Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Przedmioty w rejestracji Rejestracja na semestr zimowy 2020/21 – Instytut Ekologii i Bioetyki WF-OB-2020/21_Z

Lista uwzględnia również te przedmioty, które są chwilowo wyłączone z rejestracji (ale były lub będą uwzględnione w innych jej turach).
Filtry
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do dodatkowych opcji

Konkretniej - pokazuj tylko te przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.

Dodatkowo pokazywane są również te przedmioty, na które jesteś już zarejestrowany (lub składałeś prośbę o zarejestrowanie).

Pokaż tylko przedmioty z wybranej grupy: Boldem są napisane grupy przedmiotów zawierające przedmioty, dla których istnieje otwarta rejestracja taka, że możesz w jej ramach zarejestrować się na przedmiot.
Jeśli chcesz zmienić te ustawienia na stałe, edytuj swoje preferencje w menu Mój USOSweb.
Opcje
WF-OB-HWOS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wykład ma na celu ukazanie studentom znaczenia i roli nauk humanistycznych w ochronie środowiska. Ukazanie sposobu wykorzystania współczesnej wiedzy przyrodniczej w procesach kształtowania świadomości, które prowadzić mają do wypracowania nowego modelu relacji pomiędzy człowiekiem, kulturą a przyrodą.

Strona przedmiotu
WF-OB-HGW
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

W ramach wykładu przekazywana jest wiedza z przedmiotu Hydrologia. Studenci uczą się analizować zjawiska hydrologiczne z uwzględnieniem podejścia holistycznego do procesów środowiskowych. Główny nacisk merytoryczny, położony jest na studia w zakresie metodyki oceny zasobów hydrologicznych. Szczegółowo poznają zasady obiegu wody, zagrożenia dla istniejących zasobów wody, degradacje chemiczną zasobów wody powierzchniowej oraz podziemnej. Wiedza ta powinna, pomóc absolwentom w podejmowaniu decyzji w zakresie procesu zarządzania zasobami wodnymi z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Przedmiot wykładany jest z zastosowaniem nowoczesnych multimedialnych oraz interaktywnych technik informatycznych. Studenci mają dostęp do materiałów edukacyjnych w ramach indywidualnych kont na dedykowanym serwerze w systemie e-learning. System e-learning służy również, jako platforma testowa oraz do interaktywnego kontaktu z wykładowcą.

Strona przedmiotu
WF-OB-IPZR
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Celem przedmiotu jest zaznajomienie słuchaczy z ideą zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem jej istoty, założeń i celów, regulacji prawno-organizacyjnych, a także ze sposobami rozwiązywania problemów społeczno-przyrodniczych w duchu zrównoważonego rozwoju.

Strona przedmiotu
WF-OB-INFO1
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Poziom przedmiotu: Podstawowy

Cele przedmiotu: Dostarczenie wiedzy dotyczącej zarówno zasady działania i budowy współczesnych komputerów, jak i odpowiednich narzędzi związanych z oprogramowaniem m. in.: edytory tekstów, bazy danych, arkusze kalkulacyjne, programy do obróbki obrazu i dźwięku czy też oprogramowanie edukacyjne.

Efekt kształcenia: Zajęcia mają umożliwić studentom zapoznanie się z podstawami technologii informacyjnej i jej zastosowaniami. Istotne jest przy tym nabycie umiejętności korzystania z informacji i posługiwania się technologią informacyjną - wykorzystywanie tej technologii jako pomocy, środka lub narzędzia do poszerzania i wzbogacania procesu uczenia się i nauczania. Zwraca się jednocześnie uwagę na zrozumienie możliwości i ograniczeń wynikających ze stosowania technologii informacyjnej.

Wymagania wstępne: Podstawowa wiedza z informatyki

Strona przedmiotu
WF-OB-IPOS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Ramy prawne ochrony środowiska wyznacza państwo poprzez instrumenty o różnym charakterze. Celem wykładu jest zapoznanie studentów z systemem prawnym ochrony środowiska oraz zasadami polityki ochrony środowiska.

Strona przedmiotu
WF-OB-ITOS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

- wprowadzenie: definicja pojęcia „instrumenty technologiczne”

- łańcuch życia produktów w procesach technologicznych

- energochłonność i emisyjność łańcucha technologicznego

-wybrane działy gospodarki, dla których omówione zostaną technologiczne narzędzia ograniczenia uciążliwości dla środowiska

• transport

- technologie redukcji emisji CO, niespalonych węglowodorów, cząstek stałych i NOx ze środków transportu

• energetyka

- technologie redukcji emisji CO, niespalonych węglowodorów, cząstek stałych i NOx z instalacji energetycznych

• przemysł chemiczny

- redukcja emisji NM LZO do powietrza,

-ograniczenie wprowadzania chemicznych zanieczyszczeń do ścieków

• przemysł cementowy

-ograniczenie emisji pyłów

- technologie energetycznego wykorzystania odpadów

Strona przedmiotu
WF-OB-IS
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Wykład obejmuje problematykę z zakresu badań izotopowych. Badania trwałych izotopów stanowią narzędzie badawcze coraz częściej wykorzystywane w różnych dziedzinach. Wykład ma na celu zapoznanie słuchaczy z metodyką analiz izotopowych, zaprezentowanie szerokiego wachlarza aplikacji technik izotopowych w różnych obszarach badawczych, w szczególności w badaniach środowiskowych i ekologii człowieka. Wprowadzone zostaną również pojęcie tafonomii i diagenezy, omówione zostaną metody oceny zmian diagenetycznych w materiale szkieletowym.

Wykład zawiera szczegółową charakterystykę izotopów węgla, azotu, tlenu i strontu.

Strona przedmiotu
WF-OB-JAKZ
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Żywność to nie tylko właściwości odżywcze, ale również zanieczyszczenia. Zostaną omówione różne rodzaje zanieczyszczenia żywności, tj. zanieczyszczenia chemiczne, biologiczne i fizyczne. Przedstawiona zostanie klasyfikacja zanieczyszczeń oraz jej wpływ na zdrowie i życie człowieka, a także metody i sposoby kontroli żywności oraz zagadnienia związane z szacowaniem ryzyka zdrowotnego dla człowieka w wyniku występowania różnych zanieczyszczeń. Omówione zostaną kryteria oceny żywności wraz z aktami prawnymi je umożliwiającymi.

Strona przedmiotu
WF-OB-LAC1
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Poziom przedmiotu:

2 semestry x 2 godziny w tygodniu (60 godzin)

Cele przedmiotu:

Celem zajęć jest opanowanie języka łacińskiego w stopniu podstawowym. Po I roku nauki student powinien:

- poprawnie czytać i tłumaczyć proste teksty

- rozpoznawać i określać poznane formy fleksyjne

- poprawnie tłumaczyć zdania pojedyncze z j.polskiego na j.łaciński

- zapamiętać poznane sentencje, wyrażenia łacińskie

- opanować słownictwo z zakresu nauk biologicznych, chemicznych

Strona przedmiotu
WF-OB-MOB
Zajęcia przedmiotu
Grupy przedmiotu

Skrócony opis

Cele przedmiotu: przedstawienie studentowi sposobu udokumentowania prowadzonych badań naukowych. Podczas zajęć student zdobędzie podstawową wiedzę z zakresu fotografii tak aby mógł samodzielnie dokumentację fotograficzną.

Strona przedmiotu
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)