Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Personalistic Foundations of Marital Love

General data

Course ID: WSR-NR-Z-PPMM
Erasmus code / ISCED: 14.9 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (unknown)
Course title: Personalistic Foundations of Marital Love
Name in Polish: Personalistyczne podstawy miłości małżeńskiej
Organizational unit: Faculty of Family Studies
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Short description: (in Polish)

Szukamy odpowiedzi na pytania: czym jest miłość i jak ją wychować, aby nas uszczęśliwiała?

Full description: (in Polish)

Szukamy odpowiedzi na pytania: czym jest miłość i jak ją wychować, aby nas uszczęśliwiała? W dzisiejszych czasach bardzo wyraŸnie widać jak się wykorzystuje osoby jako środek do celu, dla zaspokojenia własnych potrzeb, a także dla własnych przyjemności. Jest to niestety bardzo powszechne i przykre zjawisko. Studenci uczą się jak należy traktować drugą osobę i podchodzić do ludzi w sposób osobowy, traktować ich godnie, z szacunkiem, na równi z sobą i przede wszystkim z miłością, ponieważ osoba jest takim dobrem, że właściwe i pełnowartościowe odniesienie do niej stanowi miłość. Należy kochać drugiego nie ze względu na jego przymioty, lecz z takiego względu, że jest.

Treści programowe:

1. Zakochanie

2. Przyjaźń

3. Godność

4. Wzajemność

5. Przyjemność

6. Zharmonizowanie egoizmów

7. Seksualność

8. Zmysłowość i pożądanie

9. Czystość

10. Współżycie seksualne

11. Dar z siebie

12. Miłość

13. Tematy dodatkowe: mind mapping, zarządzanie projektem

Bibliography: (in Polish)

Wojtyła K., "Miłość i odpowiedzialność", TN KUL, Lublin 2001. Tischner J. , Kłoczowski J. A., "Wobec wartości", wyd. "W drodze", Poznań 2001. Wojtyła K., Problem "uświadomienia" z punktu widzenia teologii, "Ateneum Kapłańskie" 54(1962) t. 64, s. 1-5. Wojtyła K., Zagadnienie katolickiej etyki seksualnej. Refleksje i postulaty, "Roczniki Filozoficzne" 13(1965) z. 2, s. 5-25. Wojtyła K., Miłość a odpowiedzialność, "Ateneum Kapłańskie" 51(1959) t. 59, s. 163-172. Wojtyła K., Instynkt, miłość, małżeństwo, "Tygodnik Powszechny" 8 (1952) nr 42. [lub w: "Aby Chrystus się nami posługiwał", Znak, Kraków 1979, s. 36-50.] Wojtyła K., O znaczeniu miłości oblubieńczej (Na marginesie dyskusji), "Roczniki Filozoficzne" 22(1974) z. 2, s. 162-174. Wojtyła K., Rodzina jako "communio personarum". Próba interpretacji teologicznej, "Ateneum Kapłańskie" 66(1974) t. 83, s. 347-361. Wojtyła K., Rodzicielstwo a "communio personarum", "Ateneum Kapłańskie" 67(1975) t. 84, s. 17-31. Wojtyła K., Do nowożeńców, w: tenże, Kazania 1962-1978, Wydawnictwo Znak, Kraków 1979, s. 446-449. Wojtyła K., Propedeutyka sakramentu małżeństwa. Kryzys instytucji i kryzys sakramentu, "Ateneum Kapłańskie" 50(1958) t. 56, s. 20-33. Wojtyła K., Wychowanie miłości, "Tygodnik Powszechny" 14 (1960) nr 21. [lub w: "Aby Chrystus się nami posługiwał", Znak, Kraków 1979, s. 88-92.]

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

WIEDZA

EK_1 - student ma podstawową wiedzę z zakresu antropologii osoby i teologii katolickiej na temat człowieka i małżeństwa rozumie zachodzącą interakcję pomiędzy rozumem a wiarą.

EK_2 - zna wybrane koncepcje człowieka w ujeciu filozoficznym, teologicznym, psychologicznym i społecznym co daje teoretyczne podstawy działalności na rzecz małżeństwa i rodziny

UMIEJETNOŚCI

EK_3 - potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych, opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań

EK_4 - potrafi, pod kierunkiem opiekuna, po rozpoznawaniu sytuacji rodziny, proponować działania profilaktyczne i pomocowe

EK_5 - potrafi posługiwać się ogólnymi zasadami i normami etycznymi w poszukiwaniu rozwiązań konkretnych problemów małżeńskich i rodzinnych

KOMPETENCJE

EK_6 - posiada przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny;

dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych.

ECST 4

udział w wykładzie - 18 godzin

przygotowanie do przedmiotu, pisanie referatu i robienie prezentacji multimedialnych - 25 godzin

zapoznanie z podanymi lekturami - 25 godzin

przygotowanie do końcowego egzaminu - 25 godzin

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Efekty w obszarze wiedzy są osiągane poprzez zastosowanie następujących metod: wykład konwersatoryjny, praca w parach, wykład z prezentacją multimedialną, analiza tekstów, dyskusja; natomiast weryfikowane przez egzamin ustny i projekt przebiegu rozwiązań konkretnych problemów małżeńskich i rodzinnych.

Efekty w obszarze umiejętności i kompetencji społecznych są osiągane poprzez zastosowanie: metody sytuacyjnej, analizy tekstów, dyskusji, aplikacji wiedzy w praktyce poprzez projekt przebiegu rozwiązań konkretnych problemów małżeńskich i rodzinnych.

Weryfikowane przez obserwację aktywności studentów i ocenę projektu przebiegu rozwiązań konkretnych problemów małżeńskich i rodzinnych.

na ocenę 2 - student nie posiada adekwatnej wiedzy ani kompetencji w wymaganym zakresie.

na ocenę 3 - student wykazuje posiadanie wiedzy i kompetencji w wymaganym zakresie na poziomie podstawowym.

na ocenę 4 - student wykazuje posiadanie wiedzy, umiejętności i kompetencji w omawianym zakresie na poziomie zadowalającym.

na ocenę 5 - student wykazuje posiadanie wiedzy, umiejętności i kompetencji w omawianym zakresie na poziomie bardzo dobrym.

Prace zaliczeniowe. Test sprawdzający wiedzę. Obecność, aktywność i kreatywność na zajęciach.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)