Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Święci małżonkowie w Kościele

General data

Course ID: WSR-NRN-1-SMK3
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: (unknown)
Name in Polish: Święci małżonkowie w Kościele
Organizational unit: Faculty of Family Studies
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): 2.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: (unknown)
(in Polish) Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

family studies

Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

enter learning outcome code/codes

Preliminary Requirements:

(in Polish) bez wymagań wstępnych

Short description: (in Polish)

W cyklu wykładów zostają poruszone kwestie dotyczące powołania do świętości realizowane w życiu małżeńskim, którego fundamentem jest sakrament małżeństwa. Celem wykładu jest zdobycie uporządkowanej wiedzy na temat uświęcenia w życiu małżeńskim i rodzinnym.

Full description: (in Polish)

Wykład wprowadzający

1. Powołanie do świętości w Piśmie św.

2. Święci małżonkowie w Piśmie św. i Kościele starożytnym

3. Nauczanie Kościoła o duchowości małżeństw i świętości sakramentu małżeństwa

4. Święci małżonkowie w najnowszej historii Kościoła

5. Kryzys małżeństwa i rodziny

6. Współczesne zagrożenia kulturowe dla trwałości i świętości rodzin chrześcijańskich

7. Świętość małżonków odpowiedzią na kryzys małżeństw i rodzin chrześcijańskich.

8. Beatyfikacja i kanonizacja małżonków (Martin, Quadrocchi)

Bibliography: (in Polish)

Literatura podstawowa

Jan Paweł II, Familiaris Consortio, Kraków 1981.

Jan Paweł II, Homilia Jana Pawła wygłoszona podczas Mszy św. kanonizacyjnej księżnej Kingi Stary Sącz, 16 czerwca 1999.

Katechezy Ojca Świętego Jana Pawła II. Kościół, Kraków-Ząbki 1999.

Literatura uzupełniająca

Adamczyk D, Bębas S., Chrześcijańskie sacrum?, „Collectanea Theologica” 88(2018), s. 99-114.

Bukalski S., Miłość małżeńska w życiu świętych Luigiego i Marii Quattrocchi oraz Louisa i Zelii Martin. Analiza teologiczno-psychologiczna, „Colloquia Theologica Ottoniana” 37 (2021) s. 41–62.

Głaz S., Rodzina – miejsce realizacji świętości człowieka, „Rocznik Teologiczny” 52(2010), z. 1-2, s. 179-194.

Jelonek T., Biblijne pojęcie sacrum, Kraków 2008.

Jelonek T., Małżeństwo i rodzina w Piśmie Świętym, Kraków 2007.

Jóźwiak E., Prymas Wyszyński o małżeństwie i rodzinie, Wrocław 1994.

Knotz K., Akt małżeński, Kraków 2001.

Ładożycki A., Małżeństwo i rodzina : dwa obrazy z życia świętych, Studia Salvatoriana Polonica 8(2014), s. 35-47.

Misztal H., Powszechne powołanie do świętości a Eucharystia, „Roczniki Nauk Prawnych” 8(1998), s. 175-186.

Nagórny J., Pokrywka M. (red.), Płciowość ludzka w kontekście miłości, Lublin 2007.

Nagórny J., Płciowość ludzka – z perspektywy chrześcijańskiego personalizmu, w: J. Nagórny, M. Pokrywka (red.), Płciowość ludzka w kontekście miłości, Lublin 2007, s. 19-117.

Nosowski Z., Parami do nieba, Warszawa 2004.

Ozorowski M., Chrześcijańskie ideały wychowawcze w rodzinie Martin- rodziców św. Teresy z Lisieux, „Teologia i Moralność” 14(2019), z. 2, s. 73-85.

Sławiński H., Błogosławieni wychowawcy świętej Teresy z Lisieux, „Polonia Sacra” 17 (2013) nr 1 (32), s. 191–209.

Sorkowicz A., Polska rodzina i wychowanie w świetle nauczania Jana Pawła II, Katowice 2014.

Strękowski S., Troska o czystość wiary w rodzinie i wspólnotach eklezjalnych według św. Grzegorza z Nyssy, "Studia Ełckie" 15 (2013), s. 349-367.

Strękowski S., Troska o czystość wiary w rodzinie i wspólnotach kościelnych w świetle pism św. Grzegorza z Nazjanzu, „Studia Ełckie” 17 (2015) nr 2, s. 173-190.

Strękowski S., Małżeństwo i rodzina w pismach Ojców Kapadockich, Warszawa 2021.

Wawrzyszkiewicz S., Małżeństwo drogą świętości. Duchowość małżeńska w doświadczeniu Equipes Notre-Dame, Kraków 2005.

Wróblewski P., Świętość fundamentem odnowy Kościoła. Powszechne powołanie do świętości, „Łódzkie Studia Teologiczne” 24(2015), z. 3, s. 161-174.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

WIEDZA: student zna podstawową terminologię używaną w naukach teologicznych, w naukach o rodzinie i naukach społecznych.

- student posiada uporządkowaną wiedzę z zakresu filozofii, teologii katolickiej i prawa kanonicznego na temat małżeństwa i rodziny i ich powołania do świętości.

UMIEJĘTNOŚCI: student potrafi dokonywać obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych; potrafi dokonać analizy ich powiązań z różnymi obszarami działalności z zakresu nauk o rodzinie;

- potrafi w sposób precyzyjny i spójny wypowiadać się w mowie i w piśmie na tematy dotyczące wybranych zagadnień z zakresu nauk teologicznych i nauk o rodzinie, z wykorzystaniem różnych ujęć teoretycznych.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE:

- posiada pogłębione przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny; dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Praca pisemna/esej/ referat - 60%

Udział w wykładach – 20%

Udział w dyskusjach, konsultacjach, przygotowanie do wykładów – 20%

 

Punktacja i odpowiadająca jej ocena końcowa:

91 – 100 % - (5)

81 -90 % - (4,5)

71 -80 % - (4)

66 – 70 % - (3,5)

60 – 65 % - (3)

Wiedza:

- na ocenę 3 (dst.): wie czym jest sakrament małżeństwa, powołanie do świętości w życiu małżeńskim i rodzinnym, ale nie wie jakie są obrzędy we wspólnocie chrześcijańskiej i jakie mają znaczenie dla rodziny w jej wzroście moralnym i duchowym, ani jakie pary małżeńskie zostały wyniesione na ołtarze.

- na ocenę 4 (db.): wie czym jest sakrament małżeństwa, powołanie do świętości w życiu małżeńskim i rodzinnym, wie również jakie są obrzędy we wspólnocie chrześcijańskiej i jakie mają znaczenie dla rodziny w jej wzroście moralnym i duchowym, ani jakie pary małżeńskie zostały wyniesione na ołtarze.

- na ocenę 5 (bdb.): doskonale czym jest sakrament małżeństwa, powołanie do świętości w życiu małżeńskim i rodzinnym, wie również jakie są obrzędy we wspólnocie chrześcijańskiej i jakie mają znaczenie dla rodziny w jej wzroście moralnym i duchowym, ani jakie pary małżeńskie zostały wyniesione na ołtarze.

Umiejętności:

- na ocenę 3 (dost.) student nie potrafi integrować wiedzy teoretycznej z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania, analizowania i interpretowania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań, ale potrafi samodzielnie rozpoznać i dokonać oceny sytuacji rodziny.

- na ocenę 4 (db.):student potrafi integrować wiedzy teoretycznej z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania, analizowania i interpretowania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań, potrafi w sposób ogólny rozpoznać i dokonać oceny sytuacji rodziny i zaproponować niektóre działania profilaktyczne.

- na ocenę 5 (bdb.): student doskonale potrafi integrować wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania, analizowania i interpretowania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczych i opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań, potrafi w sposób trafny i precyzyjny rozpoznać i dokonać oceny sytuacji rodziny i zaproponować niektóre działania profilaktyczne.

Kompetencje

-na ocenę dostateczną (3-dst.) student posiada przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny, lecz nie dostrzega i nie formułuje w sposób precyzyjny problemów moralnych i dylematów etycznych związanych z pracą swoją i innych, nie poszukuje optymalnych rozwiązań, nie postępuje zgodnie z zasadami etyki; nie jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych

-na ocenę dobrą (4-db.) student posiada pogłębione przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny; dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, poszukuje optymalnych rozwiązań, postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych

- na ocenę bardzo dobrą (5-bdb.) student posiada pogłębione przekonanie o konieczności postępowania w sposób etyczny i profesjonalny; doskonale dostrzega i formułuje problemy moralne i dylematy etyczne związane z pracą swoją i innych, w sposób kreatywny poszukuje optymalnych rozwiązań, zawsze postępuje zgodnie z zasadami etyki; jest świadomy istnienia etycznego wymiaru w badaniach naukowych.

Efekty w obszarze wiedzy są osiągane takimi metodami jak wykład informacyjny, wykład problemowy, prezentacja, indywidualna lektura tekstów a weryfikowane egzaminem (pisemnym-esej) lub kolokwium. Esej powinien być napisany samodzielnie na 5 stron standardowego maszynopisu z bibliografią i z zastosowaniem wymogów metodologicznych.

Efekty w obszarze umiejętności są osiągane takimi jak samodzielna lektura tekstów z zakresu historii kultury, problematyki ideałów wychowawczych; wykład informacyjny, prezentacja, a weryfikowane ustnym lub pisemnym kolokwium/egzaminem.

Efekty w obszarze kompetencji społecznych osiągane są za pomocą przygotowanych w grupach prezentacji o poszczególnych problemach o w dyskusji o aktualnych i historycznych problemach kultury chrześcijańskiej, a weryfikacją jest kolokwium.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-15 - 2024-06-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Conversatorium, 8 hours, 30 places more information
Coordinators: Stanisław Strękowski
Group instructors: Stanisław Strękowski
Course homepage: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3azpNVJNgKFOU84q4g7uzZv20nKmJ_4NFPtt4rQJkD01A1%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=4f5fac36-25d8-449f-9318-44d2d30b3dd5&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - graded credit
Conversatorium - graded credit
(in Polish) E-Learning:

(in Polish) E-Learning

(in Polish) Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

(in Polish) OPIS ECTS:

Aktywność studenta Ilość godzin

udział w wykładzie 8

udział w ćwiczeniach

przygotowanie do wykładu

samodzielna lektura i analiza materiałów 20

konsultacje 5

czas na napisanie referatu/eseju/pracy 17

przygotowanie do egzaminu/kolokwium

SUMA GODZIN 50

LICZBA ECTS: 50 godz. = 2 ECTS

0,5 ECTS – udział w wykładach, aktywność: udział w dyskusjach i konsultacjach,

1,5 ECTS – samodzielna lektura materiałów, przygotowanie do wykładu, przygotowanie pracy pisemnej/eseju

Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Short description: (in Polish)

W cyklu wykładów zostają poruszone kwestie dotyczące powołania do świętości realizowane w życiu małżeńskim, którego fundamentem jest sakrament małżeństwa. Celem wykładu jest zdobycie uporządkowanej wiedzy na temat uświęcenia w życiu małżeńskim i rodzinnym.

Full description: (in Polish)

Wykład wprowadzający

1. Powołanie do świętości w Piśmie św.

2. Święci małżonkowie w Piśmie św. i Kościele starożytnym

3. Nauczanie Kościoła o duchowości małżeństw i świętości sakramentu małżeństwa

4. Święci małżonkowie w najnowszej historii Kościoła

5. Kryzys małżeństwa i rodziny

6. Współczesne zagrożenia kulturowe dla trwałości i świętości rodzin chrześcijańskich

7. Świętość małżonków odpowiedzią na kryzys małżeństw i rodzin chrześcijańskich.

8. Beatyfikacja i kanonizacja małżonków (Martin, Quadrocchi)

Bibliography: (in Polish)

Literatura podstawowa

Jan Paweł II, Familiaris Consortio, Kraków 1981.

Jan Paweł II, Homilia Jana Pawła wygłoszona podczas Mszy św. kanonizacyjnej księżnej Kingi Stary Sącz, 16 czerwca 1999.

Katechezy Ojca Świętego Jana Pawła II. Kościół, Kraków-Ząbki 1999.

Literatura uzupełniająca

Adamczyk D, Bębas S., Chrześcijańskie sacrum?, „Collectanea Theologica” 88(2018), s. 99-114.

Bukalski S., Miłość małżeńska w życiu świętych Luigiego i Marii Quattrocchi oraz Louisa i Zelii Martin. Analiza teologiczno-psychologiczna, „Colloquia Theologica Ottoniana” 37 (2021) s. 41–62.

Głaz S., Rodzina – miejsce realizacji świętości człowieka, „Rocznik Teologiczny” 52(2010), z. 1-2, s. 179-194.

Jelonek T., Biblijne pojęcie sacrum, Kraków 2008.

Jelonek T., Małżeństwo i rodzina w Piśmie Świętym, Kraków 2007.

Jóźwiak E., Prymas Wyszyński o małżeństwie i rodzinie, Wrocław 1994.

Knotz K., Akt małżeński, Kraków 2001.

Ładożycki A., Małżeństwo i rodzina : dwa obrazy z życia świętych, Studia Salvatoriana Polonica 8(2014), s. 35-47.

Misztal H., Powszechne powołanie do świętości a Eucharystia, „Roczniki Nauk Prawnych” 8(1998), s. 175-186.

Nagórny J., Pokrywka M. (red.), Płciowość ludzka w kontekście miłości, Lublin 2007.

Nagórny J., Płciowość ludzka – z perspektywy chrześcijańskiego personalizmu, w: J. Nagórny, M. Pokrywka (red.), Płciowość ludzka w kontekście miłości, Lublin 2007, s. 19-117.

Nosowski Z., Parami do nieba, Warszawa 2004.

Ozorowski M., Chrześcijańskie ideały wychowawcze w rodzinie Martin- rodziców św. Teresy z Lisieux, „Teologia i Moralność” 14(2019), z. 2, s. 73-85.

Sławiński H., Błogosławieni wychowawcy świętej Teresy z Lisieux, „Polonia Sacra” 17 (2013) nr 1 (32), s. 191–209.

Sorkowicz A., Polska rodzina i wychowanie w świetle nauczania Jana Pawła II, Katowice 2014.

Strękowski S., Troska o czystość wiary w rodzinie i wspólnotach eklezjalnych według św. Grzegorza z Nyssy, "Studia Ełckie" 15 (2013), s. 349-367.

Strękowski S., Troska o czystość wiary w rodzinie i wspólnotach kościelnych w świetle pism św. Grzegorza z Nazjanzu, „Studia Ełckie” 17 (2015) nr 2, s. 173-190.

Strękowski S., Małżeństwo i rodzina w pismach Ojców Kapadockich, Warszawa 2021.

Wawrzyszkiewicz S., Małżeństwo drogą świętości. Duchowość małżeńska w doświadczeniu Equipes Notre-Dame, Kraków 2005.

Wróblewski P., Świętość fundamentem odnowy Kościoła. Powszechne powołanie do świętości, „Łódzkie Studia Teologiczne” 24(2015), z. 3, s. 161-174.

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)