1. Zajęcia organizacyjne. Zapoznanie z dokumentacją i organizacją pracy w oddziale. Program postępowania pielęgniarskiego w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym na oddziale chirurgicznym
2. Specyfika pracy pielęgniarki w oddziale chirurgicznym. Pogłębienie wiedzy o pacjencie metodą obserwacji pielęgniarskiej, metodą wywiadu i poprzez analizę dokumentacji pacjenta.
3. Opieka nad chorym przy przyjęciu do oddziału chirurgicznego i przygotowanie pacjenta do zabiegu operacyjnego.
4. Rozpoznanie problemów zdrowotnych chorego, określenie celu, zaplanowanie i wykonanie działań pielęgnacyjnych oraz ich ocena.
5. Opieka nad chorym w dobie zabiegu operacyjnego. Monitorowanie stanu zdrowia pacjenta z uwzględnieniem parametrów układu krążenia, oddechowego, bólu, świadomości, układu wydalniczego.
6. Opieka nad chorym w kolejnych dobach po zabiegu operacyjnym. Wczesne i późne powikłania pooperacyjne.
7. Zadania pielęgniarki w opiece nad pacjentem ze schorzeniami układu endokrynnego leczonego chirurgicznie.
8. Opieka nad chorym ze schorzeniami układu pokarmowego i jelit. Ocena stopnia samoopieki pacjenta ze stomią jelitową. Edukacja pacjenta w zakresie pielęgnacji.
9. Opieka nad pacjentem ze schorzeniami naczyń żylnych i tętniczych.
10. Opieka nad chorym z urazem klatki piersiowej, czaszkowo – mózgowym i jamy brzusznej. Ocena parametrów układu krążenia, oddechowego, zaburzeń świadomości, narastania objawów ze strony układu nerwowego.
11. Opieka nad pacjentem po urazie narządu ruchu, zaopatrywanie złamań, pielęgnacja ran.
12. Opieka nad pacjentem po amputacji kończyny dolnej. Udział pielęgniarki w rehabilitacji i usprawnianiu pacjenta po zabiegu amputacji kończyny. Przygotowanie do przyjęcia nowej roli w społeczeństwie.
13. Przygotowanie do opatrunku i postępowanie z materiałem opatrunkowym i narzędziami chirurgicznymi po wykonaniu opatrunku.
14. Edukacja pacjentów w zakresie leczenia dietetycznego po zabiegach operacyjnych przewodu pokarmowego.
15. Samoocena i ocena studentów. Zaliczenie zajęć praktycznych
|