Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Inwentaryzatorstwo

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WNHS-HS-INWENTć
Kod Erasmus / ISCED: 03.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Inwentaryzatorstwo
Jednostka: Wydział Nauk Historycznych
Grupy: Moduły do wyboru dla 3 roku
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

nauki o sztuce

Poziom przedmiotu:

średnio-zaawansowany

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

HS1_U01

HS1_U02

HS1_U03

HS1_U04

HS1_U08





Wymagania wstępne:

Znajomość terminów architektonicznych oraz podstaw opisu architektonicznego w zakresie prezentowanym na wykładzie i ćwiczeniach ze Wstępu do historii sztuki. Architektura (1 rok, st. I); jak również wiedzy z zakresu historii architektury.

Skrócony opis:

Cele przedmiotu:

Nabycie umiejętności ewidencjonowania i dokumentacji zabytków nieruchomych, czyli prawidłowego wypełniania tzw. białych kart.

Pełny opis:

Celem przedmiotu jest nabycie umiejętności ewidencjonowania i dokumentacji zabytków nieruchomych. Na zajęciach będą poruszane zagadnienia związane z terminologią i opisem obiektów architektury oraz dokumentacją zabytków nieruchomych (tzw. białe karty). Ćwiczenia z Inwentaryzatorstwa (realizowane w ramach Modułu 1. Opis i analiza dzieła sztuki) są dopełnieniem zajęć ze Wstępu do historii sztuki. Architektura dla I roku (wykład + ćwiczenia, 45 godz.). Studenci mogą teraz poszerzyć swoją wiedzę o terminologię potrzebną do przygotowania opisu obiektów sakralnych (przede wszystkim nowożytnych, wcześniej były to głównie przykłady pochodzące z okresu średniowiecza) i świeckich (z powodu ograniczeń czasowych zagadnienie nie mogło być realizowane na I roku studiów). Znajomość terminologii architektonicznej w/ w zakresie ułatwia studentom zrozumienie wykładów z architektury X-XXI w., inwentaryzację obiektów w ramach prac dokumentacyjnych prowadzonych przez IHS, jak również stanowi niezbędny element opisu, który z kolei jest jedną z podstawowych umiejętności warsztatu historyka sztuki, wykorzystywanego przy pisaniu prac naukowych, inwentaryzacji i wypełnianiu tzw. białych kart.

Literatura:

Literatura podstawowa:

1. N. Pevsner, J. Fleming, H. Honour, Encyklopedia architektury, Warszawa 1992; 2. Słownik terminologiczny sztuk pięknych, wyd. V, Warszawa 2011; 3. Z. Mączeński, Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym, Warszawa 1956; 4. M. Róziewicz, Ewidencja zabytków architektury i budownictwa, "Kurier Konserwatorski" 2008, nr 1, s. 13-18.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

UMIEJĘTNOŚCI:

HS1_U01

Potrafi znaleźć w zasobach instytucjonalnych i cyfrowych karty ewidencji zabytków nieruchomych, i przeprowadzić ich krytyczną ocenę

HS1_U02

Posiada umiejętności metodologiczne do wypełnienia karty ewidencji zabytków nieruchomych.

HS1_U03

Potrafi rozpoznać różne rodzaje i typy obiektów nieruchomych, dobierając właściwą terminologię do ich opisu.

HS1_U04

Potrafi przygotować opis architektoniczny, posługując się językiem specjalistycznym.

HS1_U08

Potrafi pracować samodzielnie i w grupie, wykonując podczas zajęć zadania przygotowane przez prowadzącego przedmiot.

Metody i kryteria oceniania:

Efekty HS1_U01, HS1_U02, HS1_U03, HS1_U04 i HS1_U08

na ocenę bardzo dobrą:

1. potrafi przygotować opis obiektu nieruchomego zgodny z obowiązującymi zasadami ewidencji zabytków (kolejność informacji, właściwa terminologia, dopasowana do różnego rodzaju i typów obiektów nieruchomych, nie pomija istotnych szczegółów opisu, prawidłowo odczytuje plany, posługuje się językiem specjalistycznym)

2. wykorzystuje wiedzę z zakresu historii architektury

3. Uczestniczy aktywnie w zajęciach, wykonując samodzielnie lub w grupie przygotowane przez prowadzącego zadania.

na ocenę dobrą:

1. potrafi przygotować opis obiektu nieruchomego zgodny z obowiązującymi zasadami ewidencji zabytków (zachowuje kolejność informacji, stosuje w większości poprawną terminologię, dostosowaną do różnego rodzaju i typów obiektów nieruchomych pomija jednak niektóre szczegóły opisu, nie zawsze prawidłowo odczytuje plany, posługując się względnie poprawnym językiem specjalistycznym)

2. Uczestniczy aktywnie w zajęciach, wykonując większość zadań przygotowanych przez prowadzącego przedmiot.

na ocenę dostateczną:

1. potrafi przygotować opis obiektu nieruchomego zgodny z obowiązującymi zasadami ewidencji zabytków (zachowuje kolejność informacji, stosuje poprawnie podstawową terminologię, pomija jednak niektóre szczegóły opisu, ma problemy z prawidłowym odczytaniem elementów planu, ma trudności w posługiwaniu się językiem specjalistycznym).

2. Opuszcza zajęcia przez co wykonuje tyko część zadań przygotowanych przez prowadzącego przedmiot.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/22" (zakończony)

Okres: 2022-02-01 - 2022-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin, 50 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marta Wiraszka
Prowadzący grup: Marta Wiraszka
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Cele przedmiotu:

Nabycie umiejętności ewidencjonowania i dokumentacji zabytków nieruchomych/ pomników grobowych, czyli prawidłowego wypełniania tzw. białych kart.

Pełny opis:

Na zajęciach będą poruszane zagadnienia związane z terminologią architektury sakralnej i świeckiej oraz pomników nagrobnych, z przedstawieniem zasad opracowywania tzw. białych kart. Ćwiczenia z Inwentaryzatorstwa (realizowane w ramach Modułu 1. Opis i analiza dzieła sztuki) są dopełnieniem zajęć ze Wstępu do historii sztuki. Architektura dla I roku (wykład + ćwiczenia, 45 godz.). Studenci mogą teraz poszerzyć swoją wiedzę o terminologię potrzebną do przygotowania opisu obiektów sakralnych (przede wszystkim nowożytnych, wcześniej były to głównie przykłady pochodzące z okresu średniowiecza) i świeckich (z powodu ograniczeń czasowych zagadnienie nie mogło być realizowane na I roku studiów). Z drugiej są poświęcone ewidencji i dokumentacji pomników nagrobnych znajdujących się na cmentarzach, a więc tematyce sepulkralnej, która z kolei wiąże się z prowadzonymi przez Instytut Historii Sztuki pracami inwentaryzatorskimi pomników nagrobnych na cmentarzach Litwy, Ukrainy i Polski. Znajomość terminologii architektonicznej w/ w zakresie ułatwia studentom zrozumienie wykładów z architektury XVI-XXI w., inwentaryzację obiektów w ramach prac dokumentacyjnych prowadzonych przez IHS, jak również stanowi niezbędny element opisu, który z kolei jest jedną z podstawowych umiejętności warsztatu historyka sztuki, wykorzystywanego przy pisaniu prac naukowych, inwentaryzacji i wypełnianiu tzw. białych kart.

Uzasadnienie liczby punktów ECTS:

1. Uczestnictwo w ćwiczeniach = 30 godz.

2. Wykonywanie zadań - ćwiczeń podsumowujących i utrwalających wiedzę zdobytą na zajęciach = 30 godz.

Razem: 60 godz. : 30 godz. = 2 pkt. ECTS

Literatura:

Literatura podstawowa:

1. N. Pevsner, J. Fleming, H. Honour, Encyklopedia architektury, Warszawa 1992; 2. Słownik terminologiczny sztuk pięknych, wyd. V, Warszawa 2011; 3. Z. Mączeński, Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym, Warszawa 1956; 4. A.S. Czyż, B. Gutowski, Podręcznik do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju, Warszawa 2020; 5. M. Róziewicz, Ewidencja zabytków architektury i budownictwa, "Kurier Konserwatorski" 2008, nr 1, s. 13-18.

Wymagania wstępne:

Znajomość terminologii architektonicznej i podstaw opisu zabytków nieruchomych

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-01 - 2023-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin, 30 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marta Wiraszka
Prowadzący grup: Marta Wiraszka
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

1. Praca w bezpośrednim kontakcie (uczestnictwo w zajęciach, samodzielne wykonywanie ćwiczeń w trakcie zajęć, konsultacje) = 30 godz.

2. Praca własna (przygotowywanie się do zajęć, samodzielna lektura przykładowych opisów podsumowujących i utrwalających wiedzę zdobytą na zajęciach) = 30 godz.

Razem: 60 godz. : 30 godz. = 2 pkt. ECTS


Typ przedmiotu:

fakultatywny ograniczonego wyboru

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Cele przedmiotu:

Nabycie umiejętności ewidencjonowania i dokumentacji zabytków nieruchomych, czyli prawidłowego wypełniania tzw. białych kart.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-15 - 2024-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin, 50 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marta Wiraszka
Prowadzący grup: Marta Wiraszka
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

1. Praca w bezpośrednim kontakcie (uczestnictwo w zajęciach, samodzielne wykonywanie ćwiczeń w trakcie zajęć, konsultacje) = 30 godz.

2. Praca własna (przygotowywanie się do zajęć, samodzielna lektura przykładowych opisów podsumowujących i utrwalających wiedzę zdobytą na zajęciach) = 30 godz.

Razem: 60 godz. : 30 godz. = 2 pkt. ECTS


Typ przedmiotu:

fakultatywny ograniczonego wyboru

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Cele przedmiotu:

Nabycie umiejętności ewidencjonowania i dokumentacji zabytków nieruchomych, czyli prawidłowego wypełniania tzw. białych kart.

Literatura:

Literatura podstawowa:

1. N. Pevsner, J. Fleming, H. Honour, Encyklopedia architektury, Warszawa 1992; 2. Słownik terminologiczny sztuk pięknych, wyd. V, Warszawa 2011; 3. Z. Mączeński, Elementy i detale architektoniczne w rozwoju historycznym, Warszawa 1956; 4. M. Róziewicz, Ewidencja zabytków architektury i budownictwa, "Kurier Konserwatorski" 2008, nr 1, s. 13-18.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)