Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji Rejestracja na semestr zimowy 2020/21 – Instytut Ekologii i Bioetyki WF-OB-2020/21_Z

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
WF-OB-POS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Cele przedmiotu: Celem wykładu jest zapoznanie studentów z podstawami prawnymi ochrony środowiska, zasadami rządzącymi ochroną środowiska, jak również stosowaną siatką pojęciową.

Strona przedmiotu
WF-OB-POES
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Human health and well-being is an important element of today's functioning of societies and states. Large financial outlays are directed towards the protection of health. It turns out, however, that talking about health and quality of life is treated in isolation from the quality of the natural environment. The man (as well as other organisms) lives in an environment and this environment exerts certain effects on the body. All biological systems must self-regulate in the context of changing environmental demands. During the course, the issue of human functioning in nature and the impact of the environment on our species will be presented.

Strona przedmiotu
WF-OB-POEETH
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

The aim of the lecture is to introduce students to ecological ethics

Strona przedmiotu
WF-OB-POAB
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zachowanie zwierząt jest jedną z dyscyplin biologicznych intensywnie rozwijającą się w ostatnim dziesięcioleciu. Badacze skupiają się na takich zagadnieniach jak: zachowania łowieckie, rozrodcze czy altruistyczne.

Celem zajęć jest:

1) zapoznanie studentów ze złożonością zachowań zwierząt

2) wyjaśnienie, w jaki sposób zachowanie zwierząt wpływa na zdolność przetrwania zwierząt

3) pokazanie możliwości wykorzystania wiedzy o zachowaniach zwierząt w ochronie przyrody

Podczas zajęć studenci będą obserwować zachowania wybranych gatunków bezkręgowców

Niewątpliwie kurs dotyczący zachowań zwierząt zainspiruje studentów do humanitarnego podejścia do zwierząt.

Strona przedmiotu
WF-OB-PNZR
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

W ramach wykładu przekazywana jest wiedza z grupy przedmiotów nauk geograficznych pt. Metody wyceny i parametryzacji środowiska przyrodniczego. Główny nacisk merytoryczny, położony jest na studia w zakresie rozumienia procesów środowiskowych mających wpływ na ocenę stanu środowiska.

Wiedza ta powinna, pomóc absolwentom w podejmowaniu decyzji w zakresie prawidłowego procesu zarządzania środowiskiem przyrodniczym z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Strona przedmiotu
WF-OB-PIP
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Przedmiot obejmuje 30 godzin i prowadzony będzie w formie konwencjonalnych wykładów z elementami wykładu konwersatoryjnego. W ramach zajęć zostaną omówione podstawowe prawa ze statyki i dynamiki płynów, podział płynów, zasady i kluczowe parametry podstawowych procesów jednostkowych stosowanych w instalacjach przemysłowych wraz z przykładem stosowanych urządzeń. Zostaną także omówione główne materiały konstrukcyjne, ich właściwości i zastosowanie. Wiedza pozyskana przez studentów podczas wykładów weryfikowana będzie końcowym kolokwium zaliczającym.

Strona przedmiotu
WF-OB-PGO
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wzrastająca ilość odpadów i związane z nimi zagrożenia stają się w naszych czasach coraz bardziej zauważalnym problemem w szeroko rozumianej ochronie środowiska. W związku z tym należy rozwijać świadomość o gospodarce odpadami, technologiach przyczyniających się do minimalizacji ilości powstawania odpadów oraz rozwijać technologie pozwalające na powtórne ich wykorzystywanie.

Celem zajęć jest zapoznanie się z rodzajami odpadów, zagrożeniami, jakie mogą powodować, aktualnie obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, obowiązkami na etapie wytwarzania, transportu, zbierania, przetwarzania odpadów oraz nabycie umiejętności wykorzystywania i zastosowania w życiu codziennym oraz pracy zawodowej istniejących metod recyklingu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

Strona przedmiotu
WF-OB-PCH2
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem wykładu jest wprowadzenie w świat języka chemicznego, modeli i praw chemicznych. W zakres wchodzi: nazewnictwo związków nieorganicznych, budowa układu okresowego i właściwości pierwiastków wynikające z tego, reakcjie redox, budowa atomu, stechiometria, elementy termodynamiki reakcji chemicznych, równowagi kwasowo-zasadowe, elementy kinetyki i elektrochemii, podstawy chemii kwantowej (równanie Schrödingera dla atomu wodoru, liczby kwantowe, orbitale atomowe, konfiguracja elektronowa atomów wieloelektronowych, orbitale molekularne jako kombinacje liniowe orbitali atomowych, hybrydyzacja), elementy chemii ciała stałego, sposoby wyrażania stężeń wraz z przykładami.

Strona przedmiotu
WF-OB-PAOOS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami i instytucjami prawa administracyjnego oraz przedstawienie struktury organów ochrony środowiska wraz z zadaniami przez nie wykonywanymi.

Strona przedmiotu
WF-OB-PADS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wykład stanowi prezentację podstawowych zagadnień związanych z procedurą administracyjną w ochronie środowiska. Wskazuje formy i metody regulacji, które mają służyć zapewnieniu należytego stanu elementów ochrony środowiska. Szczególnej uwadze poświęcono przybliżenie mechanizmów stosowania prawa ochrony środowiska w praktyce.

Strona przedmiotu
WF-OB-OZEN
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Podstawy odnawialnych i niekonwencjonalnych źródeł energii. Potencjał energii promieniowania słonecznego. Słońce jako źródło energii na Ziemi. Warunki klimatyczne warunkujące wykorzystanie energii promieniowania słonecznego. Wody geotermalne. Występowanie gazów w wodach termalnych. Skład chemiczny wód termalnych. Energia wód powierzchniowych. Charakterystyka wykorzystania energii wodnej. Podział elektrowni wodnej. Energia wiatru. Ocena zasobności energii wiatru w Polsce. Energia biomasy. Biomasa jako źródło energii odnawialnej w Polsce. Biogaz. Biopaliwa ciekłe na bazie biomasy. Energetyka wodorowa. Energetyczne wykorzystanie odpadów komunalnych. Regulacje UE i systemy wsparcia OZE.

Strona przedmiotu
WF-OB-OSPI
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem zajęć jest zapoznanie studentów ze znaczeniem ocen oddziaływania dla ochrony środowiska jako elementu procesu inwestycyjnego.

Strona przedmiotu
WF-OB-OSOS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zajęcia mają na celu zapoznanie studenta z podstawowymi technikami pracy z materiałem szkieletowym: ocena płci, wieku, cechy metryczne i niemetryczne czaszki oraz szkieletu poskranialnego, rekonstrukcja wybranych parametrów budowy ciała, ocena szkieletowych wyznaczników stresu środowiskowego. Celem zajęć jest ponadto przybliżenie zagadnienia oddziaływania środowiska na szkielet ludzki oraz rekonstrukcji cech biologicznych osobnika na podstawie szkieletu i morfologicznych reakcji na warunki życia w populacjach pradziejowych.

Strona przedmiotu
WF-OB-OPZS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Obowiązujące przepisy prawa w zakresie ochrony środowiska nakładają m.in. na pomioty gospodarcze szereg obowiązków. Obowiązki te dotyczą podmiotów korzystających ze środowiska, realizujących inwestycje, eksploatujących instalacje, których działalność powoduje emisję substancji i energii do środowiska, itd. Znajomość obowiązków wynikających z przepisów prawa w zakresie ochrony środowiska i stosowanie się do nich jest konieczna.

Celem zajęć jest zapoznanie się z wybranymi obowiązkami przedsiębiorców w zakresie ochrony środowiska wynikającymi z aktualnie obowiązujących przepisów prawnych oraz nabycie umiejętności naliczania opłat, w tym opłat za korzystanie ze środowiska za różne komponenty środowiska oraz opłat za usługi wodne.

Strona przedmiotu
WF-OB-NMOR
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z alternatywnymi do chemicznych metodami ochronny roślin przed szkodnikami i chorobami. Szczególny nacisk położony będzie na omówienie roli jaką w walce z agrofagami pełnią organizmy pożyteczne, a także omówione zostaną inne metody - agrotechniczna, kwarantannowa, biologiczna, biotechniczna, hodowlana i integrowana.

Strona przedmiotu
WF-OB-MWYC
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

W ramach wykładu przekazywana jest wiedza z grupy przedmiotów nauk geograficznych pt. Metody wyceny i parametryzacji środowiska przyrodniczego. Główny nacisk merytoryczny, położony jest na studia w zakresie rozumienia procesów środowiskowych mających wpływ na ocenę stanu środowiska. Wiedza ta powinna, pomóc absolwentom w podejmowaniu decyzji w zakresie prawidłowego procesu zarządzania środowiskiem przyrodniczym z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Przedmiot wykładany jest z zastosowaniem nowoczesnych multimedialnych oraz interaktywnych technik informatycznych. Studenci mają dostęp do materiałów edukacyjnych w ramach indywidualnych kont na dedykowanym serwerze w systemie e-learning. System e-learning służy również, jako platforma testowa oraz do interaktywnego kontaktu z wykładowcą.

Strona przedmiotu
WF-OB-MPPN
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Przedmiot przygotowuje do pisana prac naukowych (na poziomie licencjatu i magisterium) z obszaru nauk przyrodniczych.

Strona przedmiotu
WF-OB-MODM
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z podstawowymi elementami matematyki używanymi do opisu zjawisk biologicznych. Wykład ilustrowany będzie najbardziej znanymi modelami matematycznymi istniejącymi w biologii i naukach o środowisku. Zostanie zwrócona uwaga na właściwości tych modeli i ich znaczenie dla opisywanych układów. Przedstawione zostaną komercyjne produkty istniejące na rynku służące modelowaniu w naukach o środowisku.

Strona przedmiotu
WF-OB-MOB
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Cele przedmiotu: przedstawienie studentowi sposobu udokumentowania prowadzonych badań naukowych. Podczas zajęć student zdobędzie podstawową wiedzę z zakresu fotografii tak aby mógł samodzielnie dokumentację fotograficzną.

Strona przedmiotu
WF-OB-MNPR
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Zajęcia przygotowują studentów do nauczania przedmiotu przyroda w szkole podstawowej według nowej podstawy programowej.

Strona przedmiotu
WF-OB-LAC1
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Poziom przedmiotu:

2 semestry x 2 godziny w tygodniu (60 godzin)

Cele przedmiotu:

Celem zajęć jest opanowanie języka łacińskiego w stopniu podstawowym. Po I roku nauki student powinien:

- poprawnie czytać i tłumaczyć proste teksty

- rozpoznawać i określać poznane formy fleksyjne

- poprawnie tłumaczyć zdania pojedyncze z j.polskiego na j.łaciński

- zapamiętać poznane sentencje, wyrażenia łacińskie

- opanować słownictwo z zakresu nauk biologicznych, chemicznych

Strona przedmiotu
WF-OB-JAKZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Żywność to nie tylko właściwości odżywcze, ale również zanieczyszczenia. Zostaną omówione różne rodzaje zanieczyszczenia żywności, tj. zanieczyszczenia chemiczne, biologiczne i fizyczne. Przedstawiona zostanie klasyfikacja zanieczyszczeń oraz jej wpływ na zdrowie i życie człowieka, a także metody i sposoby kontroli żywności oraz zagadnienia związane z szacowaniem ryzyka zdrowotnego dla człowieka w wyniku występowania różnych zanieczyszczeń. Omówione zostaną kryteria oceny żywności wraz z aktami prawnymi je umożliwiającymi.

Strona przedmiotu
WF-OB-ITOS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

- wprowadzenie: definicja pojęcia „instrumenty technologiczne”

- łańcuch życia produktów w procesach technologicznych

- energochłonność i emisyjność łańcucha technologicznego

-wybrane działy gospodarki, dla których omówione zostaną technologiczne narzędzia ograniczenia uciążliwości dla środowiska

• transport

- technologie redukcji emisji CO, niespalonych węglowodorów, cząstek stałych i NOx ze środków transportu

• energetyka

- technologie redukcji emisji CO, niespalonych węglowodorów, cząstek stałych i NOx z instalacji energetycznych

• przemysł chemiczny

- redukcja emisji NM LZO do powietrza,

-ograniczenie wprowadzania chemicznych zanieczyszczeń do ścieków

• przemysł cementowy

-ograniczenie emisji pyłów

- technologie energetycznego wykorzystania odpadów

Strona przedmiotu
WF-OB-IS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wykład obejmuje problematykę z zakresu badań izotopowych. Badania trwałych izotopów stanowią narzędzie badawcze coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach. Wykład ma na celu zapoznanie słuchaczy z metodyką analiz izotopowych, zaprezentowanie szerokiego wachlarza aplikacji technik izotopowych w różnych obszarach badawczych, w szczególności w badaniach środowiskowych i ekologii człowieka. Wprowadzone zostaną również pojęcie tafonomii i diagenezy, omówione zostaną metody oceny zmian diagenetycznych w materiale szkieletowym.

Wykład zawiera szczegółową charakterystykę izotopów węgla, azotu, tlenu i strontu.

Strona przedmiotu
WF-OB-IPZR
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem przedmiotu jest zaznajomienie słuchaczy z ideą zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem jej istoty, założeń i celów, regulacji prawno-organizacyjnych, a także ze sposobami rozwiązywania problemów społeczno-przyrodniczych w duchu zrównoważonego rozwoju.

Strona przedmiotu
WF-OB-IPOS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Ramy prawne ochrony środowiska wyznacza państwo poprzez instrumenty o różnym charakterze. Celem wykładu jest zapoznanie studentów z systemem prawnym ochrony środowiska oraz zasadami polityki ochrony środowiska.

Strona przedmiotu
WF-OB-INFO1
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Poziom przedmiotu: Podstawowy

Cele przedmiotu: Dostarczenie wiedzy dotyczącej zarówno zasady działania i budowy współczesnych komputerów, jak i odpowiednich narzędzi związanych z oprogramowaniem m. in.: edytory tekstów, bazy danych, arkusze kalkulacyjne, programy do obróbki obrazu i dźwięku czy też oprogramowanie edukacyjne.

Efekt kształcenia: Zajęcia mają umożliwić studentom zapoznanie się z podstawami technologii informacyjnej i jej zastosowaniami. Istotne jest przy tym nabycie umiejętności korzystania z informacji i posługiwania się technologią informacyjną - wykorzystywanie tej technologii jako pomocy, środka lub narzędzia do poszerzania i wzbogacania procesu uczenia się i nauczania. Zwraca się jednocześnie uwagę na zrozumienie możliwości i ograniczeń wynikających ze stosowania technologii informacyjnej.

Wymagania wstępne: Podstawowa wiedza z informatyki

Strona przedmiotu
WF-OB-HWOS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wykład ma na celu ukazanie studentom znaczenia i roli nauk humanistycznych w ochronie środowiska. Ukazanie sposobu wykorzystania współczesnej wiedzy przyrodniczej w procesach kształtowania świadomości, które prowadzić mają do wypracowania nowego modelu relacji pomiędzy człowiekiem, kulturą a przyrodą.

Strona przedmiotu
WF-OB-HGW
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

W ramach wykładu przekazywana jest wiedza z przedmiotu Hydrologia. Studenci uczą się analizować zjawiska hydrologiczne z uwzględnieniem podejścia holistycznego do procesów środowiskowych. Główny nacisk merytoryczny, położony jest na studia w zakresie metodyki oceny zasobów hydrologicznych. Szczegółowo poznają zasady obiegu wody, zagrożenia dla istniejących zasobów wody, degradacje chemiczną zasobów wody powierzchniowej oraz podziemnej. Wiedza ta powinna, pomóc absolwentom w podejmowaniu decyzji w zakresie procesu zarządzania zasobami wodnymi z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Przedmiot wykładany jest z zastosowaniem nowoczesnych multimedialnych oraz interaktywnych technik informatycznych. Studenci mają dostęp do materiałów edukacyjnych w ramach indywidualnych kont na dedykowanym serwerze w systemie e-learning. System e-learning służy również, jako platforma testowa oraz do interaktywnego kontaktu z wykładowcą.

Strona przedmiotu
WF-OB-GIFF
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Przedmiot zaznajamia z różnymi formami ratowania lub odtwarzania rodzimej fauny i flory w Polsce i na Świecie. Umożliwia poznanie obcych, często inwazyjnych gatunków fauny i flory różnych środowisk, zwracając uwagę na podobieństwa i różnice w sposobie zasiedlania różnych terenów przez gatunki inwazyjne. Pokazuje przyczyny leżące u podstaw wzrastającego, na całym Świecie, problemu gatunków obcych oraz zaznajamia z aktywnymi działaniami ochronnymi prowadzonymi w Polsce i na Świecie

Strona przedmiotu
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)