Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wykład monograficzny - Ordynariaty personalne w Kościele łacińskim

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WK-N-WM-S
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Wykład monograficzny - Ordynariaty personalne w Kościele łacińskim
Jednostka: Wydział Prawa Kanonicznego
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

PK_W09, PK_W13, PK_U05, PK_K01

Skrócony opis:

W Kościele katolickim istnieją ordynariaty personalne, oprócz Kościołów partykularnych utworzonych na bazie kryterium terytorialnego. Ordynariaty personalne tworzone są dla określonej grupy wiernych na mocy decyzji papieskich. Są to m.in., oprócz prałatury personalnej przewidzianej w kan. 294-297 KPK/83, ordynariaty polowe, ordynariaty dla wiernych Kościoła anglikańskiego przechodzących do Kościoła katolickiego.

Pełny opis:

W Kościele katolickim istnieją ordynariaty personalne, oprócz Kościołów partykularnych utworzonych na bazie kryterium terytorialnego. Ordynariaty personalne tworzone są dla określonej grupy wiernych na mocy decyzji papieskich. Są to m.in., oprócz prałatury personalnej przewidzianej w kan. 294-297 KPK/83, ordynariaty polowe, ordynariaty dla wiernych Kościoła anglikańskiego przechodzących do Kościoła katolickiego.

W trakcie wykładu zostaną omówione:

1. Ordynariaty polowe

2. Ordynariaty dla wiernych Kościoła anglikańskiego przechodzących do Kościoła katolickiego

3. Inne struktury o charakterze personalnym

Literatura:

1. Ioannes Paulus PP. II, Constitucio apostolica "Spirituali militum curae", AAS 78 (1986), pp. 481-486; Jan Paweł II, Konstytucja apostolska "Spirituali militum curae" na temat ordynariatów wojskowych, w: Ustrój hierarchiczny Kościoła. Wybór źródeł, red. W. Kacprzyk, M. Sitarz, Lublin 2006, s. 211-217.

2. Congregatio pro Episcopis, Decretum "Animarum bonum" De Administratione Apostolica personali "Sancti Ioannis Marae Vianney condenda", AAS 94 (2002), pp. 305-308; Communicationes 34 (2002), s. 57-59. Kongregacja ds. Biskupów dn. 18.01.2002 roku na mocy specjalnego mandatu papieża Jana Pawła II ogłosiła dekret erekcji Administratury Apostolskiej personalnej "Świętego Jana Marii Vianneya"

3. Benedictus XVI, Constitutio Apostolica "Anglicanorum Coetibus", qua personales Ordinariatus pro Anglicanis conduntur, AAS 101 (2009), pp. 985-990.

4. P. Majer, Nowa hierarchiczna struktura w Kościele łacińskim. Konstytucja apostolska Anglicanorum coetibus z 4 XI 2009 roku, w: Ars boni et aequi. Księga pamiątkowa dedykowana Księdzu Profesorowi Remigiuszowi Sobańskiemu z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin, red. J. Wroceński, H. Pietrzak, Warszawa 2010, s. 355-356.

5. M. Lewicka, Ordynariat personalny dla Anglikanów nowym Kościołem partykularnym, Biuletyn Stowarzyszenia Kanonistów Polskich XXI(2011) nr 24, s. 92-107.

6. J. Bednarz, Administratura apostolska personalna "Świętego Jana Marii Vianneya", Annales Canonici 1(2005), s. 139-174.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

WIEDZA:

EK 1 - student zna podstawową terminologię z zakresu hierachicznego ustroju Kościoła

EK 2 - student ma uporządkowaną wiedzę dotyczącą ordynariatów personalnych w Kościele katolickim łacinskim.

EK 3 - student posiada wiedzę na temat funkcjonowania ordynariatów personalnych oraz problemów teoretyczno-praktycznych w zakresie współdziałania tychże ordynariatów z Kosciołami partykularnymi terytorialnymi.

UMIEJĘTNOŚCI:

EK 4 - student potrafi dokonać wykładni przepisów prawa będacych podstawą funkcjonowania ordynariatów personalnych

EK 4 - student potrafi właściwie określić zasady funkcjonowania ordynariatów personalnych w przestrzeni Kościołów partykularnych o charakterze terytorialnym.

EK 6 - student znajduje i właściwie wykorzystuje fontes cognoscendi i literaturę dotyczącą ordynariatów personalnych w Kosciele katolickim

KOMPETENCJE:

EK 7 - student potrafi zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mająca na celu przyswojenie treści teoretycznych i praktycznych z zakresu funkcjonowania ordynariatów personalnych i ich relacjach z Kościołami partykularnymi

EK 8 - student aktywnie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, uczestnicząc w dyskusjach, formułując swoje stanowisko, wyrażając konstruktywne uwagi krytyczne

ECTS [1 ECTS = 30 (25) h]

- udział w wykładach: 10 godz.

- studium osobiste: 30

- konsultacje: 5 godz.

- Czas na pisanie opracowania: 10 godz.

- przygotowanie do kolokwium zaliczeniowego: 20 godz.

Suma godzin: 75

liczba ECTS: 3

Metody i kryteria oceniania:

Ocena EK 1-8.

ocena 2 (ndst):

- student nie zna podstawowej terminologii z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; nie zna podstawowych zagadnień dotyczących struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; nie ma wiedzy na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych w zakresie struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim.

- student nie potrafi dokonać wykładni przepisów dotyczących struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim i przedstawić jej wyników; nie umie sformułować w mowie zagadnień z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim i nie potrafi tego przedstawić w świetle hierachicznego ustroju Koscioła; nie umie znaleźć i właściwie wykorzystać fontes cognoscendi i literatury z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim.

- student nie potrafi zaplanować i zorganizować indywidualnej pracy mającej na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; zupełnie nie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, nie uczestniczy w dyskusjach.

ocena 3 (dst):

- student zna w ograniczonym stopniu podstawową terminologię z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; ma słabo uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; posiada znacznie ograniczoną wiedzę na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych w zakresie struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim.

- student potrafi w ograniczonym stopniu dokonać wykładni przepisów dotyczących struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim i przedstawić jej wyników; potrafi częściowo sformułować w mowie zagadnienia z zakresu spraw incydentalnych i potrafi częściowo to przedstawić w świetle ustroju hierachicznego Kościoła; z błędami znajduje i dobrze wykorzystuje fontes cognoscendi i literaturę z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim.

- student potrafi w ograniczonym stopniu zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; sporadycznie angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, uczestnicząc w dyskusjach.

ocena 4 (db):

- student zna dobrze podstawową terminologię z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; ma dobrze uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; posiada dobrą wiedzę na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych w zakresie struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim.

- student potrafi właściwie dokonać wykładni przepisów dotyczących struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim i przedstawić jej wyników; potrafi zadowalająco sformułować w mowie zagadnienia z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim i potrafi dobrze to przedstawić w świetle ustroju hierachicznego Kościoła; w większości przypadków prawidłowo znajduje i dobrze wykorzystuje fontes cognoscendi i literaturę z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim.

- student potrafi właściwie zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; często angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, uczestnicząc w dyskusjach.

ocena 5 (bdb):

- student zna w pełni podstawową terminologię z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; ma w pełni uporządkowaną znajomość podstawowych zagadnień dotyczących struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; posiada kompletną wiedzę na temat najważniejszych problemów teoretyczno-praktycznych w zakresie struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim.

- student całkowicie poprawnie potrafi dokonać wykładni przepisów dotyczących struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim i przedstawić jej wyników; potrafi bezbłędnie sformułować w mowie zagadnienia z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickimi potrafi bardzo dobrze to przedstawić w świetle ustroju hierachicznego Kościoła; bezbłędni znajduje i wykorzystuje fontes cognoscendi i literaturę z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim.

- student potrafi prawidłowo i kompleksowo zaplanować i zorganizować indywidualną pracę mającą na celu przyswojenie sobie treści teoretycznych i praktycznych z zakresu struktur o charakterze personalnym w Kościele katolickim; bardzo często angażuje się w przebieg prowadzonych zajęć, uczestnicząc w dyskusjach.

Na ocenę końcową składają się:

1. obecność na wykładach

2. zaangażowanie podczas wykładów (dyskusje)

3. ocena z kolokwium ustnego.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-5 (2025-02-26)