Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Introduction to European Law

General data

Course ID: WS-PO-EU-WDPE
Erasmus code / ISCED: 14.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (unknown)
Course title: Introduction to European Law
Name in Polish: Wprowadzenie do prawa europejskiego
Organizational unit: Institute of Political Science
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Short description: (in Polish)

Poziom przedmiotu:

Średnio-zaawansowany.

Cele przedmiotu:

Znajomość mechanizmu tworzenia prawa UE, reguł i zasad rządzących prawem UE, jego miejsca i rola w krajowym porządku prawnym. Rozpoznawania zależności między prawem europejskim a prawem prawem krajowym.

Wymagania wstępne:

Podstawowa wiedza z zakresu nauki o prawie (prawoznawstwie).

Full description: (in Polish)

Treści merytoryczne:

Istota i charakter prawa europejskiego. Klasyfikacja prawa: prawo pierwotne i prawo wtórne. Stanowienie prawa wspólnotowego. Zasady prawa UE, metody integracji przez prawo europejskie, kontrola przestrzegania prawa w UE, wykładnia prawa.

Bibliography: (in Polish)

LITERATURA PODSTAWOWA:

- J. Barcz, M. Górka, A. Wyrozumska, Instytucje i prawo Unii Europejskiej. Podręcznik dla kierunków prawa, zarządzania i administracji, Wyd. 3, Warszawa 2015 (str. 211-251, 280-310, 317-337, 357-429)

- Traktat o Unii Europejskiej - wersja skonsolidowana

- Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej - wersja skonsolidowana

LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA:

- M. Ahlt, M. Szpunar, „Prawo Europejskie”, Warszawa 2011

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

K_W03

Ma podstawową wiedzę o charakterystycznych dla Europy strukturach społecznych, politycznych, ekonomicznych i kulturowych i ich ewolucji, jak również jej tradycjach ideowych.

K_W05

Posiada podstawową wiedzę o państwie i prawie, polityce, administracji (w tym administracji unijnej), a także o zasadach funkcjonowania europejskich systemów politycznych.

K_U02

Potrafi ukazać relacje między ekonomicznymi, politycznymi, społecznymi i kulturowymi aspektami procesu integracyjnego. Rozumie i potrafi wyjaśnić znaczenie procesu europeizacji w jego różnorodnych wymiarach.

K_U09

Posiada orientację w systemie krajowych instytucji wdrażających; potrafi właściwie wskazać podmiot odpowiedzialny za wdrażanie istotnych polityk współfinansowanych przez Unię lub związanych z nimi programów na poziomie europejskim, krajowym i lokalnym.

K_U10

Posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych, tak naukowych, jak i zawodowych, jak również wystąpień ustnych w języku polskim i wybranym języku obcym, dotyczących zagadnień ogólnych i szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także właściwym wykorzystaniem różnych źródeł.

K_K06

Ma świadomość znaczenia postawy etycznej i profesjonalizmu w trakcie wykonywania pracy jak i działalności publicznej.

Celem przedmiotu jest zaznajomienie studentów z podstawowymi zagadnieniami i zasadami funkcjonowania porządku prawnego Europy. Po ukończeniu kursu student umie wymienić organizacje tworzące europejski porządek prawny.

Ponadto, celem konwersatorium jest wyposażenie studentów w podstawy teoretyczne oraz zaznajomienie z narzędziami analitycznymi umożliwiającymi zrozumienie procesów zachodzących w obszarze prawa europejskiego.

Zajęcia systematyzują wiedzę z zakresu systemu prawnego Rady Europy oraz Unii Europejskiej, a także OBWE i OECD. Poprzez aktywny udział w zajęciach zakłada się rozwijanie umiejętności krytycznej analizy i logicznego myślenia. Studenci poznają powiązania funkcjonalne pomiędzy Radą Europy i Unią Europejską, a także posiadają wiedzę z zakresu praw i wolności zawartych w Europejskiej Konwencji Ochrony Praw Człowieka i innych dokumentów.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Podstawą oceny jest wynik testu składającego się z 20 pytań jednokrotnego wyboru oraz 3 pytań otwartych obejmujący zagadnienia omawiane na wykładzie.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)