Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Sztuka nowoczesna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WNHS-HS-SzNOW
Kod Erasmus / ISCED: 03.6 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Sztuka nowoczesna
Jednostka: Wydział Nauk Historycznych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

HS1_W02

HS1_W03

HS1_W06

HS1_U03

HS1_U04

HS1_K01

Wymagania wstępne:

Wiedza z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej. Zakres wiedzy i kompetencji objęty dotychczasowym kursem studiów.

Skrócony opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Zakres materiału obejmuje okres 1850-1939.

Pełny opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Od studentek i studentów oczekuje się posiadania wiedzy z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Program obejmuje zagadnienia z zakresu sztuk plastycznych 2 poł XIX i 1 poł. XX stulecia. Obok informacji faktograficznych na temat kierunków, ugrupowań artystycznych, sylwetek znaczących twórców i mecenasów, zostaną zarysowane zasadnicze konteksty omawianych zjawisk, a także problemy badawcze i naukowe hipotezy z nimi związane.

Literatura:

Art SInce 1900 Modernizm Antimodernism Postmodernism, H.Foster, R. Krauss, Y-A. Bois, B.H.D. Buchloh, D. Joselit, wyd. III, London 2016 (polska wersja: Sztuka po 1900 roku..., Arkady 2023).

R. Brettell, Modern Art 1851-1929, Oxford-New York 1997.

S. Eisenman (red.), Nineteenth Century Art. A Critical History, London 2001.

H.W. Janson, 19th Century Scuplture, New York 1985.

M. Poprzęcka, Akademizm, Warszawa 1980

G. Naylor, The Arts and Crafts Movement, Cambridge MA 1971.

L. Nochlin, Realizm, Warszawa 1974.

Z. Kępiński, Impresjonizm, Warszawa 1986.

W. Juszczak, Postimpresjoniści, Warszawa 1985

W. Juszczak, Malarstwo polskiego modernizmu, Gdańsk 2005.

Elger D., Expressionism: A Revolution in German Art, Köln 2002

M. Porębski, Kubizm. Wprowadzenie do sztuki XX wieku, Warszawa 1980

Porębski M., Granica współczesności 1909-1925, Warszawa 1989

Ch. Baumgarth, Futuryzm, Warszawa 1978.

Lista, G., Futuryzm, Warszawa 2002;

H. Richter, Dadaizm, Warszawa 1983.

P. Strożek, Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada, Warszawa 2016.

K. Janicka., Surrealizm, Warszawa 1973;

R. Passeron., Encyklopedia surrealizmu, Warszawa 1993

P. Overy, De Stijl, Warszawa 1979

G. Naylor., Bauhaus, Warszawa 1977

A. Turowski, W kręgu konstruktywizmu, Warszawa 1979

A. Turowski , Budowniczowie świata, Kraków 2000

P. Krakowski, Sztuka Trzeciej Rzeszy, Kraków 2002

Naród, styl, modernizm, red. J. Purchla, Kraków 2006.

Wystawa Paryska 1925, red. Joanna Sosnowska, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2007.

Wystawa Paryska 1937, red. Joanna Sosnowska IS PAN, Warszawa 2009.

A. Chmielewska , W służbie państwa, społeczeństwa i narodu. „Państwowotwórczy“ artyści plastycy w II Rzeczypospolitej, Warszawa 2006.

I. Luba, Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 2004.

K. Chrudzimska-Uhera, Modernizacje i stylizacje. O rzeźbie i rzeźbiarzach w Zakopanem w latach 1879-1939, Warszawa 2013.

K. Chrudzimska-Uhera, Jan Szczepkowski (1876-1964). Życie i twórczość. Milanówek 2008.

Efekty kształcenia i opis ECTS:

WIEDZA

Studentka/student ma uporządkowaną wiedzę szczegółową o rozwoju sztuki europejskiej od starożytności po czasy współczesne, zna terminologię oraz podstawowe metody badawcze historii sztuki.

Studentka/student zna i rozumie metody analizy i interpretacji dzieł sztuki, ma znajomość stosowanych w historii sztuki teorii i metodologii oraz zna jej najnowsze osiągnięcia.

Studentka/student ma podstawową wiedzę o wybranych zagadnieniach sztuki świata i jej powiązaniach z naukami humanistycznymi.

UMIEJĘTNOŚCI

Studentka/student potrafi rozpoznać różne rodzaje i typy dzieł sztuki, a także przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym.

Studentka/student potrafi posługiwać się językiem specjalistycznym i stosować właściwą terminologię z zakresu historii sztuki.

KOMPETENCJE

Studentka/student jest gotowy do współpracy i podejmowania działań na rzecz środowiska społecznego. Jest również przygotowany do samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu historii sztuki poprzez korzystanie m.in. z konsultacji specjalistycznych.

ECTS: 2/2

I sem: 2x25-30 godz.

30 godz. - uczestnictwo w zajęciach

15 godz. - lektura

15 godz. - przygotowanie do egzaminu

II sem: 2x25-30 godz. w tym:

30 godz. - uczestnictwo w zajęciach

15 godz. - lektura

15 godz. - przygotowanie do egzaminu

Metody i kryteria oceniania:

W obu semestrach studentka/student otrzymuje zaliczenie na podstawie obecności na zajęciach - studentka/student ma prawo do maksymalnie trzech nieobecności w ciągu każdego semestru.

Uzyskane wymaganej liczby obecności (dopuszczalne są 3 nieobecności) na wykładzie oraz uzyskanie zaliczenia ćwiczeń z przedmiotu "Sztuka nowoczesna" jest warunkiem niezbędnym by studentka/student mogła/mógł przystąpić do egzaminu.

Egzamin obejmuje materiał (z zakresu wiedzy faktograficznej, teorii sztuki) oraz materiał ikonograficzny (artefakty) zaprezentowane na wykładzie podczas danego semestru. Podczas egzaminu studentka/student odpowiada na 3 pytania dotyczące faktografii oraz teoretycznych i ideologicznych założeń nurtów artystycznych, charakteryzuje sylwetki twórcze wybranych artystów, rozpoznaje wybrane dzieła sztuki, podając ich atrybucję: autora, tytuł, technikę i datę wykonania..

- na ocenę niedostateczną (2) studentka/student: nie ma uporządkowanej wiedzy o rozwoju sztuki 2. poł. XIX i 1 poł. XX w; nie posługuje się zaawansowaną terminologią; nie rozpoznaje różnych rodzajów i typów dzieł sztuki, nie potrafi podać poprawnej atrybucji obiektów; nie potrafi przeprowadzić krytyczną analizy i interpretacji dzieł i zjawisk w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym.

- na ocenę dostateczną (3) studentka/student: posiada uporządkowaną wiedzę o rozwoju sztuki 2. Poł. XIX i 1 poł. XX w; posługuje się zaawansowaną terminologią; rozpoznaje znaczącą ilość różnych rodzajów i typów dzieł sztuki, potrafi określić poprawną atrybucję obiektów; nie potrafi przeprowadzić krytycznej analizy i interpretacji dzieł i zjawisk w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym.

- na ocenę dobrą (4) studentka/student: posiada uporządkowaną wiedzę o rozwoju sztuki 2. poł XIX i 1 poł. XX w; posługuje się zaawansowaną terminologią; rozpoznaje bezbłędnie różne rodzaje i typy dzieł sztuki, potrafi określić poprawną atrybucję obiektów; podejmuje próbę krytycznej analizy i interpretacji dzieł i zjawisk w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym.

- na ocenę bardzo dobrą (5) studentka/student: posiada uporządkowaną wiedzę o rozwoju sztuki 2. poł. XIX i 1 poł. XX w; posługuje się zaawansowaną terminologią; rozpoznaje bezbłędnie różne rodzaje i typy dzieł sztuki, potrafi określić poprawną atrybucję obiektów; potrafi przeprowadzić krytyczną analizę i interpretację dzieł i zjawisk w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego i miejsca w procesie historyczno-kulturowym.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/22" (zakończony)

Okres: 2021-10-01 - 2022-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 50 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Prowadzący grup: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aPCCdbZvEf5luaT-co0Hmv0DorUa3Wd1CEHFk638G7wo1%40thread.tacv2/conversations?groupId=a1aacce3-37b6-4c25-a5ce-e7a6a6041188&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Zakres materiału obejmuje okres 1850-1939.

Pełny opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Od studentek i studentów oczekuje się posiadania wiedzy z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Program obejmuje zagadnienia z zakresu sztuk plastycznych 2 poł XIX i 1 poł. XX stulecia. Obok informacji faktograficznych na temat kierunków, ugrupowań artystycznych, sylwetek znaczących twórców i mecenasów, zostaną zarysowane zasadnicze konteksty omawianych zjawisk, a także problemy badawcze i naukowe hipotezy z nimi związane.

Literatura:

R. Brettell, Modern Art 1851-1929, Oxford-New York 1997.

S. Eisenman (red.), Nineteenth Century Art. A Critical History, London 2001.

H.W. Janson, 19th Century Scuplture, New York 1985.

M. Poprzęcka, Akademizm, Warszawa 1980

G. Naylor, The Arts and Crafts Movement, Cambridge MA 1971.

L. Nochlin, Realizm, Warszawa 1974.

Z. Kępiński, Impresjonizm, Warszawa 1986.

W. Juszczak, Postimpresjoniści, Warszawa 1985

W. Juszczak, Malarstwo polskiego modernizmu, Gdańsk 2005.

Elger D., Expressionism: A Revolution in German Art, Köln 2002

M. Porębski, Kubizm. Wprowadzenie do sztuki XX wieku, Warszawa 1980

Porębski M., Granica współczesności 1909-1925, Warszawa 1989

Ch. Baumgarth, Futuryzm, Warszawa 1978.

Lista, G., Futuryzm, Warszawa 2002;

H. Richter, Dadaizm, Warszawa 1983.

P. Strożek, Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada, Warszawa 2016.

K. Janicka., Surrealizm, Warszawa 1973;

R. Passeron., Encyklopedia surrealizmu, Warszawa 1993

P. Overy, De Stijl, Warszawa 1979

G. Naylor., Bauhaus, Warszawa 1977

A. Turowski, W kręgu konstruktywizmu, Warszawa 1979

A. Turowski , Budowniczowie świata, Kraków 2000

P. Krakowski, Sztuka Trzeciej Rzeszy, Kraków 2002

Naród, styl, modernizm, red. J. Purchla, Kraków 2006.

Wystawa Paryska 1925, red. Joanna Sosnowska, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2007.

Wystawa Paryska 1937, red. Joanna Sosnowska IS PAN, Warszawa 2009.

A. Chmielewska , W służbie państwa, społeczeństwa i narodu. „Państwowotwórczy“ artyści plastycy w II Rzeczypospolitej, Warszawa 2006.

I. Luba, Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 2004.

Bieżące materiały dydaktyczne będą zamieszczane w zakładce kursu na platformie Moodle, adres strony: e.uksw.edu.pl

Wymagania wstępne:

Wiedza z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

W związku z ograniczeniami wymuszonymi stanem epidemicznym COVID 19 i zgodnie z wynikającymi stąd procedurami - wykład odbywa się w trybie zdalnym.

https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aPCCdbZvEf5luaT-co0Hmv0DorUa3Wd1CEHFk638G7wo1%40thread.tacv2/conversations?groupId=a1aacce3-37b6-4c25-a5ce-e7a6a6041188&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/22" (zakończony)

Okres: 2022-02-01 - 2022-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 50 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Prowadzący grup: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3awsimVsum0fLe-xQfouVcPM-P1L2wev2dNGoV7w1kp2Q1%40thread.tacv2/conversations?groupId=e11381e3-e5f3-49cd-9408-6c7b8b0dc42a&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Egzaminacyjny
Skrócony opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Zakres materiału obejmuje okres 1850-1939.

Pełny opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Od studentek i studentów oczekuje się posiadania wiedzy z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Program obejmuje zagadnienia z zakresu sztuk plastycznych 2 poł XIX i 1 poł. XX stulecia. Obok informacji faktograficznych na temat kierunków, ugrupowań artystycznych, sylwetek znaczących twórców i mecenasów, zostaną zarysowane zasadnicze konteksty omawianych zjawisk, a także problemy badawcze i naukowe hipotezy z nimi związane.

Literatura:

R. Brettell, Modern Art 1851-1929, Oxford-New York 1997.

S. Eisenman (red.), Nineteenth Century Art. A Critical History, London 2001.

H.W. Janson, 19th Century Scuplture, New York 1985.

M. Poprzęcka, Akademizm, Warszawa 1980

G. Naylor, The Arts and Crafts Movement, Cambridge MA 1971.

L. Nochlin, Realizm, Warszawa 1974.

Z. Kępiński, Impresjonizm, Warszawa 1986.

W. Juszczak, Postimpresjoniści, Warszawa 1985

W. Juszczak, Malarstwo polskiego modernizmu, Gdańsk 2005.

Elger D., Expressionism: A Revolution in German Art, Köln 2002

M. Porębski, Kubizm. Wprowadzenie do sztuki XX wieku, Warszawa 1980

Porębski M., Granica współczesności 1909-1925, Warszawa 1989

Ch. Baumgarth, Futuryzm, Warszawa 1978.

Lista, G., Futuryzm, Warszawa 2002;

H. Richter, Dadaizm, Warszawa 1983.

P. Strożek, Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada, Warszawa 2016.

K. Janicka., Surrealizm, Warszawa 1973;

R. Passeron., Encyklopedia surrealizmu, Warszawa 1993

P. Overy, De Stijl, Warszawa 1979

G. Naylor., Bauhaus, Warszawa 1977

A. Turowski, W kręgu konstruktywizmu, Warszawa 1979

A. Turowski , Budowniczowie świata, Kraków 2000

P. Krakowski, Sztuka Trzeciej Rzeszy, Kraków 2002

Naród, styl, modernizm, red. J. Purchla, Kraków 2006.

Wystawa Paryska 1925, red. Joanna Sosnowska, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2007.

Wystawa Paryska 1937, red. Joanna Sosnowska IS PAN, Warszawa 2009.

A. Chmielewska , W służbie państwa, społeczeństwa i narodu. „Państwowotwórczy“ artyści plastycy w II Rzeczypospolitej, Warszawa 2006.

I. Luba, Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 2004.

Wymagania wstępne:

Wiedza z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Wykład w trybie on-line MSTeams, link:

https://teams.microsoft.com/l/team/19%3awsimVsum0fLe-xQfouVcPM-P1L2wev2dNGoV7w1kp2Q1%40thread.tacv2/conversations?groupId=e11381e3-e5f3-49cd-9408-6c7b8b0dc42a&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/23" (zakończony)

Okres: 2022-10-01 - 2023-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 25 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Prowadzący grup: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aPCCdbZvEf5luaT-co0Hmv0DorUa3Wd1CEHFk638G7wo1%40thread.tacv2/conversations?groupId=a1aacce3-37b6-4c25-a5ce-e7a6a6041188&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

ECTS: 2 = 2x25-30 godz.

30 godz. - uczestnictwo w zajęciach

15 godz. - lektura

15 godz. - przygotowanie do egzaminu

Skrócony opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Zakres materiału obejmuje okres 1850-1939.

Pełny opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Od studentek i studentów oczekuje się posiadania wiedzy z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Program obejmuje zagadnienia z zakresu sztuk plastycznych 2 poł XIX i 1 poł. XX stulecia. Obok informacji faktograficznych na temat kierunków, ugrupowań artystycznych, sylwetek znaczących twórców i mecenasów, zostaną zarysowane zasadnicze konteksty omawianych zjawisk, a także problemy badawcze i naukowe hipotezy z nimi związane.

Literatura:

R. Brettell, Modern Art 1851-1929, Oxford-New York 1997.

S. Eisenman (red.), Nineteenth Century Art. A Critical History, London 2001.

H.W. Janson, 19th Century Scuplture, New York 1985.

M. Poprzęcka, Akademizm, Warszawa 1980

G. Naylor, The Arts and Crafts Movement, Cambridge MA 1971.

L. Nochlin, Realizm, Warszawa 1974.

Z. Kępiński, Impresjonizm, Warszawa 1986.

W. Juszczak, Postimpresjoniści, Warszawa 1985

W. Juszczak, Malarstwo polskiego modernizmu, Gdańsk 2005.

Elger D., Expressionism: A Revolution in German Art, Köln 2002

M. Porębski, Kubizm. Wprowadzenie do sztuki XX wieku, Warszawa 1980

Porębski M., Granica współczesności 1909-1925, Warszawa 1989

Ch. Baumgarth, Futuryzm, Warszawa 1978.

Lista, G., Futuryzm, Warszawa 2002;

H. Richter, Dadaizm, Warszawa 1983.

P. Strożek, Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada, Warszawa 2016.

K. Janicka., Surrealizm, Warszawa 1973;

R. Passeron., Encyklopedia surrealizmu, Warszawa 1993

P. Overy, De Stijl, Warszawa 1979

G. Naylor., Bauhaus, Warszawa 1977

A. Turowski, W kręgu konstruktywizmu, Warszawa 1979

A. Turowski , Budowniczowie świata, Kraków 2000

P. Krakowski, Sztuka Trzeciej Rzeszy, Kraków 2002

Naród, styl, modernizm, red. J. Purchla, Kraków 2006.

Wystawa Paryska 1925, red. Joanna Sosnowska, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2007.

Wystawa Paryska 1937, red. Joanna Sosnowska IS PAN, Warszawa 2009.

A. Chmielewska , W służbie państwa, społeczeństwa i narodu. „Państwowotwórczy“ artyści plastycy w II Rzeczypospolitej, Warszawa 2006.

I. Luba, Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 2004.

Wymagania wstępne:

Wiedza z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-01 - 2023-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 30 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Prowadzący grup: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aPCCdbZvEf5luaT-co0Hmv0DorUa3Wd1CEHFk638G7wo1%40thread.tacv2/conversations?groupId=a1aacce3-37b6-4c25-a5ce-e7a6a6041188&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Egzaminacyjny
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

ECTS: 2 = 2x25-30 godz.

30 godz. - uczestnictwo w zajęciach

15 godz. - lektura

15 godz. - przygotowanie do egzaminu

Skrócony opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Zakres materiału obejmuje okres 1850-1939.

Pełny opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym. Zajęcia w sali, mogą także odbywać się w terenie, galeriach i muzeach.

Od studentek i studentów oczekuje się posiadania wiedzy z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Program obejmuje zagadnienia z zakresu sztuk plastycznych 2 poł XIX i 1 poł. XX stulecia. Obok informacji faktograficznych na temat kierunków, ugrupowań artystycznych, sylwetek znaczących twórców i mecenasów, zostaną zarysowane zasadnicze konteksty omawianych zjawisk, a także problemy badawcze i naukowe hipotezy z nimi związane.

Literatura:

Polskie style narodowe 1890-1918, katalog wystawy, Muz. Nar. w Krakowie, Kraków 2021

Nowy początek. Modernizm w II RP, katalog wystawy, Muz. Nar. w Krakowie, Kraków 2022.

R. Brettell, Modern Art 1851-1929, Oxford-New York 1997.

S. Eisenman (red.), Nineteenth Century Art. A Critical History, London 2001.

H.W. Janson, 19th Century Scuplture, New York 1985.

M. Poprzęcka, Akademizm, Warszawa 1980

G. Naylor, The Arts and Crafts Movement, Cambridge MA 1971.

L. Nochlin, Realizm, Warszawa 1974.

Z. Kępiński, Impresjonizm, Warszawa 1986.

W. Juszczak, Postimpresjoniści, Warszawa 1985

W. Juszczak, Malarstwo polskiego modernizmu, Gdańsk 2005.

Elger D., Expressionism: A Revolution in German Art, Köln 2002

M. Porębski, Kubizm. Wprowadzenie do sztuki XX wieku, Warszawa 1980

Porębski M., Granica współczesności 1909-1925, Warszawa 1989

Ch. Baumgarth, Futuryzm, Warszawa 1978.

Lista, G., Futuryzm, Warszawa 2002;

H. Richter, Dadaizm, Warszawa 1983.

P. Strożek, Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada, Warszawa 2016.

K. Janicka., Surrealizm, Warszawa 1973;

R. Passeron., Encyklopedia surrealizmu, Warszawa 1993

P. Overy, De Stijl, Warszawa 1979

G. Naylor., Bauhaus, Warszawa 1977

A. Turowski, W kręgu konstruktywizmu, Warszawa 1979

A. Turowski , Budowniczowie świata, Kraków 2000

P. Krakowski, Sztuka Trzeciej Rzeszy, Kraków 2002

Naród, styl, modernizm, red. J. Purchla, Kraków 2006.

Wystawa Paryska 1925, red. Joanna Sosnowska, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2007.

Wystawa Paryska 1937, red. Joanna Sosnowska IS PAN, Warszawa 2009.

A. Chmielewska , W służbie państwa, społeczeństwa i narodu. „Państwowotwórczy“ artyści plastycy w II Rzeczypospolitej, Warszawa 2006.

I. Luba, Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 2004.

Wymagania wstępne:

Wiedza z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-31
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 30 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Prowadzący grup: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aPCCdbZvEf5luaT-co0Hmv0DorUa3Wd1CEHFk638G7wo1%40thread.tacv2/conversations?groupId=a1aacce3-37b6-4c25-a5ce-e7a6a6041188&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

ECTS: 2 = 2x25-30 godz.

30 godz. - uczestnictwo w zajęciach

15 godz. - lektura

15 godz. - przygotowanie do egzaminu

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Zakres materiału obejmuje okres 1850-1939.

Pełny opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym. Zajęcia w sali, mogą także odbywać się w terenie, galeriach i muzeach.

Od studentek i studentów oczekuje się posiadania wiedzy z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Program obejmuje zagadnienia z zakresu sztuk plastycznych 2 poł XIX i 1 poł. XX stulecia. Obok informacji faktograficznych na temat kierunków, ugrupowań artystycznych, sylwetek znaczących twórców i mecenasów, zostaną zarysowane zasadnicze konteksty omawianych zjawisk, a także problemy badawcze i naukowe hipotezy z nimi związane.

Literatura:

Art SInce 1900 Modernizm Antimodernism Postmodernism, H.Foster, R. Krauss, Y-A. Bois, B.H.D. Buchloh, D. Joselit, wyd. III, London 2016 (polska wersja: Sztuka po 1900 roku..., Arkady 2023).

R. Brettell, Modern Art 1851-1929, Oxford-New York 1997.

S. Eisenman (red.), Nineteenth Century Art. A Critical History, London 2001.

H.W. Janson, 19th Century Scuplture, New York 1985.

M. Poprzęcka, Akademizm, Warszawa 1980

G. Naylor, The Arts and Crafts Movement, Cambridge MA 1971.

L. Nochlin, Realizm, Warszawa 1974.

Z. Kępiński, Impresjonizm, Warszawa 1986.

W. Juszczak, Postimpresjoniści, Warszawa 1985

W. Juszczak, Malarstwo polskiego modernizmu, Gdańsk 2005.

Elger D., Expressionism: A Revolution in German Art, Köln 2002

M. Porębski, Kubizm. Wprowadzenie do sztuki XX wieku, Warszawa 1980

Porębski M., Granica współczesności 1909-1925, Warszawa 1989

Ch. Baumgarth, Futuryzm, Warszawa 1978.

Lista, G., Futuryzm, Warszawa 2002;

H. Richter, Dadaizm, Warszawa 1983.

P. Strożek, Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada, Warszawa 2016.

K. Janicka., Surrealizm, Warszawa 1973;

R. Passeron., Encyklopedia surrealizmu, Warszawa 1993

P. Overy, De Stijl, Warszawa 1979

G. Naylor., Bauhaus, Warszawa 1977

A. Turowski, W kręgu konstruktywizmu, Warszawa 1979

A. Turowski , Budowniczowie świata, Kraków 2000

P. Krakowski, Sztuka Trzeciej Rzeszy, Kraków 2002

Naród, styl, modernizm, red. J. Purchla, Kraków 2006.

Wystawa Paryska 1925, red. Joanna Sosnowska, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2007.

Wystawa Paryska 1937, red. Joanna Sosnowska IS PAN, Warszawa 2009.

A. Chmielewska , W służbie państwa, społeczeństwa i narodu. „Państwowotwórczy“ artyści plastycy w II Rzeczypospolitej, Warszawa 2006.

I. Luba, Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 2004.

K. Chrudzimska-Uhera, Modernizacje i stylizacje. O rzeźbie i rzeźbiarzach w Zakopanem w latach 1879-1939, Warszawa 2013.

K. Chrudzimska-Uhera, Jan Szczepkowski (1876-1964). Życie i twórczość. Milanówek 2008.

Wymagania wstępne:

Wiedza z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-15 - 2024-06-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 30 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Prowadzący grup: Katarzyna Chrudzimska-Uhera
Strona przedmiotu: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3aPCCdbZvEf5luaT-co0Hmv0DorUa3Wd1CEHFk638G7wo1%40thread.tacv2/conversations?groupId=a1aacce3-37b6-4c25-a5ce-e7a6a6041188&tenantId=12578430-c51b-4816-8163-c7281035b9b3
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzaminacyjny
Wykład - Egzaminacyjny
Opis nakładu pracy studenta w ECTS:

ECTS: 2 = 2x25-30 godz.

30 godz. - uczestnictwo w zajęciach

15 godz. - lektura

15 godz. - przygotowanie do egzaminu

Typ przedmiotu:

obowiązkowy

Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

nie dotyczy

Skrócony opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym.

Zakres materiału obejmuje okres 1850-1939.

Pełny opis:

Wykład informacyjny z elementami wykładu problemowego. Zajęcia mają formę prezentacji uzupełnionej materiałem ilustracyjnym. Zajęcia w sali, mogą także odbywać się w terenie, galeriach i muzeach.

Od studentek i studentów oczekuje się posiadania wiedzy z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Program obejmuje zagadnienia z zakresu sztuk plastycznych 2 poł XIX i 1 poł. XX stulecia. Obok informacji faktograficznych na temat kierunków, ugrupowań artystycznych, sylwetek znaczących twórców i mecenasów, zostaną zarysowane zasadnicze konteksty omawianych zjawisk, a także problemy badawcze i naukowe hipotezy z nimi związane.

Literatura:

Art SInce 1900 Modernizm Antimodernism Postmodernism, H.Foster, R. Krauss, Y-A. Bois, B.H.D. Buchloh, D. Joselit, wyd. III, London 2016 (polska wersja: Sztuka po 1900 roku..., Arkady 2023).

Polskie style narodowe 1890-1918, katalog wystawy, Muz. Nar. w Krakowie, Kraków 2021

Nowy początek. Modernizm w II RP, katalog wystawy, Muz. Nar. w Krakowie, Kraków 2022.

R. Brettell, Modern Art 1851-1929, Oxford-New York 1997.

S. Eisenman (red.), Nineteenth Century Art. A Critical History, London 2001.

H.W. Janson, 19th Century Scuplture, New York 1985.

M. Poprzęcka, Akademizm, Warszawa 1980

G. Naylor, The Arts and Crafts Movement, Cambridge MA 1971.

L. Nochlin, Realizm, Warszawa 1974.

Z. Kępiński, Impresjonizm, Warszawa 1986.

W. Juszczak, Postimpresjoniści, Warszawa 1985

W. Juszczak, Malarstwo polskiego modernizmu, Gdańsk 2005.

Elger D., Expressionism: A Revolution in German Art, Köln 2002

M. Porębski, Kubizm. Wprowadzenie do sztuki XX wieku, Warszawa 1980

Porębski M., Granica współczesności 1909-1925, Warszawa 1989

Ch. Baumgarth, Futuryzm, Warszawa 1978.

Lista, G., Futuryzm, Warszawa 2002;

H. Richter, Dadaizm, Warszawa 1983.

P. Strożek, Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada, Warszawa 2016.

K. Janicka., Surrealizm, Warszawa 1973;

R. Passeron., Encyklopedia surrealizmu, Warszawa 1993

P. Overy, De Stijl, Warszawa 1979

G. Naylor., Bauhaus, Warszawa 1977

A. Turowski, W kręgu konstruktywizmu, Warszawa 1979

A. Turowski , Budowniczowie świata, Kraków 2000

P. Krakowski, Sztuka Trzeciej Rzeszy, Kraków 2002

Naród, styl, modernizm, red. J. Purchla, Kraków 2006.

Wystawa Paryska 1925, red. Joanna Sosnowska, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2007.

Wystawa Paryska 1937, red. Joanna Sosnowska IS PAN, Warszawa 2009.

A. Chmielewska , W służbie państwa, społeczeństwa i narodu. „Państwowotwórczy“ artyści plastycy w II Rzeczypospolitej, Warszawa 2006.

I. Luba, Dialog nowoczesności z tradycją. Malarstwo polskie dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 2004.

K. Chrudzimska-Uhera, Modernizacje i stylizacje. O rzeźbie i rzeźbiarzach w Zakopanem w latach 1879-1939, Warszawa 2013.

K. Chrudzimska-Uhera, Jan Szczepkowski (1876-1964). Życie i twórczość. Milanówek 2008.

Wymagania wstępne:

Wymagania wstępne: wiedza z zakresu historii powszechnej, historii kultury w tym sztuki, filozofii i literatury w zakresie wymaganym od absolwenta szkoły średniej.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)