Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Rynek dzieł sztuki - dzieje i mechanizmy

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WH-KU-SP-I-2-RynDzSz
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Rynek dzieł sztuki - dzieje i mechanizmy
Jednostka: Instytut Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

średnio-zaawansowany

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

wpisz symbol/symbole efektów kształcenia

Skrócony opis:

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia z zakresu rynku dzieł sztuki. Celem zajęć jest zapoznanie studentów z wiedzą nt. historii, mechanizmów i tendencji rynku dzieł sztuki na świecie, w tym w Polsce.

Literatura:

RYNEK SZTUKI. WYBRANA LITERATURA:

1. Banasiak J., 5 356 000 albo rynek w peryferyjnym polu sztuki, „ Szum” 2/2013, s. 26 – 40.

2. Białonowska M., Andrzej Stanisław Ciechanowiecki. Kolekcjoner, marszand i mecenas, Lublin 2012. (rozdział IV. Marszand; Londyński rynek sztuki po drugiej wojnie światowej, s. 93-123)

3. Bryl M., Rynek sztuki w Polsce. Poradnik dla kolekcjonerów i inwestorów, Warszawa 2016.

4. Bołdok S., Antykwariaty artystyczne, salony i domy aukcyjne: historia warszawskiego rynku sztuki w latach 1800-1950, Warszawa 2004.

5. Cabanne P., Wielce kolekcjonerzy, Kraków 1978. ( rozdziały: IV. Paul Durand -Ruel. „Marszand” impresjonistów, XI. Człowiek XVIII stulecia. Georges Wildenstein)

6. Korzeniowska-Marciniak M., Międzynarodowy rynek dzieł sztuki, Kraków 2001.

7. Thorton S., Siedem dni w świecie sztuki, Warszawa 2011.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

opis ECTS (4) = 100 h

uczestnictwo w zajęciach: 30 h

przygotowanie referatu: 30 h

prezentacja: 30 h

samodzielna lektura: 10 h

Metody i kryteria oceniania:

METODY OCENIANIA:

1. Ocena aktywności.

2. Ocena pracy własnej studenta (referat i prezentacja multimedialna)

Na ocenę 2: Student nie ma podstawowej wiedzy na temat rynku dzieł sztuki na świecie i w Polsce (mechanizmy, prawodawstwo, struktura, historia rynku, rynek współczesny). Student nie potrafi zaprezentować wyników swoich badań, zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Nie jest w stanie dobrać zasobów, ani metod badawczych do realizacji danego temat, nie jest w stanie samodzielnie formułować wniosków. Student nie wywiązuje się z obowiązku uczestnictwa w zajęciach, nie wykazuje zainteresowania przedmiotem, nie rozumie konieczności podnoszenia poziomu swojej wiedzy i kompetencji.

Na ocenę 3: Student posiada podstawową wiedzę na temat rynku dzieł sztuki na świecie i w Polsce (mechanizmy, prawodawstwo, struktura, historia rynku, rynek współczesny). Student potrafi zaprezentować wyniki swoich badań, zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Po konsultacji z prowadzącym dobiera zasoby (literaturę przedmiotu i źródła internetowe, materiał ilustracyjny) i metody badawcze. Student wywiązuje się z obowiązku uczestnictwa w zajęciach.

Na ocenę 4: Student ma dobrą wiedzę na temat rynku dzieł sztuki na świecie i w Polsce (mechanizmy, prawodawstwo, struktura, historia rynku, rynek współczesny). Student potrafi zaprezentować wyniki swoich badań, zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Samodzielnie dobiera zasoby (literaturę przedmiotu i źródła internetowe, materiał ilustracyjny), metody badawcze. Student wywiązuje się z obowiązku uczestnictwa w zajęciach, rozumie konieczność podnoszenia poziomu swojej wiedzy i kompetencji, wykazuje zainteresowanie przedmiotem

Na ocenę 5: Student ma rozległą wiedzę na temat rynku dzieł sztuki na świecie i w Polsce (mechanizmy, prawodawstwo, struktura, historia rynku, rynek współczesny). Student potrafi w sposób uporządkowany i merytoryczny zaprezentować wyniki swoich badań, zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Samodzielnie dobiera zasoby (literaturę przedmiotu i źródła internetowe, materiał ilustracyjny), metody badawcze, samodzielnie formułuje syntezy i wnioski. Student wywiązuje się z obowiązku uczestnictwa w zajęciach (aktywnie uczestniczył w zajęciach teoretycznych i praktycznych), doskonale rozumie konieczność podnoszenia poziomu swojej wiedzy i kompetencji, wykazuje pogłębione zainteresowanie przedmiotem

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)