Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) WMSF: O średniowiecznych anarchistach - Joachim z Fiore i Rajmund Lull

General data

Course ID: WF-FI-1123-WMGR23
Erasmus code / ISCED: 08.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0223) Philosophy and ethics The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: (unknown)
Name in Polish: WMSF: O średniowiecznych anarchistach - Joachim z Fiore i Rajmund Lull
Organizational unit: Institute of Philosophy
Course groups: (in Polish) Wykłady monograficzne z sub. filozofii - I st. - do wyboru na II lub III roku (nowy program)
ECTS credit allocation (and other scores): 4.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Subject level:

elementary

Learning outcome code/codes:

FI1_W06; FI1_W08; FI1_W09; FI1_U10

Short description: (in Polish)

Wykład ukazuje życie, twórczość i społeczne konsekwencje działalności dwu średniowiecznych myślicieli - Joachima z Fiore i Rajmunda Lulla - postaci bardzo kontrowersyjnych już za życia, którzy znacząco wpłynęli na umysłowość średniowiecza.

Full description: (in Polish)

Celem zajęć jest przybliżenie słuchaczom charakterystyki epoki XI i XII wieku w Europie Zachodniej i ukazanie na tym tle filozoficznych, teologicznych a w konsekwencji również społecznych koncepcji dwu średniowiecznych myślicieli – Joachima z Fiore (1130/1135-1202) i Rajmunda Lull (1232-1315) Wykład dotyczy biografii, dzieł, poglądów i wpływów dwu średniowiecznych uczonych i działaczy religijnych na średniowieczną mentalność, rozumienie zagadnień wiary i nauki i politykę. Ukaże sposoby rozumienia i widzenia przez nich świata w szerokiej perspektywie teologiczno-filozoficznej z uwzględnieniem wynikającej z ich poglądów skutków społecznych (joachinizm, spirytualizm franciszkański i dialog chrześcijaństwa z islamem). Wykład jest także przedstawieniem filozoficznych i teologicznych poglądów Joachima i Rajmunda wraz z przyjętą przez ich uczniów koncepcją przemian społecznych ówczesnej średniowiecznej Europy.

Bibliography: (in Polish)

Bibliografia: Jan Grzeszczak, Joachim z Fiore. Średniowieczny przyczynek do teologii dziejów, Poznań 2006; Herbert Grundmann, Studien über Joachim von Floris, Teubner, Leipzig u. a. 1927; Herbert Grundmann, Neue Forschungen über Joachim von Fiore, Simons, Marburg 1950; Constructions of Time in the Late Middle Ages, ed. C. Poster, R.J. Utz, Northwestern University Press 1997; Joachim of Fiore and the Influence of Inspiration, ed. J. E. Wannenmacher, Routledge 2016; K. Lowith, Historia powszechna i dzieje zbawienia. Teologiczne przesłanki filozofii dziejów, Kęty 2002; C.S. Bartnik, Historia ludzka i Chrystus. Szkice z chrześcijańskiej wizji dziejów, Katowice 1987; M. Figura, Duchowe dziedzictwo Joachima z Fiore w interpretacji Henri de Lubaca, „Communio”, 4 (2000), str. 66-86; J. Kracik, Trwogi i nadzieje końca wieków, Kraków 1999; N. Lobkowicz, Joachim z Fiore w obliczu milenium, „Przegląd powszechny”, 1 (2002), str. 23-30; Joachim of Fiore. A Study in Spiritual Perception and History, ed. D.C. West, S. Zimdars-Swartz, Indiana University Press, Bloomington 1983; T. Manteuffel, Narodziny herezji, Warszawa 1964; Antologia mistyków franciszkańskich, ATK, Warszawa 1986; L. Jańczuk, Joachim de Flore – jego dzieło i wpływ na potomnych, „Chrześcijanin”, nr 1-2 (1999), str. 16-19; Przewodnik po filozofii średniowiecznej. Od św. Augustyna po Joachima z Fiore, red. A. Kijewska, Kraków 2012; Ramon Llull, Księga przyjaciela i Umiłowanego. Brewiarz mistyczny, tłum. Sawicka, Kraków 2003; J. Judycka, Wiara i rozum w filozofii Rajmunda Lulla, Lublin 2005; J. Judycka, Rajmund Lull wobec myśli islamu, „Acta Mediaevalia” 18 (2005), str. 212-236.

Efekty kształcenia i opis ECTS: (in Polish)

Zajęcia mają za zadanie przybliżyć słuchaczom biografię, działalność i poglądy dwu średniowiecznych, mało znanych powszechnie uczonych – Joachima z Fiore i Rajmunda Lulla. Wykład ma uzmysłowić złożoność i pluralizm średniowiecznej filozofii i teologii, a przede wszystkim jej wpływ na zachowania wspólnotowe, ruchy społeczne i konsekwencje polityczne ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia poglądów nieortodoksyjnych, nowatorskich, czy odbieranych jako heretyckie na Kościół, religię i Cesarstwo wieków średnich. Wykład przedstawia filozoficzne, teologiczne, apokaliptyczne i ekumeniczne poglądy Joachima z Fiore i Rajmunda Lulla ze szczególnym akcentem na przedstawienie idei końca czasów, epok i dziejów świata, konfliktów religijnych (chrześcijaństwo-islam). Zostanie ukazany wpływ zarówno biblijno-profetycznych tez Opata z Kalabrii, jak i szczególne znaczenia racjonalności w głoszeniu wiary heretykom i innowiercom w działalności Rajmunda Lulla. Zajęcia mają za zadanie przybliżyć specyfikę twórczości, poglądów i skutków dzieł obu średniowiecznych uczonych i ich oryginalne a jednocześnie zaskakujące ujęcie historiozofii. Ukazują Joachima i Rajmunda jako aktywnych działaczy religijnych, wykształconych filozofów, kontrowersyjnych teologów i profetycznych wizjonerów. Wykład uzmysławia, iż w średniowiecznym świecie miały miejsce niezwykle głębokie, poważne i argumentacyjnie zachwycające spory o człowieka, jego przyszłość, cel dziejów, sens historii, a także (o czym się dziś zapomina) prowadzono bogate dysputy ekumeniczne z muzułmańskimi uczonymi poszukując wspólnych racji i zasad życia. Wieki XI i XII to czasy wzmożonych ruchów monastycznych, religijnych, sekciarskich, apokaliptycznych, oskarżeń o herezje, podejmowania krucjat, politycznej aktywności papieży i cesarzy. Joachim z Fiore i Rajmund Lull byli jednymi z ciekawszych i aktywnych uczestników tych wydarzeń.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Obowiązuje materiał przedstawiony na wykładzie oraz lektura:

J. Judycka, Rajmund Lull wobec myśli islamu, „Acta Mediaevalia” 18 (2005), str. 212-236.

Classes in period "Winter semester 2023/24" (past)

Time span: 2023-10-01 - 2024-01-31
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lectures, 30 hours, 25 places more information
Coordinators: Jacek Grzybowski
Group instructors: Jacek Grzybowski
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - examination
Lectures - examination
Type of subject:

obligatory

(in Polish) Grupa przedmiotów ogólnouczenianych:

(in Polish) nie dotyczy

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw.
ul. Dewajtis 5,
01-815 Warszawa
tel: +48 22 561 88 00 https://uksw.edu.pl
contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-1 (2024-05-13)