Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ochrona tajemnic prawnie chronionych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WP-AD-OTPC
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Ochrona tajemnic prawnie chronionych
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 4.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

nauki prawne

Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

Student zna i rozumie:

AD2_W03 relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące (odniesienie do efektów uczenia się na poziomie 7 PRK - P7U_W, P7S_WG, P7S_WK).

AD2_W04 status jednostki i jego aktywności w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic w kontekście krajowym i międzynarodowym (odniesienie do efektów uczenia się na poziomie 7 PRK - P7U_W, P7S_WG, P7S_WK).

AD2_W05 metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwe dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic (odniesienie do efektów uczenia się na poziomie 7 PRK - P7U_W, P7S_WG, P7S_WK).

AD2_W06 normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie (odniesienie do efektów uczenia się na poziomie 7 PRK - P7U_W, P7S_WG, P7S_WK).

AD2_W07 wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych (odniesienie do efektów uczenia się na poziomie 7 PRK - P7U_W, P7S_WG, P7S_WK).


Skrócony opis:

W Polsce prawnie chronionych jest ponad 160 tajemnic. Ich podstawy prawne są rozproszone, struktura regulacji niejednolita a termin tajemnica nie ma definicji ustawowej i jest niejednoznaczny. Utrudnia to stosowanie i przestrzeganie prawa. Naruszenie obowiązków ochrony poszczególnych tajemnic może powodować odpowiedzialność cywilną, administracyjną lub karną. Wiedza i umiejętności związane z ochroną tajemnic, których podstawą jest znajomość ich prawnej regulacji, są przydatne zarówno w aktywności zawodowej jak i pozazawodowej.

Pełny opis:

1. Pojęcie jawności i jej ograniczeń oraz pojęcie tajemnicy

2. Klasyfikacje tajemnic prawnie chronionych oraz struktura regulacji tajemnic

3. Ochrona informacji niejawnych

4. Ochrona tajemnic zawodowych

5. Tajemnice związane z działalnością gospodarczą

6. Tajemnice związane z zatrudnieniem, pełnieniem funkcji lub służby

7. Tajemnice korespondencji, pocztowa i telekomunikacyjna

8. Tajemnice związane z kontrolą

9. Tajemnica statystyczna

10. Ochrona prywatności

11. Ochrona danych osobowych

12. Ochrona własności intelektualnej

13. Sankcje za nieuprawnione ujawnianie informacji podlegających ochronie

14. Aspekty techniczne ochrony tajemnic

15. Stan regulacji prawnej i perspektywy zmian.

Literatura:

1. Leksykon tajemnic pod red. G. Szpor i A Gryszczyńskiej, wyd. C.H.Beck, Warszawa 2016

2. G. Szpor. Jawność i jej ograniczenia. Idee i pojęcia. Wyd C.H.Beck, Warszawa 2016

3. Jawność i jej ograniczenia. Red. G. Szpor. T. VI, Struktura tajemnic pod red. A. Gryszczyńskiej, Wyd. C.H. Beck, Wyd. 2, Warszawa 2016

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Na ocenę 2:

Student nie zna i nie rozumie relacji między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzących.

Student nie zna i nie rozumie statusu jednostki i jego aktywności w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.

Student nie zna i nie rozumie metod, procedur i narzędzi, w tym technik pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.

Student nie zna i nie rozumie norm, reguł prawnych organizujących ochronę tajemnic i rządzących nimi prawidłowości oraz ich źródeł, charakteru, genezy i funkcjonowania.

Student nie zna i nie rozumie wpływu norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.

Na ocenę 3 - 3,5:

Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.

Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie status jednostki i jego aktywności w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.

Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.

Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.

Student zna i rozumie jedynie w podstawowym zakresie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.

Na ocenę 4-4,5:

Student dobrze zna i rozumie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.

Student dobrze zna i rozumie status jednostki i jego aktywności w sferze w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.

Student dobrze zna i rozumie zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.

Student dobrze zna i rozumie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.

Student dobrze zna i rozumie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.

Na ocenę 5:

Student bardzo dobrze zna i rozumie relacje między strukturami i instytucjami społecznymi na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w kontekście administracji oraz prawidłowości nimi rządzące.

Student bardzo dobrze zna i rozumie status jednostki i jego aktywności w sferze w sferze ograniczeń jawności i ochrony tajemnic prawnie chronionych w kontekście krajowym i międzynarodowym.

Student bardzo dobrze zna i rozumie zakresie metody, procedury i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania danych właściwych dla prawa administracyjnego, w tym w obszarze norm prawnych dotyczących ochrony tajemnic.

Student bardzo dobrze zna i rozumie normy, reguły prawne organizujące ochronę tajemnic i rządzące nimi prawidłowości oraz ich źródła, charakter, genezę i funkcjonowanie.

Student bardzo dobrze zna i rozumie wpływ norm prawnych z zakresu ochrony tajemnic na procesy zmian struktur i instytucji społecznych oraz ich elementów.

Opis ECTS:

udział w wykładzie: 30 h

przygotowanie do wykładu: 15 h

lektura polecanych publikacji: 25 h

przygotowanie do egzaminu: 30 h

Liczba ECTS 100 h/25= 4

Metody i kryteria oceniania:

Metody oceniania:

Zajęcia kończą się egzaminem na ocenę w formie testu. Zgodnie z regulacjami wewnętrznymi UKSW - egzamin odbędzie się formie online.

Kryteria oceniania:

Na ocenę 5: 19-20

Na ocenę 4,5: 17-18

Na ocenę 4: 15-16

Na ocenę 3,5: 13-14

Na ocenę 3: 11-12

Na ocenę 2: 0-10

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/22" (zakończony)

Okres: 2022-02-01 - 2022-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Grażyna Szpor
Prowadzący grup: Kamil Czaplicki, Grażyna Szpor
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Egzaminacyjny
E-Learning:

E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)