Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
katalog przedmiotów - pomoc

Tradycja antyczna WH-FP-I-1-TradycAnty
Semestr zimowy 2021/22
Ćwiczenia, grupa nr 2

powiększ
plan zajęć przedmiotu
zaznaczono (na zielono) terminy
aktualnie wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot Tradycja antyczna WH-FP-I-1-TradycAnty
Zajęcia Semestr zimowy 2021/22 (2021/22_Z) (w trakcie)
Ćwiczenia (CW), grupa nr 2 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce:
każdy wtorek, 9:45 - 11:15
sala 409
Kampus Dewajtis Nowy Gmach jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Liczba osób w grupie: 17
Limit miejsc: 17
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Beata Gaj
Zakres tematów:

Jak w opisie głównym. Tematy obejmują kwestie obecności morfologicznej języków antyku śródziemnomorskiego w językach nowożytnych, podstawy języka łącińskiego oraz greki starożytnej oraz (alfabet, szkatułkowy schemat budowy zdania, zaprzeczenia pojęć, ważne pojęcia kulturowo-literackie). Następnie za pomocą aktualnych do dziś pojęć i systemów wypracowanych przez antyk śródziemnomorski jak paideia, choreia, filozofia i retoryka studenci zapoznają się w formie ćwiczeń z dorobkiem kulturowoliterackim nie tylko starożytnej Grecji i Rzymu, ale także kultury antyku egispkiego, judajskiego i wczesnochrześcijańsiego. Ważnym rozróżnieniem pozostaje ponadto wydzielenie kultury helleńskiej od hellenistycznej, recepcja retoryki w Europie oraz neolatynistyka na przykładach autorów polskich (np. łacińska twórczość Jana Kochanowskiego).

Metody dydaktyczne i sposoby weryfikacji efektów kształcenia:

Jak w opisie głównym. Efekty uczenia się, a zatem pogłębiona świadomość antycznego dziedzictwa nowożytności wraz z towarzysząca jej kompetencją analizy zjawisk kulturowo-literackich oraz etosem społecznym uzyskane zarówno podczas pracy samodzielnej, jak i pracy w grupach w tym pracy twórczej metodą dramy oceniane są na podstawie określonej w opisie głównym: zarówno w systemie punktowym (test), jak i skali zaangażowania w przygotowane projekty.

Literatura jak w opisie głównym, materiały szczegółowe dostosowane do wybranych referatów przekazywane osobiście poszczególnym studentom lub umieszczane na pomocniczym zespole MS Team

Metody i kryteria oceniania:

Przygotowanie referatu na wybrany temat, wynik z testu oraz udział w projekcie chorei na wymaganym poziomie odpowiednio od skali ocen.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.