Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Globalizacja i problemy migracji

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WH-KU-II-1-GlobMi
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Globalizacja i problemy migracji
Jednostka: Instytut Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

wpisz symbol/symbole efektów kształcenia

Skrócony opis:

Zajęcia dotyczyć będą problematyki globalizacji i współczesnych migracji; przyjrzymy się konsekwencjom jakie migracja niesie dla życia społecznego zarówno społeczeństw wysyłających jak i przyjmujących imigrantów. W czasie zajęć będziemy zajmować się teoretycznymi ujęciami problemu migracji jak i analizą współczesnych ruchów migracyjnych na obszarze Unii Europejskiej związanych zarówno z migracjami ekonomicznymi jak i dużą skalą migracji przymusowej, którą doświadczyła Europa w ciągu ostatnich 2 lat. Ponadto, w programie zajęć jest również polska emigracja i jej demograficzne, ekonomiczne, społeczne i kulturowe konsekwencje. W oparciu o teksty naukowe jak i raporty badawcze przeanalizujemy wspólnie procesy społeczno-kulturowe związane z przemianami migracyjnymi w Polsce i Europie. Podczas zajęć zajmiemy się także teoretycznymi i empirycznymi rozważaniami nad społecznym i ekonomicznym wymiarem integracji.

Pełny opis:

Globalizacja i problemy migracji

Opis zajęć:

Zajęcia dotyczyć będą problematyki globalizacji i współczesnych migracji; przyjrzymy się konsekwencjom jakie migracja niesie dla życia społecznego zarówno społeczeństw wysyłających jak i przyjmujących imigrantów. W czasie zajęć będziemy zajmować się teoretycznymi ujęciami problemu migracji posługując się tekstami z pogranicza socjologii, antropologii i teorii kultury starając się spojrzeć na problematykę migracji jako zagadnienie interdyscyplinarne i wielowymiarowe, dotykające stosunków społecznych i zmian kulturowych zarówno na poziomie lokalnym jak i globalnym. Postaramy się również zmierzyć z metodologicznymi wyzwaniami jakie niesie za sobą owa interdyscyplinarność. Ważnym elementem zajęć będzie analiza współczesnych ruchów migracyjnych na obszarze Unii Europejskiej związanych zarówno z migracjami ekonomicznymi jak i dużą skalą migracji przymusowej, którą doświadczyła Europa w ciągu ostatnich 2 lat. W części odnoszącej się do praktyki stosowanej w Polsce, jako kraju emigracyjno-imigracyjnego, poruszane będą także zagadnienia statusu prawnego imigrantów i osób starających się o jedną z form ochrony międzynarodowej w Polsce, odpowiednich aktów prawnych dotyczących pomocy społecznej, programów integracyjnych podejmowanych wobec cudzoziemców na poziomie centralnym i miejskim, kwestii związanych z obecnością imigrantów na rynku pracy oraz przygotowania pracowników instytucji publicznych różnego do pracy z migrantami.

Ponadto, w programie zajęć jest również polska emigracja i jej demograficzne, ekonomiczne, społeczne i kulturowe konsekwencje. W oparciu o teksty naukowe jak i raporty badawcze przeanalizujemy wspólnie procesy społeczno-kulturowe związane z przemianami migracyjnymi w Polsce i Europie. Podczas zajęć zajmiemy się także teoretycznymi i empirycznymi rozważaniami nad społecznym i ekonomicznym wymiarem integracji.

Każde z zajęć otworzy krótka prezentacja, po którym przewidziana jest dyskusja w oparciu o literaturę i materiały multimedialne. Koniecznym warunkiem uczestniczenia w zajęciach jest bierna znajomość języka angielskiego pozwalająca na czytanie anglojęzycznych tekstów.

Podstawą zaliczenia przedmiotu będzie obecność na zajęciach (do dwóch nieobecności w semestrze), dobra znajomość obowiązujących teksów, prezentacja oraz praca zaliczeniowa na koniec semestru o objętości około 18 000 znaków ze spacjami.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)