Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wybrane zagadnienia prawne dotyczące rodziny

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WSR-P-WZP
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Wybrane zagadnienia prawne dotyczące rodziny
Jednostka: Wydział Studiów Nad Rodziną
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

NRM_W01, NRM_W04 , NRM_U1, NRM_U12 , NRM_K01 , NRM_K04

Skrócony opis:

Głównym założeniem jest zdobycie przez studentów niezbędnej wiedzy z zakresu wybranych instytucji i pojęć prawa rodzinnego.

Pełny opis:

1. Źródła i zasady prawa rodzinnego i opiekuńczego,

2. Instytucja małżeństwa, prawa i obowiązki małżonków w sferze osobistej i majątkowej,

3. Treść i zasady wykonywania władzy rodzicielskiej,

4. Ograniczenie, pozbawienie, zawieszenie wykonywania władzy rodzicielskiej,

5. Charakterystyka zasad funkcjonowania pieczy zastępczej,

6. Funkcje, treść, źródło i kolejność wypełniania obowiązku alimentacyjnego,

7. Rozwód,

8. Separacja,

9. Pokrewieństwo,

10. Powinowactwo,

11. Przysposobienie,

12. Opieka,

13. Pochodzenie dziecka - pochodzenie od matki, ustalenie i zaprzeczenie macierzyństwa,

14. Sądowe ustalenie ojcostwa,

15. Uznanie ojcostwa.

Literatura:

Literatura podstawowa:

- T. Smyczyński, Prawo rodzinne i opiekuńcze, Warszawa 2016.

T. Sokołowski, Prawo rodzinne – Zarys wykładu, Poznań 2013

Literatura uzupełniająca

J. Strzebinczyk, Prawo rodzinne, Warszawa 2012.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Wiedza:

EK 1 –zna rozszerzoną terminologię używaną w naukach prawnych w kontekście rodziny i rozumie jej źródła

EK 2 – ma pogłębioną i uporządkowaną wiedzę na temat małżeństwa i rodziny w kontekście innych nauk społecznych i humanistycznych a w szczególności na temat uwarunkowań prawnych;

Umiejętności:

EK 3 – student potrafi integrować wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania problemów małżeńskich i rodzinnych, wychowawczo-opiekuńczych, a także motywów i wzorów ludzkich zachowań w kontekście zastosowania wsparcia rodziny w sytuacjach trudnych i konfliktowych;

EK 4 – posiada pogłębioną umiejętność wykorzystania form instytucjonalnej pomocy małżeństwu i rodzinie na przykładzie, rozumie i potrafi stosować prawo dotyczące opieki i pomocy rodzinie,.

Kompetencje społeczne:

EK 5 – student ma pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, zwłaszcza w kontekście potrzeby profesjonalizacji działań związanych ze wsparciem rodziny.

EK 6 – aktywnie uczestniczy w promocji i pomocy rodzinie jako podstawowej komórce społecznej, która przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy

Liczba ECTS: 2

udział w zajęciach: 18 godz.

przygotowanie do kolokwium pisemnego: 22 godz.

lektura literatury przedmiotu: 20 godz.

Suma godzin: 60 godz. = 2 ECTS

[1 ECTS = 30/25 godz.]

Metody i kryteria oceniania:

Ocena 2 (ndst)

Wiedza:

(Ek1-Ek2) – nie zna rozszerzonej terminologii używanej w naukach prawnych w kontekście rodziny i nie rozumie ich źródła, nie ma pogłębionej wiedzy na temat małżeństwa i rodziny w szczególności w kontekście uwarunkowań prawnych;

Umiejętności:

(Ek3 - Ek4) – student nie potrafi integrować wiedzy teoretycznej z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania problemów małżeńskich i rodzinnych, nie posiada pogłębionej umiejętności wykorzystania form instytucjonalnej pomocy małżeństwu i rodzinie.

Kompetencje społeczne:

(Ek5 – Ek6) – student nie ma pogłębionej świadomości poziomu swojej wiedzy i umiejętności i nie rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, zwłaszcza w kontekście potrzeby profesjonalizacji działań związanych ze wsparciem rodziny. Nie uczestniczy aktywnie w promocji i pomocy rodzinie jako podstawowej komórce społecznej, która przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy.

Ocena 3 (dst)

Wiedza:

(Ek1-Ek2) – student w ograniczonym stopniu poznał rozszerzoną terminologię używaną w naukach prawnych w kontekście rodziny i w niepełnym zakresie rozumie jej źródła, w ograniczonym stopniu opanował rozszerzoną wiedzę na temat małżeństwa i rodziny w szczególności w kontekście uwarunkowań prawnych;

Umiejętności:

(Ek3 - Ek4) – student w ograniczonym stopniu potrafi integrować wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania problemów małżeńskich i rodzinnych, posiada w ograniczonym stopniu pogłębioną umiejętność wykorzystania form instytucjonalnej pomocy małżeństwu i rodzinie.

Kompetencje społeczne:

(Ek5 – Ek6) – student nie ma w pełnym zakresie pogłębionej świadomości poziomu swojej wiedzy i umiejętności i w niepełnym stopniu rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, zwłaszcza w kontekście potrzeby profesjonalizacji działań związanych ze wsparciem rodziny. Aktywność studenta w promocji i pomocy rodzinie jako podstawowej komórce społecznej, która przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy ma charakter niepełny.

Ocena 4 (db)

Wiedza:

(Ek1-Ek2) – student poznał pogłębioną terminologię używaną w naukach prawnych w kontekście rodziny i rozumie jej źródła, opanował pogłębioną wiedzę na temat małżeństwa i rodziny w szczególności w kontekście uwarunkowań prawnych;

Umiejętności:

(Ek3 - Ek4) – student potrafi integrować pogłębioną wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania problemów małżeńskich i rodzinnych, posiada pogłębioną umiejętność wykorzystania form instytucjonalnej pomocy małżeństwu i rodzinie.

Kompetencje społeczne:

(Ek5 – Ek6) – student ma pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności i rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, zwłaszcza w kontekście potrzeby profesjonalizacji działań związanych ze wsparciem rodziny. Aktywnie uczestniczy w promocji i pomocy rodzinie jako podstawowej komórce społecznej, która przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy.

Ocena 5 (bdb)

Wiedza:

(Ek1-Ek2) – student poznał w stopniu bardzo dobrym pogłębioną terminologię używaną w naukach prawnych w kontekście rodziny i bardzo dobrze zrozumiał jej źródła, w pełnym stopniu opanował pogłębioną wiedzę na temat małżeństwa i rodziny w szczególności w kontekście uwarunkowań prawnych;

Umiejętności:

(Ek3 - Ek4) – student potrafi w pełnym stopniu integrować pogłębioną wiedzę teoretyczną z zakresu nauk o rodzinie w celu rozpoznawania problemów małżeńskich i rodzinnych, posiada wykształcone na wysokim poziomie pogłębione umiejętności wykorzystania form instytucjonalnej pomocy małżeństwu i rodzinie.

Kompetencje społeczne:

(Ek5 – Ek6) – student ma pełną oraz pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności i rozumie potrzeby ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego, zwłaszcza w kontekście potrzeby profesjonalizacji działań związanych ze wsparciem rodziny. W sposób bardzo aktywny uczestniczy w promocji i pomocy rodzinie jako podstawowej komórce społecznej, która przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy.

Na ocenę końcową składają się:

1. Obecność na zajęciach – dopuszczalne 2 nieobecność z przypadków losowych, pozostałe nieobecności muszą być usprawiedliwione.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)