Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Kanoniczna procedura administracyjna WK-S-KPA
Wykład (WYK) Semestr zimowy 2023/24

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzaminacyjny
Literatura:

1. J. Krukowski, Prawo administracyjne w Kościele, Warszawa 2011, s. 483-596.

2. G. Leszczyński, Kościelna procedura administracyjna w Kodeksie Prawa Kanonicznego Jana Pawła II, Warszawa 2008, s. 61-157.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Olsztyn 2010, t. 4, s. 390-394.

4. T. Białobrzeski, Prace Papieskiej Komisji do Rewizji KPK nad projektem „Lex de procedura administrativa”, w: Finis legis Christus, t. 1, red. J. Wroceński, J. Krajczyński, Warszawa 2009, s. 263-276.

5. R. Kamiński, Stosowanie procedury rozwiązywania małżeństw na korzyść wiary w Kongregacji Nauki Wiary w latach 2001-2006, Prawo Kanoniczne 1 (2019), s. 157-181.

Metody i kryteria oceniania:

Egzamin w formie ustnej.

W zakresie wiedzy:

na ocenę 2 (ndst.) - student nie zna podstawowej terminologii z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; nie ma uporządkowanej znajomości podstawowych zagadnień z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; nie posiada wiedzy pozwalająca mu na scharakteryzowanie zagadnień z zakresu procedury administracyjnej w Kościele.

- na ocenę 3 (dst.) - student zna dostatecznie podstawową terminologię z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; w stopniu dostatecznym posiada uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; posiada wiedzę pozwalająca mu na scharakteryzowanie zagadnienia z zakresu procedury administracyjnej w Kościele w stopniu dostatecznym.

- na ocenę 4 (db.) - student zna dobrze podstawową terminologię z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; w stopniu dobrym posiada uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; posiada wiedzę pozwalająca mu na scharakteryzowanie zagadnienia z zakresu procedury administracyjnej w Kościele w stopniu dobrym.

- na ocenę 5 (bdb.) - student zna bardzo dobrze podstawową terminologię z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; w stopniu bardzo dobrym posiada uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; posiada wiedzę pozwalająca mu na scharakteryzowanie zagadnienia z zakresu procedury administracyjnej w Kościele w stopniu bardzo dobrym.

W zakresie umiejętności:

- na ocenę 2 (ndst.) - student nie potrafi interpretować norm prawa dotyczących procedury administracyjnej w Kościele; nie potrafi znaleźć i właściwie wykorzystać bibliografii na tematy z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; nie potrafi sformułować, pisemnie i ustnie, zagadnień prawnych z zakresu procedury administracyjnej w Kościele.

- na ocenę 3 (dst.) - student potrafi dostatecznie interpretować normy prawne dotyczące procedury administracyjnej w Kościele; potrafi znaleźć i właściwie wykorzystać bibliografię na tematy z zakresu procedury administracyjnej w Kościele w stopniu dostatecznym; potrafi sformułować, pisemnie i ustnie, zagadnienia prawne z zakresu procedury administracyjnej w Kościele stopniu dostatecznym.

- na ocenę 4 (db.) - student potrafi dobrze interpretować normy prawne dotyczące procedury administracyjnej w Kościele; potrafi znaleźć i właściwie wykorzystać bibliografię na tematy z zakresu procedury administracyjnej w Kościele w stopniu dobrym; potrafi sformułować, pisemnie i ustnie, zagadnienia prawne z zakresu procedury administracyjnej w Kościele stopniu dobrym.

- na ocenę 5 (bdb.) - student potrafi bardzo dobrze interpretować normy prawne dotyczące procedury administracyjnej w Kościele; potrafi znaleźć i właściwie wykorzystać bibliografię na tematy z zakresu procedury administracyjnej w Kościele w stopniu bardzo dobrym; potrafi sformułować, pisemnie i ustnie, zagadnienia prawne z zakresu procedury administracyjnej w Kościele stopniu bardzo dobrym.

W zakresie kompetencji:

- na ocenę 2 (ndst.) - student nie potrafi zaplanować i zorganizować indywidualnej pracy mającej na celu przyswojenie treści z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; nie angażuje się podczas prowadzonych zajęć, nie uczestniczy w dyskusji, nie formułuje poprawnych wypowiedzi oraz uwagi.

- na ocenę 3 (dst.) - student w stopniu dostatecznym potrafi zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie treści z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; angażuje się podczas prowadzonych zajęć, mało uczestniczy w dyskusji, nie zawsze formułuje poprawne wypowiedzi oraz uwagi.

- na ocenę 4 (db.) - student potrafi dobrze zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie treści z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; aktywnie angażuje się podczas prowadzonych zajęć, uczestniczy w dyskusji, formułuje poprawne wypowiedzi oraz uwagi.

- na ocenę 5 (bdb.) - student potrafi bardzo dobrze zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie treści z zakresu procedury administracyjnej w Kościele; bardzo aktywnie angażuje się podczas prowadzonych zajęć, aktywnie uczestniczy w dyskusji, formułuje poprawne wypowiedzi oraz uwagi.

Zakres tematów:

I. Procedura administracyjna

1. Procedura administracyjna w ogólności

2. Procedura usuwania proboszczów

3. Procedura przenoszenia proboszczów

4. Procedura w sprawach małżeńskich

5. Wymierzanie kar na drodze administracyjnej

6. Laicyzacja

7. Procedura administracyjna dotycząca członków instytutów życia konsekrowanego

II. Sprawiedliwość administracyjna

1. Systemy sprawiedliwości administracyjnej

2. Środki pojednawcze

3. Rekurs hierarchiczny

4. Postępowanie administracyjne w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej

Metody dydaktyczne:

wykład informacyjny, wykład dyskusyjny

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy wtorek, 11:30 - 13:00, sala 227
Rafał Kamiński 9/ szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Kampus Dewajtis Łącznik
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)