Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Promocja zdrowia i profilaktyka jego zaburzeń w rodzinie i społeczeństwie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WSR-NR-D-PZP
Kod Erasmus / ISCED: 14.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Promocja zdrowia i profilaktyka jego zaburzeń w rodzinie i społeczeństwie
Jednostka: Wydział Studiów Nad Rodziną
Grupy: Fakultatywne na III roku - stacjonarne I stopnia
Przedmioty monograficzne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

NRL_W06; NRL_W08; NRL_U10; NRL_K04; NRL_K06


Skrócony opis:

Celem jest nabycie podstawowej wiedzy o uwarunkowaniach przyczynowych, następstwach, możliwościach zapobiegania i leczenia najczęstszych schorzeń somatycznych i psychicznych. Poznanie naukowych podstaw i praktycznych zasad promocji zdrowia i profilaktyki w rodzinie, wiedzy o zachowaniach pro i anty zdrowotnych. Zrozumienie powiązań pomiędzy polityką zdrowotną państwa, zachowaniami poszczególnych jednostek, a zdrowiem w wymiarze indywidualnym i społecznym. Nabycie umiejętności praktycznych poradnictwa ukierunkowanego na promocję zdrowia i profilaktykę schorzeń somatycznych i psychicznych w rodzinie, szkole i miejscu pracy.

Pełny opis:

Celem jest nabycie podstawowej wiedzy o uwarunkowaniach przyczynowych, następstwach, możliwościach zapobiegania i leczenia najczęstszych schorzeń somatycznych i psychicznych. Poznanie naukowych podstaw i praktycznych zasad promocji zdrowia i profilaktyki w rodzinie, wiedzy o zachowaniach pro i anty zdrowotnych. Zrozumienie powiązań pomiędzy polityką zdrowotną państwa, zachowaniami poszczególnych jednostek, a zdrowiem w wymiarze indywidualnym i społecznym. Nabycie umiejętności praktycznych poradnictwa ukierunkowanego na promocję zdrowia i profilaktykę schorzeń somatycznych i psychicznych w rodzinie, szkole i miejscu pracy.

Treści programowe:

1.Zdrowie definicje, koncepcje,

2.Zdrowotność społeczeństw - metody badania

3.Rodzina a zdrowie systemowe ujęcie zagadnień zdrowia.

4.Czynniki ryzyka i czynniki pro zdrowotne.

5.Czynniki ryzyka i czynniki pro zdrowotne.

6.Zachowania ryzykowne anty zdrowotne.

7.Zachowania ryzykowne anty zdrowotne.

8.Profilaktyka chorób cywilizacyjnych.

9.choroby związane ze stresem i psychosomatyczne i ich profilaktyka.

10.Choroby infekcyjne i ich profilaktyka zasady higieny, szczepienia.

11.choroby w obszarach nędzy i ich profilaktyka niedożywienie, złe warunki.

12.Choroby przenoszone droga płciową. profilaktyka.

13.Szkoła i miejsce pracy a zdrowie.

14.Medycyna społeczna a zdrowie publiczne.

15.Polityka zdrowotna w Polsce i Europie standardy opieki w zdrowiu i chorobie, aspekty prawne.

Literatura:

T. B. Kulik, Maciej Latalski: Zdrowie Publiczne Podręcznik dla studentów i absolwentów wydziałów pielęgniarstwa i nauk o zdrowiu akademii medycznych. Wyd. Czelej Lublin 2002. B. T. Adamczyk Wybrane elementy socjologii Zdrowia i choroby. Wyd. UJ Kraków 2000. A. Majchrowska red. Wybrane elementy socjologii. Podręcznik dla Studentów i absolwentów wydziałów pielęgniarstwa i nauki o zdrowiu Akademii Medycznych wyd. Czelej Lublin 2003. A. Antonovsky, Rozwikłanie tajemnicy zdrowia jak radzić sobie ze stresem i nie zachorować Wyd. Fundacja IPN Warszawa 1995. Z. Chlewiński dojrzałość; osobowość, sumienie religijność, wyd. w Drodze Poznań 1991. F. Adamski Rodzina wymiar społeczno kulturowy Wyd. UJ Kraków 2002. B. de - Barbaro Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny Wyd. UJ Kraków 1997. B. de - Barbaro Pacjent w swojej rodzinie - przewodnik lekarza praktyka wyd. Sprinter PWN Warszawa 1997.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Wiedza:

EK 1- student zna podstawowe pojęcia psychologiczne i medyczne z obszaru promocji i profilaktyki zdrowia

EK 2- student dysponuje uporządkowaną znajomością podstawowych zagadnień z promocji zdrowia

Umiejętności:

EK 3- student potrafi posługiwać się adekwatnymi pojęciami w opisywaniu zagadnień z promocji zdrowia

EK 4- student potrafi dobrać bazę teoretyczną dla wyjaśnienia zagadnień promocji zdrowia

EK 5- student potrafi dotrzeć do materiału źródłowego z obszaru promocji zdrowia, poddać go krytycznej analizie i właściwie wykorzystać

Kompetencje:

EK 6- student potrafi zaplanować i realizować pracę własną celem realizacji psychologicznego zadania badawczego z obszaru promocji zdrowia

EK 7- student aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułując własne wypowiedz, bierze aktywny udział w proponowanych ćwiczeniach

Opis ECTS

Godziny kontaktowe wykładu - 30 godzin

Przygotowanie się do zajęć, zaznajomić z lekturami - 25 godzin

Przygotowanie referatu, eseju, prezentacji - 15 godzin

Przygotowanie się do zaliczenia - 15 godzin

Metody i kryteria oceniania:

Wiedza:

Ocena 2 (ndst) - student nie zna podstawowych pojęć z obszaru promocji i profilaktyki zdrowia; nie posiada znajomości podstawowych zagadnień dotyczących promocji i profilaktyki zdrowia.

Ocena 3 (dst) - student zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię z obszaru promocji i profilaktyki zdrowia; ma miernie uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących promocji i profilaktyki zdrowia.

Ocena 4 (db) - student dysponuje w stopniu zadowalającym repertuarem pojęć z obszaru promocji i profilaktyki zdrowia; ma średnio uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących promocji i profilaktyki zdrowia.

Ocena 5 (bdb) - student potrafi poprawnie stosować adekwatną terminologię z obszaru promocji i profilaktyki zdrowia; potrafi dokładnie wyjaśnić relacje psychika-zachowanie- zdrowie i choroba.

Umiejętności:

Ocena 2 (ndst) - student nie potrafi analizować, streszczać ani przedstawiać tekstu z zakresu promocji zdrowia (referat tematyczny).

Ocena 3 (dst) - student potrafi w ograniczonym stopniu analizować, streszczać i przedstawiać tekst z zakresu promocji zdrowia (referat tematyczny).

Ocena 4 (db) - student potrafi trafnie analizować, streszczać i przedstawiać tekst z zakresu promocji zdrowia (referat tematyczny).

Ocena 5 (bdb) - student trafnie streszczać, przedstawiać oraz krytycznie analizować tekst z zakresu promocji zdrowia (referat tematyczny).

Kompetencje:

Ocena 2 (ndst) - student nie potrafi zaplanować i podjąć działań samokształcących celem nabycia wiedzy z promocji i profilaktyki zdrowia, nie wykazuje zainteresowania dyskusją podejmowaną w tych obszarach.

Ocena 3 (dst) - student potrafi w ograniczonym stopniu podjąć pracę nad samokształceniem w dziedzinie promocji i profilaktyki zdrowia.

Ocena 4 (db) - student potrafi właściwie zaplanować i podjąć pracę nad samokształceniem w dziedzinie promocji i profilaktyki zdrowia, bierze udział w dyskusjach prowadzonych na zajęciach.

Ocena 5 (bdb) - student bardzo dobrze planuje i podejmuje pracę nad samokształceniem w dziedzinie promocji i profilaktyki zdrowia, często bierze udział w dyskusjach prowadzonych na zajęciach.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)