dobry: zna i rozumie źródła, zasady i instytucje polskiego prawa karnego i prawa wykroczeń, jak również funkcje i miejsce prawa karnego i prawa wykroczeń w systemie prawa; zna język prawa karnego oraz język prawa wykroczeń (język prawny i język prawniczy w zakresie odnoszącym się do prawa karnego i prawa wykroczeń); potrafi posługiwać się siatką terminologiczną języka prawa karnego i prawa wykroczeń w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości pracy w sektorze administracji w zawodzie nieprawniczym.

Ocena bardzo dobra (5,0): Student bardzo dobrze: zna i rozumie źródła, zasady i instytucje polskiego prawa karnego i prawa wykroczeń, jak również funkcje i miejsce prawa karnego i prawa wykroczeń w systemie prawa; zna język prawa karnego oraz język prawa wykroczeń (język prawny i język prawniczy w zakresie odnoszącym się do prawa karnego i prawa wykroczeń); potrafi posługiwać się siatką terminologiczną języka prawa karnego i prawa wykroczeń w zakresie niezbędnym dla sprawnego i rzetelnego wykonywania w przyszłości pracy w sektorze administracji w zawodzie nieprawniczym.

AD1_W04

Ocena niedostateczna (2): Student nie zna lub nie rozumie przesłanek i podstaw odpowiedzialności karnej za przestępstwo i wykroczenie, dyrektyw wymiaru kar, środków karnych i innych środków przewidzianych przez ustawy jako form reakcji na przestępstwo lub wykroczenie.

Ocena dostateczna (3,0), dostateczna plus (3,5): Student w stopniu zadowalającym lub nieco tylko lepszym zna i rozumie przesłanki i podstawy odpowiedzialności karnej za przestępstwo i wykroczenie oraz dyrektywy wymiaru kar, środków karnych i innych środków przewidzianych przez ustawy jako forma reakcji na przestępstwo lub wykroczenie.

Ocena dobra (4,0), dobra plus (4,5): Student w stopniu dobrym lub nieco lepszym niż dobry zna i rozumie przesłanki i podstawy odpowiedzialności karnej za przestępstwo i wykroczenie oraz dyrektywy wymiaru kar, środków karnych i innych środków przewidzianych przez ustawy jako forma reakcji na przestępstwo lub wykroczenie.

Ocena bardzo dobra (5,0): Student bardzo dobrze zna i rozumie przesłanki i podstawy odpowiedzialności karnej za przestępstwo i wykroczenie oraz dyrektywy wymiaru kar, środków karnych i innych środków przewidzianych przez ustawy jako form reakcji na przestępstwo lub wykroczenie.

AD1_W05

Ocena niedostateczna (2): Student nie zna lub nie rozumie podstawowych metod, procedur i narzędzi, w tym technik pozyskiwania danych służących zdobywaniu informacji na temat poszczególnych instytucji oraz norm z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń.

Ocena dostateczna (3,0), dostateczna plus (3,5): Student w stopniu zadowalającym lub nieco tylko lepszym zna i rozumie podstawowe metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych służące zdobywaniu informacji na temat poszczególnych instytucji oraz norm z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń.

Ocena dobra (4,0), dobra plus (4,5): Student w stopniu dobrym lub nieco lepszym niż dobry zna i rozumie podstawowe metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych służące zdobywaniu informacji na temat poszczególnych instytucji oraz norm z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń.

Ocena bardzo dobra (5,0): Student bardzo dobrze zna i rozumie podstawowe metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych służące zdobywaniu informacji na temat poszczególnych instytucji oraz norm z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń.

AD1_W06

Ocena niedostateczna (2): Student nie zna lub nie rozumie źródeł lub charakteru norm prawa karnego i prawa wykroczeń lub zasad ich stosowania.

Ocena dostateczna (3,0), dostateczna plus (3,5): Student w stopniu zadowalającym lub nieco tylko lepszym zna i rozumie źródła oraz charakter norm prawa karnego i prawa wykroczeń oraz zasady ich stosowania.

Ocena dobra (4,0), dobra plus (4,5): Student w stopniu dobrym lub nieco lepszym niż dobry zna i rozumie źródła oraz charakter norm prawa karnego i prawa wykroczeń oraz zasady ich stosowania.

Ocena bardzo dobra (5,0): Student bardzo dobrze zna i rozumie źródła oraz charakter norm prawa karnego i prawa wykroczeń oraz zasady ich stosowania.

Classes in period "Summer semester 2021/22" (past)

Time span: 2022-02-01 - 2022-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lectures, 30 hours more information
Coordinators: Maria Szczepaniec
Group instructors: Maria Szczepaniec
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - examination
Lectures - examination
(in Polish) E-Learning:

(in Polish) E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)