Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Sieci i instalacje sanitarne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WB-IS-35-10
Kod Erasmus / ISCED: 09.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Sieci i instalacje sanitarne
Jednostka: Wydział Biologii i Nauk o Środowisku
Grupy: Przedmioty dla III roku inżynierii środowiska
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

IS1P_W01 - wykład, projekt

IS1P_U01 - wykład, projekt

IS1P_U02 - projekt

IS1P_U04 - projekt

IS1P_U12 - projekt

IS1P_K01 - wykład, projekt

IS1P_K02 - projekt


Wymagania wstępne:

Wymagania wstępne: posiadanie wiedzy w zakresie budownictwa i mechaniki płynów

Pełny opis:

Cele przedmiotu jest przekazanie wiedzy z zakresu funkcjonowania, projektowania i eksploatacji sieci i instalacji sanitarnych.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Przedmiotowe efekty uczenia się w zakresie wiedzy:

Efekt 1: Absolwent zna i rozumie zasady funkcjonowania sieci i instalacji sanitarnych (wykład, projekt) [IS2P_W01]

Efekty przedmiotowe w zakresie umiejętności:

Efekt 2: Absolwent potrafi odpowiednio dobierać właściwie źródła informacyjne z zakresu zasad funkcjonowania sieci i instalacji sanitarnych (wykład, projekt) [IS2_U01]

Efekt 3: Absolwent potrafi dokonywać oceny oraz krytycznej analizy i syntezy informacji odnośnie zasad funkcjonowania sieci i instalacji sanitarnych (projekt) [IS2P_U02]

Efekt 4: Absolwent potrafi stosować właściwe metody i narzędzia przy projektowaniu sieci i instalacji sanitarnych (projekt) [IS2P_U04]

Efekt 5: Absolwent potrafi wykorzystać metody analityczne i symulacyjne podczas projektowania sieci i instalacji sanitarnych (projekt) [IS2P_U12]

Efekty kształcenia w zakresie kompetencji społecznych:

Efekt 6: Absolwent gotowy jest do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści w wiedzy z sieci i instalacji sanitarnych (wykład, projekt) [IS2_K01]

Efekt 7: Absolwent gotowy jest uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu dotyczących eksploatacji i funkcjonowania sieci i instalacji sanitarnych (projekt) [IS2_K02]

Metody i kryteria oceniania:

Wiedza:

ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie posiada podstawowej wiedzy z zakresu sieci i instalacji sanitarnych.

ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada zaledwie podstawową wiedzę na temat sieci i instalacji sanitarnych, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent posiada podstawową wiedzę na temat sieci i instalacji sanitarnych, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent zna dobrze zagadnienia związane z sieciami i instalacjami sanitarnymi, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania różnych problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni zna zagadnienia związane z sieciami i instalacjami sanitarnymi, potrafi wykorzystać wiedzę do rozwiązywania różnych problemów inżynierskich, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent opanował wiedzę z zakresu sieci i instalacji sanitarnych w stopniu bardzo dobrym oraz rozszerzył swoją wiedzę o dalsze istotne zagadnienia związane z wykonaniem analiz ekonomicznych i technicznych.

Umiejętności:

ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi skorzystać z literatury fachowej, nie potrafi dokonać oceny sytuacji z punktu widzenia sieci i instalacji sanitarnych, nie potrafi wykonać analizy ekonomicznej ani technicznej najprostszego układu sieci czy instalacji, nie potrafi wykonać projektu technicznego.

ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent w zaledwie podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie sieci i instalacji sanitarnych, słabo radzi sobie z przygotowaniem prostej dokumentacji technicznej, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent w podstawowym zakresie potrafi na podstawie literatury fachowej dokonać oceny problemów inżynierskich w zakresie sieci i instalacji sanitarnych, słabo radzi sobie z przygotowaniem prostej dokumentacji technicznej, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent dobrze sobie radzi z wykonywaniem analiz technicznych i ekonomicznych problemów inżynierskich z danego zakresu, dobrze radzi sobie z literaturą i potrafi samodzielnie przygotować prostą dokumentację techniczną, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni sobie radzi z wykonywaniem analiz technicznych i ekonomicznych problemów inżynierskich z danego zakresu, dobrze radzi sobie z literaturą i potrafi samodzielnie przygotować prostą dokumentację techniczną, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent radzi sobie bardzo dobrze z literaturą fachową, korzysta z czasopism technicznych przy wykonywaniu analiz ekonomicznych z zakresu sieci i instalacji sanitarnych, potrafi wykonać samodzielnie bardziej zaawansowany projekt techniczny.

Kompetencje:

ocena 2 (ndst): weryfikacja wskazuje, że absolwent nie potrafi dostrzec znaczenia wiedzy technologicznej dla ochrony środowiska oraz znaczenia funkcjonowania sieci i instalacji sanitarnych.

ocena 3 (dst): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo słabo rozumie znaczenie wiedzy z funkcjonowania i eksploatacji sieci i instalacji sanitarnych, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 3,5 (dst+): weryfikacja wskazuje, że absolwent słabo rozumie znaczenie wiedzy z z funkcjonowania i eksploatacji sieci i instalacji sanitarnych, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4 (db): weryfikacja wskazuje, że absolwent dobrze zna znaczenie wiedzy z z funkcjonowania i eksploatacji sieci i instalacji sanitarnych dla skutecznej ochrony środowiska, potrafi wytłumaczyć innym to znaczenie, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 4,5 (db+): weryfikacja wskazuje, że absolwent niemal w pełni zna znaczenie wiedzy z funkcjonowania i eksploatacji sieci i instalacji sanitarnych dla skutecznej ochrony środowiska, potrafi wytłumaczyć innym to znaczenie, ale nie spełnia kryteriów na wyższą ocenę.

ocena 5 (bdb): weryfikacja wskazuje, że absolwent bardzo dobrze zna znaczenie wiedzy z funkcjonowania i eksploatacji sieci i instalacji sanitarnych dla rozwiązywania problemów ochrony środowiska, potrafi skutecznie rozstrzygać dylematy w tym zakresie.

Aby przystąpić do egzaminu należy zaliczyć ćwiczenia projektowe

Wykład:

Egzamin z wykładu.

Punktacja:

≥95% - 5.0

≥90% - 4.5

≥80% - 4.0

≥70% - 3.5

≥60% - 3.0

<60% - 2.0

Projekt:

Ocena końcowa jest zależna od poprawności wykonania projektów oraz od zaprezentowania projektu.

Ocena ulega obniżeniu za:

- nie oddanie pracy w terminie,

- błędy w obliczeniach,

- złą skalę na rysunkach,

- brak formatki na rysunkach,

- nie udzielenie odpowiedzi na temat funkcjonowania sieci kanalizacyjnej oraz wodociągowej.

Ocena końcowa to średnia ocen z projektów oraz z odpowiedzi ustnych.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/22" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Bartłomiej Macherzyński
Prowadzący grup: Bartłomiej Macherzyński
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzaminacyjny
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Wymagania wstępne:

Wymagania wstępne: posiadanie wiedzy w zakresie budownictwa i mechaniki płynów

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/23" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Bartłomiej Macherzyński, Dagmara Skrzypkowska
Prowadzący grup: Dagmara Skrzypkowska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzaminacyjny
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

Opis ECTS

ECTS [1 ECTS = 30 godzin]


Wykład:

Udział w wykładzie 15 godz.

Przygotowanie do egzaminu 15 godz.

Suma godzin 60 [30/15 = 2]


Projekt:

Udział w ćwiczeniach 30 godz.

Przygotowanie projektu 25 godz.

Konsultacje 5 godz.


suma godzin 60 [60/30 = 2]

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 15 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Mirosław Sudoł
Prowadzący grup: Mirosław Sudoł
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Egzaminacyjny
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)