Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia plastyki średniowiecznej polskiej - ćwiczenia

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: WS-MZ-ODKS-HPSP-c
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Historia plastyki średniowiecznej polskiej - ćwiczenia
Jednostka: Instytut Historii Sztuki
Grupy:
Strona przedmiotu: http://www.ihs.uksw.edu.pl/
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Poziom przedmiotu:

podstawowy

Symbol/Symbole kierunkowe efektów uczenia się:

ODKiŚ1_W03 ODKiŚ1_W12 ODKiŚ1_U01 ODKiŚ1_U02 ODKiŚ1_U04 ODKiŚ1_U07 ODKiŚ1_K01 ODKiŚ1_K05



Skrócony opis:

Podczas ćwiczeń student będzie dokonywał analizy dzieł plastyki średniowiecznej. Dodatkowo studentci przygotowują w zespołach referaty na zadany temat. Część ćwiczeń odbywa się w terenie.

Pełny opis:

Zakres tematyczny:

Średniowieczne malarstwo monumentalne i tablicowe w Polsce.

Rzeźba średniowieczna kamienna i drewniana w Polsce.

Wybrane zabytki ze średniowiecznego rzemiosła artystycznego w Polsce.

Literatura:

1. Z. Świechowski, Sztuka romańska, Warszawa 2005 (Dzieje sztuki polskiej, t. I)

2. R. Quirini-Popławski, Rzeźba przedromańska i romańska w Polsce wobec sztuki włoskiej, Kraków 2006

Sztuka gotycka

3. K. Zalewska-Lorkiewicz, Sz. Skibiński, Gotyk, Warszawa 2010

4. T. Jurkowlaniec, Gotycka rzeźba architektoniczna w Prusach, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1989

5. Wokół Wita Stwosza. Materiały z międzynarodowej konferencji naukowej w Muzeum Narodowym w Krakowie 19-22 maja 2005, Kraków 2006

6. W. Walanus, Późnogotycka rzeźba drewniana w Małopolsce 1490-1540, Kraków 2006

7. M. Walczak, Rzeźba architektoniczna w Małopolsce za czasów Kazimierza Wielkiego, Kraków 2006 (Ars vetus et nova, t. 20, red. W. Bałus)

8. B. Miodońska, Małopolskie malarstwo książkowe 1320-1540, Warszawa 1993

9. Malarstwo gotyckie w Polsce, red. A. S. Labuda, K. Secomska, Warszawa 2005, t. 1-3

Efekty kształcenia i opis ECTS:

WIEDZA

Student ma podstawową wiedzę o rozwoju sztuki średniowiecznej i metodach badawczych stosowanych w naukach historycznych, przyrodniczych i w archeologii. Student ma podstawową wiedzę w zakresie historii sztuki średniowiecznej i jej zastosowaniu w ochronie dóbr kultury i środowiska

UMIEJĘTNOŚCI

Student potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną do interpretowania i analizowania zabytków i pomników przyrody. Posiada podstawowe umiejętności badawcze, obejmujące formułowanie i analizę problemów, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników. Potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi, paradygmatami badawczymi i pojęciami w historii sztuki. Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych w stopniu umożliwiającym swobodną konwersację z w języku polskim i obcym na tematy ogólne oraz związane ze studiowaną specjalnością.

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Student rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie i konfrontowanie zdobytej wiedzy teoretycznej w praktyce zawodowej.

Ma świadomość odpowiedzialności za ochronę dziedzictwa kulturowego Polski i Europy.

ECTS 2 (30 H)

Metody i kryteria oceniania:

kryterium oceny podlega aktywne uczestnictwo w ćwiczeniach, znajomość literatury przedmiotu, przygotowanie i wygłoszenie referatu na wybrany temat, systematyczne przygotowywanie się do zajęć poprzez przeczytanie zadanej literatury.

Ocena ndst (2) - Student nie posiada podstawowej wiedzy na temat średniowiecznej sztuki polskiej. Nie zna podstawowych zjawisk artystycznych doby średniowiecza w Polsce. Nie zna podstawowych metod badawczych stosowanych w historii sztuki, nie posługuje się specjalistyczną terminologią. Nie potrafi sformułować logicznej wypowiedzi w mowie i piśmie, opartej o wiedzę zdobytą podczas wykładów, ćwiczeń i poleconą literaturę przedmiotu. Nie potrafi przygotować prezentacji fotograficznej, z poprawnie opracowanymi fotografiami, i odpowiednio dobranymi do badanego tematu. Student nie ma świadomość odpowiedzialności za ochronę dziedzictwa kulturowego

Ocena dst. (3) - student słabo orientuje się w sztuce średniowiecznej polskiej, i niezbyt dobrze posługuje się terminologią specjalistyczną oraz metodami badawczymi. Potrafi na zadany temat porozumiewać się w stopniu umożliwiającym konwersację z w języku polskim. Student słabo przygotowuje referat i prezentację, nie dokładnie opisuje i analizuje dzieła sztuki. Ma świadomość odpowiedzialności za ochronę dziedzictwa kulturowego.

Ocena db. (4) - Student dobrze zna zagadnienia dotyczące plastyki średniowiecznej w Polsce, rozumie przemiany i kontekst historyczny. Swobodnie posługuje się metodami badawczymi, specjalistyczną terminologią. W sposób wystarczający potrafi przygotować referat i materiał ilustracyjny. Ma świadomość odpowiedzialności za ochronę dziedzictwa kulturowego.

Ocena bdb. (5) - Student posiada usystematyzowaną wiedzę w zakresie plastyki średniowiecznej polskiej. Zna kontekst cywilizacyjny, i potrafi łączyć różne dziedziny wiedzy. Zna literaturę przedmiotu i potrafi wykorzystać ją w wypowiedzi pisemnej i ustnej. Potrafi posługiwać się terminologią specjalistyczną i metodami badawczymi w sposób bardzo dobry. Potrafi bardzo dobrze opisywać i analizować dzieła sztuki. Jest kreatywny i ma świadomość odpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe Polski. Potrafi w sposób bardzo dobry przygotować ustną i pisemną prezentację na zadany temat. Jest aktywny na zajęciach.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)