Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Antropologia filozoficzna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WF-FI-11-ANTFIL
Kod Erasmus / ISCED: 08.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Antropologia filozoficzna
Jednostka: Instytut Filozofii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

FI1_W02;

FI1_U12; FI1_U20;

FI1_K02


Skrócony opis:

Wykład jest wprowadzeniem w zagadnienia antropologiczne w filozofii starożytnej i średniowiecznej. Omawia różne koncepcje człowieka oraz zagadnienia szczegółowe związane z człowiekiem w filozofii od Platona i Arystotelesa, po Renesansowe idee humanistyczne. Przedstawia rozumienie człowieka w myśli starożytnej i średniowiecznej nie tylko w filozofii, ale również w teologii, literaturze i medycynie.

Pełny opis:

Wykład jest wprowadzeniem w zagadnienia antropologiczne w filozofii starożytnej i średniowiecznej. Omawia różne koncepcje człowieka oraz zagadnienia szczegółowe związane z człowiekiem w filozofii od Platona i Arystotelesa, po Renesansowe idee humanistyczne. Przedstawia rozumienie człowieka w myśli starożytnej i średniowiecznej nie tylko w filozofii, ale również w teologii, literaturze i medycynie. Student zostanie zapoznany z podstawowymi ideami antropologicznymi okresu klasycznego w filozofii. Będzie potrafił omówić poszczególne koncepcje antropologiczne, ale również wskazać ich wzajemne związki historyczne.

Literatura:

Mazur T. , O stawaniu się stoikiem. Czy jesteście gotowi na sukces?, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2014.

• Stankiewicz P., Sztuka życia według stoików. Jak żyć mądrze, dobrze i szczęśliwie, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2014.

•  Koszkało, M.,Natura woli, wolność a konieczność. Stanowisko Jana Dunsa Szkota na tle koncepcji św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Tomasza z Akwinu, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2019.

• J. Le Goff, Człowiek średniowiecza, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa-Gdańsk, 1996.

• Homo viator. Teksty i studia nad antropologią filozoficzną w średniowieczu, red. M. Karas, Księgarnia Akademicka, Kraków 2009.

• Kijewska, A. Filozof i jego muzy. Antropologia Boecjusza, jej źródła i recepcja, Wydawnictwo Marek Derewiecki, Warszawa 2011.

• Panofsky, E., Kilbansky, R., Saturn i melancholia. Studia z historii, filozofii, przyrody, medycyny, religii oraz sztuki, Wydawnictwo Universitas, Kraków 2009.

• Antropologia antyku greckiego. Zagadnienia i wybór tekstów, red. W. Lengauer, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2011.

• T. Stępień, Wprowadzenie do antropologii filozoficznej św. Tomasza z Akwinu, Warszawskie Towarzystwo Teologiczne, Warszawa 2013.

• Suchodolski B., Kim jest człowiek?, Wiedza Powszechna, Warszawa 1976.

• Antropologia, red. S. Janeczek, Wydawnictwo KUL, Lublin 2010.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

Student zna i rozumie miejsce i znaczenie filozofii w relacji do innych nauk oraz specyfikę przedmiotową i metodologiczną filozofii (FI_WO2); Student potrafi wykrywać proste zależności między kształtowaniem się idei filozoficznych a procesami społecznymi i kulturowymi (FI_U12); potrafi rekonstruować i konstruować różnego rodzaju argumentacje, odwołując się do podstawowych przesłanek normatywnych danego stanowiska lub do założeń światopoglądowych bądź wyobrażeń kulturowych (FI_U20), a także jest gotów do rozważenia i analizy nowych idei oraz do zmiany opinii w świetle dostępnych danych i argumentów (FI_KO2).

Obecność na zajęciach - 30h

Przygotowanie do egzaminu - 30h

60 (30 x 2) / 20 = 2

ECTS: 2

Metody i kryteria oceniania:

Metody dydaktyczne: Podstawową metodą dydaktyczną będzie wykład. Zajęcia dopuszczają dodatkowo metodę dyskusji.

Kryterium oceniania: uzyskanie 51% z testu pisemnego.

Metodą oceniania jest pisemny test wyboru.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)