Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Socjologia życia publicznego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WSE-SO-SŻP
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Socjologia życia publicznego
Jednostka: Wydział Społeczno-Ekonomiczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

nauki socjologiczne

Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

Wiedza:

SO1_W03, SO1_W04;


Umiejętności:

SO1_U03, SO1_U04, SO1_U08; SO1_U12


Kompetencje społeczne:

SO1_K04

Wymagania wstępne:

Zaliczenie zakresu materiału z przedmiotu Wstęp do socjologii oraz Współczesne teorie socjologiczne, orientacja w podstawowych nurtach życia publicznego w Polsce, znajomość elementarnych pojęć socjologicznych: struktura społeczna, stratyfikacja, społeczeństwo, system społeczny, ideologia, sfera publiczna i prywatna.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Efekty w zakresie wiedzy (EW):

Student ma podstawową wiedzę o różnych rodzajach struktur i instytucji społecznych (kulturowych, politycznych, prawnych, ekonomicznych), w szczególności o ich istotnych elementach związanych ze sferą publiczną. Ma podstawową wiedzę o relacjach między strukturami i instytucjami społecznymi w skali krajowej, międzynarodowej i międzykulturowej w obszarach ideologii, aksjologii, współpracy międzyjednostkowej, patologii społecznej i występujących w nich zjawisk.

Efekty w zakresie umiejętności (EU):

Student potrafi właściwie analizować przyczyny i przebieg konkretnych procesów i zjawisk społecznych (kulturowych, politycznych, prawnych, gospodarczych) w zakresie socjologii życia publicznego. Potrafi prognozować procesy i zjawiska społeczne (kulturowe, polityczne, prawne, ekonomiczne) z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi w zakresie socjologii. Posiada umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych ze sfery publicznej i prywatnej. Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie. Rozumie potrzebę ustawicznego pogłębiania swoich umiejętności językowych oraz potrafi samodzielnie wykorzystywać w tym celu dostępne mu źródła. Potrafi czytać ze zrozumieniem teksty ogólne i specjalistyczne.

Efekty w zakresie kompetencji społecznych (EK):

Student potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności oraz rozumie potrzebę jej doskonalenia, m.in. w zakresie wykluczenia cyfrowego czy też orientacji prospołecznych.

Metody i kryteria oceniania:

Kryteria oceniania w zakresie wiedzy (efekty: SO1_W03; SO1_W04):

Na ocenę bardzo dobrą (bdb) student potrafi szczegółowo przedstawić definicje sfery publicznej, jej teorie, dynamikę i odniesienie do współczesnego kształtu struktury społecznej. W sposób płynny odwołuje się do zastosowań socjologii życia publicznego w badaniu zbiorowości obywatelskich i systemów aksjologicznych oraz bogato opisuje aspekty sfery publicznej w późnym kapitalizmie (np. kontestacja, protest, legitymizacja zastanego porządku).

Na ocenę dobrą (db) student potrafi ogólnie przedstawić definicje sfery publicznej, jej teorie, dynamikę i odniesienie do współczesnego kształtu struktury społecznej. W sposób wystarczający odwołuje się do zastosowań socjologii życia publicznego w badaniu zbiorowości obywatelskich i systemów aksjologicznych oraz hasłowo opisuje aspekty sfery publicznej w późnym kapitalizmie (np. kontestacja, protest, legitymizacja zastanego porządku).

Na ocenę dostateczną (dst) student potrafi ze wspomaganiem przedstawić definicje sfery publicznej. W sposób mało przekonujący odwołuje się do zastosowań socjologii życia publicznego w badaniu zbiorowości obywatelskich i systemów aksjologicznych oraz śladowo opisuje aspekty sfery publicznej w późnym kapitalizmie (np. kontestacja, protest, legitymizacja zastanego porządku).

Kryteria oceniania w zakresie umiejętności (efekty: SO1_U03; SO1_U04; SO1_U08; SO1_U12):

Na ocenę bardzo dobrą (bdb) student potrafi ze znawstwem analizować przyczyny i przebieg konkretnych procesów i zjawisk społecznych (kulturowych, politycznych, prawnych, gospodarczych) w zakresie socjologii życia publicznego, potrafi także w sposób dokładny i rzetelny prognozować procesy i zjawiska społeczne (kulturowe, polityczne, prawne, ekonomiczne) z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi w zakresie socjologii życia publicznego. Posiada rozwiniętą umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych takich jak sfera publiczna i prywatna, orientacje moralne, dylematy i gry społeczne. Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz

ustawiczne pogłębianie swoich umiejętności językowych, a także potrafi samodzielnie i ze znawstwem wykorzystywać w tym celu dostępne mu źródła. Potrafi czytać ze zrozumieniem oraz interpretować teksty ogólne i specjalistyczne.

Na ocenę dobrą (db) student potrafi właściwie analizować przyczyny i przebieg konkretnych procesów i zjawisk społecznych (kulturowych, politycznych, prawnych, gospodarczych) w zakresie socjologii życia publicznego, potrafi także w sposób podstawowy prognozować procesy i zjawiska społeczne (kulturowe, polityczne, prawne, ekonomiczne) z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi w zakresie socjologii życia publicznego. Posiada ogólną umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych takich jak sfera publiczna i prywatna, orientacje moralne, dylematy i gry społeczne. Rozumie co do zasady potrzebę uczenia się przez całe życie oraz ustawiczne pogłębianie swoich umiejętności językowych, a także potrafi z reguły wykorzystywać w tym celu dostępne mu źródła. Potrafi czytać ze zrozumieniem teksty ogólne i specjalistyczne.

Na ocenę dostateczną (dst) student z trudem analizuje przyczyny i przebieg konkretnych procesów i zjawisk społecznych (kulturowych, politycznych, prawnych, gospodarczych) w zakresie socjologii życia publicznego, potrafi także w sposób jedynie lapidarny prognozować procesy i zjawiska społeczne (kulturowe, polityczne, prawne, ekonomiczne) z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi w zakresie socjologii życia publicznego. Posiada tylko elementarną umiejętność rozumienia i analizowania zjawisk społecznych takich jak sfera publiczna i prywatna, orientacje moralne, dylematy i gry społeczne. Nie zawsze rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz z trudem przychodzi mu ustawiczne pogłębianie swoich umiejętności językowych, dopiero ze wspomaganiem wykorzystuje w tym celu dostępne mu źródła. Potrafi czytać ze zrozumieniem jedynie teksty ogólne.

Kryteria oceniania w zakresie kompetencji społecznych (efekty: SO1_K04):

Na ocenę bardzo dobrą (bdb) student potrafi w sposób dokładny uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności oraz rozumie potrzebę jej doskonalenia.

Na ocenę dobrą (db) student potrafi w sposób podstawowy uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności oraz rozumie potrzebę jej doskonalenia.

Na ocenę dostateczną (dst) student potrafi w sposób elementarny uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności, ale nie zawsze rozumie potrzebę jej doskonalenia.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/22" (zakończony)

Okres: 2022-02-01 - 2022-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 36 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Choczyński
Prowadzący grup: Marcin Choczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
E-Learning:

E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

ECTS: 1 ECTS = 30 godzin pracy studenta

udział w zajęciach - 30

konsultacje - 2

lektura i analiza tekstów - 18

przygotowanie do egzaminu - 10

SUMA GODZIN 60 [60:30=2]

LICZBA ECTS = 2

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-01 - 2023-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 50 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Choczyński
Prowadzący grup: Marcin Choczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
E-Learning:

E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

ECTS: 1 ECTS = 30 godzin pracy studenta

udział w zajęciach - 30

konsultacje - 2

lektura i analiza tekstów - 18

przygotowanie do egzaminu - 10

SUMA GODZIN 60 [60:30=2]

LICZBA ECTS = 2

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-15 - 2024-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 35 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Choczyński
Prowadzący grup: Marcin Choczyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
E-Learning:

E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

1 ECTS = 30 godz. pracy studenta


+ czynny udział w konwersatorium - 30 godz.

+ przygotowanie do kolokwiów etapowych - 10 godz.

+ samodzielna analiza materiałów źródłowych - 15 godz.

+ konsultacje merytoryczne - 5 godz.


SUMA GODZIN: 60 = 2 ECTS

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)