Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Sociology of local communities

General data

Course ID: WS-SO-PS-SSL
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Sociology of local communities
Name in Polish: Socjologia społeczności lokalnych
Organizational unit: Institute Sociology
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
(in Polish) Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

sociology

Subject level:

intermediate

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Preliminary Requirements:

(in Polish) Brak wymagań wstępnych.

Full description: (in Polish)

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z tematyką i specyfiką obszaru badawczego socjologii społeczności lokalnych. Omawiane będą: sposoby rozumienia i definicje społeczności lokalnej, jej cechy, orientacje teoretyczne i metodologiczne, początki socjologii społeczności lokalnych i historia badań; charakterystyka społeczności wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; problemy pojawiające się w społecznościach lokalnych; relacje między mieszkańcami a władzą; aktywizacja mieszkańców (budżet partycypacyjny, konflikt z władzą), społeczności lokalne pogranicza; globalność i lokalność; unieważnienie terytorialności - społeczności wirtualne.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

Oczekiwane efekty kształcenia studenta w zakresie wiedzy:

1. Identyfikuje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych.

2. Charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych, jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska.

Oczekiwane efekty kształcenia studenta w zakresie umiejętności:

1. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych potrafi wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów.

Oczekiwane efekty kształcenia studenta w zakresie kompetencji:

1. Jest zdolny do stosowania wiedzy i umiejętności socjologicznych w celu realizacji określonego zadania w życiu zawodowym i osobistym.

2. Potrafi podejmować dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych miejskich i wiejskich w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności socjologiczne.

Opis ECTS:

udział w konwersatorium - 30 g.

konsultacje - 10 g.

przygotowanie do zajęć - 20 g.

napisanie pracy zaliczeniowej - 15 g.

Ogółem - 75 g.

Punkty ECTS = 75 g. : 25 g. = 3 ECTS

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Na ocenę bardzo dobrą student bardzo dobrze identyfikuje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych. Bardzo dobrze charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych potrafi bardzo dobrze wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów. Potrafi bardzo sprawnie podejmować dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności socjologiczne.

Na ocenę dobrą student dobrze identyfikuje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych. Dobrze charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych potrafi dobrze wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów. Potrafi sprawnie podejmować dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności socjologiczne.

Na ocenę dostateczną student dostatecznie rozpoznaje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych. Dostatecznie charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych potrafi dostatecznie wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów. Potrafi dostatecznie sprawnie podejmować dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych w oparciu o posiadaną wiedzę i umiejętności socjologiczne.

Na ocenę niedostateczną student niedostatecznie rozpoznaje główne perspektywy badawcze i podstawowe pojęcia z zakresu socjologii społeczności lokalnych. Niedostatecznie charakteryzuje funkcjonowanie i przeobrażanie wiejskich i miejskich społeczności lokalnych; jak również pojawiające się w nich problemy czy zjawiska. Pozyskaną wiedzę teoretyczną z zakresu socjologii społeczności lokalnych niedostatecznie potrafi wykorzystać w praktyce w pracy zawodowej w społecznościach lokalnych, zwłaszcza w przypadku rozwiązywania konkretnych problemów. Niedostatecznie sprawnie podejmuje dyskusję na temat głównych problemów społeczności lokalnych w wyniku niedostatecznej wiedzę i umiejętności socjologicznych.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)