Literatura: |
Białostocki J., Tradycje antyczne w sztuce europejskiej, w: Białostocki J., Teoria i twórczość. O tradycji i inwencji w teorii sztuki i ikonografii, Poznań 1961, s. 169-203.
Człowiek baroku, red. Villari R., tłum. Bielanska B., Gurgul M., Woźniak M., Warszawa 2001.
|
Efekty uczenia się: |
WIEDZA
Student ma uporządkowana wiedzę o rozwoju sztuki nowożytnej Europy, obejmującą zaawansowaną terminologie oraz podstawowe metody badawcze historii sztuki. Ma podstawowa wiedzę o powiązaniach historii sztuki z innymi naukami humanistycznymi, w tym filozofii i literatury.
UMIEJĘTNOŚCI
Student potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje dotyczące dzieł sztuki z wykorzystaniem rożnych źródeł i sposobów, w tym umie korzystać z zasobów internetowych i komputerowych baz danych instytucji kultury. Potrafi posługiwać się językiem specjalistycznym i stosować właściwą terminologię używaną do opisu i analizy dzieł sztuki. Posiada podstawowe umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentacje wyników. Kierując się wskazówkami opiekuna naukowego umie samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności. Potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi, paradygmatami badawczymi i pojęciami w historii sztuki. Potrafi rozpoznać rożne rodzaje i typy dzieł sztuki oraz wytwory kultury wizualnej, a także przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretacje z zastosowaniem typowych metod, w celu określenia ich
znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym. Posiada umiejętność merytorycznego argumentowania, z powołaniem się na poglądy badaczy. Umie formułować wnioski. Posiada umiejętność konstruowania logicznej wypowiedzi pisemnej i ustnej w języku polskim, połączonej z poprawnym opracowaniem maszynopisu z aparatem badawczym i prezentacji fotografii dzieł sztuki. Czyta literaturę fachową w języku obcym.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Samodzielnie zdobywa wiedzę.
|
Metody i kryteria oceniania: |
Zajęcia odbywają się w sali oraz w muzeach Warszawy (3 zajęcia: Zamek Królewski 24 III i 12 V, Muzeum Narodowe 31 III).
Przygotowanie do zajęć 15 godz.
Przygotowanie dwóch artykułów specjalistycznych 10 godz.
Ocena:
Referaty połączone z prezentacja materiału ilustracyjnego. Prace pisemne.
Nieprzygotowanie w terminie dwóch zadań skutkuje obniżeniem oceny
o stopień. Ocena odzwierciedla także poziom przygotowanych prac.
Obecność na zajęciach obowiązkowa, także na zajęciach odbywających się w muzeach Warszawy.
1 ECTS: udział w zajęciach, pozostałe punkty: przygotowanie do zajęć.
|