Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Sakramenty: Pokuta, Namaszczenie chorych, Święcenia

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WK-S-PNŚ-W
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Sakramenty: Pokuta, Namaszczenie chorych, Święcenia
Jednostka: Wydział Prawa Kanonicznego
Grupy:
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3aLSa0Hq86NJAlYXN-aFwMkmWJKXwxULsO4Jr7sb1TW6E1%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=62234e7f-c26b-4391-ab09-7010aaef849d&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

prawo kanoniczne

Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

PK_W05, PK_U04

PK_U07, PK_K05

PK_K07

Wymagania wstępne:

Znajomość teologii ogólnej, sakramentologii, teologii prawa kanonicznego, norm ogólnych prawa kanonicznego i ustroju Kościoła.

Skrócony opis:

Poziom przedmiotu:Podstawowy.

Cele przedmiotu: Zdobycie podstawowej wiedzy wymaganej przy podjęciu pracy w kuriach diecezjalnych i kancelariach parafialnych w odniesieniu do załatwiania spraw sakramentalnych.

Wymagania wstępne:Znajomość teologii ogólnej, sakramentologii, teologii prawa kanonicznego, norm ogólnych prawa kanonicznego i ustroju Kościoła.

Pełny opis:

Treści merytoryczne:

1. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu pokuty i pojednania.

2. Podmiot i szafarz pokuty.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty w zwyczajnych okolicznościach i w niebezpieczeństwie śmierci.

4. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu namaszczenia chorych.

5. Podmiot i szafarz namaszczenia.

6. Udzielanie namaszczenia chorych.

7. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu święceń.

8. Podmiot i szafarz święceń.

9. Udzielanie święceń.

Metody oceny:

-egzaminy ustne na zakończenie semestru

-ocenianie ciągłe podczas uczestnictwa w wykladach

Literatura:

1. M. Pastuszko, Sakrament pokuty i pojednania, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

2. M. Pastuszko, Sakrament święceń, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 2, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1986.

4. Z. Janczewski, Ustanawianie szafarzy sakramentów w Kościele łacińskim i Kościołach wschodnich, Wydawnictwo UKSW, Warszawa.

5. Z. Janczewski, Facultas ad confessiones jako akt powierzenia kapłanowi misji sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w Kościele katolickim, „Annales Canonici” 3(2007) s.101-120.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

W zakresie wiedzy:

EK1 - student ma pogłębioną wiedzę o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego i liturgicznego prawa o sakramentach.

EK2 - student ma pogłębiona wiedzę o funkcji oświecania Kościoła w zakresie kanonicznego i liturgicznego prawa o sakramentach.

EK3 - student ma rozszerzoną wiedzę o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na podstawie obowiązującego kanonicznego i liturgicznego prawa o sakramentach.

W zakresie umiejętności:

EK4 - student potrafi prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów.

EK5 - student ma rozszerzoną umiejętność właściwego posługiwania się normami kanonicznego i liturgicznego prawa o sakramentach.

EK6 - student potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwe procedury prowadzące do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

W zakresie kompetencji społecznych:

EK7 - student jest świadomy zmienności norm prawnych i rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.

EK8 - student potrafi w rozszerzonym zakresie przedstawić sposoby prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

ECTS (1 ECTS=30(25) godz.]

Udział w wykładach: 30 godz.

Konsultacje: 10 godz.

Czas na pisanie referatu: 5 godz.

Przygotowanie do egzaminu: 15 godz.

Ćwiczenia: 30 godz.

Suma godzin: 90 godz.

Liczba ECTS: Wykład 2 ECTS; Ćwiczenia 1 ECTS

ĆWICZENIA:

Udział w ćwiczeniach – 1/2 ECTS,

Przygotowanie do kolokwium:–1/2 ECTS,

RAZEM– 1 ECTS.

Metody i kryteria oceniania:

Wiedza (EK1-3)

ocena 2 (ndst) - student nie ma podstawowej wiedzy o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego prawa o sakramentach, o funkcji uświęcania Kościoła w zakresie prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, rozszerzonej wiedzy o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na podstawie obowiązującego prawa o sakramentach.

ocena 3 (dst) - student posiada w ograniczonym stopniu:

podstawową wiedzę o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego prawa o sakramentach, o funkcji uświęcania Kościoła w zakresie prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, podstawową wiedzę o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na bazie obowiązującego prawa o sakramentach .

ocena 4 (db) - student posiada w wystarczającym stopniu:

podstawową wiedzę o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego prawa o sakramentach, o funkcji uświęcania Kościoła w zakresie prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, podstawową wiedzę o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na podstawie obowiązującego prawa o sakramentach .

ocena 5 (bdb) - student posiada w pełni:

podstawową wiedzę o aksjologicznej, a szczególnie etycznej istocie prawa oraz o teologicznej naturze kanonicznego prawa o sakramentach, o funkcji uświęcania Kościoła w zakresie prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, podstawową wiedzę o sposobach rozwiązywania praktycznych kwestii prawnych na bazie obowiązującego prawa o sakramentach

Umiejętności (EK4-6)

ocena 2 (ndst) - student nie potrafi prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, nie ma podstawowych umiejętności właściwego posługiwania się normami prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, nie potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwych procedur prowadzących do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

ocena 3 (dst) - student potrafi w ograniczonym stopniu prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów uzdrowienia i święceń, posiada w ograniczonym stopniu podstawowe umiejętności właściwego posługiwania się normami prawa o sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego, w analogicznym stopniu potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwych procedur prowadzących do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

ocena 4 (db) - student potrafi we właściwym stopniu prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów uzdrowienia i święceń, posiada we właściwym stopniu podstawowe umiejętności właściwego posługiwania się normami prawa o sakramentach wtajemniczenia chrześcijańskiego, w analogicznym stopniu potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwych procedur prowadzących do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

ocena 5 (bdb) - student potrafi bezbłędnie prawidłowo i sprawnie posługiwać się przepisami prawa kanonicznego w celu rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu szafarstwa sakramentów uzdrowienia i święceń, posiada w stopniu bezbłędnym podstawowe umiejętności właściwego posługiwania się normami prawa o sakramentach uzdrowienia i święceń, w analogicznym stopniu potrafi samodzielnie zaproponować rozwiązania konkretnych problemów sakramentalnych i wskazać w tym zakresie właściwych procedur prowadzących do podjęcia odpowiednich rozstrzygnięć.

Kompetencje społeczne (EK7-8)

ocena 2 (ndst) - student nie posiada świadomości zmienności norm prawnych i rozumienia potrzeby uczenia się przez całe życie, nie potrafi w podstawowym zakresie przedstawić sposobów prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

ocena 3 (dst) - student w ograniczonym stopniu posiada świadomość zmienności norm prawnych i rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, w sposób ograniczony potrafi w podstawowym zakresie przedstawić sposoby prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

ocena 4 (db) - w stopniu właściwym student posiada świadomość zmienności norm prawnych i rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, potrafi w podstawowym zakresie przedstawić sposoby prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

ocena 5 (bdb) - student posiada prawidłową i kompleksową świadomość zmienności norm prawnych i rozumienie potrzeby uczenia się przez całe życie, prawidłowo i kompleksowo potrafi w podstawowym zakresie przedstawić sposoby prawnego rozwiązania kwestii pojawiających się przy okazji sprawowania sakramentów oraz udzielić porady prawnej.

Na ocenę końcową składają się:

1. obecność na zajęciach i aktywny udział w prowadzonych dyskusjach

2. wynik egzaminu ustnego

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/22" (zakończony)

Okres: 2022-02-01 - 2022-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Prowadzący grup: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/channel/19%3aLSa0Hq86NJAlYXN-aFwMkmWJKXwxULsO4Jr7sb1TW6E1%40thread.tacv2/Og%25C3%25B3lny?groupId=62234e7f-c26b-4391-ab09-7010aaef849d&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzaminacyjny
E-Learning:

E-Learning

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Cele przedmiotu: Zdobycie podstawowej wiedzy wymaganej przy podjęciu pracy w kuriach diecezjalnych i kancelariach parafialnych w odniesieniu do załatwiania spraw sakramentalnych.

Pełny opis:

Treści merytoryczne:

1. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu pokuty i pojednania.

2. Podmiot i szafarz pokuty.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty w zwyczajnych okolicznościach i w niebezpieczeństwie śmierci.

4. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu namaszczenia chorych.

5. Podmiot i szafarz namaszczenia.

6. Udzielanie namaszczenia chorych.

7. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu święceń.

8. Podmiot i szafarz święceń.

9. Udzielanie święceń.

Metody oceny:

-egzamin ustny na zakończenie semestru

-ocenianie ciągłe podczas uczestnictwa w wykładach

-dopuszczalna absencja studenta na 2 wykładach.

Zajęcia oraz egzamin odbywają się w formie zdalnej na platformie M. Teams, albo stacjonarnej, w zależności od decyzji władz uczelni i wydziału.

Literatura:

1. M. Pastuszko, Sakrament pokuty i pojednania, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

2. M. Pastuszko, Sakrament święceń, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 2, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1986.

4. Z. Janczewski, Ustanawianie szafarzy sakramentów w Kościele łacińskim i Kościołach wschodnich, Wydawnictwo UKSW, Warszawa.

5. Z. Janczewski, Facultas ad confessiones jako akt powierzenia kapłanowi misji sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w Kościele katolickim, „Annales Canonici” 3(2007) s.101-120.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-01 - 2023-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Prowadzący grup: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzaminacyjny
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Cele przedmiotu: Zdobycie podstawowej wiedzy wymaganej przy podjęciu pracy w kuriach diecezjalnych i kancelariach parafialnych w odniesieniu do załatwiania spraw sakramentalnych.

Pełny opis:

Treści merytoryczne:

1. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu pokuty i pojednania.

2. Podmiot i szafarz pokuty.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty w zwyczajnych okolicznościach i w niebezpieczeństwie śmierci.

4. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu namaszczenia chorych.

5. Podmiot i szafarz namaszczenia.

6. Udzielanie namaszczenia chorych.

7. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu święceń.

8. Podmiot i szafarz święceń.

9. Udzielanie święceń.

Metody oceny:

-egzamin ustny na zakończenie semestru

-ocenianie ciągłe podczas uczestnictwa w wykładach

-dopuszczalna absencja studenta na 2 wykładach.

Zajęcia oraz egzamin odbywają się w formie zdalnej na platformie M. Teams, albo stacjonarnej, w zależności od decyzji władz uczelni ilubwydziału.

Literatura:

1. M. Pastuszko, Sakrament pokuty i pojednania, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

2. M. Pastuszko, Sakrament święceń, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 2, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1986.

4. Z. Janczewski, Ustanawianie szafarzy sakramentów w Kościele łacińskim i Kościołach wschodnich, Wydawnictwo UKSW, Warszawa.

5. Z. Janczewski, Facultas ad confessiones jako akt powierzenia kapłanowi misji sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w Kościele katolickim, „Annales Canonici” 3(2007) s.101-120.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-15 - 2024-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin więcej informacji
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Prowadzący grup: Arkadiusz Domaszk, Zbigniew Janczewski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Egzaminacyjny
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Cele przedmiotu: Zdobycie podstawowej wiedzy wymaganej przy podjęciu pracy w kuriach diecezjalnych i kancelariach parafialnych w odniesieniu do załatwiania spraw sakramentalnych.

Pełny opis:

Treści merytoryczne:

1. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu pokuty i pojednania.

2. Podmiot i szafarz pokuty.

3. Sprawowanie sakramentu pokuty w zwyczajnych okolicznościach i w niebezpieczeństwie śmierci.

4. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu namaszczenia chorych.

5. Podmiot i szafarz namaszczenia.

6. Udzielanie namaszczenia chorych.

7. Pojęcie i teologiczne podstawy sakramentu święceń.

8. Podmiot i szafarz święceń.

9. Udzielanie święceń.

Metody oceny:

-egzamin ustny na zakończenie semestru

-ocenianie ciągłe podczas uczestnictwa w wykładach

-dopuszczalna absencja studenta na 2 wykładach.

Zajęcia oraz egzamin odbywają się w formie zdalnej na platformie M. Teams, albo stacjonarnej, w zależności od decyzji władz uczelni lub wydziału.

Literatura:

1. M. Pastuszko, Sakrament pokuty i pojednania, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

2. M. Pastuszko, Sakrament święceń, Wydawnictwo Jedność, Kielce.

3. T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, t. 2, Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, Olsztyn 1986.

4. Z. Janczewski, Ustanawianie szafarzy sakramentów w Kościele łacińskim i Kościołach wschodnich, Wydawnictwo UKSW, Warszawa.

5. Z. Janczewski, Facultas ad confessiones jako akt powierzenia kapłanowi misji sprawowania sakramentu pokuty i pojednania w Kościele katolickim, „Annales Canonici” 3(2007) s.101-120.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)