Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Biochemia WM-CH-BCH
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2019/20

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Literatura:

Wykłady z biochemii ogólnej. Aut.: Leszczyński B. Siedlce, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, 2010

Podstawy biochemii. Aut.: Kączkowski J. Warszawa, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 2004

Biochemia: podręcznik dla studentów studiów licencjackich i magisterskich. Aut.: Bańkowski E. Wrocław, MedPharm Polska, 2006

Biochemia aut.: Berg J.M., Stryer L., Tymoczko J.L., Gatto G. J. ; redaktorzy naukowi tłumaczenia: Zofia Szweykowska-Kulińska, Artur Jarmołowski ; z angielskiego tłumaczyli: Przemysław Wojtaszek [i 19 pozostałych]. Wydawnictwo Naukowe PWN 2019

Efekty uczenia się:

wiedzy: BI1_W01; BI1_W03; BI1_W05; BI1_W07; BI1_W09

umiejętności: BI1_U01; BI1_U02; BI1_U03; BI1_U06; BI1_U07; BI1_U11

kompetencji społecznych: BI1_K01; BI1_K02; BI1_K03; BI1_K04; BI1_K06; BI1_K07

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest obecność na wykładach oraz zaliczenie ćwiczeń.

Zdobyta wiedza i umiejętności oceniane są na podstawie egzaminu pisemnego w formie testu otwartego sprawdzającego wiedzę i umiejętności, składającego się z pytań w sumie za 60 pkt.

Próg zaliczenia wynosi 60%, tj. 36 pkt.

Ocena z egzaminu (0- 60 pkt.): 36-40 pkt. – 3.0; 41-45 pkt. – 3.5; 46-50 pkt. – 4.0; 51-55 pkt. – 4.5; 56-60 pkt. – 5.0

Sprawdzenie wiedzy:

ocena 5 (bdb): student zna w pełni podstawową terminologię biochemiczną; ma w pełni uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień z biochemii; posiada kompletną wiedzę na temat najważniejszych mechanizmów procesów biochemicznych i ich regulacji.

ocena 4 (db): student zna podstawową terminologię z zakresu biochemii; ma uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień biochemicznych; posiada wiedzę na temat najważniejszych mechanizmów procesów biochemicznych i ich regulacji.

ocena 3 (dst): student zna w dostatecznym stopniu podstawową terminologię biochemiczną; ma dostatecznie uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień biochemicznych; posiada podstawową wiedzę na temat najważniejszych procesów biochemicznych oraz ich regulacji.

ocena 2 (ndst): student nie zna podstawowej terminologii biochemicznej; nie posiada znajomości podstawowych zagadnień biochemicznych; nie ma wiedzy na temat najważniejszych procesów biochemicznych i ich regulacji.

Sprawdzenie umiejętności:

Ocena 5 (bdb) student bardzo dobrze rozumie podstawowe zjawiska i procesy biochemiczne, rozumie literaturę z zakresu biochemii w języku polskim; wykazuje bardzo dobrą umiejętność wykorzystania dostępnych źródeł informacji.

Ocena 4 (db) student dobrze rozumie podstawowe zjawiska i procesy biochemiczne, rozumie literaturę z zakresu biochemii w języku polskim, wykazuje umiejętność wykorzystania dostępnych źródeł informacji.

Ocena 3 (ndst) student słabo rozumie podstawowe zjawiska i procesy biochemiczne, słabo rozumie literaturę z zakresu biochemii w języku polskim, w słabym stopniu wykazuje umiejętność wykorzystania dostępnych źródeł informacji.

Ocena 2 (ndst) student nie rozumie podstawowych zjawisk i procesów biochemicznych, nie rozumie literatury z zakresu biochemii w języku polskim, nie umie wykorzystać dostępnych źródeł informacji.

Zakres tematów:

Biochemia jako nauka, jej zadania. Kluczowe związki obecne w organizmach, ich znaczenie (woda, źródła energii, istota procesów katabolicznych i anabolicznych).

Budowa DNA i RNA; przepływ informacji genetycznej, ekspresja genów (procesy replikacji, transkrypcji, translacji).

Struktura i funkcje białek.

Enzymy - podstawowe pojęcia, kinetyka oraz strategie katalityczne i regulacyjne; koenzymy, witaminy.

Przemiana białek i katabolizm aminokwasów, cykl mocznikowy.

Węglowodany – rodzaje, budowa i klasyfikacja; rola w organizmach (monosacharydy; polimery: celuloza, skrobia, glikogen); Glikoliza; włączanie fruktozy i galaktozy do szlaku glikolizy; pirogronian/mleczan.

Metabolizm glikogenu (wątroba, mięśnie). Szlak pentozofosforanowy.

Lipidy- rodzaje, funkcja, transport, metabolizm, magazynowanie.

Steroidy: cholesterol i jego pochodne.

Metabolizm kwasów tłuszczowych: biosynteza i utlenianie (beta -oksydacja).

Miejsca i procesy wytwarzania energii w komórkach: glikoliza, cykl kwasu cytrynowego, fosforylacja oksydacyjna.

Hormony, neuroprzekaźniki.

Metody dydaktyczne:

Wykłady prowadzone w zależności od tematu omawianego w dwóch formach:

− wykładu informacyjnego (konwencjonalnego): słowne przekazywanie określonych treści kształcenia w postaci wypowiedzi ciągłej i usystematyzowanej, wzbogaconej o prezentację multimedialną w Power Point. Wymaga od słuchaczy rozumienia związków i zależności, ale też zapamiętania podanych informacji;

− wykładu problemowego: omówienie wybranego zagadnienia biochemicznego wraz z koniecznością końcowego rozwiązania przez studentów naukowych zapytań, co wymaga dialogu wykładowcy ze słuchaczami, kontroli umiejętności uważnego, aktywnego śledzenia wywodu wykładowcy oraz rozumowania równolegle z nauczycielem aż do rozwiązania problemu.

Semestralny cykl zajęć kończy się egzaminem pisemnym, który odbywa się w czasie sesji egzaminacyjnej w formie testu otwartego. Efekty kształcenia z zakresu umiejętności sprawdzone będą poprzez część pytań problemowych wymagających od studenta wykazania się zrozumieniem podstawowych zjawisk i procesów biochemicznych przyswojonych z wykładu oraz literatury.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy wtorek, 9:45 - 11:15, sala 107
Izabella Stępkowska 9/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Kampus Wóycickiego Bud. 23
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)