Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Komunikacja kulturowa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WT-DKS-P-SLK
Kod Erasmus / ISCED: 15.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0321) Dziennikarstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Komunikacja kulturowa
Jednostka: Instytut Edukacji Medialnej I Dziennikarstwa
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 6.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

nauki o komunikacji społecznej i mediach

Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

DL_W02

DL_U02

DL_K09

CTR_W12

CTR_U04

CTR_U02

CTR_K02

Skrócony opis:

Seminarium koncentruje się na ukazywaniu roli kultury w komunikowaniu, a także przedstawia kulturowy wymiar ludzkiego komunikowania, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia wpływu współczesnych mediów (w tym społecznościowych) na jego charakter i specyfikę. Ważnym zagadnieniem są reprezentacje medialne zjawisk społecznych i kulturowych (z uwzględnieniem takich zjawisk, jak stereotypizacja, estetyzacja, idealizacja w świecie mediów czy też problem manipulacji) oraz porównanie ich z rzeczywistością społeczną, rekonstruowaną na podstawie naukowych (socjologicznych i antropologicznych) źródeł.

Pełny opis:

Seminarium koncentruje się na ukazywaniu roli kultury w komunikowaniu, a także przedstawia kulturowy wymiar ludzkiego komunikowania, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia wpływu współczesnych mediów (w tym społecznościowych) na jego charakter i specyfikę. Ważnym zagadnieniem są reprezentacje medialne zjawisk społecznych i kulturowych (z uwzględnieniem takich zjawisk, jak stereotypizacja, estetyzacja, idealizacja w świecie mediów czy też problem manipulacji) oraz porównanie ich z rzeczywistością społeczną, rekonstruowaną na podstawie naukowych (socjologicznych i antropologicznych) źródeł. Preferowaną metodą badawczą wykorzystywaną w pracach dyplomowych jest analiza zawartości, stosowana do przekazów medialnych i innych tekstów kultury (film, reklama, taniec); również analiza dyskursów medialnych. Analiza ta nakierowana jest na poszukiwanie ukrytych znaczeń, symboli oraz innych elementów kultury (normy, wartości, ideologie). Uczestnicząc w seminarium student przygotowuje się do roli dziennikarza specjalizującego się w tematyce społecznej i kulturowej (kultura, obyczaje, społeczeństwo); poznaje rzetelne (naukowe) źródła informacji o współczesnym społeczeństwie, zdobywa wiedzę o kierunkach współczesnych przemian kulturowych.

Semestr III - 30 godz.

Cel: wybranie tematu i sformułowanie tytułu pracy licencjackiej, sporządzenie wstępnego planu pracy oraz wstępnej bibliografii do I i II rozdziału pracy)

Etapy:

- przedstawienie problematyki seminarium i przykładowych tematów i literatury

- przedstawienie zasad przeprowadzenia kwerendy bibliotecznej, gromadzenia literatury;

- przedstawienie zasad wyboru tematu pracy dyplomowej

- przedstawienie zasad budowania planu pracy

- prezentacje w grupie efektów kwerendy, efektów pracy nad tematem i planem pracy licencjackiej; dyskusja

- zatwierdzenie przez promotora tytułu pracy wraz ze wstepnym planem i bibliografią

- zatwierdzenie tematu przez komisję wydziałową

Literatura:

Bauman Z., Bauman o popkulturze. Wypisy, Warszawa 2008.

Lisowska-Magdziarz M., Analiza zawartości mediów. Przewodnik dla studentów; wersja 1.1, Kraków 2004.

Lisowska-Magdziarz M., Analiza tekstu w dyskursie medialnym, Wydawnictwo UJ, Kraków 2006.

Melosik Z., Mass media,tożsamość i rekonstrukcje kultury współczesnej, w: Media -Edukacja –Kultura, W. Skrzydlewski, S. Dylak, (red.), 2012. Seweryniak H., Sitkowska K., Robak M., Kultura -media -teologia. Metodyka pisania prac dyplomowych, Płock 2013.

Strinati D., Wprowadzenie do kultury popularnej, Poznań 1998.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Efekty kształcenia:

EK nr 1

Poprawnie formułuje problemy badawcze i kategorie (zmienne i wskaźniki) dla metod analizy zawartości przekazów medialnych oraz wywiadu dotyczących tematyki społecznej (DL_W02)

EK nr 2

Zna i umie właściwie dobrać metody badań społecznych, z wskazaniem na metody medioznawcze, wobec problematyki komunikacji kulturowej, identyfikując i wykorzystując je w charakterze źródeł informacji dziennikarskich (DL_W02, DL_U02)

EK nr 3 Umiejętnie projektuje i wykonuje poszczególne etapy badań społecznych, w tym medioznawcznych; rzetelnie wykonuje badania związane z pracą w instytucjach medialnych (DL_K09)

PRACA STUDENTA:

- uczestnictwo w zajęciach - 30 godz.

- przygotowanie referatów, prezentacji - 10 godz.

- kwerendy biblioteczne, samodzielna lektura - 30 godz.

- przygotowanie pracy dyplomowej - 50 godz.

SUMA - 120 GODZ. (4 ECTS)

Metody i kryteria oceniania:

Metody dydaktyczne:

burza mózgów, dyskusja okrągłego stołu, metoda problemowa-sytuacyjna, metoda ćwiczeniowa, studium przypadku

Metody oceniania:

Warunki zaliczenia przedmiotu:

III semestr:

a) obowiązkowe:

- obecność na zajęciach (dopuszczalne 3 nieobecności - pozostałe wymagają zaliczenia na dyżurze)

- aktywność na zajęciach (udział w dyskusji, w ćwiczeniach)

- wstępna kwerenda i przesłanie propozycji tematu pracy – do 30 marca

- prezentacja tematu pracy i wyników wstępnej kwerendy na forum grupy: 30 marca – 13 kwietnia (3 spotkania x 5 osób)

- prezentacja na forum grupy wstępnych wersji: planu pracy, problemów badawczych oraz bibliografii (adekwatna literatura do każdego podrozdziału): 20 kwietnia -18 maja (5 spotkań x 3 osoby)

- zatwierdzenie tematów przez promotora – do 20 maja

- 22 maj 2023 – rada wydziału - zatwierdzenie tematów)

- 16 czerwca 2023 – rada wydziału (ostatni termin zatwierdzenia tematów)

b) dodatkowe (na ocenę bdb)

- przygotowanie referatu z tematyki seminaryjnej

- odbycie kwerendy w Bibliotece Narodowej i przygotowanie wstępnej bibliografii

IV semestr:

a) Obowiązkowe:

- obecność na zajęciach – j. w.

- aktywność na zajęciach (prezentacja postępów pracy podczas seminarium, aktywny udział w dyskusjach na temat prac innych seminarzystów)

- terminowe składanie części pracy licencjackiej (warunek zaliczenia semestru - zatwierdzenie I rozdziału i złożenie 1 wersji II rozdziału)

- opracowanie ostatecznej listy pytań badawczych

TERMINY:

- max. do 9 listopada 2023 (6 tygodni) – złożenie I rozdziału

(sprawdzam do 23 listopada)

- początek pracy nad II rozdziałem

- 2 tygodnie od otrzymania sprawdzonej wersji I rozdziału - złożenie poprawionej wersji I rozdziału (max. do 7 grudnia 2023)

- max. do 15 stycznia 2024 (10 tygodni) – złożenie II rozdziału

(sprawdzam do końca stycznia)

V semestr:

- obecność na zajęciach (dopuszczalne 3 nieobecności)

- aktywność na zajęciach (prezentacja postępów pracy podczas seminarium, aktywny udział w dyskusjach na temat prac innych seminarzystów)

- max. do 29 lutego 2024 - złożenie poprawionej wersji II rozdziału

- max. do 4 kwietnia (8 tygodni) - złożenie III rozdziału

(sprawdzam do 18 kwietnia)

- 2 tygodnie od otrzymania sprawdzonej wersji III rozdziału - złożenie poprawionej wersji III rozdziału (max. do 2 maja 2024)

- max 15 maja 2024 - zredagowanie i przedstawienie promotorowi całej pracy licencjackiej (Wstęp, Zakończenie, ostateczna wersja bibliografii);

(sprawdzam do 30 maja)

- max. do 10 czerwca 2024 – czas na ostatnie poprawki; wgranie pracy do systemu APD; zatwierdzenie całej pracy przez promotora w APD; spełnienie formalnych wymogów (m. in. podpisy promotora)

- ok. 13 czerwca 2024 – trzeba złożyć pracę do dziekanatu, żeby obrona była możliwa w czerwcu/na

Kryteria oceniania:

EK nr 1

nie zalicza - student nie potrafi sformułować problemów badawczych oraz kategorii (zmienne i wskaźniki) dla metod analizy zawartości przekazów medialnych oraz wywiadu dotyczących tematyki społecznej

zalicza - student potrafi sformułować problemy badawcze oraz kategorie (zmienne i wskaźniki) dla metod analizy zawartości przekazów medialnych oraz wywiadu dotyczących tematyki społecznej

EK nr 2

nie zalicza - student nie zna i nie potrafi dobrać, nawet z pomocą nauczyciela, właściwych metod badań społecznych wobec problematyki komunikacji kulturowej

zalicza - student zna najważniejsze metody badań społecznych, z wskazaniem na metody medioznawcze, i umie je dobrać z pomocą nauczyciela do problematyki komunikacji kulturowej; dostrzega ich znaczenie jako źródła informacji dziennikarskich i potrafi wskazać ich wykorzystanie w tym charakterze

EK nr 3

nie zalicza - student nie potrafi zaprojektować i wykonać poszczególnych etapów badań społecznych, w tym medioznawcznych; nie wykonuje badań związanych z pracą w instytucjach medialnych

zalicza - student potrafi zaprojektować i wykonać poszczególne etapy badań społecznych, w tym medioznawcznych; rzetelnie wykonuje badania związane z pracą w instytucjach medialnych

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/22" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium licencjackie, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Dagmara Jaszewska
Prowadzący grup: Dagmara Jaszewska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Seminarium licencjackie - Zaliczenie na ocenę
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/22" (zakończony)

Okres: 2022-02-01 - 2022-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium licencjackie, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Dagmara Jaszewska
Prowadzący grup: Dagmara Jaszewska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Seminarium licencjackie - Zaliczenie na ocenę
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-01 - 2023-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium licencjackie, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Dagmara Jaszewska
Prowadzący grup: Dagmara Jaszewska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Seminarium licencjackie - Zaliczenie na ocenę
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium licencjackie, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Dagmara Jaszewska
Prowadzący grup: Dagmara Jaszewska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Seminarium licencjackie - Zaliczenie na ocenę
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-15 - 2024-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Seminarium licencjackie, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Dagmara Jaszewska
Prowadzący grup: Dagmara Jaszewska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Seminarium licencjackie - Zaliczenie na ocenę
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)