Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Samowiedza jako problem filozoficzny

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WF-FI-PSYCH-FI22
Kod Erasmus / ISCED: 08.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0223) Filozofia i etyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Samowiedza jako problem filozoficzny
Jednostka: Instytut Filozofii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 2.00 (zmienne w czasie) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

filozofia

Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

PS_K03; PS_K07

Wymagania wstępne:

Podstawowe umiejętności analizy tekstu.

Pełny opis:

Głównym celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z perspektywą filozoficzną na zagadnienie samowiedzy. W ramach zajęć student zdobędzie umiejętność samodzielnego uzupełniania wiedzy i umiejętności poprzez lekturę tekstów, a także ich krytycznej analizy pod względem przydatności omawianych zagadnień do własnej pracy zawodowej.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

WIEDZA

Uczestnik zajęć zna podstawowe koncepcje filozoficzne związane z samowiedzą oraz wie jak się kształtowały. Student podstawowe zasady interpretacji tekstów filozoficznych.

UMIEJĘTNOŚCI

Student czyta i interpretuje teksty filozoficzne związane z problematyką samowiedzy. Potrafi ocenić ich wartość w wyniku krytycznej analizy.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Uczestnik jest gotów do samodzielnego uzupełniania wiedzy i

umiejętności w zależności od pojawiających się potrzeb i zmian. Jest gotów do pogłębiania swoich umiejętności oraz samodzielnego wykorzystywania w tym celu dostępnych mu źródeł i ich krytycznej oceny pod względem przydatności do swojej pracy zawodowej.

Metody i kryteria oceniania:

WIEDZA

- na ocenę 3 (dst.): zna niektóre koncepcje filozoficzne związane z samowiedzą, nie jest w stanie ukazać jak się kształtowały. Nie zna podstawowych zasad interpretacji tekstów filozoficznych

- na ocenę 4 (db.): zna niektóre koncepcje filozoficzne związane z samowiedzą i potrafi ukazać jak się kształtowały. Wie jakie są podstawowe zasady interpretacji tekstów filozoficznych

- na ocenę 5 (bdb): zna wszystkie omawiane na zajęciach koncepcje filozoficzne związane z samowiedzą i potrafi ukazać jak się kształtowały. Wie jakie są podstawowe zasady interpretacji tekstów filozoficznych.

UMIEJĘTNOŚCI

na ocenę 3 (dst.): student słabo interpretuje teksty filozoficzne związane z problematyką samowiedzy. Ma trudności w analizie tekstu i ocenie ich wartości.

- na ocenę 4 (db.): student poprawnie interpretuje teksty filozoficzne związane z problematyką samowiedzy. W sposób poprawny analizuje tekst i potrafi odnieść się do niego krytycznie.

- na ocenę 5 (bdb.): student doskonale interpretuje teksty filozoficzne związane z problematyką samowiedzy. W sposób biegły analizuje tekst i potrafi odnieść się do niego krytycznie.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

na ocenę 3 (dst.): student wykazuje chęć do samodzielnego uzupełniania wiedzy i umiejętności. Ma jednak trudności z wykorzystaniem dostępnych mu źródeł.

- na ocenę 4 (db.): student wykazuje chęć do samodzielnego uzupełniania wiedzy i umiejętności. Poprawnie wykorzystuje dostępne mu źródła.

- na ocenę 5 (bdb.): student wykazuje chęć do samodzielnego uzupełniania wiedzy i umiejętności. Potrafi doskonale wykorzystać dostępne mu źródła.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/23" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 25 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Martyna Filcek
Prowadzący grup: Martyna Filcek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Egzaminacyjny
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

Punkty ECTS - 2


1 ECTS – udział w zajęciach – 30

1 ECTS – przygotowanie do zajęć – 30

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Zajęcia mają na celu przedstawienie studentom podstawowych zagadnień związanych z samowiedzą w filozofii. Studenci będą przygotowywać referaty związane z lekturą tekstów.

Pełny opis:

Celem zajęć jest zapoznanie z historycznymi i współczesnymi ujęciami filozoficznymi problemu samowiedzy. W trakcie zajęć uczestnicy będą czytać teksty oraz omawiać je. Studenci będą mieli możliwość ustosunkowania się do tez zawartych w tekstach oraz ukazania perspektywy własnej oraz psychologicznej. Zajęcia przebiegają w formie konwersatorium, przewidują więc wysoką aktywność uczestników.

Literatura:

M. Foucault, Hermeneutyka podmiotu, Warszawa 2013

R. Piłat, Aporie samowiedzy, Warszawa 2013

A. Pacholik - Żuromska, Intencjonalność - rozumienie - samowiedza. Filozoficzny problem poznania w świetle nauk kognitywnych, Toruń 2016

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-01 - 2023-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 25 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Egzaminacyjny
Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)