Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Służby specjalne w demokratycznym państwie prawa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WP-MON-PO-S-SSDPP
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Służby specjalne w demokratycznym państwie prawa
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Grupa przedmiotów ogólnouczelnianych - Obszar nauk społecznych (I stopień i jednolite magisterskie)
Punkty ECTS i inne: 5.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

PR_W02,

PR_W03

PR_W04,

PR_W06

Wymagania wstępne:

Brak

Skrócony opis:

Wykład monograficzny ma na celu zapoznanie studentów z problematyką funkcjonowania cywilnych służb specjalnych na przykładzie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. W ramach wykładu problematyka służb specjalnych zostanie przedstawiona z perspektywy prawa administracyjnego ustrojowego i materialnego. W wykładzie biorą udział zaproszeni goście przybliżając działanie służb specjalnych w praktyce.

Pełny opis:

Zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego jest jednym z istotnych zadań administracji publicznej we współczesnym świecie. Funkcjonowanie służb specjalnych stanowi jeden z ważnych elementów systemu organów w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Celem wykładu jest przedstawienie ram prawnych funkcjonowania cywilnych służb specjalnych, na przykładzie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Służby specjalne są szczególną formą administracji ingerującej. W ramach wykładu studenci zapoznają się z zadaniami cywilnych służb specjalnych, ich strukturą organizacyjną, uprawnieniami funkcjonariuszy AW i ABW oraz zasadami kontroli nad funkcjonowaniem tych służb. Problematyka cywilnych służb specjalnych odniesiona zostanie do klasycznych pojęć z zakresu prawa administracyjnego, takich jak administracja ingerująca, władztwo, kontrola.

W jego ramach student powinien uzyskać pogłębioną wiedzę o funkcjonowaniu cywilnych służb specjalnych w demokratycznym państwie. Student powinien znać specyfikę funkcjonowania tego rodzaju administracji. Umieć odróżnić ten rodzaj administracji od innych podmiotów administrujących. Student powinien znać znaczenie informacji we współczesnym świecie i zagrożenia w cyberprzestrzeni. Powinien rozumieć konieczność zapewnienia równowagi miedzy bezpieczeństwem a prawami obywatelskimi, w tym przede wszystkim prawem do prywatności. Student powinien umieć analizować w tym kontekście rzeczywistość społeczną. W ramach wykładu odbędą się moderowane spotkania z byłymi oficerami cywilnych służb specjalnych.

Literatura:

Literatura podstawowa:

-M. Bożek, M. Czuryk, M. Karpiuk, J. Kostrubiec, Służby specjalne w strukturze władz publicznych : zagadnienia prawnoustrojowe, Warszawa 2014,

- Służby specjalne w strukturze władz publicznych: zagadnienia prawnoustrojowe, pod red. M. Brożka, Warszawa 2014,

-B. Opaliński, M. Rogalski, P. Szustakiewicz, Ustawa o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Komentarz. Warszawa 2017 (Legalis),

- P. Łabuz, T. Safjański, W. Zubrzycki, Ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Komentarz, Warszawa 2019 (Legalis),

Literatura dodatkowa

- S. Zalewski, Służby specjalne w państwie demokratycznym, Warszawa 2005,

- Polskie służby specjalne : słownik / pod red. Konstantego A. Wojtaszczyka, Warszawa 2011,

Ustawa:

-ustawa z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu .

Metody i kryteria oceniania:

Student będzie oceniany przy uwzględnieniu następujących kryteriów. Po pierwsze, brana będzie pod uwagę wiedza, po drugie aktywność i samodzielne przygotowanie do zajęć. Przy ocenie aktywności będzie brane pod uwagę

1) aktywny udział w zajęciach,

2) przygotowanie na zajęcia, oceniane na podstawie udziału w dyskusji,

3) wykonywanie zadań i przygotowanie prezentacji.

Prezentacja będzie przygotowana na ocenę bardzo dobrą. Wykład częściowo dialogowany. W ramach wykładu poza prezentacją omawianych zagadnień, prowadzony jest dialog pomiędzy wykładowcą a studentami, którzy wobec ukazanych przez wykładowcę problemów dokonują analizy prawnej zagadnienia i prezentują uzasadnione indywidualne poglądy. Wykładowca inicjuje dyskusje problemowe. Ocenie podlega udział studenta w wykładzie i jego merytoryczne zaangażowanie. Wiedza jest oceniana w oparciu egzamin pisemny w formie testowej. Na ocenę w częściach równych składają się oba komponenty.Student jest oceniany w zakresie stopnia realizacji efektów kształcenia.

Zasady oceniania:

R_W02, Student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym.

Na ocenę 2: student nie zna i nie rozumie źródeł prawa dotyczących funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student nie potrafi scharakteryzować potrafi scharakteryzować norm prawnych dotyczących ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym.

Na ocenę 3, 3,5: student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym na poziomie podstawowym.

Na ocenę 4, 4,5: student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym na poziomie dobrym.

Na ocenę 5: student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym na poziomie bardzo dobrym.

PR_W03 Student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów

Na ocenę 2: student nie zna procesu kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów.

Na ocenę 3, 3,5: student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów na poziomie dostatecznym.

Na ocenę 4, 4,5: student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów na poziomie dobrym.

Na ocenę 5: student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów na bardzo dobrym.

PR_W04, student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP;

Na ocenę 2: student nie zna struktury służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania; student nie potrafi opisać relacji między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP.

Na ocenę 3, 3,5: student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania na poziomie dostatecznym; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP na poziomie dostatecznym.

Na ocenę 4, 4,5: student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania na poziomie dobrym; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP na poziomie dobrym.

Na ocenę 5: student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania na poziomie bardzo dobrym; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP na poziomie bardzo dobrym.

PR_W06, student ma pogłębioną wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi.

Na ocenę 2: student nie ma wiedzy na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi.

Na ocenę 3, 3,5: student ma wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi na poziomie podstawowym.

Na ocenę 4, 4,5: student ma wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi na poziomie dobrym.

Na ocenę 5: student ma wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi na poziomie bardzo dobrym.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład monograficzny, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Agnieszka Piskorz-Ryń
Prowadzący grup: Agnieszka Piskorz-Ryń
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład monograficzny - Zaliczenie na ocenę
E-Learning:

E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

PO/S1 - obszar nauk społecznych - I stopień/JM

Pełny opis:

Zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego jest jednym z istotnych zadań administracji publicznej we współczesnym świecie. Funkcjonowanie służb specjalnych stanowi jeden z ważnych elementów systemu organów w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Celem wykładu jest przedstawienie ram prawnych funkcjonowania cywilnych służb specjalnych, na przykładzie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Służby specjalne są szczególną formą administracji ingerującej. W ramach wykładu studenci zapoznają się z zadaniami cywilnych służb specjalnych, ich strukturą organizacyjną, uprawnieniami funkcjonariuszy AW i ABW oraz zasadami kontroli nad funkcjonowaniem tych służb. Problematyka cywilnych służb specjalnych odniesiona zostanie do klasycznych pojęć z zakresu prawa administracyjnego, takich jak administracja ingerująca, władztwo, kontrola.

W jego ramach student powinien uzyskać pogłębioną wiedzę o funkcjonowaniu cywilnych służb specjalnych w demokratycznym państwie. Student powinien znać specyfikę funkcjonowania tego rodzaju administracji. Umieć odróżnić ten rodzaj administracji od innych podmiotów administrujących. Student powinien znać znaczenie informacji we współczesnym świecie i zagrożenia w cyberprzestrzeni. Powinien rozumieć konieczność zapewnienia równowagi miedzy bezpieczeństwem a prawami obywatelskimi, w tym przede wszystkim prawem do prywatności. Student powinien umieć analizować w tym kontekście rzeczywistość społeczną. W ramach wykładu odbędą się moderowane spotkania z byłymi oficerami cywilnych służb specjalnych

Literatura:

Literatura podstawowa:

-M. Bożek, M. Czuryk, M. Karpiuk, J. Kostrubiec, Służby specjalne w strukturze władz publicznych : zagadnienia prawnoustrojowe, Warszawa 2014,

- Służby specjalne w strukturze władz publicznych: zagadnienia prawnoustrojowe, pod red. M. Brożka, Warszawa 2014,

-B. Opaliński, M. Rogalski, P. Szustakiewicz, Ustawa o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Komentarz. Warszawa 2017 (Legalis),

- P. Łabuz, T. Safjański, W. Zubrzycki, Ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Komentarz, Warszawa 2019 (Legalis),

Literatura dodatkowa

- S. Zalewski, Służby specjalne w państwie demokratycznym, Warszawa 2005,

- Polskie służby specjalne : słownik / pod red. Konstantego A. Wojtaszczyka, Warszawa 2011,

Ustawa:

-ustawa z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu .

Wymagania wstępne:

Student będzie oceniany przy uwzględnieniu następujących kryteriów. Po pierwsze, brana będzie pod uwagę wiedza, po drugie aktywność i samodzielne przygotowanie do zajęć. Przy ocenie aktywności będzie brane pod uwagę

1) aktywny udział w zajęciach,

2) przygotowanie na zajęcia, oceniane na podstawie udziału w dyskusji,

3) wykonywanie zadań i przygotowanie prezentacji.

Prezentacja będzie przygotowana na ocenę bardzo dobrą. Wykład częściowo dialogowany. W ramach wykładu poza prezentacją omawianych zagadnień, prowadzony jest dialog pomiędzy wykładowcą a studentami, którzy wobec ukazanych przez wykładowcę problemów dokonują analizy prawnej zagadnienia i prezentują uzasadnione indywidualne poglądy. Wykładowca inicjuje dyskusje problemowe. Ocenie podlega udział studenta w wykładzie i jego merytoryczne zaangażowanie. Wiedza jest oceniana w oparciu egzamin pisemny w formie testowej. Na ocenę w częściach równych składają się oba komponenty.Student jest oceniany w zakresie stopnia realizacji efektów kształcenia.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)