Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Marriage - the Sacrament of the New Covenant

General data

Course ID: WSR-NR-D-SM3-1
Erasmus code / ISCED: 14.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (unknown)
Course title: Marriage - the Sacrament of the New Covenant
Name in Polish: Małżeństwo - Sakrament Nowego Przymierza
Organizational unit: Faculty of Family Studies
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Full description: (in Polish)

Treści programowe:

1. Przymierze w tradycji biblijnej

2. Małżeństwo w pierwotnym planie Boga

3. Małżeństwo obrazem przymierza

4. Małżeństwo a przymierze Chrystusa z Kościołem

5. Definicja sakramentu

6. Ustanowienie sakramentu małżeństwa

7. Sakrament małżeństwa na przestrzeni wieków

8. Nowość sakramentu małżeństwa

9. Konsekracja miłości małżeńskiej

10. Implikacje sakramentu małżeństwa

11. Personalistyczna koncepcja małżeństwa

12. Sakramentalna natura małżeństwa

13. Miłość jako motyw i element małżeństwa

14. Małżonkowie misjonarzami sakramentu małżeństwa

15. Duchowość jako fundament sakramentu małżeństwa

Bibliography: (in Polish)

1. A. J. Ołów, Przymierze w tradycji biblijnej Starego Testamentu, Łomża 2004.

2. A. Jankowski, Biblijna teologia przymierza, Katowice 1985.

3. Jan Paweł II, Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa, Lublin 2011.

4. C. Rychlicki, Sakramentalny charakter przymierza małżeńskiego. Studium teologicznodogmatyczne, Płock 1997.

5. M. Tatar, Duchowość małżeństwa i rodziny dzisiaj, Radom 2013.

6. A. Sarmiento, Małżeństwo chrześcijańskie. Podręcznik teologii małżeństwa i rodziny, Kraków 2002, 89-152.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Wiedza:

EK 1 – student posiada pogłębioną i uporządkowaną wiedzę na temat małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza;

EK 2 – student opisuje małżeństwo w pierwotnym planie Boga, ustanowienie sakramentu małżeństwa, jego nowość i implikacje;

EK 3 – student ma podstawową wiedzę na temat personalistycznej koncepcji małżeństwa, miłości i duchowości jako fundamentu sakramentu małżeństwa.

Umiejętności:

EK 4 – student potrafi w sposób klarowny, precyzyjny i spójny prezentować i wyjaśniać tematy dotyczące małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza;

EK 5 – student posiada umiejętność rozumienia sakralnego i teologicznego wymiaru małżeństwa, godności osoby ludzkiej i miłości jako motywu i elementu małżeństwa.

Kompetencje społeczne:

EK 6 – student ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego (intelektualnego i religijno-duchowego).

EK 7 – student docenia znaczenie małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza dla rozwoju jednostki i prawidłowych więzi pomiędzy małżonkami i członkami rodziny.

ECTS:

udział w wykładach: 30 godz.

lektura literatury przedmiotu: 20 godz.

przygotowanie do zaliczenia przedmiotu: 5 godz.

Liczba ECTS: 2

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Na ocenę końcową składają się:

1. ocena z kolokwium

2. obecność na zajęciach - dopuszczalne są 3 nieusprawiedliwione nieobecności; każda kolejna nieobecność skutkuje obniżeniem oceny końcowej o pół stopnia;

3. aktywny udział w zajęciach.

Kryteria oceniania:

Wiedza (EK 1-3):

Ocena 2 (ndst) – student nie ma wiedzy na temat małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza; nie potrafi opisać małżeństwa w pierwotnym planie Boga, ustanowienia sakramentu małżeństwa, jego nowości i implikacji; nie potrafi scharakteryzować personalistycznej koncepcji małżeństwa, miłości i duchowości jako fundamentu sakramentu małżeństwa.

Ocena 3 (dst) – student w ograniczonym stopniu wykazuje wiedzę na temat małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza; nie w pełni opisuje małżeństwo w pierwotnym planie Boga, ustanowienie sakramentu małżeństwa, jego nowość i implikacje; w ograniczonym stopniu charakteryzuje personalistyczną koncepcję małżeństwa, miłości i duchowości jako fundamentu sakramentu małżeństwa.

Ocena 4 (db) – student wykazuje się uporządkowaną wiedzą na temat małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza; poprawnie opisuje małżeństwo w pierwotnym planie Boga, ustanowienie sakramentu małżeństwa, jego nowość i implikacje; poprawnie charakteryzuje personalistyczną koncepcję małżeństwa, miłości i duchowości jako fundamentu sakramentu małżeństwa.

Ocena 5 (bdb) – student wykazuje się pogłębioną i uporządkowaną wiedzą na temat małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza; poprawnie i szczegółowo opisuje małżeństwo w pierwotnym planie Boga, ustanowienie sakramentu małżeństwa, jego nowość i implikacje; dokonuje pełnej charakterystyki personalistycznej koncepcji małżeństwa, miłości i duchowości jako fundamentu sakramentu małżeństwa.

Umiejętności (EK 4-6):

Ocena 2 (ndst) – student nie potrafi prezentować i wyjaśniać tematów dotyczących małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza; nie posiada umiejętności rozumienia sakralnego i teologicznego wymiaru małżeństwa, godności osoby ludzkiej i miłości jako motywu i elementu małżeństwa.

Ocena 3 (dst) – student niekompletnie prezentuje i wyjaśnia tematy dotyczące małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza; w ograniczonym stopniu wykazuje umiejętności rozumienia sakralnego i teologicznego wymiaru małżeństwa, godności osoby ludzkiej i miłości jako motywu i elementu małżeństwa.

Ocena 4 (db) – student poprawnie prezentuje i wyjaśnia tematy dotyczące małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza; wykazuje umiejętności rozumienia sakralnego i teologicznego wymiaru małżeństwa, godności osoby ludzkiej i miłości jako motywu i elementu małżeństwa.

Ocena 5 (bdb) – student w sposób klarowny, precyzyjny i spójny prezentuje i wyjaśnia tematy dotyczące małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza; potrafi szczegółowo analizować i prezentować rozumienie sakralnego i teologicznego wymiaru małżeństwa, godności osoby ludzkiej i miłości jako motywu i elementu małżeństwa.

Kompetencje społeczne (EK 7-8):

Ocena 2 (ndst) – student nie posiada świadomości poziomu swojej wiedzy i umiejętności, nie rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego (intelektualnego i religijno-duchowego), student nie docenia znaczenia małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza dla rozwoju jednostki i prawidłowych więzi pomiędzy małżonkami i członkami rodziny.

Ocena 3 (dst) – student w ograniczonym stopniu posiada świadomości poziomu swojej wiedzy i umiejętności, nie rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego (intelektualnego i religijno-duchowego), student nie w pełnym zakresie docenia znaczenie małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza dla rozwoju jednostki i prawidłowych więzi pomiędzy małżonkami i członkami rodziny.

Ocena 4 (db) – student w dużym stopniu posiada świadomości poziomu swojej wiedzy i umiejętności, nie rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego (intelektualnego i religijno-duchowego), student docenia znaczenie małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza dla rozwoju jednostki i prawidłowych więzi pomiędzy małżonkami i członkami rodziny.

Ocena 5 (bdb) – student w pełni posiada świadomości poziomu swojej wiedzy i umiejętności, nie rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego (intelektualnego i religijno-duchowego), student w pełni docenia znaczenie małżeństwa jako sakramentu Nowego Przymierza dla rozwoju jednostki i prawidłowych więzi pomiędzy małżonkami i członkami rodziny, bardzo często angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć biorąc udział w dyskusjach, formułuje własne wypowiedzi oraz konstruktywne uwagi krytyczne.

Metody realizacji i weryfikacji:

Efekty wiedzy:

Realizacja: metody dydaktyczne – wykład informacyjny, indywidualna lektura literatury przedmiotu

weryfikacja: praca semestralna, aktywny udział w ćwiczeniach

Efekty umiejętności:

Realizacja: metody dydaktyczne – wykład konwersatoryjny, praca z tekstem

weryfikacja - praca semestralna, obserwacja aktywności studentów

Efekty kompetencji społecznych:

Realizacja: metody dydaktyczne – dyskusja, analiza tekstów

weryfikacja – obserwacja pracy i aktywności studentów podczas zajęć, bieżąca informacja zwrotna

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)