Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy informatyki WB-IS-12-22-cw
Ćwiczenia (CW) Semestr letni 2019/20

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

Literatura podstawowa:

1. Adam Jaronicki, ABC. MS Office 2016 PL, Wydawnictwo Helion, 2016

2. Curtis Frye, Microsoft Excel 2016. Krok po kroku, APN Promise, 2015

3. Thomas Nield, Pierwsze kroki z SQL. Praktyczne podejście dla początkujących, Wydawnictwo Helion, 2016

Literatura uzupełniająca:

1. Cay S. Horstmann, Java. Podstawy, Wydawnictwo Helion, 2019

Efekty uczenia się:

IS1P_W03 - absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu wybrane

obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie, wyjaśniające złożone

zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu informatyki

ISIP_U01 - absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu informatyki, w tym formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących

ISIP_U02 - absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę, formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy

tych informacji z zakresu informatyki

IS1P_U03 - absolwent potrafi dokonywać oceny, krytycznej analizy i

syntezy uzyskanych informacji z właściwie dobranych źródeł przy

wykonywaniu zadań w nie pełni przewidywalnych warunkach dotyczących

informatyki

IS1P_U04 - absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez wykorzystywanie posiadanej wiedzy – formułować i rozwiązywać problemy oraz wykonywać zadania typowe dla działalności zawodowej związane z inżynierią środowiska

IS1P_U05 - absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez komunikowanie się z otoczeniem z użyciem

specjalistycznej terminologii

IS1P_U09 - absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez współdziałanie z innymi osobami w ramach prac

zespołowych, w tym o charakterze interdyscyplinarnym

IS1P_U10 - absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę, w tym formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez planowanie i organizowanie pracy indywidualnej oraz w zespole

IS1P_U12 - absolwent potrafi wykorzystać metody analityczne, symulacyjne i eksperymentalne, w tym komputerowe

ISIP_U15 - absolwent potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania istniejących rozwiązań technicznych i oceniać te rozwiązania

Kompetencje

IS1P_K01 - absolwent potrafi dokonać krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści z zakresu informatyki

IS1P_K02 - absolwent ma zdolność uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu z zakresu informatyki

Metody i kryteria oceniania:

Cztery zadania praktyczne bazujące na treściach przekazanych

na zajęciach

Punktacja:

≥95% - 5.0

≥90% - 4.5

≥80% - 4.0

≥70% - 3.5

≥60% - 3.0

<60% - 2.0

Wiedza:

ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie posiada podstawowej

wiedzy z zakresu podstaw informatyki.

ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada zaledwie

podstawową wiedzę na temat podstaw informatyki., ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada podstawową wiedzę na temat podstaw informatyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna dobrze zagadnienia związane z informatyką, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna niemal w pełni zagadnienia związane z informatyką, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent opanował wiedzę z zakresu podstaw informatyki w stopniu bardzo dobrym oraz rozszerzył swoją wiedzę o dalsze istotne zagadnienia związane z informatyką.

Umiejętności:

ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi skorzystać z literatury fachowej, nie potrafi dokonać oceny sytuacji z punktu widzenia podstaw informatyki w zakresie poruszanej na zajęciach problematyki.

ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent w zaledwie podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich z podstaw informatyki w zakresie poruszanej na zajęciach problematyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent w podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich z podstaw informatyki w zakresie poruszanej na zajęciach problematyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent potrafi dobrze na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich z podstaw informatyki w zakresie poruszanej na zajęciach problematyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich z podstaw informatyki w zakresie poruszanej na zajęciach problematyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo dobrze potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie z podstaw informatyki w zakresie poruszanej na zajęciach problematyki.

Kompetencje

ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi dostrzec znaczenia wiedzy inżynierskiej dotyczącej podstaw informatyki.

ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo słabo rozumie znaczenie wiedzy inżynierskiej dotyczącej podstaw informatyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent słabo rozumie znaczenie wiedzy inżynierskiej dotyczącej podstaw informatyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent dobrze zna znaczenie wiedzy inżynierskiej dotyczącej podstaw informatyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni zna znaczenie wiedzy inżynierskiej dotyczącej podstaw informatyki, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo dobrze zna znaczenie wiedzy inżynierskiej dotyczącej podstaw informatyki.

Zakres tematów:

Zakres tematyczny:

1. Technologie informatycznych we współczesnym świecie między innymi profil zaufany, e-usługi, e-zagrożenia.

2. Podstawowe narzędzia informatyczne:

- edytor tekstu,

- arkusz kalkulacyjny,

- skuteczne prezentacje.

3. Bazy danych:

- podstawy SQL,

- modele predykcyjne, podejmowanie decyzji, sztuczna inteligencja.

4. Podstaw programowania:

- algorytmy,

- języki programowania.

Metody dydaktyczne:

Zadania praktyczne z wykorzystaniem komputera

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy czwartek, 8:00 - 9:30, sala 119
Dorota Andrzejewska-Górecka 21/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Kampus Wóycickiego Bud. 21
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)