Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Międzynarodowe stosunki gospodarcze Polski

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WP-SM-MSGP(p)
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Międzynarodowe stosunki gospodarcze Polski
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a0ec91e4998a84b86999ae21c6725f348%40thread.tacv2/conversations?groupId=9cb17d62-e728-44fc-9fc6-c88e5d60867d&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

Wykład:

SM2_W04; SM2_W05; SM2_W06


Ćwiczenia:

SM2_W04,SM2_W05; SM2_W06; SM2_U07;

SM2_U08; SM2_U09; SM2_U10; SM2_U11;

SM2_U12; SM2_K05; SM2_K06; SM2_K07;

SM2_K08;

Skrócony opis:

Przedmiot ma za zadanie zapoznanie studentów ze specyfiką stosunków gospodarczych łączących Polskę z państwami i organizacjami międzynarodowymi. Analiza powyższych zagadnień oparta będzie na pogłębianiu i wykorzystaniu wiedzy zdobytej podczas studiów I stopnia.

Pełny opis:

Wykład:

1. Handel i polityka handlowa Polski i jej zmiany w kontekście integracji europejskiej.

2. Konkurencyjność polskiej gospodarki wobec głównych partnerów handlowych.

3. Perspektywa przyjęcia przez Polskę waluty euro - zalety i wady.

4. Bilans płatniczy Polski

5. Członkostwo Polski w organizacjach międzynarodowych.

6. Działalność Polski w organizacjach międzynarodowych i skutki tejże działalności dla sytuacji ekonomiczno - gospodarczej w kraju.

7. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

8. Międzynarodowe obroty czynnikami wytwórczymi.

9. Raje podatkowe - skutki na politykę fiskalną i sytuację ekonomiczno - gospodarczą w kraju, a także działania polskich władz mające na celu zapobiegnięcie wykorzystaniu rajów podatkowych.

Ćwiczenia:

10. Stosunki gospodarcze Polski z Wielką Brytanią, z uwzględnieniem Brexitu.

11. Stosunki gospodarcze Polski z USA.

12. Stosunki gospodarcze Polski z Rosją.

13. Stosunki gospodarcze Polski z Litwą, Łotwą i Estonią.

14. Stosunki gospodarcze Polski z Francją i Niemcami.

15. Stosunki gospodarcze Polski z Chinami.

Literatura:

Literatura podstawowa:

1. E. Jantoń - Drozdowska, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Poznań 2009

2. R. Oktaba, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Warszawa 2013

Literatura pomocnicza:

1. E. Skawińska, P. Kułyk, A. Niewiadomska, Międzynarodowe stosunki gospodarcze w XXI wieku, Warszawa 2018

2. I. Pawlas, Powiązania gospodarcze między Polską i Wielką Brytanią w kontekście Brexitu [w:] Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Nr 319, 2017 r.

3. P. Bożyk, Stosunki gospodarcze Polska - Rosja w warunkach integracji z Unią Europejską, Warszawa 2001

4. J. M. Fiszera (red.), Polska w Unii Europejskiej. Aspekty polityczne, międzynarodowe, społeczno-gospodarcze i wojskowe, Warszawa 2010

5. P. Kalka, Stosunki gospodarcze między Polską a Niemcami 20 lat po zjednoczeniu, Poznań 2012

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Efekty kształcenia

Wykład:

SM2_W04: Student w pogłębiony sposób zna i rozumie wybrane fakty, teorie, metody oraz złożone zależności między nimi związane z międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi Polski, także w powiązaniu z innymi dziedzinami ,różnorodne, złożone uwarunkowania oraz aksjologiczny kontekst międzynarodowych stosunków gospodarczych Polski.

SM2_W05: Student w pogłębionym stopniu zna i rozumie wybrane fakty, obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące zaawansowaną wiedzę politologiczną uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie, obejmującą kluczowe zagadnienia oraz wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej wiedzy politologicznej właściwej dla międzynarodowych stosunków gospodarczych Polski, a także, ze względu na praktyczny profil kierunku – również zastosowania praktyczne tej wiedzy w działalności zawodowej związanej z kierunkiem stosunki międzynarodowe.

SM2_W06 Student zna i rozumie fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji etyczne uwarunkowania różnych rodzajów działalności zawodowej związanej ze stosunkami międzynarodowymi, w szczególności z międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi Polski.

Ćwiczenia:

SM2_W04: Student w pogłębiony sposób zna i rozumie wybrane fakty, teorie, metody oraz złożone zależności między nimi związane z międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi Polski, także w powiązaniu z innymi dziedzinami, różnorodne, złożone uwarunkowania, aksjologiczny kontekst międzynarodowych stosunków gospodarczych Polski.

SM2_W05; Student w pogłębionym stopniu zna i rozumie wybrane fakty, obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące zaawansowaną wiedzę politologiczną uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie, obejmującą kluczowe zagadnienia oraz wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej wiedzy politologicznej właściwej dla międzynarodowych stosunków gospodarczych Polski, a także, ze względu na praktyczny profil kierunku – również zastosowania praktyczne tej wiedzy w działalności zawodowej związanej z kierunkiem stosunki międzynarodowe.

SM2_W06; Student zna i rozumie fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji etyczne uwarunkowania różnych rodzajów działalności zawodowej związanej ze stosunkami międzynarodowymi, w szczególności z międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi Polski.

SM2_U07; Student potrafi wykonywać zadania oraz formułować i rozwiązywać problemy politologiczne z zakresu stosunków międzynarodowych z wykorzystaniem nowej wiedzy politologicznej z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych Polski, także z innych dziedzin, samodzielnie planować własne uczenie się przez całe życie i ukierunkowywać innych w tym zakresie komunikować się ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców, odpowiednio uzasadniać stanowiska.

SM2_U08: wykorzystywać posiadaną wiedzę politologiczną z zakresu stosunków międzynarodowych – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy politologiczne z zakresu stosunków międzynarodowych oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez: − właściwy dobór źródeł i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych informacji, − dobór oraz stosowanie właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno‐komunikacyjnych, − przystosowanie istniejących lub opracowanie nowych metod i narzędzi.

SM2_U09: Student potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę politologiczną – formułować i rozwiązywać problemy oraz wykonywać zadania typowe dla działalności zawodowej związanej z kierunkiem studiów – w przypadku stosunków międzynarodowych o profilu praktycznym; formułować i testować hipotezy związane z prostymi problemami wdrożeniowymi – w przypadku stosunków międzynarodowych o profilu praktycznym.

SM2_U10; Student potrafi komunikować się na tematy specjalistyczne związane z politologią z zakresu stosunków międzynarodowych ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców prowadzić debatę posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz specjalistyczną terminologią.

SM2_U11; Student potrafi kierować pracą zespołu politologów współdziałać z innymi osobami w ramach prac tych zespołowych i podejmować wiodącą rolę w zespołach.

SM2_U12; Student potrafi samodzielnie planować i realizować własne uczenie się z zakresu politologii związanej ze stosunkami międzynarodowymi przez całe życie i ukierunkowywać innych w tym zakresie.

SM2_K05; Student jest gotów do tworzenia i rozwijania wzorów właściwego postępowania w środowisku politologicznym i życia podejmowania inicjatyw, krytycznej oceny siebie oraz zespołów i organizacji, w których uczestniczy przewodzenia grupie i ponoszenia odpowiedzialności za nią.

SM2_K06; Student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści uznawania znaczenia wiedzy politologicznej w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu.

SM2_K07; Student jest gotów do wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego inicjowania działań na rzecz interesu publicznego myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.

SM2_K08; Student jest gotów do odpowiedzialnego pełnienia politologicznych ról zawodowych, z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych, w tym: − rozwijania dorobku zawodu, − podtrzymywania etosu zawodu, − przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad.

Opis ECTS

wykład 30h

lektura literatury 15h

przygotowanie do zajęć 15h

przygotowanie do egzaminu 15h

konsultacje 15h

90h/30=3 ECTS

Metody i kryteria oceniania:

W semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021

zajęcia prowadzone są w formie kontaktu synchronicznego (z wykorzystaniem narzędzia MS Teams) ze wsparciem kontaktu asynchronicznego (z wykorzystaniem Platformy Moodle). Studenci korzystają z zamieszczonych na Platformie Moodle materiałów do zajęć. Kod do zajęć został zamieszczony na Platformie Moodle, a także rozesłany Studentom za pośrednictwem poczty elektronicznej na adresy emailowe podane w systemie USOS.

link: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a0ec91e4998a84b86999ae21c6725f348%40thread.tacv2/conversations?groupId=9cb17d62-e728-44fc-9fc6-c88e5d60867d&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3

Zaliczenie przedmiotu - test zamieszczony na platformie Moodle.

Praktyki zawodowe:

-

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/22" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Robert Oktaba
Prowadzący grup: Robert Oktaba
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Egzaminacyjny
E-Learning:

E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)