Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia ustroju i prawa w Polsce WP-PRZ-HU
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2019/20

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 24
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzaminacyjny
Literatura:

Podręcznik przewodni: (1. J. Bardach, B. Leśnodorski, M. Pietrzak, Historia ustroju i prawa polskiego, Warszawa 2014; 1. M. Kallas, Historia ustroju Polski, Warszawa 2007; 2. D. Makiłła, Historia prawa w Polsce, Warszawa 2008).

Literatura uzupełniająca: (1.. Dzieje Sejmu Polskiego, red. J. Bardach, Warszawa 1997; 2. S. Grodziski, Porównawcza historia ustrojów państwowych, Kraków 1998; 3. M. Kallas, A. Lityński, Historia ustroju i prawa Polski Ludowej, Warszawa 2000; 4. A. Lityński, Historia prawa Polski Ludowej, Warszawa 2008; 5. T. Maciejewski, Historia ustroju i prawa sądowego Polski, Warszawa 2008; 6. S. Płaza, Historia prawa w Polsce na tle porównawczym, cz. 1: X-XVIII w., Kraków 1997; 7. S. Płaza, Historia prawa w Polsce, cz. 2: Polska pod zaborami, Kraków 1993).

Efekty uczenia się:

Student:

EK1: zna i rozumie źródła, genezę i ewolucję instytucji ustrojowych i prawnych w Polsce oraz dostrzega związki pomiędzy dawnymi a współczesnymi rozwiązaniami ustrojowo - prawnymi.

EK2: zna podstawowe pojęcia z zakresu historii ustroju i prawa w Polsce.

EK3: charakteryzuje oraz analizuje wydarzenia i procesy historyczne.

EK4: wie, jakie są zasady krytycznej analizy źródeł prawa oraz źródeł poznania prawa

EK5: zna podstawowe poglądy w historiografii na temat kształtowania się polskiego systemu prawnego w przeszłości

OPIS ECTS:

Udział w wykładzie - 24h

Lektura zadanej literatury - 10h

Przygotowanie do egzaminu - 66h

Liczba ECTS: 100h/25h = 4 ECTS

Metody i kryteria oceniania:

K1: zna i rozumie źródeł, genezy i ewolucji instytucji ustrojowych i prawnych w Polsce oraz dostrzega związki pomiędzy dawnymi a współczesnymi rozwiązaniami ustrojowo - prawnymi.

Na ocenę 2 (ndst.) - nie zna i nie rozumie źródeł, genezy i ewolucji instytucji ustrojowych i prawnych w Polsce oraz nie dostrzega związków pomiędzy dawnymi a współczesnymi rozwiązaniami ustrojowo - prawnymi.

Na ocenę 3 (dst.) - połowicznie zna i rozumie źródła, genezę i ewolucję instytucji ustrojowych i prawnych w Polsce oraz w takim zakresie dostrzega związki pomiędzy dawnymi a współczesnymi rozwiązaniami ustrojowo - prawnymi.

Na ocenę 4 (db.) - w stopniu znacznym zna i rozumie źródła, genezę i ewolucję instytucji ustrojowych i prawnych w Polsce oraz w takim zakresie dostrzega związki pomiędzy dawnymi a współczesnymi rozwiązaniami ustrojowo - prawnymi.

Na ocenę 5 (bdb.) - kompleksowo zna i rozumie źródła, genezę i ewolucję instytucji ustrojowych i prawnych w Polsce oraz bezbłędnie dostrzega związki pomiędzy dawnymi a współczesnymi rozwiązaniami ustrojowo - prawnymi.

EK2: zna podstawowe pojęcia z zakresu historii ustroju i prawa w Polsce.

Na ocenę 2 (ndst.) - nie zna podstawowych pojęć z zakresu historii ustroju i prawa w Polsce.

Na ocenę 3 (dst.) - zna 60% podstawowych pojęć z zakresu historii ustroju i prawa w Polsce.

Na ocenę 4 (db.) - zna 80% podstawowych pojęć z zakresu historii ustroju i prawa w Polsce.

Na ocenę 5 (bdb.) - zna wszystkie podstawowe pojęcia z zakresu historii ustroju i prawa w Polsce.

EK3: charakteryzuje oraz analizuje wydarzenia i procesy historyczne

Na ocenę 2 (ndst.) - nie charakteryzuje oraz nie analizuje wydarzeń i procesów historycznych

Na ocenę 3 (dst.) - charakteryzuje oraz analizuje jedynie najważniejsze wydarzenia i procesy historyczne w podstawowym zakresie.

Na ocenę 4 (db.) - prawidłowo charakteryzuje oraz analizuje większość wydarzeń i procesów historycznych.

Na ocenę 5 (bdb.) - bezbłędnie charakteryzuje oraz analizuje wszystkie wskazane wydarzenia i procesy historyczne.

EK4: wie, jakie są zasady krytycznej analizy źródeł prawa oraz źródeł poznania prawa

Na ocenę 2 (ndst.) - nie wie jakie są zasady krytycznej analizy źródeł prawa oraz źródeł poznania prawa

Na ocenę 3 (dst.) - zna niektóre zasady krytycznej analizy źródeł prawa oraz źródeł poznania prawa.

Na ocenę 4 (db.) - zna większość zasad krytycznej analizy źródeł prawa oraz źródeł poznania prawa.

Na ocenę 5 (bdb.) - zna wszystkie zasady krytycznej analizy źródeł prawa oraz źródeł poznania prawa.

EK5: zna podstawowe poglądy w historiografii na temat kształtowania się polskiego systemu prawnego w przeszłości

Na ocenę 2 (ndst.) - nie zna podstawowych poglądów w historiografii na temat kształtowania się polskiego systemu prawnego w przeszłości

Na ocenę 3 (dst.) - zna trzy podstawowe poglądy w historiografii na temat kształtowania się polskiego systemu prawnego w przeszłości.

Na ocenę 4 (db.) - zna większość podstawowych poglądów w historiografii na temat kształtowania się polskiego systemu prawnego w przeszłości.

Na ocenę 5. (bdb.) - zna wszystkie przedstawione poglądy w historiografii na temat kształtowania się polskiego systemu prawnego w przeszłości.

1. Na ocenę bardzo dobrą (5) - student bezbłędnie opisuje i rozumie fakty historyczne. Bezbłędnie analizuje źródła. Wyciąga prawidłowe wnioski.

2. Na ocenę dobrą (4) - student opisując fakty historyczne i analizując źródła prawa popełnia niewielkie błędy. Na ogół wyciąga prawidłowe wnioski.

3. Na ocenę dostateczną (3) - student zna podstawowe źródła historyczne i fakty. Pobieżnie analizuje źródła.

4. Na ocenę niedostateczną (2) - student nie zna faktów historycznych. Nie potrafi analizować źródeł historycznych i wyciągać wniosków.

Egzamin pisemny.

Zakres tematów:

1. Kształtowanie się polskiej tradycji prawnej w I Rzeczypospolitej. Cechy polskiego prawa w okresie staropolskim (partykularyzm prawny, przywileje, immunitety). Źródła prawa i źródła poznania prawa (ziemskiego, miejskiego i wiejskiego). Prawo kościelne na ziemiach polskich. Prawo niemieckie na ziemiach polskich (jako podstawa prawno-organizacyjna miast i wsi). (5 godzin)

2. Ustrój sądownictwa do 1795 r. Stanowy charakter wymiaru sprawiedliwości: sądownictwo monarsze; sądy dla szlachty; sądy dominialne (privilegium fori); sąd referendarski; autonomia i ustrój sądownictwa miejskiego, sądy prawa niemieckiego. Nagana sędziego i instytucja apelacji. (5 godzin)

3. Prawo prywatne w epoce przedrozbiorowej. Cechy charakterystyczne prawa prywatnego. Zdolność prawna a zdolność do czynności prawnych. Charakterystyka wybranych instytucji prawnych (małżeńskie prawo majątkowe, status wdowy). (2 godziny)

4. Prawo karne w epoce przedrozbiorowej. Cechy charakterystyczne prawa karnego. (2 godziny)

5. Cechy charakterystyczne procesu w dawnej Polsce. Zasady procesowe. Procesy specjalne. Postępowanie dowodowe (zasada tzw. ustawowej teorii dowodowej, zasada bliższości do dowodu, ekscepcje dowodowe, środki dowodowe - ich podział i charakterystyka, ordalia, pojedynek sądowy w świetle relacji zawartej w Księdze elbląskiej. Odrębności w procesie miejskim. Odrębności w procesie wiejskim. (2 godziny)

6. Ziemie polskie w dobie porozbiorowej (1772/1795-1918). Księstwo Warszawskie (1807). Królestwo Polskie (1815). Konstytucja Księstwa Warszawskiego i Królestwo Polskiego. Parlamentaryzm. Administracja. Organizacja sądownictwa. Wolne Miasto Kraków. Wielkie Księstwo Poznańskie. Ziemie polskie w czasie I wojny światowej (4 godziny)

7. Odzyskanie przez Polską niepodległości w 1918 r. II Rzeczpospolita. Konstytucja marcowa (1921). Nowela sierpniowa (1926). Konstytucja kwietniowa (1935). Parlamentaryzm. Administracja. Organizacja wymiaru sprawiedliwości (2 godziny)

8. Polska w okresie drugiej wojny światowej. Polska po zakończeniu drugiej wojny światowej. Konstytucja PRL (1952). Okres transformacji ustrojowej (2 godziny)

Metody dydaktyczne:

Metodami dydaktycznymi wykorzystywanymi dla realizacji celów w obszarze wiedzy są: wykład interaktywny, wykład informacyjny, wykład problemowy.

Weryfikacja efektów kształcenia w obszarze wiedzy jest osiągana poprzez egzamin pisemny.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 wielokrotnie, sobota (niestandardowa częstotliwość), 16:45 - 19:00, sala 106
Magdalena Wilczek-Karczewska 128/140 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Kampus Wóycickiego Bud. 21
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)