Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy biologii molekularnej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WB-IS-24-28
Kod Erasmus / ISCED: 09.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Podstawy biologii molekularnej
Jednostka: Wydział Biologii i Nauk o Środowisku
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

IS1P_W01, IS1P_U01, IS1P_K01

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z pojęciem biologii na poziomie molekularnym z akcentem na podstawowe procesy molekularne zachodzące w komórkach, właściwości i zastosowanie markerów molekularnych w diagnostyce zmian genetycznych i identyfikacji organizmów w środowisku, oraz możliwości współczesnej inżynierii genetycznej w naukach biologicznych.

Pełny opis:

Kurs zajęć z przedmiotu „Podstawy biologii molekularnej” obejmuje wykłady i ćwiczenia. W ramach wykładów omawiane są podstawowe zagadnienia dotyczące biologii molekularnej. Prezentowane są rodzaje nośników informacji genetycznej, z uwzględnieniem struktury DNA i RNA. Omawiane są procesy związane z powstawaniem mutacji genetycznych i mechanizmy modyfikacji genomu z uwzględnieniem nowoczesnych metod inżynierii genetycznej organizmów. Przybliżane są tradycyjne i nowoczesne metody badania genomu i identyfikacji molekularnej mikroorganizmów bytujących w środowisku, oparte na identyfikacji sekwencji DNA amplifikowanych w reakcji PCR.

Literatura:

Literatura obowiązkowa:

Biologia molekularna. Krótkie wykłady. P.C. Turner, A.G. McLennan, A.D. Bates, M.R.H. White. PWN SA, Warszawa, 2012

Markery molekularne, historia naturalna i ewolucja. J.C. Avise. WUW, Warszawa, 2008

Literatura uzupełniająca:

Analiza DNA, Teoria i Praktyka. Praca zbiorowa pod redakcją Ryszarda Słomskiego. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu 2008.

Materiały źródłowe z PubMed, NCBI oraz publikacje naukowe podawane przez prowadzącego w trakcie zajęć.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Efekty przedmiotowe w zakresie wiedzy:

Efekt przedmiotowy 1: Absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu – wybrane fakty, obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu biologii molekularnej tworzącą podstawy teoretyczne, uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia oraz wybrane zagadnienia z zakresu wiedzy szczegółowej biologii molekularnej – budowy i funkcjonowania informacji genetycznej na poziomie DNA i RNA.

Efekty przedmiotowe w zakresie umiejętności:

Efekt przedmiotowy 2: Absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu biologii molekularnej oraz wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez: właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących.

Efekty przedmiotowe w zakresie kompetencji społecznych:

Efekt przedmiotowy 3: Absolwent jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści z zakresu biologii molekularnej ukierunkowanej na środowisko.

Przedmiotowe efekty uczenia się przypisane do wykładów (1-3).

Przedmiotowe efekty uczenia się przypisane do ćwiczeń (2-3).

ECTS [1 ECTS=30 godzin]

Udział w wykładzie - 15h

Przygotowanie do egzaminu -5

Udział w ćwiczeniach - 15h

Przygotowanie do ćwiczeń – 5h

Przygotowanie do kolokwiów - 5h

Konsultacje - 5h

Suma: 45h [45/30 = 1,5]

Metody i kryteria oceniania:

W semestrze letnim w roku akademickim 2020/21 wykłady będą przeprowadzone w formie synchronicznej online na platformie MsTeams. Zaliczenie planowane jest w formie kolokwium końcowego na platformie Moodle.

Sposoby weryfikacji efektów uczenia się w zakresie wiedzy:

- pozytywne zaliczenie ćwiczeń

- pozytywna ocena z kolokwium (efekty przedmiotowe 1-3)

Wykład:

Kolokwium pisemne z pytaniami otwartymi, testowymi i wielokrotnego wyboru. Czas trwania testu: 60 min. Obowiązuje następująca skala ocen: 91 – 100% bardzo dobry (5.0), 81 – 90% plus dobry (4.5), 71 – 80% dobry (4.0), 61 – 70% plus dostateczny (3.5), 51 – 60% dostateczny (3.0), poniżej 50,9% niedostateczny (2.0). Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach oraz czynny udział studenta w ćwiczeniach.

Na ocenę 2 (ndst.): Student w ogóle nie zna i nie rozumie podstawowych wybranych faktów i zjawisk oraz dotyczących ich metod i teorii wyjaśniających złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu biologii molekularnej tworzącą podstawy teoretyczne, nie ma uporządkowanej i podbudowanej teoretycznie wiedzy obejmującej kluczowe zagadnienia oraz wybrane zagadnienia z zakresu wiedzy szczegółowej biologii molekularnej, w tym: budowy i funkcjonowania informacji genetycznej na poziomie DNA i RNA; nie rozumie podstawowych kategorii pojęciowych i terminologii stosowanej w biologii komórkowej oraz nie ma żadnej znajomości procesów związanych z ekspresją informacji genetycznej, budową genomów Procaryota i Eucaryota, mutacjami genowymi i chromosomowymi; Absolwent w ogóle nie potrafi wykorzystywać posiadanej wiedzy ani formułować i rozwiązywać złożonych i nietypowych problemów z zakresu biologii molekularnej oraz wykonywać zadań w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących; Absolwent zupełnie nie jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści z zakresu biologii molekularnej ukierunkowanej na środowisko.

Na ocenę 3 (dst.): Student na poziomie podstawowym zna i rozumie podstawowe wybrane fakty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu biologii molekularnej tworzącą podstawy teoretyczne, ma podstawową uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia oraz wybrane zagadnienia z zakresu wiedzy szczegółowej biologii molekularnej, w tym: budowy i funkcjonowania informacji genetycznej na poziomie DNA i RNA; w stopniu podstawowym rozumie podstawowe kategorie pojęciowe i terminologię stosowaną w biologii komórkowej i w procesach związanych z ekspresją informacji genetycznej, budową genomów Procaryota i Eucaryota, mutacjami genowymi i chromosomowymi; Absolwent w stopniu podstawowym potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę oraz prawidłowo potrafi formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu biologii molekularnej, jak również potrafi wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących; Absolwent w stopniu podstawowym jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści z zakresu biologii molekularnej ukierunkowanej na środowisko.

Na ocenę 4 (db.): Student na poziomie dobrym zna i rozumie podstawowe wybrane fakty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu biologii molekularnej tworzącą podstawy teoretyczne, ma dobrze uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia oraz wybrane zagadnienia z zakresu wiedzy szczegółowej biologii molekularnej, w tym: budowy i funkcjonowania informacji genetycznej na poziomie DNA i RNA; w stopniu dobrym rozumie podstawowe kategorie pojęciowe i terminologię stosowaną w biologii komórkowej i w procesach związanych z ekspresją informacji genetycznej, budową genomów Procaryota i Eucaryota, mutacjami genowymi i chromosomowymi; Absolwent w stopniu dobrym potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę oraz prawidłowo potrafi formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu biologii molekularnej, jak również dobrze potrafi wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących; Absolwent w stopniu dobrym jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści z zakresu biologii molekularnej ukierunkowanej na środowisko.

Na ocenę 5 (bdb.): Student bardzo dobrze zna i rozumie podstawowe wybrane fakty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu biologii molekularnej tworzącą podstawy teoretyczne, ma bardzo dobrze uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia oraz wybrane zagadnienia z zakresu wiedzy szczegółowej biologii molekularnej, w tym: budowy i funkcjonowania informacji genetycznej na poziomie DNA i RNA; w stopniu bardzo dobrym rozumie podstawowe kategorie pojęciowe i terminologię stosowaną w biologii komórkowej i w procesach związanych z ekspresją informacji genetycznej, budową genomów Procaryota i Eucaryota, mutacjami genowymi i chromosomowymi; Absolwent w stopniu bardzo dobrym potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę oraz prawidłowo potrafi formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu biologii molekularnej, jak również bardzo dobrze potrafi wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł oraz informacji z nich pochodzących; Absolwent w stopniu bardzo dobrym jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści z zakresu biologii molekularnej ukierunkowanej na środowisko.

Praktyki zawodowe:

nie dotyczy

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)