Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Personalistic Foundations of Marital Love

General data

Course ID: WSR-NR-D-MM1
Erasmus code / ISCED: 14.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (unknown)
Course title: Personalistic Foundations of Marital Love
Name in Polish: Personalistyczne podstawy miłości małżeńskiej
Organizational unit: Faculty of Family Studies
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Short description: (in Polish)

Personalistyczne podstawy miłości małżeńskiej są oparte na antropologii i etyce, które zostały przedstawione przez Karola Wojtyłę w "Miłości i odpowiedzialności". Poprzez rozpoznanie podstawowej tożsamości osoby dochodzimy do sformułowania zasady regulującej budowanie relacji międzyosobowych, którą Karol Wojtyła nazywa normą personalistyczną. Analizujemy proces rozwoju miłości poprzez odsłonienie tego, co dzieje się we wnętrzu osoby będącej współ-podmiotem miłości oraz tego, co jednocześnie dzieje się pomiędzy dwiema osobami uczestniczącymi w relacji. Określamy działania i postawy służące integracji miłości.

Full description: (in Polish)

Treści programowe:

1. Zakochanie

2. Przyjaźń

3. Godność

4. Wzajemność

5. Przyjemność i egoizmy

6. Seksualność

7. Zmysłowość i pożądanie

8. Czystość

9. Dar z siebie

Bibliography: (in Polish)

Wojtyła K., "Miłość i odpowiedzialność", TN KUL, Lublin 2001.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

WIEDZA

EK_1 - student ma podstawową wiedzę z zakresu antropologii osoby i teologii katolickiej na temat człowieka i małżeństwa rozumie zachodzącą interakcję pomiędzy rozumem a wiarą.

EK_2 - zna wybrane koncepcje człowieka w ujęciu filozoficznym, teologicznym, psychologicznym i społecznym co daje teoretyczne podstawy działalności na rzecz małżeństwa i rodziny

UMIEJĘTNOŚCI

EK_3 - potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych, opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań

EK_4 - potrafi, pod kierunkiem opiekuna, po rozpoznawaniu sytuacji rodziny, proponować działania profilaktyczne i pomocowe

EK_5 - potrafi posługiwać się ogólnymi zasadami i normami etycznymi w poszukiwaniu rozwiązań konkretnych problemów małżeńskich i rodzinnych

KOMPETENCJE

EK_6 - posiada przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny;

dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych.

ECTS:

Udział w konwersatorium i ćwiczeniach - 30 godzin

Przygotowanie się do zajęć, zapoznanie z lekturami - 60 godzin

Przygotowanie się do zaliczenia przedmiotu - 30 godzin

Sumaryczna liczba punktów ECTS 4

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Efekty w obszarze wiedzy są osiągane poprzez zastosowanie następujących metod: konwersatorium, warsztaty, analiza tekstów, dyskusja; natomiast weryfikowane przez kolokwium.

Efekty w obszarze umiejętności i kompetencji społecznych są osiągane poprzez zastosowanie: metody warsztatowej, analizy tekstów, dyskusji.

Weryfikowane przez obserwację aktywności studentów.

WIEDZA

student ma podstawową wiedzę z zakresu antropologii osoby i teologii katolickiej na temat człowieka i małżeństwa rozumie zachodzącą interakcję pomiędzy rozumem a wiarą, zna wybrane koncepcje człowieka w ujęciu filozoficznym, teologicznym, psychologicznym i społecznym co daje teoretyczne podstawy działalności na rzecz małżeństwa i rodziny.

UMIEJĘTNOŚCI

Student potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych, opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań, potrafi, pod kierunkiem opiekuna, po rozpoznawaniu sytuacji rodziny, proponować działania profilaktyczne i pomocowe, potrafi posługiwać się ogólnymi zasadami i normami etycznymi w poszukiwaniu rozwiązań konkretnych problemów małżeńskich i rodzinnych.

KOMPETENCJE

Student posiada przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny, dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych.

Kolokwium sprawdzające wiedzę. Aktywność i kreatywność na zajęciach.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)