Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Civil special services in the Republic of Poland

General data

Course ID: WP-PR-MON-CSSRP
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Civil special services in the Republic of Poland
Name in Polish: Cywilne służby specjalne w RP
Organizational unit: Faculty of Law and Administration
Course groups:
Course homepage: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3ae775c1578cd1424a8f8fd8d7aa1ab509%40thread.tacv2/conversations?groupId=a84ff457-33ac-407d-9ec3-60826a4908d6&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Subject level:

advanced

Learning outcome code/codes:

PR_W02,

PR_W03

PR_W04,

PR_W06


Short description: (in Polish)

Wykład monograficzny ma na celu zapoznanie studentów z problematyką funkcjonowania cywilnych służb specjalnych na przykładzie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. W ramach wykładu problematyka służb specjalnych zostanie przedstawiona z perspektywy prawa administracyjnego ustrojowego i materialnego. W wykładzie biorą udział zaproszeni goście przybliżając działanie służb specjalnych w praktyce.

Full description: (in Polish)

Zapewnienie porządku i bezpieczeństwa publicznego jest jednym z istotnych zadań administracji publicznej we współczesnym świecie. Funkcjonowanie służb specjalnych stanowi jeden z ważnych elementów systemu organów w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Celem wykładu jest przedstawienie ram prawnych funkcjonowania cywilnych służb specjalnych, na przykładzie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Służby specjalne są szczególną formą administracji ingerującej. W ramach wykładu studenci zapoznają się z zadaniami cywilnych służb specjalnych, ich strukturą organizacyjną, uprawnieniami funkcjonariuszy AW i ABW oraz zasadami kontroli nad funkcjonowaniem tych służb. Problematyka cywilnych służb specjalnych odniesiona zostanie do klasycznych pojęć z zakresu prawa administracyjnego, takich jak administracja ingerująca, władztwo, kontrola.

W jego ramach student powinien uzyskać pogłębioną wiedzę o funkcjonowaniu cywilnych służb specjalnych w demokratycznym państwie. Student powinien znać specyfikę funkcjonowania tego rodzaju administracji. Umieć odróżnić ten rodzaj administracji od innych podmiotów administrujących. Student powinien znać znaczenie informacji we współczesnym świecie i zagrożenia w cyberprzestrzeni. Powinien rozumieć konieczność zapewnienia równowagi miedzy bezpieczeństwem a prawami obywatelskimi, w tym przede wszystkim prawem do prywatności. Student powinien umieć analizować w tym kontekście rzeczywistość społeczną. W ramach wykładu odbędą się moderowane spotkania z byłymi oficerami cywilnych służb specjalnych.

Bibliography: (in Polish)

Literatura podstawowa:

-M. Bożek, M. Czuryk, M. Karpiuk, J. Kostrubiec, Służby specjalne w strukturze władz publicznych : zagadnienia prawnoustrojowe, Warszawa 2014,

- Służby specjalne w strukturze władz publicznych: zagadnienia prawnoustrojowe, pod red. M. Brożka, Warszawa 2014,

-B. Opaliński, M. Rogalski, P. Szustakiewicz, Ustawa o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Komentarz. Warszawa 2017 (Legalis),

- P. Łabuz, T. Safjański, W. Zubrzycki, Ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Komentarz, Warszawa 2019 (Legalis),

Literatura dodatkowa

- S. Zalewski, Służby specjalne w państwie demokratycznym, Warszawa 2005,

- Polskie służby specjalne : słownik / pod red. Konstantego A. Wojtaszczyka, Warszawa 2011,

Ustawa:

-ustawa z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U.2015.1929 j.t. ze zm.),:

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

PR_W02, Student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować i normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym

PR_W03 Student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów

PR_W04, student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP;

PR_W06, student ma wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi.

Punkty ECTS: 4 (100 h)

Opis ECTS:

Udział w wykładzie: 30 h

Samodzielna analiza aktów prawnych i zalecanej literatury: 20 h

Przygotowanie w grupie projektu na zajęcia: 30 ha

Przygotowanie do egzaminu: 20 h

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Student będzie oceniany przy uwzględnieniu następujących kryteriów. Po pierwsze, brana będzie pod uwagę wiedza, po drugie aktywność i samodzielne przygotowanie do zajęć. Przy ocenie aktywności będzie brane pod uwagę

1) aktywny udział w zajęciach,

2) przygotowanie na zajęcia, oceniane na podstawie udziału w dyskusji,

3) wykonywanie zadań i przygotowanie prezentacji.

Prezentacja będzie przygotowana na ocenę bardzo dobrą. Wykład częściowo dialogowany. W ramach wykładu poza prezentacją omawianych zagadnień, prowadzony jest dialog pomiędzy wykładowcą a studentami, którzy wobec ukazanych przez wykładowcę problemów dokonują analizy prawnej zagadnienia i prezentują uzasadnione indywidualne poglądy. Wykładowca inicjuje dyskusje problemowe. Ocenie podlega udział studenta w wykładzie i jego merytoryczne zaangażowanie. Wiedza jest oceniana w oparciu egzamin pisemny w formie testowej. Na ocenę w częściach równych składają się oba komponenty.Student jest oceniany w zakresie stopnia realizacji efektów kształcenia.

Zasady oceniania:

R_W02, Student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym.

Na ocenę 2: student nie zna i nie rozumie źródeł prawa dotyczących funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student nie potrafi scharakteryzować potrafi scharakteryzować norm prawnych dotyczących ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym.

Na ocenę 3, 3,5: student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym na poziomie podstawowym.

Na ocenę 4, 4,5: student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym na poziomie dobrym.

Na ocenę 5: student zna źródła prawa dotyczące funkcjonowania cywilnych służb specjalnych; student potrafi scharakteryzować normy prawne dotyczące ich funkcjonowania w aspekcie historycznym i współczesnym na poziomie bardzo dobrym.

PR_W03 Student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów

Na ocenę 2: student nie zna procesu kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów.

Na ocenę 3, 3,5: student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów na poziomie dostatecznym.

Na ocenę 4, 4,5: student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów na poziomie dobrym.

Na ocenę 5: student zna proces kształtowania się służb specjalnych w historii Polski i innych przykładowych krajów na bardzo dobrym.

PR_W04, student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP;

Na ocenę 2: student nie zna struktury służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania; student nie potrafi opisać relacji między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP.

Na ocenę 3, 3,5: student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania na poziomie dostatecznym; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP na poziomie dostatecznym.

Na ocenę 4, 4,5: student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania na poziomie dobrym; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP na poziomie dobrym.

Na ocenę 5: student zna strukturę służb specjalnych w Polsce oraz zasady ich funkcjonowania na poziomie bardzo dobrym; student potrafi opisać relacje między władzą wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą w procesie kontroli i nadzoru nad służbami specjalnymi w RP na poziomie bardzo dobrym.

PR_W06, student ma pogłębioną wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi.

Na ocenę 2: student nie ma wiedzy na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi.

Na ocenę 3, 3,5: student ma wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi na poziomie podstawowym.

Na ocenę 4, 4,5: student ma wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi na poziomie dobrym.

Na ocenę 5: student ma wiedzę na temat klasyfikowania stosunków prawnych w obrębie prawa administracyjnego w zakresie działania służb specjalnych, identyfikowania zależności pomiędzy nimi na poziomie bardzo dobrym.

Practical placement: (in Polish)

Brak

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)