Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Mazowsze na tle historii Polski do XVI wieku

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WNHS-HI-WMazPol
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Mazowsze na tle historii Polski do XVI wieku
Jednostka: Wydział Nauk Historycznych
Grupy: Moduły do wyboru dla 1 roku 1 stopnia -historia
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Dyscyplina naukowa, do której odnoszą się efekty uczenia się:

historia

Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

HI1_W02

HI1_W05

HI1_W07

Wymagania wstępne:

Podstawowa znajomość historii Polski i dziejów powszechnych.

Skrócony opis:

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z historią Mazowsza od X do początku XVI w. na tle najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski. Poprzez kwerendę, przygotowanie określonych zagadnień i konwersację studenci będą zachęceni do pogłębionego zainteresowania się przeszłością Mazowsza. Na zajęciach zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące życia politycznego, gospodarczego, społecznego, a także kulturalnego na Mazowszu we wspomnianym okresie.

Pełny opis:

Zajęcia mają na celu przedstawienie historii Księstwa Mazowieckiego w okresie od panowania pierwszych Piastów aż do czasu inkorporacji Księstwa do Korony w 1526 r. po bezpotomnej śmierci ostatnich męskich przedstawicieli dynastii na tle dziejów Polski. Przedstawione i scharakteryzowane zostaną źródła do poznania dziejów Mazowsza. Omówione będą dzieje polityczne ziem mazowieckich od X w., poprzez próbę ustanowienia nowego, niezależnego władztwa za Miecława, jego ponowne wcielenie do Polski, w czasie rządów Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego a także jego następców. Na kolejnych zajęciach studenci omówią rządy Konrada I i jego następców, szczególnie: Siemowita I, Bolesława II, Siemowita III, Janusza I, Siemowita IV aż po schyłek państwowości mazowieckiej, zakończonej w 1526 r. wraz ze śmiercią synów Konrada III i wcieleniu Mazowsza do Królestwa Polskiego. Zajęcia obejmują także zagadnienia dotyczące struktury kościelnej (m.in. biskupstwo płockie, fundacja klasztorne), zmian gospodarczych i społecznych na wsi oraz w miastach, a także rozwoju kultury i sztuki na Mazowszu. Podejmą również refleksję nad relacjami Piastów z władzami Zakonu Krzyżackiego a także nad rolą, znaczeniem i działalnością księżnych mazowieckich na wybranych przykładach.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

HI1_W02 - Zna fachową terminologię z zakresu nauk historycznych oraz podstawową terminologię nauk humanistycznych i społecznych

HI1_W05 - Zna najważniejszą faktografię historii powszechnej i historii Polski w poszczególnych epokach, ze szczególnym uwzględnieniem historii Kościoła i historii wojskowości.

HI1_W07 - Posiada wiedzę o ogólnej diachronicznej strukturze dziejów. Ma podstawową wiedzę o związkach historii z innymi dziedzinami nauk oraz dyscyplinami nauk historycznych

Ponadto student:

EK 1: student zna dzieje polityczne, religijne i społeczne Mazowsza w X -XVI w., a także posiada widzę o kulturze i szkolnictwie na Mazowszu w okresie średniowiecza.

EK 2: student posługuje się faktami historycznymi w ocenie historii Mazowsza w X-XVI w.

EK 3: student potrafi analizować rolę i znaczenie Mazowsza w X-XVI w. na tle wydarzeń ogólnopolskich.

EK 4: student potrafi analizować i interpretować źródła dotyczące dziejów Mazowsza w X-XVI w., uwzględniając podłoże narodowe, religijne i kulturowe.

EK 5: student posiada umiejętność prowadzenia dyskusji, a także konstruowania wystąpień ustnych i pisemnych na temat dziejów Mazowsza w okresie średniowiecza.

EK 6: student ma wiedzę o kierunkach badawczych oraz najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie badania historii Mazowsza w średniowieczu.

EK 7: Student ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji historycznych Mazowsza.

Punkty 4 ECTS:

1. Udział w zajęciach - 30 godz.

2. Przygotowanie do zajęć - 30 godz.

3. Przygotowanie do referatu -10 godz.

4. Przygotowanie do kolokwium – 30 godz.

Metody i kryteria oceniania:

na ocenę 3 (dst.):

HI1_W02 – Student zna fachową terminologię z zakresu nauk historycznych oraz podstawową terminologię nauk humanistycznych i społecznych

HI1_W05: student zna podstawowe fakty z historii Polski i Mazowsza w poszczególnych epokach

HI1_W07: student rozumie diachroniczną strukturę dziejów oraz ma wiedzę o związkach historii z innymi dziedzinami nauk oraz z dyscyplinami nauk historycznych

EK 1: student ma podstawową wiedzę na temat dziejów politycznych, religijnych i społecznych Mazowsza w X -XVI w., a także ma podstawową wiedzę o rozwoju kultury i szkolnictwa na Mazowszu w okresie średniowiecza.

EK 2: student w stopniu podstawowym posługuje się faktami historycznymi w ocenie historii Mazowsza w X-XVI w.

EK 3: student w stopniu podstawowym potrafi analizować rolę i znaczenie Mazowsza w X-XVI w. na tle wydarzeń ogólnopolskich.

EK 4: student w stopniu podstawowym potrafi analizować i interpretować źródła dotyczące dziejów Mazowsza w X-XVI w., uwzględniając podłoże narodowe, religijne i kulturowe.

EK 5: student w stopniu podstawowym posiada umiejętność prowadzenia dyskusji, a także konstruowania wystąpień ustnych i pisemnych na temat dziejów Mazowsza w okresie średniowiecza.

EK 6: student w stopniu podstawowym posiada wiedzę o kierunkach badawczych oraz najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie badania historii Mazowsza w średniowieczu.

EK 7: Student ma w stopniu podstawowym świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji historycznych Mazowsza

na ocenę 4 (db.):

HI1_W01 – Student w stopniu dobrym zna fachową terminologię z zakresu nauk historycznych oraz podstawową terminologię nauk humanistycznych i społecznych, potrafi wykorzystać ją na przykładzie historii Mazowsza

HI1_W05: student w stopniu dobrym zna faktografię z historii Polski i Mazowsza w poszczególnych epokach, a także zna historię Kościoła, ustroju, prawa i kultury na ziemiach mazowieckich

HI1_W07: student w stopniu dobrym rozumie diachroniczną strukturę dziejów oraz ma ugruntowaną wiedzę o związkach historii z innymi dziedzinami nauk oraz z dyscyplinami nauk historycznych, w szczególności na przykładzie ziem mazowieckich

EK 1: student w stopniu dobrym opanował wiedzę na temat dziejów politycznych, religijnych i społecznych Mazowsza w X -XVI w., a także ma ugruntowaną wiedzę o rozwoju kultury i szkolnictwa na Mazowszu w okresie średniowiecza.

EK 2: student w stopniu dobrym posługuje się faktami historycznymi w ocenie historii Mazowsza w X-XVI w.

EK 3: student w stopniu dobrym potrafi analizować rolę i znaczenie Mazowsza w X-XVI w. na tle wydarzeń ogólnopolskich.

EK 4: student w stopniu dobrym potrafi analizować i interpretować źródła dotyczące dziejów Mazowsza w X-XVI w., uwzględniając podłoże narodowe, religijne i kulturowe.

EK 5: student w stopniu dobrym posiada umiejętność prowadzenia dyskusji, a także konstruowania wystąpień ustnych i pisemnych na temat dziejów Mazowsza w okresie średniowiecza.

EK 6: student w stopniu dobrym posiada wiedzę o kierunkach badawczych oraz najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie badania historii Mazowsza w średniowieczu.

EK 7: Student ma w stopniu dobrym świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji historycznych Mazowsza

na ocenę 5 (bdb.):

HI1_W01 – Student w stopniu bardzo dobrym zna fachową terminologię z zakresu nauk historycznych oraz podstawową terminologię nauk humanistycznych i społecznych, potrafi wykorzystać ją na przykładzie historii Mazowsza

HI1_W05: student w stopniu bardzo dobrym zna faktografię z historii Polski i Mazowsza w poszczególnych epokach, a także dobrze zna historię Kościoła, ustroju, prawa i kultury na ziemiach mazowieckich

HI1_W07: student w stopniu bardzo dobrym rozumie diachroniczną strukturę dziejów oraz ma znaczną wiedzę o związkach historii z innymi dziedzinami nauk oraz z dyscyplinami nauk historycznych, w szczególności na przykładzie ziem mazowieckich

EK 1: student w stopniu bardzo dobrym opanował wiedzę na temat dziejów politycznych, religijnych i społecznych Mazowsza w X -XVI w., a także ma ugruntowaną wiedzę o rozwoju kultury i szkolnictwa na Mazowszu w okresie średniowiecza.

EK 2: student w stopniu bardzo dobrym posługuje się faktami historycznymi w ocenie historii Mazowsza w X-XVI w.

EK 3: student w stopniu bardzo dobrym potrafi analizować rolę i znaczenie Mazowsza w X-XVI w. na tle wydarzeń ogólnopolskich.

EK 4: student w stopniu bardzo dobrym potrafi analizować i interpretować źródła dotyczące dziejów Mazowsza w X-XVI w., uwzględniając podłoże narodowe, religijne i kulturowe.

EK 5: student w stopniu bardzo dobrym posiada umiejętność prowadzenia dyskusji, a także konstruowania wystąpień ustnych i pisemnych na temat dziejów Mazowsza w okresie średniowiecza.

EK 6: student w stopniu bardzo dobrym posiada wiedzę o kierunkach badawczych oraz najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie badania historii Mazowsza w średniowieczu.

EK 7: Student ma w stopniu bardzo dobrym świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturowego i tradycji historycznych Mazowsza

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/22" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 25 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Paduch
Prowadzący grup: Katarzyna Paduch
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
E-Learning:

E-Learning (pełny kurs) z podziałem na grupy

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Zapoznanie studentów z historią Mazowsza w X- XVI wieku, na tle najważniejszych wydarzeń z dziejów historii Polski. Na zajęciach zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące życia politycznego, gospodarczego, społecznego, a także kulturalnego na Mazowszu we wspomnianym okresie.

Wymagania wstępne:

Podstawowa znajomość historii Polski.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/23" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 30 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Paduch
Prowadzący grup: Katarzyna Paduch
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

Punkty 4 ECTS:

1. Udział w zajęciach - 30 godz.

2. Przygotowanie do zajęć - 30 godz.

3. Przygotowanie do referatu -10 godz.

4. Przygotowanie do kolokwium – 30 godz.

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Zapoznanie studentów z historią Mazowsza w X- XVI wieku, na tle najważniejszych wydarzeń z dziejów historii Polski. Na zajęciach zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące życia politycznego, gospodarczego, społecznego, a także kulturalnego na Mazowszu we wspomnianym okresie.

Pełny opis:

Zajęcia mają na celu przedstawienie historii Księstwa Mazowieckiego w okresie od opanowania Mazowsza przez Mieszka I (ok. 965 r.) do czasu inkorporacji Księstwa do Korony w 1526 r. W toku zajęć zostanie zaprezentowana historia Mazowsza w okresie panowania Bolesława Chrobrego, a także w okresie kryzysu państwa polskiego po śmierci Mieszka II (lata 30. XI w.), kiedy to Mazowsze wyodrębniło się jako samodzielne księstwo rządzone przez Miecława. Na zajęciach zostanie także omówiony przebieg panowania m.in. Konrada I Mazowieckiego, Siemowita I, Siemowita III oraz Siemowita IV. Zajęcia obejmują także zagadnienia dotyczące struktury kościelnej (m.in. biskupstwo płockie, fundacja klasztorne), zmian gospodarczych i społecznych na wsi oraz w miastach, a także rozwoju kultury umysłowej, oświaty i szkolnictwa na Mazowszu we wspomnianym okresie.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 34 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Jan Jeż
Prowadzący grup: Jan Jeż
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

Punkty 4 ECTS:

1. Udział w zajęciach - 30 godz.

2. Przygotowanie do zajęć - 30 godz.

3. Przygotowanie do referatu -10 godz.

4. Przygotowanie do kolokwium – 30 godz.


Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)