Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Tworzenie prawa gospodarczego w Polsce WP-PR-MON-TPGwPL
Wykład monograficzny (WYK_MON) Semestr zimowy 2021/22

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzaminacyjny
Literatura:

Piotr Burczaniuk, Tworzenie prawa gospodarczego w Polsce, wyd. Difin, Warszawa 2021.

Metody i kryteria oceniania:

Metody i kryteria oceniania:

1) obecność na zajęciach;

2) opracowanie wymaganych projektów aktów prawnych;

3) aktywne uczestnictwo w symulacji procesu legislacyjnego;

4) egzamin pisemny (pytania o wiedzę, pytania typy analiza case study).

na ocenę 2:

PR_W02 – student nie zna i nie rozumie źródeł i charakteru norm prawa materialnego i proceduralnego niezbędnych do przeprowadzenia procesu legislacyjnego prawa gospodarczego w Polsce. Student nie uczestniczył w zajęciach przez co nie przyswoił wskazanej wiedzy.

PR_U02, PR_U07, PR_U08, PR_U09 – student nie potrafi praktycznie wykorzystać wiedzy do analizy i rozwiązywania konkretnych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania symulacji procesu legislacyjnego w Polsce. Student nie uczestniczył i nie opracował zakładanych projektów aktów prawnych oraz nie uczestniczył w przeprowadzanych symulacjach procesu legislacyjnego.

PR_K01, PR_K02, PR_K03 - przekazana wiedza oraz zdobyte umiejętnościom praktyczne nie przełożyły się nabycie przez studenta podstawowych kompetencji związanych z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nie nastąpiło zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotowanie do dalszego rozwoju w tym zakresie.

na ocenę 3:

PR_W02 – student w podstawowym zakresie zna i rozumie źródła i charakteru norm prawa materialnego i proceduralnego niezbędnych do przeprowadzenia procesu legislacyjnego prawa gospodarczego w Polsce.

PR_U02, PR_U07, PR_U08, PR_U09 – student w podstawowym zakresie potrafi praktycznie wykorzystać wiedzę do analizy i rozwiązywania konkretnych podstawowych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia prostych projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania przy wsparciu prowadzącego symulacji procesu legislacyjnego w Polsce.

PR_K01, PR_K02, PR_K03 - przekazana wiedza oraz zdobyte umiejętnościom praktyczne przełożyły się w stopnie podstawowym na nabycie przez studenta podstawowych kompetencji związanych z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nie nastąpiło w podstawowym zakresie zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotowanie do dalszego rozwoju w tym zakresie.

na ocenę 4:

PR_W02 – student dobrze zna i rozumie źródła i charakteru norm prawa materialnego i proceduralnego niezbędne do przeprowadzenia procesu legislacyjnego prawa gospodarczego w Polsce

PR_U02, PR_U07, PR_U08, PR_U09 – student potrafi praktycznie wykorzystać wiedzę do analizy i rozwiązywania konkretnych podstawowych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania symulacji procesu legislacyjnego w Polsce.

PR_K01, PR_K02, PR_K03 - przekazana wiedza oraz zdobyte umiejętnościom praktyczne przełożyły się na nabycie przez studenta wymaganych podstawowych kompetencji związanych z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nie nastąpiło zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotowanie do dalszego rozwoju w tym zakresie np. podyplomowych studiów w obszarze legislacji.

na ocenę 5:

PR_W02 – student biegle zna, rozumie i porusza się systemowo w źródłach i charakterze norm prawa materialnego i proceduralnego niezbędnych do przeprowadzenia procesu legislacyjnego prawa gospodarczego w Polsce

PR_U02, PR_U07, PR_U08, PR_U09 – student biegle wykorzystuje w praktyce wiedzę do analizy i rozwiązywania konkretnych – złożonych problemów związanych z kreacją prawa gospodarczego, w tym tworzenia zaawansowanych i skomplikowanych projektów aktów normatywnych z tego obszaru prawa oraz przeprowadzania złożonych symulacji procesu legislacyjnego w Polsce.

PR_K01, PR_K02, PR_K03 - przekazana wiedza oraz zdobyte umiejętnościom praktyczne przełożyły się na biegłe nabycie przez studenta poszerzonych kompetencji związanych z wykonywaniem zawodu legislatora, przez co nie nastąpiło zwiększenie jego atrakcyjności na rynku pracy, w szczególności w obszarze administracji publicznej i przygotowanie do dalszego rozwoju w tym zakresie np. do odbywania aplikacji legislacyjnej.

Zakres tematów:

Zajęcia 1 (05.10.2021 r.) – Wprowadzenie. Założenia teoretycznoprawne (rozdział 1 pkt 1 i 2);

a) wprowadzenie (zakres tematyczny, metody dydaktyczne, kryteria oceniania),

b) system prawny w dobie multicentryzmu,

c) prawo jako zjawisko społeczne,

d) funkcja kreacyjna i stabilizacyjna prawa.

Zajęcia 2 (12.10.2021 r.) – Konstytucja gospodarcza polski cz. I (rozdział 2 pkt 1 – 2):

a) ogólne założenia ustrojowe,

b) społeczna gospodarka rynkowa.

Zajęcia 3 (19.10.2021 r.) – Konstytucja gospodarcza polski cz. II (rozdział 2 pkt 3 - 4):

a) swoboda działalności gospodarczej,

b) miejsce i znaczenie własności w systemie prywatnym.

Zajęcia 4 (26.10.2021 r.) – Konstytucja gospodarcza polski cz. III (rozdział 2 pkt 5 - 6)

a) solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych,

b) modele konstytucji gospodarczych wybranych państw Europy.

Zajęcia 5 (09.11.2021 r.) – Rola i znaczenie legislacji UE i zasad legislacyjnych UE cz. I (rozdział 3 pkt 1):

a) konstytucja gospodarcza UE,

b) cztery swobody i reguły konkurencji jako filar konstytucji gospodarczej UE – wprowadzenie.

Zajęcia 6 (16.11.2021 r.) – Rola i znaczenie legislacji UE i zasad legislacyjnych UE cz. II (rozdział 3 pkt 2) - cztery swobody i reguły konkurencji jako filar konstytucji gospodarczej UE.

Zajęcia 7 (23.11.2021 r.) – Rola i znaczenie legislacji UE i zasad legislacyjnych UE cz. III (rozdział 3 pkt 3) - znaczenie prawa wtórnego UE dla kształtowania rynku wewnętrznego.

Zajęcia 8 (30.11.2021 r.) – Rola i znaczenie legislacji UE i zasad legislacyjnych UE cz. IV (rozdział 3 pkt 4)

a) wymogi notyfikacyjne UE – wprowadzenie,

b) wymogi notyfikacyjne UE – ćwiczenia case study.

Zajęcia 9 (07.12.2021 r.) – Proceduralne aspekty kreacji prawa gospodarczego cz. I (rozdział 4 pkt 1):

a) znaczenie inicjatywy legislacyjnej – wprowadzenie,

b) inicjatywa legislacyjna – case study (tworzenie projektu aktu normatywnego / symulacja procesu legislacyjnego).

Zajęcia 10 (14.12.2021 r.) – Proceduralne aspekty kreacji prawa gospodarczego cz. II (rozdział 4 pkt 2) - rządowy proces legislacyjny.

Zajęcia 11 (21.12.2022 r.) – Proceduralne aspekty kreacji prawa gospodarczego cz. III - rządowy proces legislacyjny – case study (tworzenie projektu aktu normatywnego / symulacja procesu legislacyjnego).

Zajęcia 12 (04.01.2022 r.) – Proceduralne aspekty kreacji prawa gospodarczego cz. IV (rozdział 4 pkt 3) – proces legislacyjny w Parlamencie.

Zajęcia 13 (11.01.2022 r.) – Proceduralne aspekty kreacji prawa gospodarczego cz. V – proces legislacyjny w Parlamencie – case study (tworzenie projektu aktu normatywnego / symulacja procesu legislacyjnego).

Zajęcia 14 (18.01.2022 r.) – Proceduralne aspekty kreacji prawa gospodarczego cz. VI (rozdział 4 pkt 5) – lobbing i grupy wpływu.

Zajęcia 15 (25.01.2021 r.) – Kreacja tzw. prawa miękkiego przez organy nadzoru nad rynkiem i urząd antymonopolowy (rozdział 5).

a) egzamin (termin zerowy),

b) prawo miękkie jako element systemu prawa gospodarczego,

c) kreacja prawa miękkiego przez regulatorów rynku,

d) kreacja prawa miękkiego przez urząd antymonopolowy.

Metody dydaktyczne:

Metody dydaktyczne:

1) prezentacja wiedzy na zajęciach stacjonarnych;

2) analiza materiałów przekazywanych asynchronicznie z wykorzystaniem MS Teams. Nazwa Zespołu: 2021/22 | TPG | MON; kod Zespołu: vhar3ct

3) opracowanie projektów aktów prawnych;

4) przeprowadzenie symulacji procesu legislacyjnego.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-5 (2025-02-26)