Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Współuzależnienie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WF-P-PSRIIPU-W
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Współuzależnienie
Jednostka: Wydział Filozofii Chrześcijańskiej
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 1.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

wpisz symbol/symbole efektów kształcenia

Skrócony opis:

W ramach zajęć słuchacze zapoznają się z problematyka uzależnienia interpersonalnego, przyczynami, przebiegiem i skutkami, a także z możliwościami pomocy osobom współuzależnionym.

Pełny opis:

Współuzależnienie jest analizowane jako wielowymiarowy (fizyczny, umysłowy i duchowy) stan wyrażający się w zaburzeniach funkcjonowania spowodowanych koncentracją na potrzebach i zachowaniach innych. Rozwija się on od momentu rezygnacji z odpowiedzialności za kierowanie swoim życiem na rzecz zajmowania się kimś innym.

Koncepcja współuzależnienia zakłada, że określone cechy mogą być ukształtowane w dzieciństwie spędzonym w rodzinie dysfunkcyjnej, pierwotne w stosunku do dysfunkcji związanych ze współuzależnieniem.

W ramach wykładu analizowane są cechy charakterystyczne dla osób wychowywanych w rodzinach dysfunkcyjnych, prowadzące w późniejszych relacjach do współuzależnienia: trudności w doznawaniu poczucia własnej wartości, czyli w prawidłowej miłości do samego siebie; trudności w wytyczaniu granic między sobą a innymi ludźmi, czyli w chronieniu własnej osobowości; trudności we właściwym określaniu i adresowaniu swoich potrzeb i pragnień, czyli w troszczeniu się o siebie;

Istotą współuzależnienia jest coraz większe uwikłanie w destrukcyjny związek z osoba uzależnioną. W taki związek może wejść zarówno osoba z problemami osobistymi czy zaburzeniami emocjonalnymi, jak i osoba zdrowa. Jednak o tym, czy stanie się współuzależniona, będzie decydował fakt, czy potrafi zmienić lub opuścić taki układ, czy też się do niego przystosuje.

W ramach wykładu omawiane są cechy osób współuzależnionych, szczególnie takie jak: stałe uzależnienie własnej samooceny od umiejętności kontrolowania siebie i innych w sytuacji zagrożenia; branie na siebie odpowiedzialności za zaspokajanie potrzeb innych, nawet kosztem niezaspokojenia swoich własnych; skłonność do związków z osobami o zaburzonej osobowości, uzależnionymi.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Słuchacz pozna współuzależnienie jako wielowymiarowy (fizyczny, umysłowy i duchowy) stan wyrażający się w zaburzeniach funkcjonowania spowodowanych koncentracją na potrzebach i zachowaniach innych.

Zapozna się także z rodzinnymi, wywodzącymi się z dzieciństwa uwarunkowaniami wspóluzależnień.

Będzie znał cechy charakterystyczne dla osób wychowywanych w rodzinach dysfunkcyjnych, prowadzące w późniejszych relacjach do współuzależnienia.

Pondto pozna proces współuzależnienia jako coraz większe uwikłanie w destrukcyjny związek z osoba uzależnioną oraz cechy osób współuzależnionych.

Metody i kryteria oceniania:

na ocenę 2 (nast..): nie potrafi przeanalizować problematyki współuzalenienia, nie potrafi wskazać przyczyn i uwarunkowań współuzależnień.

 na ocenę 3 (dst.): potrafi scharakteryzować współuzależnienia i wskazać na ich przyczyny, potrafi omówić podejścia naukowe dotyczące współuzależnień

 na ocenę 4 (db.): poprawnie orientuje się w zagadnieniach dotyczących współuzależnień, potrafi przeanalizować ich przyczyny ppotrafi krytycznie omówić podejścia naukowe dotyczące współuzależnień

 na ocenę 5 (bdb.): doskonale orientuje się w zagadnieniach dotyczących współuzależnień, potrafi krytycznie i samodzielnie interpretować podejścia naukowe dotyczące współuzależnień

.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/22" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć: (brak danych)
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)